Sureyya ışık, bir alıntı ekledi.
 13 saat önce · Kitabı okuyor

19 Ağustos 1993 Milliyet 1. Sayfa Başlıktan
"Askere leş toplatmam: Dağda PKK'yi ezen Tuğgeneral Osman Pamukoğlu kesin konuştu: Analar evlatlarını askere leş toplatmak için göndermedi. Geberdikleri yerde kalırlar, askere leş toplatmam. Biz imha eder, geçeriz. Askerlerime bir kurşun atana beş kurşun  atarım."

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (Sayfa 91)Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (Sayfa 91)

Ölüm ve Ölmek Üzerine
Bir insan hayatı kaç şekilde sona erebilirdi. Yatağında dışarıdan huzurlu gibi görünen bir ölüm ve diğerleri.
Bu soğuk oda neresi. Soğuk ama üşümüyorum. Kalkmalıyım buradan hemen. Kalkıp dışarı çıkmalıyım. Üzerimdeki bu çarşaf da neyin nesi. Burası neresi. Bakar mısınız? Hey! Size diyorum duymuyor musunuz? Kalkmama yardım edin lütfen.
-Nasıl ölmüş komutanım?
-Valla abi intihar gibi duruyor. Ama arkadaşlarının bildiği bir sorunu yokmuş. Yani önemli bir sorunu yokmuş.
Sen kimsin ki benim sorunlarımı bileceksin. Hem, kime göre neye göre önemli. Ne demek önemli sorunu yokmuş. Sen benim neler çektiğimi nereden bileceksin ki. Kimsin sen ne işim var benim burada.
-Allah rahmet eylesin, gençmiş daha. Ya bunun kafasına nolmuş böyle. Kötü olmuş valla.
-Düşünce böyle oluyor abi, nolacak kaç metre mesafe var.
-Buyrun savcım. Adı ...... Yaşı 25. Öğrenciymiş burada.
-Noluyor bu gençlere böyle anlamıyorum. Oooooo hocam hoşgeldiniz, nasılsınız.
-İyiyim savcım. Nolsun işte bildiğin gibi. Hemen başlayalım savcım başka işlerim de var.
-Yavrum aç kafayı bakalım bi. Hoş pek açılacak bir tarafı da kalmamış. Elbiselerini çıkarın hemen, fotoğraflarını da çekin bu haliyle.
Dokunmayın bana dokunmayın! Siz kimsiniz elbiselerimi çıkarmayın. Çok utanıyorum lütfen yapmayın. Allahım bana ne yapıyorlar böyle. Başım.... Başıma dokunmayın, yüzüme nolmuş böyle.
-Hııım evet savcım. Düşmeye bağlı kafatasında hasar var. Haliyle beyinde de hasar var. Gövdeyi açalım.
Vücudum. Kimsenin dokunmasına izin vermediğim vücudum. Dokunmayın bana. Yapmayın!
-Ciğerlerde kötü olmuş.
Çekmeyin fotoğraflarımı, kime göstereceksiniz bunları. Ailem görmesin beni bu halde Allah aşkına yapmayın. Ben ne yaptım da bu duruma düştüm. Neredeyim ben. Düşün, düşün... Buraya nasıl geldim. Dur... En son napıyordum, neredeydim ben. En son okulun penceresindeydim. Neden çıkmıştım oraya? Evet o adam yüzünden çıktım. Seviyordum onu. Ama o naptı bana. Terk etti beni. Hem de çok sevdiğimi bile bile. Ama ben böyle olsun istememiştim ki. Bu hale düşmemeliydim. Ölüp kurtulmalıydım. Fakat şimdi düştüğüm duruma bak. Çıplak, parçalanmış bir beden ve bunlara engel olamayan ben...
-Savcım tespitimi yaptım, yazalım. Yaz katip! Fatma ve Ahmet kızı 1993 doğumlu Gülseren ....'in ölüm nedeni yüksekten düşmeye bağlı künt kafa travması, beyin doku hasarı ile gelişen....
Ben öldüm mü? Siz ne diyorsunuz. Ben ölmedim. İşte burada tam karşınızda size bakıyorum. Duymuyor musunuz ölmedim ben. Ben ölmek mi istemiştim? Ölmek böyle bir şey mi? Ölecektim ve bir ışık gelip beni cennete alacaktı. Hepsi bu kadar değil miydi? Ben mi yanlış biliyorum. Işıklar yanıyor ama etrafımdaki bu gölgeler de neyin nesi? Yaklaşmayın bana. Gölgeler! Size diyorum. Bırakın ellerimi. Çıkmak istiyorum. Bir cenderedeyim. Etraf neden böyle aniden karardı. Gölgeler...
-Cesedin yakınlarına tesliminde bir sakınca yoktur. İş bu tutanak birlikte imza altına alınmıştır.
-Cesedi dolaba kaldıralım arkadaşlar. Tamam, işimiz bitti galiba. Hadi gidelim.

Eray Erdoğan, Gidiyorum Bu'yu inceledi.
Dün 02:33 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum ilk şiir kitabımdı ve gerçekten herhangi bir beklenti içerisinde olmadan aldığım ve okuduğum bir kitap oldu.Açıkçası şunu söylemem gerekir ki şiiri pek sevmeyen ya da daha doğru bir şekilde söylemek gerekirse,şiirle arası pek olmayan birisiyim.Bu kitabı da sırf yazarı için aldım çünkü yazarının yazdığı ve yönettiği filmleri çok fazla sevdiğim ve akıl dolu bulduğum için kitabını da seveceğimi düşündüm.Maalesef ki bu kitap hakkında pek bir yorum yapamayacağım çünkü gerçekten okuduğumdan bir şey anlayamadım.Ya şiirle aram olmadığından ya da gerçekten Onur Ünlü'nün çok fazla kapalı anlamlı şiir yazdığından diyebilirim.Ama 1993-1998 kısmından itibarenki şiirleri anlayabildiğim ve gerçekten şiirle ilgisi olmayan biri olarak çok sevdiğim için 7 puan verdim.Şiiri sevenlere öneriyorum ama önerimi çok da dikkate almayın,çünkü benim şiirle aram yoktur,yoktur şiirle aram pek..

Ekrem Özkara, Örtülü Darbe: 1993'i inceledi.
18 Mar 17:17 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun soluklu ve sindirerek okuduğum bu kitapta,araştırmacı yazar Hakkı Öznur " 1993 " yılında yaşanan olayları adeta tekrardan yaşatıyor.

Karanlıkta kalmış olaylar,derin devletin gerçekleştirdiği örtülü darbe girişimleri ancak bu kadar anlatılabilir.

1993 yılı ile ilgili bilinmeyenlerin açıklandığı aynı zaman da Türkiye'nin bir dönem siyasi tarihini de anlatıldığı bu kitabı,bu türlerden hoşlanan ve ilgilenen okuyuculara tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Metin Altıok
2 Temmuz 1993'te Sivas Madımak otelinde,yangın öncesi bekleyiş sırasında; üzerlerine binlerce taş yağarken "Burada ölürsek geride kalanlar ne yazar hakkımızda?" diye sorar biri.Metin ALTIOK şu cevabı verir "Şiir yazarlar..."
BU YANGIN YERİNDE

Yaşamak bu yangın yerinde
Her gün yeniden ölerek

Zalimin elinde tutsak
Cahile kurban olarak

Yalanla kirli havada
Güçlükle soluk alarak

Savunmak gerçeği, çoğu kez
Yalnızlığını bilerek

Korkağı, döneği, suskunu
Görüp de öfkeyle dolarak

Toplanıyor ölü arkadaşlar
Her biri bir yerden gelerek

Kiminin boynunda ilmeği
Kimi kanını silerek

Kucaklıyor beni Metin Altıok
“Aldırma” diyor gülerek

“Yaşamak görevdir bu yangın yerinde
Yaşamak, insan kalarak”

ATAOL BEHRAMOĞLU

Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
14 Mar 10:24 · Kitabı okumayı düşünüyor

Metin Altıok (14 Mart 1940 - 9 Temmuz 1993)
"Evet sırasıdır, ölümden konuşacaktık,
İntiharın ebruli ipliğiyle
Bir düğün gecesinde senin
Yakası işlemeli giysinden.
...
Gel ölümden söz etmeden önce
Bir şeyler içelim seninle.
Buğulu bir bardağın içinde,
Buzlu ve limonlu votkayla birlikte
Konuşalım ölümden,
Bir samanyolu olsun masamızın üstünde.
...
Ölüm de vardır yaşadığımız her şeyde.
Bir bardak çatlarsa durduğu yerde,
Bir aşk ansızın biterse,
Ayna kırılırsa yüzünle birlikte,
Zamanıdır konuşmanın ölümden."

Bir Acıya Kiracı, Metin Altıok (Ölümden Konuşacaktık)Bir Acıya Kiracı, Metin Altıok (Ölümden Konuşacaktık)
Maral, Fahrenheit 451'i inceledi.
12 Mar 21:48 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rad Bradbury'nin 1993'te yazdığı önsözden bir kısmı iletmek isterim:
"Eğer ögretmenleri, öğrencileri ve aileleri yargılar, onları aynı ölçüde sorumlu tutarsak; eğer ögretmen, öğrenci ve aileleri gerçek bir sınamadan geçirirsek; eğer herkesi niteliklilikten sorumlu tutarsak, eger altıncı yaşlarının sonuna doğru tüm ülkelerdeki bütün çocukların kütüphanelerde yaşayarak hemen hemen ozmos (geçişme) yoluyla öğrenmelerini saglarsak, işte o zaman, uyuşturucu, sokak çeteleri, tecavüz ve cinayet rakamlarımız sıfıra yakalaşacaktır."
Kitabı okuyup da daha çok farkına vardığım şey şuydu. Eğer toplumda herkes farklılıklarını ortaya koyamaz, bilgi birikimini sıfırlar, aptal kutusu dediğimiz TV'lerin boş programlarıyla kafasını doldurursa o toplum bir hiçtir. Bu yüzden öğrenmek, kültürlenmek üzerine kendi milletimizin de daha çok bilinçlenmesi isterim. Verdiğim alıntıda da bunu gördüm. Keyifli okumalar :))

Ahmet Avşar, Kürt Dosyası'ı inceledi.
08 Mar 22:47 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Uğur Mumcu’nun son yazdığı kitap; Kürt Dosyası, ama yarım kaldı, ömrü yetmedi, tamamlayamadı. Kitabı okuduk ve yarım kalmış kitapta geçen konuları ardı ardına sıraladık:

1. “Öcalan’ın 31 Mart 1972’de gözaltına alınması, tutuklanması ancak ardından kuşkulu bir biçimde bu soruşturma dışında tutulup serbest bırakılması.
Fakülte yönetimi tarafından korunması, askerlik hizmetinin ertelenmesi, üstelik devlet bursu verilmesi. 1973’te Mahir Çayan’ın silahlı devrim görüşlerini benimseyen Öcalan’ın PKK’nın ilk tohumlarını atması.

2. 1978’te Öcalan’ın Kesire ile evlenmesi. Kesire’nin, Tunceli isyanlarını bastıran Korgeneral Abdullah Alpdoğan ile ayaklanma sırasında sık sık görüşen ve çevresinde “devlet yanlısı ve CHP’li” olarak tanınan Ali Yıldırım’ın kızı olması.

Ali Yıldırım’dan yola çıkılarak 1938 Tunceli isyanına uzanması. İsyanının bastırılmasında asıl kişilik olarak Korgeneral Abdullah Alpdoğan’ın gösterilmesi ki bu durum, kitabın son sayfalarına kadar uzanmaktadır.

3. 1938 Tunceli isyanının, 1925’te çıkan Şeyh Sait ayaklanmasının bir devamı olduğunun vurgulanması. Arada çıkan ayaklanmaların incelenmesi.

4. 1925 Şeyh Sait isyanı ile 1938 Tunceli yakalanmasının ardından Kürt Hoybun örgütü ile Ermeni Taşnak partisi işbirliğinin incelenmesi. Bu işbirliği sonucu Ağrı ayaklanmasının çıkarılması. Bu ayaklanmaya İngiliz casusu Lavrence’in yardım etmesi. Ermeni Ruben Paşanın da ayaklanmayı desteklemesi.

5. Tunceli bölgesinin Alevi-Sünni olduğu ve Kürtlerin Türk soyundan geldiğinin tespiti. Çözümün cehaletin yok edilmesi ve taassubun kırılmasında olduğu.

6. Seyid Rıza’nın bölgede güç kazanması. Bölgedeki 347 ailenin mecburi iskana tabi tutulması. Bu amaçla 1932’de iskan kanunun çıkarılması ve kanun ile Aşiret ayrıcalıklarının kaldırılması, Feodal yapının kırılması. 1960’ta ek liste ile 55 ağanın daha Batı’ya gönderilmesi.

İskan kanunu ile Türkiye’ye gelen 247 bin 295 göçmenin Doğu illerine yerleştirilmesi ancak tapu verilmediğinden bunları Batıya geri dönmesi. Dersim ıslahat planının yapılması ancak uygulanamadığı.

7. Fransız ajanlarının Kürtleri isyana kışkırtabilecek faaliyetlerinin olduğu.

8. Bölgenin ıslahı için yapılmış olan planlar ve raporların özeti. 1934 Soyadı kanunu ile ağa, bey, Hafız, Hoca, Molla gibi unvanların kaldırılması. Dersim’in Türk olduğuna vurgu yapılması. Sorunun feodal yapıdan kaynaklandığı. Bazı yörelerde Türklerin Kürt olarak nüfus kaydına alınmış olması. Kürt nüfusunun hızla artması.

9. Kürt ve Ermeni örgütlerinin işbirliği. Fransızların Kürtler için alfabe yapması. Ermenilerin Kürtlere destek vermesi ve Kürdoloji enstitüsü açması, kongre düzenlemesi. Suriye’de 14 farklı ayrılıkçı unsurun Kürtçülük üzerinden işbirliği yapması ve bunlar içinde Nakşiler tarikatının da bulunduğu. Amacın; Büyük Ermenistan ve Kürdistan Ermeni-Kürt birliğini kurmak olduğu, bu birliğin sınırlarının Toroslardan başladığı.

10. Merzifon’daki Amerikan kolejinde silah ve cephane bulunması ve buradaki bir raporda, “Amerikan nüfuzunun Anadolu’da temini için Ermenileri ele almak, Kürt ve Kızılbaş kanı Ermeni kanıdır diyerek bunları Türk camiasından koparıp Ermeni camişasına yamamak” şeklinde bir planın bulunması. Tunceli’de hükümet kurulması meselesinin bir Ermeni casusunun işi olması.

11. Alpdoğan’ın raporu; Doğu’daki sorun cehalettir, feodal yapıdır. Kürtler büyük Türk ailesindendir.”

Amacımız; Uğur Mumcu’nun yarım kalmış kitabını zihinlerimizde tamamlamaya çalışmaktır. Anlamaya çalışıyoruz, özellikle de son kitabını yazarken ne düşündüğünü ve neyi amaçladığını.

Kitapta geçen ana konular budur. Şimdi bu konularla anlatılmak istenen nedir, ona bakalım.

Bize göre yarım kalan kitabın sonu şudur;

1. Öcalan şüpheli bir kişiliktir, Kürdistan projesi için seçilip yetiştirilmiştir.
2. Doğu sorunun temelinde feodal yapı(Ağalar, beyler, şeyhler ve şıhlar) bulunmaktadır.
3. Devlet feodal ağalığı kaldırmaya çalışılmış ancak bu engellenmiştir.
4. Çözülemeyen Doğu sorununu, küresel güçler Kürdistan projesi için kullanarak Cumhuriyet’e karşı halk isyanı çıkarmışlardır.
5. Küresel güçlerin projesi; Büyük Ermenistan ve Kürdistan’dır, yani Sevr projesidir, bu amaçla “Ermeni-Kürt ittifakı” yani “Taşnak-Hoybun ittifakı” yapılmaktadır.

- Peki, ne amaçla yetiştirilmiştir Öcalan?
- Bu açık; Ermeni-Kürt işbirliği yapılarak, içine ne kadar etnik farklıklar varsa konularak, Nakşi tarikatının da desteğiyle “Büyük Ermenistan ve Kürdistan”ın hayata geçirilmesi için.

- Peki, kime karşı?
- İşte bu da açık; Ben Türk’üm diyenlere karşı, Türk varlığı ve kimliği içinde yaşamaktan güç bulanlara karşı, Anadolu’daki Türk kimliğine ve varlığına karşı.

- Peki, kim var bu projenin ardında?
- Bu ise çok açık; İsrail. Strateji İsrail’in, güç ABD’nin, siyaseti ise AB’nin.

Uğur Mumcu’nun son yazdığı makale de, tıpkı kitapta anlatmak istediklerini doğrular niteliktedir.

Irak kuzeyinde kurulması planlanan Kürt devletinin ardında İsrail’in bulunduğunu yazmaktadır Uğur Mumcu çünkü Barzani’nin MOSSAD ile bağı vardır[1];

“Ortadoğu’nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD, İsrail’in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı? Barzani’nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, “Hayır olmadı” diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu. MOSSAD’ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney’de yayınlanan “Israel’s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services” adlı kitapta sergileniyor.”

Uğur Mumcu yazısında Barzani’nin CIA-MOSSAD ile bağlantılı olduğunu ve her ay düzenli para aldığını açıklıyor;

“Bu kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor. Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor. Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra, MOSSAD’ın Kürtlerle ilişki kurduğu (sh.327), Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel’in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak’tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor. 1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor.

1972 yılında imzalanan Sovyet-Irak Dostluk Antlaşması’ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor;

Bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından “Kürdistan Demokratik Partisi”ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor. Barzani’nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dışişleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor. MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail’in Tahran’daki askeri ateşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor. Nimrodi’nin üstlendiği görev ilginç: Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani’nin eline geçmesinde rol oynuyor. (sh. 328-329) Kitapta, MOSSAD’dan Kürtler’e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor. (sh.328)”

Barzani MOSSAD ilişkisi sıradan bir ilişki değildir, görmezden gelinemez. İsrail’in planlarıyla bire bir örtüşmektedir.

İsrail “Yahudi Kürdistan” projesiyle de örtüşmektedir.

Mumcu’nun öldürülmesinden bu yana tam 17 yıl geçti. Bugün bizim çözmeye çalıştığımız ABD-AB-İsrail küresel üçlüsünün küresel planlarını, inanıyoruz ki Mumcu çözmüştü hem de yıllar önce.

Mumcu’nun susturulmasıyla medya da susturuldu, çünkü Uğur Mumcu’nun o günlerde haykırdıklarını şimdilerde anlatan olmuyor hiç.

PKK’yı kuran kim?

PKK’yı kimin kurduğunu öğrenmek için PKK’nın hangi tarihte kurulmuş olduğuna bakmamız gerekiyor.

Ne zaman kuruldu? 27 Kasım 1978.

Bu tarihin bir önemi var mı, yani neden bu örgüt bu tarihte kuruldu? Uğur Mumcu’dan dinleyelim;

“Hoybun Kürt örgütü bir bildiri yayınlayarak “Kürt ulusunun özgür ve bağımsız yaşama isteğini dile getirdi. Bildiri ayrıca Ermeni-Kürt dayanışmasına da vurgu yaptı. Ermenilerle Kürtler anlaşmıştı. Ermeniler, büyük bir kısmı Kürtlerin devlet kurmak istedikleri topraklar üzerindeki haklarından vazgeçecekler, Amerika ve Avrupa’da Kürtler lehine propaganda yapacaklardı. 1925’te Marsilya’da toplanan sosyalist enternasyonalde, Ermeniler Kürt bağımsızlığını savunan bir bildiri yayınladılar.”

Uğur Mumcu’yu öldüren, sizce kimdir?
Cevap: Mumcu’nun yazdıklarıyla ortaya çıkarılmaya çalışılan Ermeni-Kürt ittifakı ile bu ittifakın silahlı gücü PKK, her iki projenin mimarları ve bu mimarların içimizdeki siyaseti ile köstebekleridir.

Biraz uzun oldu ama ihaneti anlatabilmek kolay değil…

BUGÜNLERDE YAŞADIKLARIMIZLA BİRE BİR ÖRTÜŞTÜĞÜ İÇİN, UĞUR MUMCU'NUN BİZE NE
ANLATMAK İSTEMİŞ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİM...

__________________________
[1] Uğur MUMCU, MOSSAD-BARZANİ, Cumhuriyet, 7 Ocak 1993.

Erdal Sarızeybek

Osman Kesici, bir alıntı ekledi.
07 Mar 23:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rıfat Ilgaz, 7 Temmuz 1993'te aramızdan ayrıldı.
1991'de kaleme aldığı son şiirinde şöyle seslenmiştir

Elim birine değsin
Isıtayım üşüdüyse
Boşa gitmesin son sıcaklığım!

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 9)Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 9)