Halil YÜCEL profil resmi
Konya
Eskişehir, 1 Ocak 1981
Erkek
7 okur puanı
01 Eyl 22:41 tarihinde katıldı.
 • Mevlânâ'ya sorarlar; 'Ey pirimiz! Sen ki durmadan Şems'ten bahseder durursun.Her sözünde onu hatırlar,şiirler söylersin. Şems gelmeden önce sen bir Allah dostu,bir bilge adam;sultanların vezirlerin görüşmek istediği bir yüce kişiydin.Şems sana ne sağladı ki onu bu kadar yüceltirsin?'

  Hz.Pîr şöyle cevap verir: 'Şems'ten önce ısınacak bir yorganım,yiyecek bir tas çorbam varsa bu bana yeter diye düşünür,mutlu olurdum. Şems'ten sonra anladım ki,dünyada ısınacak yorganı olmayan bir kişi varsa benim yorganım bana yetmemeli,içecek bir tas çorbası olmayanlar varken bir tas çorbayla mutlu olmaya hakkım yoktur."
 • "Eğer bir insan Tanrı'yı seviyorum der ve kardeşinden nefret ederse, o bir yalancıdır. Çünkü gözüyle gördüğü kardeşinden nefret eden birisi, nasıl olur da hiç görmediği Tanrı'yı sevebilir "
 • Merhaba… Ben Kapitalizmim!

  Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm, “bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar” diye neden şaşırıyorsunuz!
  Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!
  İstediğimi de elde ettim; 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
  Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!
  Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki hırsız bir CEO’nun hayat hikayesi sizin için “azim ve başarı hikayesi” olabiliyor.
  Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!
  Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı
  Elbette bütün kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!
  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.
  Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var!
  Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!
  Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu’da 6-12 yaş arası kızlar 200 dolar gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
  Ben Kapitalizmim ve “serbest piyasa ekonomisi” dünyanın en büyük yalanı.
  Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24’ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.
  Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun.
  Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!
  Ben Kapitalizmim ve Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.
  Ben Kapitalizmim ve Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland’e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.
  Afrika Kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.
  Ben Kapitalizmim ve Afrika Kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar…
  Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1 milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.
  Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.
  Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının %64’ü kokain bağımlısı.
  Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.
  Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!
  Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken?
  Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için kutlarken?
  ABD’de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.
  Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.
  Dünya nüfusunun % 50’si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1’ine sahip. Dünya nüfusunun % 1’i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50’sine sahip.
  Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
  Amerikalıların % 85’i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!
  Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf?
  Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf?
  Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik!
  Zavallı tüketim bağımlıları…

  Eşitsizliğin Bedeli, Joseph Stiglitz (Columbia Üniversitesinin Nobel ödüllü ekonomist)
 • Bu devrin patronlarının neden çocuklar olduğuna güzel bir açıklama olmuş. İstediği yediriliyor, istediği giydiriliyor, istediği alınıyor, istediği yapılıyor. Ben yapamadım çocuğum yapsın mantığı çocuklara iyilik değil geleceği için eziyettir. Düştüğünde kendi kalksın, yemeğini kendi yesin, kıyafetlerini kendi giysin, ödevlerini kendi yapsın. Çocuk psikolojisi diye bir kavram oluştu. Yokluğu bilmeyen çocuk çokluğun kıymetini asla bilemeyecek.

  Tüm Ebeveynin dikkatine!

  Planlı ve bilinçli hazırlanan Animasyonların genel hedef kitlesi çocuklardır.
  1- Kötü Kedi Şerafettin adlı animasyon baştan sona argo ve küfür dolu. Animasyon bir taraftan güldürürken diğer taraftan küfrü de bilinç altına koyuyor.
  2- Keloğlan animasyonlarında ana konu sihir ve büyüdür. Sihir İslamda yedi büyük günahtan biridir. Burada bir bilim dalı olarak sunuluyor.
  3- Rafadan tayfa animasyonunda çocuklar okula gitmiyor, ödev yapmıyor, mahallede onlardan başka çocuk yok, sürekli oyun, sürekli yemek, abur cubur ve tembel çocuk konuları işleniyor.
  4- Diğer yerel animasyonlarda ise yetişkinler sürekli çocukların sınırsız isteklerini yerine getirmekle meşgul. Yorgun baba yok, hasta anne yok, varsa yoksa niloyanın, pepenin (eskiden kayunun) her isteği şipşak yerine getiriliyor. Animasyonlardaki karakterleri gerçek zanneden çocuklar gerçek hayatta anne babalarının hayır demesine bağırarak, ağlayarak tepki veriyor.
  5- Madagascar adlı seri animasyonda zürafa karakteri, su aygırına aşk besliyor. Burada bilinç altına cinsellikle ilgili tehlikeli mesajlar veriliyor.
  6- Arabalar (şimşek mekkuin) animasyonunda arabaların bile sevgilisi var. Senin neden yok? İçinde aşk olmayan çok az animasyon var.
  7- Yabancı animasyonların tümünde domuz çok masum, şirin, sevimli bir karakter ile çocuklarımıza sunulmaktadır. Dinimizde en büyük haram yiyeceklerin başında ise domuz gelmektedir.
  8.Animasyonlardaki çocuk ve aileler (son çıkan bir kaç yerel bölüm hariç) deisttir. Dini hiçbir resim, konuşma yoktur. Hatta çocukların isimleri bile çoğu kez anlamsızdır. (pepe, niloya, tosi,)
  9- Animasyon ve çizgi filmlerde "inşallah, maşallah, Allah'ın izniyle, Allah rahatlık versin, Allahaısmarladık, Allah büyüktür, Ahiret kelimesi, peygamber kelimesi, din kelimesi, ezan sesi, oruç, namaz, örtü" yoktur. Sakallı olanlar dede, başı örtülü olanlar da nenelerdir. Yaşlanınca yaparsın mesajı veriliyor.
  10- Animasyon ve çizgi filmlerde çocuklar ne kırarsa kırsın, ne dökerse döksün, neyi parçalarsa parçalasın yenisi şipşak getiriliyor. Hırçın çocuklar bunların eseri
  11- Gül ve ece adlı çizgi filmde Ece adlı karakter büyüklerine karşı ne kadar saygısızca davranırsa davransın "Hele sor niye yaptım" diyerek çok haklı duruma geriliyor. Kimi zaman öğretmeni, müdürü, bakkalı, manavı bile aşağılayacak işler yapıyor ama hep haklı nedenleri oluyor. Saygısızlığı aşılıyor.
  12- Çocuklu animasyonlarda çocuklar evden kaçmaya teşvik edilir. Yavru aslan evden kaçar, haklı nedenleri var, yavru balık evden kaçar, haklı nedenleri var, yavru kuş evden kaçar, haklı nedenleri var, yavru karınca evden kaçar, haklı nedenleri var... Aile baskısı mantığı çocuğun beynine işleniyor. Çünkü animasyonlarda evden kaçan çocuklar genelde aradıkları yerleri buluyor.
  13- Çılgın Hırsız (guri) hırsız sevimli, çocuklara yakın, iyi niyetli hırsız rolünde. Guri'nin annesi beş altı erkekle havuz sefası yapıyor. Çok kötü örnekler ile dolu. Hırsızlık ve fuhuş masum gösteriliyor.
  14- Süper güçleri olan animasyon türlerinde çocuklara orantısız kahramanlık modeli sunuluyor. Çocuklar bu kahramanlardan olmayı sürekli hayal ediyor. Örümcek adam kostümü, demir adam kostümü, batman kostümü alınca kahraman olacağını zannediyor.
  15- Kızlar için yapılan animasyonlarda küçük kızlar yetişkin kadınlar gibi giyiniyor, onlar gibi makyaj yapıyor. Çocuk görünmelerine rağmen yetişkin gibi göğüslü, dekolteli, mini etekli gösteriliyor.

  Kır, dök, parçala
  Her zaman haklısın
  Büyüklerin her istediğini yapmak zorunda
  Mutlaka bir kız/erkek ile çıkmalısın
  Karşı cinsle yakınlaşmaktan çekinme
  (vb. ahlaksız, şerefsiz ve namussuz tahrik ve teşviklere karşı İktidarımız, Milli Muhalefetimiz ve tüm Din ve Vatan severler duyarlı olmalı ve birleşmeli!)
 • NASIL DEPRESYONA GİRİYORUZ..

  Beynimizin sağ tarafı güncele ve geçmişe odaklıyken sol tarafı geleceğe odaklıdır. Edindiği bilgileri yoğurarak öngörüler üretir ve tedbir almamızın yolunu açar. Ne yaparsak neler olabileceğine dair bu öngörü sistemine hayati derecede muhtacız.
  Sol beyin şu tarz senaryolar üretebilir: “Akciğer kanserine sen de yakalanabilirsin, sigarayı bırak. Çocuğunu uyuşturucuya alıştırabilirler; onu, şöyle uyar. Ekonomik kriz çıkacak, şu şekilde korun.” Sol tarafın ürettiği muhtemel senaryoların ne kadar sağlıklı ve güvenilir olduğunu beynin sağ tarafı güncelle ve geçmişle kıyaslayarak analiz eder. Böylece öngörüyü ne kadar ciddiye alıp neler yapılması gerektiğine karar veririz. Bazen sol beyin aşırı çalışır ve sağ beyin bilgilerinin eksik olması veya daha az çalışması nedeniyle makul dengeyi ayarlayamaz. Bu bazen beynimizin dengesiz beslenmesinden olabileceği gibi, bazen de gelecek komplolarını fazla düşünüp gerçekleri öğrenmeye az zaman
  ayırmamızdan da kaynaklanabilir. Böylece ya olmayan tehlikeyi var zannederiz veya yaklaşan tehlikeyi olduğundan büyük algılarız ve stres eşliğinde bir kaygı durumu ortaya çıkar. Bize yol göstermesi gereken öngörülerin stresiyle gereğini yapıp tehlikelerden korunmak yerine, bu kaygılarda takılıp kalabiliriz: “Ekonomi çökerse, toplum karışırsa, savaş çıkarsa, aç veya susuz kalırsam. Deprem olursa. Kanser olursam, aklımı kaybedersem, çocuğum ölürse. Nişanım bozulursa, beni boşarsa, işten atılırsam, sınavı kaybedersem…"
  Oysa elimizden geleni yaptıktan sonra rahatlamamız, duruma teslim olmamız, tevekkül etmemiz gerekir. Ancak olaylara hâkim olma hırsı, mükemmeliyetçilik, katılık, tevekkül zafiyeti veya zihinsel dengesizlik, kaygılarımızın büyümesine sebep olabilir. Birbiri ardına düşündükçe biriken kaygı stresi, savaş sistemini devreye sokar. Bu yolun sonu; panik, bunalım, depresyon ve cinnettir. Böyle bir gidişatı durmamız gerekiyor.

  Sağlıklı zihin:
  a) Kaygılandırıcı varsayımların ihtimal olduğunun bilincindedir; abartılı korkmaz.
  b) Tedbirlerini aldığında gereğini yaptığını bilir, kaygı zihninden uzaklaşır.
Konya
Eskişehir, 1 Ocak 1981
Erkek
7 okur puanı
01 Eyl 22:41 tarihinde katıldı.

Şu anda okuduğu kitap

 • Kuşatma

Okuduğu kitaplar 1 kitap

 • İnsan Neyle Yaşar?

Yazarlarına göre okudukları

Okuyacağı kitaplar 3 kitap

 • Avrupa'nın 50 Büyük Yalanı
 • Olanaksızın Fiziği
 • Kehanetler Kitabı

Kütüphanesindekiler 1 kitap

 • İnsan Neyle Yaşar?

Beğendiği kitaplar 1 kitap

 • İnsan Neyle Yaşar?