• Günlerden bir gün ünlü bir bilim insanı (Bertrand Russell olduğunu söyleyenler var.)astronomi konusunda halka açık bir ders vermekteymiş.Dünyanın güneşin etrafında nasıl döndüğünü,keza güneşin de galaksimizin,dev bir yıldız topluluğunun merkezi etrafında nasıl döndüğünü anlatmış.Dersin sonunda arka sıralarından kısa boylu yaşlı bir kadın ayağa kalkarak sözü almış:"Bize anlattığın her şey saçmalık.Dünya aslında dev bir kaplumbağanın sırtında duran bir düzlükten ibarettir." Bilim insanı biraz üstten alarak gülümseyip yanıt vermiş:"Peki kaplumbağa neyin üzerinde duruyor?" "Sen çok zekisin,genç adam,çok..."demiş yaşlı kadın "En aşağıya kadar kaplumbağa var işte."
 • Felsefe dedikodularına göre, Bertrand Russell bir keresinde, kozmoloji hakkında bir konferans verirken, dinleyiciler arasında yaşlı bir hanım sözünü kesip “Anlattığınız her şey fasa fiso,” diye sertçe karşı çıkmış. “Dünya aslında düzdür, bir kaplumbağanın sırtındaki devasa bir filin üstünde durmaktadır.” Russell, onunla dalga geçerek, kaplumbağanın nerede durduğunu sormuş. Yaşlı hanım, “İşte, aşağıya kadar hep kaplumbağa!” demiş.
 • Günlerden bir gün ünlü bir bilim insanı(Bertrand Russell olduğunu söyleyenler var)astronomi konusunda halka açık bir ders vermekteymiş.Dünyanın güneşin etrafında nasıl döndüğünü,keza güneşin de galaksimizin,dev bir yıldız topluluğunun merkezi etrafında nasıl döndüğünü anlatmış.Dersin sonunda arka sıralardan kısa boylu yaşlı bir kadın ayağa kalkarak sözü almış:''Bize anlattığın her şey saçmalık.Dünya aslında dev bir kaplumbağanın sırtında duran bir düzlükten ibarettir.''Bilim insanı biraz üstten alarak gülümseyip yanıt vermiş:'Peki kaplumbağa neyin üzerinde duruyor?''''Sen çok zekisin,genç adam,çok...''demiş yaşlı kadın.''En aşağıya kadar hep kaplumbağa var işte!''
 • "Hafıza bir görüntü ister," demiş Bertrand Russell. Öyledir, zihnimizde görüntüsü kalmamış şeyleri hatırlamayız ya da bir olayın bizdeki izi ne kadar silik de olsa onu mutlaka bir imgeyle hatırlamaya çalışırız. Gözümüzle görmediğimize inanmayacağımızı söylemelerimiz bundandır belki.
 • Merhabalar Efendim...!!

  Kahveler Hazırsa....! {Ç News} Yayında...!!!!

  Günün Sözü:
  "İnsanlığın iki tür ahlakı vardır: Biri sözünü edip uygulamadığımız, öteki de uygulayıp sözünü etmediğimiz."

  ~Bertrand Russell

  Test ister misiniz Test? İster gibisiniz.. Sizi biraz zorlayacak bir test bırakıyoruz haberlere.. Yoruma sonuçları bekliyoruz.. :))

  Bugün seni yansıtan şarkı hangisi? Yoruma bırak, bizde bilelim bugün nasıl olduğunu.. :)

  [Şimdi; Üç Edebiyat haberi, Üç İnceleme ve Üç Alıntı...!
  Yerli - Yabancı Film önerisi ve Müzik Paylaşımı..!
  Hazırsanız, haydi başlayalım....!]

  ~
  Edebiyat Dünyasından Haberler:
  ~

  Türkiye İş Bankası Türk Edebiyat Klasikleri yayınlamaya başladı demiş ve haberini yapmıştık. O seri den Hüseyin Rahmi Gürpınar incelemesi yapmış KayıpRıhtım. Keyifle okudum. "Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç: Hurafe Kazanlarını Deviren Klasik" Buyrunuz;

  https://kayiprihtim.com/...-deviren-klasik/amp/

  Ve TEST...!!! Dünya'da yasaklanan kitaplara aşina mısın? Değil misin? Biliyorsan çözersin, bilmiyorsan öğrenirsin.. Belki yeni bir şeyler öğrenmek için bu testi çözmelisin.. Sonuçları yoruma bekliyoruz..!!

  http://www.neokuyorum.org/...nmis-kitaplar-testi/

  "Bilim ve Din neden birbirine karşıt gibi görünür?" adlı bir yazı çevirisi yapılmış.. Bir bakın bakalım.. Nedenmiş? :)

  https://dusunbil.com/...karsit-gibi-gorunur/

  ~
  Haberlerimiz bitti... Şimdi sıra günün incelemelerinde;
  ~

  Oğuz Aktürk 'ün -->> #25444906

  Hesna 'nın -->> #27455021

  https://1000kitap.com/violett 'ın -->> #10070427

  ~

  "Özenle ve emek harcanarak yazılmış bu incelemeleri öneriyoruz... Her gün üç inceleme diyoruz.. Bu incelemeler kişisel beğenim karşılığında eklenmiştir..! İyi okumalar...!"

  ~
  İncelemerimiz bitti. Şimdi sırada günün Alıntılarında;
  ~

  Fox Mulder 'un bugün için seçtiği üç alıntı;

  "Felaketten kaçamayız, ama tohum ekebiliriz.
  Bu evrenin çöküşü, tohumların büyümesini engellemeyecektir."

  Kaos'un Kutsal Kitabı, Albert Caraco #17900818

  ~

  "Beni sev
  Hayatımızın bir anlamı olsun.
  ..."

  Çırak Aranıyor - Toplu Şiirler 1, Refik Durbaş #29448562

  ~

  "Bir insanın kendisine zulmedene gülümsemeye mecbur bırakılmasından daha beter bir zulüm olamazdı yeryüzünde."

  Heba, Hasan Ali Toptaş  #25577633

  ~

   "Alıntıların sonlarında ki linklere giderek, asıl alıntı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Desteği ve emeği için Fox Mulder'a Teşekkürlerimizle.."

  ~
  Alıntılarımız bitti. Şimdi sıra Film önerilerimizde;
  ~

  Yerli Film Önerisi (Fox Mulder Tarafından):

  Lütfi Ö. Akad - Kader Böyle İstedi - (1968)

  Detaylar İçin ->>
  http://www.sinematurk.com/...-kader-boyle-istedi/

  Yabancı Film Önerisi:

  Tom McCarthy - Spotlight - (2016)
  (Kesinlikle İzleyin...!!)

  Detaylar İçin ->> http://www.beyazperde.com/filmler/film-222271/

  Yerli filmlerin detayları için genellikle sinemalar.com ve beyazperde.com, yabancı filmler için ise TurkceAltyazi.com'u kullanacağız.. Yerli Filmler Fox Mulder, Yabancılar tarafımca önerilecektir.

  İzlemeyenlere iyi seyirler dileriz...

  ~
  Film Önerilerimiz bitti. Şimdi sıra Günün Şarkısında;
  ~

  https://youtu.be/g1iyJELaEy0 (Safe dizisi giriş müziği.)

  Tuco Herrera "Ramazan dolayısıyla şiddetin dozunu sıfırlayıp sizler için seçti...!!!" =))

  https://www.youtube.com/watch?v=muHv9GLi4yU

  https://www.youtube.com/watch?v=J1qIEfa-2S8

  https://www.youtube.com/watch?v=ufL85FJAgZQ

  ~

  Bizler paylaşımlarımızı yaptık.. Beğenmeniz dileğiyle.. Sizlerin paylaşımlarını da yorumlara bekliyoruz..

  Test Sonuçlarını da paylaşmayı unutmayınız...!!

  Birlikteliğimizin bugün de sonuna gelmiş bulunmaktayız... Yarın görüşmek dileğiyle...!!

  Keyfiniz eksik olmasın..

  Yarın 19 MAYIS Özel Yayını ile sizlerle olacağız...!

  Hergün;
  Üç Edebiyat haberi, Üç İnceleme ve Üç Alıntı...!
  Yerli - Yabancı Film önerisi ve Müzik Paylaşımı..!  ile sizlerleyiz...

  Dolu dolu bir içerik sunduk ve ayrılık vakti geldi...!

  Sağlıcakla kalın....!
 • Uyuşturucu bulunduğu zaman, tanrıbilim bir kez daha insan acılarının azalmasına engel olmaya yeltendi. 1847'de uyuşturucunun doğumlarda kullanılmasını salık veren Simpson'a papazlar hemen Tanrı'nın Havva'ya: "çocuklarını acı çekerek doğuracaksın" demiş olduğunu hatırlattılar. Kloroformun etkisi altında nasıl acı çekebilirdi kadın? Simpson, Tanrı'nın kaburgasını çıkarmadan önce Âdem'i derin bir uykuya soktuğunu söyleyerek uyuşturucunun erkeklere verilmesinde hiçbir engel bulunmadığını tanıtlamayı başardı. Ama erkek din adamları kadınların doğum sancılarında uyuşturucuyu kullanmayı nedense bir türlü benimseyemediler. Bilindiği gibi Kutsal Kitap'ın hiç tanınmadığı Japonya'da da kadınların doğum sancısı çekmelerinin gerekliğine, bu sancıyı yapay yollarla hafifletmenin yersiz bir şey olduğuna inanılmaktaydı. Bunlara bakıp, birçok erkeğin, kadınların acı çekmelerinden bir haz duyduklarını; onları bu acıdan kurtarmak işten bile değilken, herhangi bir dinsel ya da töresel ilkeyi öne sürerek kadınların göz göre göre sabırla acı çekmelerini istemelerinin bu hazdan ileri geldiğini düşünmemek elde değildir. Tanrıbilimin kötü yanı, yıkıcı eğilimler yaratmak değil, böyle davranışlara yüksek bir töre süsü vermek, bilgisiz, barbar cağlardan kalma alışkanlıklara açıkça kutsal bir özellik tanımak olmuştur.
  Bertrand Russell
  Sayfa 67 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı, Şubat 2018, Çeviri: Akşit Göktürk
 • Günlerden bir gün ünlü bir bilim insanı (Bertrand Russell olduğunu söyleyenler var) astronomi konusunda halka açık bir ders vermekteymiş. Dünyanın güneşin etrafında nasıl döndüğünü, keza güneşin de galaksimizin, dev bir yıldız topluluğunun merkezi etrafında nasıl döndüğünü anlatmış. Dersin sonunda arka sıralardan kısa boylu yaşlı bir kadın ayağa kalkarak sözü almış: 'Bize anlattığın her şey saçmalık. Dünya aslında dev bir kaplumbağanın sırtında duran bir düzlükten ibarettir. Bilim insanı biraz üstten alarak gülümseyip yanıt vermiş: 'Peki kaplumbağa neyin üzerinde duruyor?' 'Sen çok zekisin,genç adam,çok...' demiş yaşlı kadın. 'En aşağıya kadar hep kaplumbağa var işte!'