İyi Geceler...♡ bu da benim Gece'M
Bizim yine akşam-akşam şirinliğimiz geldi😻🤭 Ders çalışdırtmayacağına yemin etdi herhalde bu gün😅 Test çözmek istiyorum, elimi tutuyor. Telefonda vakit geçirmek istiyorum, telefona vuruyor. İlgi manyağı, bi de yapmayınca tırnaklarını gösteriyor tripkolik kızım😅 Gece'm azıcık dikkat istiyor, ilgi istiyor💫😻 Bana benzemiş ne yapalım😸🤭
- Canım diyorlar, buraya gelecek olan Goltz, bizden ders almak için değil, bize ders vermek için geliyor. Mustafa Kemal buna şu cevabı veriyor: - Büyük alim, filozof, Millet-i Müsellâha müellifi olan Goltz'dan istifade etmek, üzerinde durulacak mühim bir noktadır. Ancak Türk Erkân-ı Harbiye ve kumanda heyetinin, kendi vatandaşlarını nasıl müdafaa etmek lazım geleceğini gösterebilmeleri elbette ondan daha çok mühimdir. Bir de, buraya yorgun gelecek olan mareşale fazla külfet yüklememek de münasip olur kanaatindeyim.
Reklam
Sizler kışı kutluyorsunuz... Ama, ne ayakkabısı, ne ekmeği, ne de ateşi olan çocuklar var! Uzun yollar aşıp, soğuktan kanayan ellerinde okulu ısıtacak odun parçasını getirmek için köye inen binlercesi var. Karların içine gömülü in gibi boş ve karanlık yüzlerce okul var. Burada çocuklar ya dumandan boğularak, ya da soğuktan çene atarak ders yapmaya çalışıyorlar. Pek uzaklardaki kulübelerini yıkmakla tehdit ederek damlarına biriken ve aralıksız yağan kara korkuyla bakıyorlar. Siz, çocuklar da, kışın gelişini sevinçle kutluyorsunuz. Kışın yalnız sefalet ve ölüme attığı binlerce yaratığı düşünün...
Açık sözlü olmak edep ile bağlantılı olarak kullanırlar ama çok yanlış. Kendine güvenen kişi nere de nasıl davranacağını bilen kişidir. Söz de dobra olmak adına her şeyi açıkça ifade etmez. Ne yapayım bende böyleyim sözünün arkasına sığınıp saygısızlık yapmaz. Şimdi ki gençler böbürlenerek hocaya nasıl terbiyesizlik yaptığını anlatıyorlar. Söylenen söz açıkça söylenmiş olabilir ama karşıda ki kişi artık incinmiştir. Hz Ali efendimiz diyor ki ; edebin ne kadar önemli olduğunu bilseydiniz Allah'tan rızık yerine edep isterdiniz.. Küçük yaşta çocuklara bunlar öğretilmez ise ileri de bu davranışları kazandırmak imkânsızdır. Bazı anne babalar , çocuğumuz edepli , saygılı ama dersleri iyi değil diyorlar. Derslere daha çok çalışıp özel ders alıp halledilebilir ama edep için , saygı için özel ders aldıramazsınız. Bütün servetinizi dahi harcasanız başarılı olamayabilirsiniz..
İyi ki okul başlamış, ders çalışmayı özlemişim
Bir Tembih Bir ders Bir ihtihar
“İşte hayat böyledir. Hayatın lezzetini ve zevkini isterseniz, hayatınızı iman ile hayatlandırınız ve feraizle ziynetlendiriniz ve günahlardan çekinmekle muhafaza ediniz.”
Sayfa 39 - Yeni Asya kitapKitabı okuyor
Reklam
● Lokman Hekim oğluna; Oğlum, mide dolduğunda düşünce uyur, hikmet dile gelmez, organların ibadete karşı soğur. demişti.
Sayfa 440 - İmam Gazali'nin Ihyâ'sından alıntı yapılmıştır.Kitabı okuyor
182 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
**BİR CUMA GÜNÜ -AHİ- Merhabalar bugün kalemiyle ilk kez tanıştığım yazar Oğuzhan Karagül' ün #bircumagunu eseriyle karşınızdayım. Eser sohbet tadında şiirlerle , birbirinden muhteşem hikayelerle ve tasavvuf içeren türde. Kitabın yazımında ; Mevlana Hazretlerinin "Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım" sözü; öğüt alınmış. Ders veren niteliğinde yazılanlar bu yüzden insanı derin düşüncelere sürüklüyor. Bazen kendimizi sorgulatan sözlerle karşılaşıyoruz. Kitapta; önce Ferit' i tanıyoruz sonra Ahi' yi . İki sevda ve kavuşamayan iki kişi. Teselliyi Allah'a sığınarak buluyorlar. Ben Ahi'nin sohbetlerini , hikayelerle bizelere verdiği dersleri çok sevdim. Sizin de çok seveceğinize eminim, mutlaka okuyun okutturun derim Aynı zamanda ben kitabın kapağına ve içeriğinin tasarımına bayıldım, çok güzel Sevgili yazarımızın yüreğine emeğine sağlık, kalemi daim olsun inşallah ve bol bol okuyucuları olsun inşallah Farklı iki cuma gününde çok hüzünlü bir olay olur sizce nedir bu? Ferit ve Ahi neden sevdiklerine kavuşamadılar sizce? Soruların cevabını kitabı okuyunca öğreneceksiniz Defalarca anlattığın bir şeyi anlaşılmıyorsa; Anlamayan sensindir. "Herşey yıkıldı" deme . " Her şeyi yeniden yapabilmem için bir fırsat doğdu" de . Mükemmel insan yoktur.Hatasından dönüşünü.Mükemmel yapan insan vardır.
Bir Cuma Günü Âhi
Bir Cuma Günü ÂhiOğuzhan Karagül · Önemli Kitap Yayınları · 202089 okunma
Önlem varken almayız sadece ders alırız.. Bu da bize yeter zaten..
İnsanlar tarihten ders almaz. Yirmi birinci yüzyıl hâlâ yirminci yüzyılın kötü bir versiyonuna dönüşebilir ama elden ne gelir ki? Zihinler tüm dünyada asla birbiriyle çakışmayan ütopyalarla doluyordu. Bu bir felaket habercisiydi ama heyhat, bildik bir durumdu. Diğerkâmlık her zaman olduğu gibi yok olmaya yüz tutmuştu. Barış her zaman olduğu gibi incecik bir porselendi.
Sayfa 128
Reklam
Hint Asıllı İngiliz Casus Mustafa Sağir
Mutareke yılarında İstanbul'a geldi.bir eve yerleşip Darülfünun (üniversite) öğrencilerine ingilizce ders vermeye başladı.evinin duvarlarına Mustafa kemal, Enver ve cemal paşaların boy boy resimlerini astı. Milli mücadele propagandacılığı yaptı. Önemli kitlelere ulaşıp. Eylemini gercekleştiremeden yakalanıyor. En sonunda müdüriyette şu ifadeyi verdi: "Lawrence, Osmanlı İmparatorluğu'nu altınlara dayanarak yıkmıştı. İngilizler beni de milli hükümeti silahla ortadan kaldırmakla görevlendirdiler. Maksadım Mustafa kemal paşa'yı öldürmekti..." Yargılanıp asılarak idam edildi.
Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.
Ne yaparsın, bu hayatta alınacak tek ders, yakınmadan çile çekmesini öğrenmektir.
Sayfa 125 - Vincent van GoghKitabı okudu
İslevsizlige karsi mucadele, sömürüye karsi mucadeleden cok daha zordur
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.