Bak bakalım benimle aynı düşüncede misin? Mesela dülgerle kunduracı, araçlarını ve işlerinin isimlerini değiştirip birbirlerini işini yapsa ya da biri her iki kişi birden yapmaya kalkışırsa, bütün bu değişmelerden kentin büyük zarar göreceğini sanır mısın ?” “ Hiç zarar görmez.”dedi
“ O halde, doğaya uyarak kurulan bir kent, bir bütün olarak bilge adını, kendinin en küçük bölümüne, başında bulunan ve onu yöneten en dar sınıfına ve bu kısımdaki bilgiye borçludur. Bu da, anlaşılan doğa gereği sayısı en az olan sınıftır. Bütün diğer bilgiler arasında, bilgelik adına hak kazanan tek bilgiden pay almak küçük bir sınıfa kalır.”
“ Ama bir kent, ötekilerin bütün zenginliklerini kendinde toplarsa, sakın bu zenginlik zengin olmayan için tehlikeli olmasın, dikkat et.!”
Antik çağda sosyalizmin tohumları atılıyor…
Ama emeğiyle geçinen insanlar toprağa, evlere, servete sahip olurlarsa, bekçiden ev sahibi ve çiftçiye, diğer yurttaşların dostlarıyken düşmanlarına ve zalim efendilere dönüşürler. Yaşamlarını nefret ederek ve nefret edilerek, tuzak kurarak ve tuzağa düşerek , dışarıdaki düşmanlardan ziyade içerdeki düşmanlarından korkarak geçirecekler ve bu kendilerini de, devleti de yok olmaya doğru götürecektir.
Halbuki ruhlarındaki altın tertemizdir, kentteki insanlar içinde sadece onlara altınla gümüşe dokunmak, altın ve gümüşü kullanmak, onlarla aynı çatı altında oturmak , altın ve gümüşle süslemek ve altın ve gümüş bardaktan içmek yasaktır; böylece kendileri korunacak ve kenti koruyacaklar.
Antik çağda sosyalizmin tohumları atılıyor …
Gümüş ve altına gelince, onlara diyeceğiz ki ruhlarında tanrı ihsanı ilahi gümüş, ilahi altın her daim vardır, insanlarınkine ihtiyaç olamaz; kendi altın varlıklarını insanların altınıyla karıştırarak kirletmeleri yasaktır, çünkü herkesin kullandığı para cinayetlere sebeb olmuştur.
Antik çağda sosyalizmin tohumları atılıyor …
Öncelikle zaruri ihtiyaçlarından başka, hiç kimsenin tek başına sahip olduğu bir şeyiydi olmayacak ; kimsenin yalnız kendine özel evi ve kileri olmayacak; yiyecekleri de aklı başında be gözü pek savaşçılara yakışan besinler olacak ; miktarı saptandıktan sonra, bekçilik maaşı olarak olarak diğer yurttaşların bir yıllık gelirlerine eşit miktarda alacaklar; ortak yemeklere gidip gelecek, savaş esnasında askerlerin yaptığı gibi hep birlikte yaşayacaklar.
Vasiyetimdir; çocuklarım büyüdükleri zaman erdemden çok zenginliğe veya benzeri bir şeye düşkünlük gösterecek olurlarsa ben sizinle nasıl uğraşmışsam siz de onlarla uğraşın, onları cezalandırın, kendilerinde olmayan bir değeri verir önem vermeleri gereken şeye önem vermezlerse bir hiç oldukları halde kendilerini bir şey sanırlarsa ben sizi nasıl azarlamışsam sizde onları öyle azarlayın bunu yaparsanız bana da oğullarıma da iyilik yapmış olursunuz..
“Aklıselim sahibi bir adam der ki, bu eğitiminle beraber, onların bir de konutları ve olabildiğince iyi bekçilik etmelerini sağlayacak, onları diğer yurttaşlara kötü davranmalarına sebep olmayacak başka varlıkları da olmalı.”
Dine uygun olan öyle olduğu için mi tanrılar tarafından sevilir, yoksa tanrılar tarafından sevildiği için mi dine uygundur?
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.