RONİ F. L., Devlet'i inceledi.
Dün 00:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Devlet Platonun ideal bir toplumda düzen ve adaletli bir devlet nasıl olabilir sorusuna cevap aradığı bir ütopyadır.Eser Dünya tarihindeki ilk ütopik kitap olarak da kabul edilmektedir. Platonun yaşadığı dönemde Yunanistandaki demokrasi sona ermiş, Platon ise bunun üzerine , adaletli bir devletin nasıl olması gerektiği üzerinde düşünmeye başlamıştır. Platon iyi bir insan nasıl olur, erdemli bir hayat nasıl yaşanır, soruların aradığı cevabı Devlet adındaki eserinde toplamıştır. Eflatun düşlediği en iyi devleti, Sokratesle birlikte, bu kitapta anlatmaktadır. Okunması zor olduğunu düşündüğüm ve sabır gerektiren bir kitap.

ismail salcan, Sokrates'in Savunması'ı inceledi.
13 Mar 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eski Yunan filozoflarından filozoflarım babası "Sokrates" kendisi eser vermemiştir. Sözlü bir anlatım ile Atina gençlerine fikirlerini yansıtmıştır. Sokrates aynı zamanda büyük bir hocadır. Öğrencisi Platon (eflatun) hocasının Atina mahkemesinde yargılandığı süreci ele almıştır. Gerek verdiği savunmalar, gerek görüşleriyle Sokrates erdemli ve hümanist bir insan tablosu seriyor. Nice Sokratesler olsa keşke..

Bir dilsizliğimiz etmezdi
Bütün dilleri toplasanız
Her susuş bir intihardı
Ve intihar ki
Bu hayvanî hengâmede
En asil korkaklığıydı
insansoyunun
Ölüm dişsiz ağzıyla
çiğnerken zamanımızı
İsa öncesi kederler çivilerdik
Eflâtun çarmıhlarımıza
Tanrısal karanlığında bir Yâkub gibi
Her kuyuda bir Yusuf bıraktık
Ve kumlarca Leylâ yitirdik
Kimliksiz bir acının beyâbânında
Bizi anlamayın kardeşler
Bırakın da kaybolsun sesimiz
Hayatın bu Antigon mağaralarında
Arsız dervişleriyiz ki bu hastalıklı asrın
Bütün dilleri toplasanız
Bir dilsizliğimiz etmez
Çekin ellerinizi ve bırakın da boğulalım
Sadece bizim olan bu yalnızlığın
Şarabî esrârında

--Dosto'nun Müridi--

Yekta Kopan - İki Şiirin Arasında /Can Yayınları
Aradan üç ay geçmeden, tam da pasaportları yenilemeye gideceğimiz gün kaybetmiştin nüfus kâğıdını. Evin altını üstüne getirmiş, bulamamıştık. Kayıp ilanı vermiştik gazeteye.
   Biraz önce buldum. 
   Yerçekimli Karanfil'in arasındaydı. Adam Yayınları'nın eflatun kapaklı baskısı, hatırladın mı? İlk sayfasını koparmış, ikinci sayfanın üstüne adını yazmışsın. Yüz sekizle yüz dokuzuncu sayfanın arasında çıkıverdi karşıma. Tam sana göre bir davranış. Nüfus kâğıdından kitap ayracı.
   Sol sayfada "Sevişen", sağ tarafta "Dağılgan" şiirleri var. Bir anlık gecesinde bir günlük mevsimlerin / Bildik mi yaşamayı ikimizce / Biz getirdik demektir anlamayı evrene / Sevişmek alanıdır yüreğin" diyor şiirlerinden biri. Öbürü, "Güzdü, yapraklar vardı / Biz yitirmek için yaşadık bu ölmezliği / Güzdü, yapraklar vardı / Her bir bakışıyla o şimdi / Dağılan beni sevdiğinin dağılışı gibi" diye fısıldıyor. Acaba sen hangisini sevdiğin için koydun nüfus kâğıdını bu iki şiirin arasına?
   Tekrar tekrar okudum şiirleri. Senin zihninden okumaya çalıştım. Saçma, biliyorum ama anlamaya çalış beni. Sonra aklıma, kendine her yeni defter aldığında, ilk sayfasına özenle yazdığın o satır geldi: "Hayat dediğin, bir cümleye yenik düşmek. Bir kelimeye. Bir heceye."
   Zihnimin, genişliği belirsiz koridorlarında başıboş dolaşan romanlar, öyküler, şarkılar, filmler var. Birbirlerine çarpa çarpa ilerliyorlar. Ne zaman dokunsa biri diğerine, ince bir ses çıkıyor. Senin sesine benzeyen, ince bahar sabahı tadında bir ses. Hep o sesi dinliyorum. Senin sesin. Gözlerimin kenarlarında hayatla uyumlu bir kırışıklık oluyor sesin; bir gülüşün başlangıcı. Tam o gülüş, başlangıç noktasından hız alıp bütün yüzüme yayılacakken, bir cümle, bir nota, bir görüntü geliyor karanlığın içinden; yenik düşüyorum.
   Saçmalamaya mı başladım yine? Kusura bakma. Sana biraz kızımızı anlatayım.
   Her sabah yumurta istiyor Gizem. 
   Doktora sordum, "Sakıncası yok," dedi. Zaten aksini söyleseydi de dinlemeyecektim. Onu bir şeyleri iştahla yerken görmenin ne demek olduğunu dünyanın en iyi doktoru bile anlayamaz.
   O günden sonra...
   O günden sonra aylarca doğru düzgün yemek yemedi. Sağlıklı beslenme falan derdim değildi artık, yesin de ne yerse yesin, diyordum. Yazık, Asuman her gün Gizem'in sevebileceği yemekleri yapıp getirdi. Kuru köfte patates, domatesli makarna, sosis tava, ne bileyim, öyle işte...
   Biliyorum, sen olsan kızardın şimdi bana, kızımıza iyi bir beslenme eğitimi veremediğimi söylerdin ama inan çok çabaladım. Elimden geleni yaptım.Ceza, ödül, oyun, kural... hepsini denedim. Rehberlik öğretmeninin gönderdiği beslenme uzmanıyla görüştüm. Buzdolabının üstüne listeler astım. Ancak bu kadar oldu.
   Çocukken annem azarladı beni. "O pilav bitecek," derdi, "yoksa o kadar çocuğun olur!" Hemen tabağın sağına soluna savrulmuş pirinç tanelerini saymaya çalışırdım. Kötü bir şey miydi insanın yirmi çocuğunun olması? Kaç çocuğa kadar kızmazdı anneler? Tabağımızda kaç pirinç tanesi bırakma hakkımız vardı?

Bir Yudum Kitap

Kübra, bir alıntı ekledi.
11 Mar 21:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eflatun
Sular yükselince, balıklar karıncaları yer... Sular çekilince de karıncalar balıkları yer... Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir... Çünkü kimin kimi yiyeceğine suyun akışı karar verir...

Papatya Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 213)Papatya Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 213)
Harun Mert, bir alıntı ekledi.
11 Mar 08:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eflatun, "Ruhumuzu bir kaya parçası gibi karşımıza almalı, onu kabalıklarından, fazlalıklarından yontmalıyız," der.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 43)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 43)

Eflatun
Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar.

Sen ey ışık gözlü sevgili,
Senden sonrasına,
Ölümü yazmışım...(eflatun )

Demokrasi Öldürür
“Demokrasi gizli bir aristokrasidir.”
Pierre-Joseph Proudhon

“Demokrasi despotizmdir. Genel iradenin onaylamadığı bir yürütme oluşturur.”
Immanuel Kant

“Demokrasi despotizme dönüşür.”
Eflatun

“Demokrasi despotizmin en ileri şeklidir.”
Aristo

“Bütün despotizmler içerisinde demokrasi, en az dayanıklısı olmakla birlikte en kötüsüdür.”
Fisher Ames

“Kelimenin tam anlamıyla gerçek bir demokrasi hiç bir zaman var olmadı ve var olmayacaktır.”

Jean Jacques Rousseau

“Demokrasinin özgürlüğü ve medeniyeti er ya da geç mahvedeceği konusunda ikna olmuş bulunmaktayım.”

Thomas Babington Macaulay

“Monarşi güzel bir biblo gibidir, denizde bir süre yüzer ancak bir süre sonra bazı beceriksiz kaptanlar yüzünden kayalara çarpar; buna karşın demokrasi şişirilmiş bir botta seyahat etmek gibidir. Kolay kolay dibe batmazsın, fakat ayakların hep ıslaktır.”
Fisher Ames

"Demokratik nizam, Oligarşik yönetim şeklini maskelemek için vardır."
Siyasi filozof

"Demokrasi çoğunlukların diktatörlüğüdür!" (Proudhon)