Algernon'a ÇiçeklerDaniel Keyes

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.606
Gösterim
Adı:
Algernon'a Çiçekler
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
325
ISBN:
9786054629862
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Flowers for Algernon
Çeviri:
Handan Ünlü Haktanır
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Çok düşük bir IQ ile doğan Charlie, araştırmacıların, zeka seviyesini artıracak deneysel ameliyatı gerçekleştirmeleri için kusursuz bir denektir. Bu deney Algernon adındaki laboratuvar faresinde denenmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir.
Deney, son derece önemli, bilimsel bir buluş olarak görünüyordu, ta ki Algernon' da ani bir gerileme baş gösterene kadar...
Acaba Charlie' de de aynı gerileme olacak mıydı?
Algernon'a Çiçekler başlığını okuyunca yüksek ihtimalle hepinizin zihninde bir şahıs canlanmıştır. Ki benim için durum tam da böyle oldu. Sizi Algernon ile tanıştıracağım fakat öncelikle her şeyi bir kenara bırakıp empati yapalım istiyorum.

Normal insanlara göre zekâ seviyesi düşük bir insansınız ve her zamanki gibi normal bir günün sabahına uyandığınızı düşünün. Daha düne kadar okuma-yazma bilmeyen, insanlar tarafından aşağılanan, sürekli üstüne gülünen, ailesi tarafından bile terk edilmiş bir insan iken bir sonraki gün bir dahi olduğunuzu hayal edin. Epey uzun bir sıçrayış, bir kilometre taşı, mucize dediğinizi duyar gibiyim. Yaşam bambaşka bir akışa kavuşur sizin için. Yepyeni bir insan, yepyeni hayaller, yepyeni bir gelecek... Charlie Gordon da kısmen böyle bir durumla karşı karşıya kalan bir karakter.

Eserde zekâ seviyesi fazlasıyla düşük bir insanın, bilimsel bir deneyde denek olarak kullanılıp dahi konumuna gelmesi konu ediniliyor. Malûmdur ki hiçbir şey sorunsuz ya da mükemmel ilerlemiyor bu hayatta. Dolayısıyla bu bilimsel çalışmanın da olası sonuçları var. İşte eser Charlie'nin bir moron iken dahiliğe yaptığı ilginç yolculuğa ve bu süreç sırasında açığa çıkan duygu ve düşünce dünyasına değiniyor. Tabi bir de Algernon var bu tabloda. Algernon ise bu deneyin ilk kobaylarından olan bir fare. Eserde Algernon ile Charlie arasındaki rekabet, dostluk ve bağlılık da yansıtılıyor.

Algernon'a Çiçekler ile ilk olarak şu an ismini hatırlayamadığım bir eserde karşılaşmıştım. İsminin farklı olması epey dikkatimi çekmişti. Kitabı okumaya başladığımda ise ilk sayfada kelimelerin yazılışı konusunda pek çok yanlışlık gözüme çarptı. İlerleme yerine 'ilerneme', rapor yerine 'rapur' yazılması gibi bariz hatalar vardı. Bir an yayınevinden kaynaklı bir hata var sanırım diye düşündüm ve bu durum hoşuma gitmedi. Diğer sayfaya geçince özellikle bu şekilde yazılmış olduğunu fark ettim. Karakterimizin zekâ seviyesinin bir yansıması olarak özellikle yanlış yazılan kelimeler mevcut. Görünce ilk anda benim gibi şaşırmayın sevgili okuyucu. :)

Kitabın anlatım tarzı oldukça akıcıydı. Okuyucuya başına bir tokmak indirircesine mesajlar vermesi en güzel yönüydü bana kalırsa. Zira hepimizin çevresinde, belki yakınları arasında, belki ailesinin içinde bedensel ya da zihinsel engelli insanlar mevcut. En önemlisi bir saat sonra hiçbirimizin aynı duruma gelmeyeceği konusunda bir garantisi yok fakat buna rağmen çoğu zaman bırakın bu insanlarla empati kurabilmeyi; onlara kötülük yapan, onları istismar eden şahıslar var ne yazık ki. Hatta sırf böyle bir çocuğa sahip olduğu için onu istemeyen, dışlayan, bakımevlerine terkeden aileler çoğunlukta. Maddi gücünüzle ona lüks bir bakımevinde, rahat koşullar sağlayabilirsiniz belki evet ama bu ondaki sevgi boşluğunu hiçbir zaman doldurmayacaktır. Charlie'nin hikâyesini okurken insan kendini bu noktada sorgulamadan edemiyor. Bu durum kitabın en büyük kazanımlarından biri.

Hem kapak ve sayfa kalitesi bakımından hem de kalın bir eser olmasına rağmen olayların akıcı bir üslupla anlatılması yönünden güzel bir eserdi. Mühim olan 325.sayfayı okuyup kapattıktan, yani kitabı bitirdikten sonra kitapta ele alınan olguya dair hayatımızda yanlış bir şeyler varsa bunları değiştirebilmek. Hep diyoruz ya hani, sevginin iyileştiremeyeceği hiçbir canlı yoktur diye; sevgimizi ve ilgimizi onlardan esirgemeyelim. Güzel bir abimizin dediği gibi "Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey."

Sevgiyle kalın, bu arada Algernon'a çiçek götürmeyi de unutmayın. :)

"Kollarına yetişkin bir adamı alıp bu şişeyle onu beslemeye hazır olan kaç kişi tanıyorsunuz? Veya bir hastanın onu baştan aşağı idrar ve dışkıyla sıvaması riskini göze alabilecek? Şaşırmış gibisiniz. Anlayamazsınız, nasıl anlayabilirsiniz ki, siz araştırmalarınızı fildişi bir kulede yapıyorsunuz, öyle değil mi? Bizim hastalarımız gibi en basit insani deneyimden mahrum olmanın nasıl bir şey olduğunu siz nereden bilebilirsiniz ki?"
Uzun zamandır listemde olan ve merak ederek aldığım bir kitaptı. Kitap fuarında görünce hemen aldım. Severek okunacağını düşünüyorum. Güzel ve enteresan bir konusu var. Tek kelime ile kitap özeti yapacak olsaydım mutlaka kitapta geçen "ben bir insandım" cümlesini kullanırdım. Karşımızdakilerin inşa olduğunu unutmamak dileğiyle...

Benzer kitaplar

Açıkçası kitaplar kapaklarına ya da başlıklarına bakılarak alınacak, okunacak şeyler değillerdir. Algernon'a Çiçekler kitabı da o kitaplardan bir tanesi... Kitaptaki ifadeyle olay, bilimsel deney sonucunda Charlie Gordon'ın moronluktan dahiliğe geçiş aşamalarıdır. Bilimsel dediysem akademik ifadeler beklemeyin. Kitap; akıcı,sürükleyici,bir parça duygusal...

Peki kim bu Algernon? Bir kadın mı? Hayır hayır Algernon aslında bir (?).

Dipnot : Okuyanlardan cevapları yoruma bekliyorum :)
İQ səviyyəsi aşağı olan Charlienin yazdığı günlük.. Zaman keçdikcə hər şey dəyişir. Charlienin İQ səviyyəsi kimi. Məqsədi dost qazanmaq, insanlar tərəfindən sevilmək istəyən Charlie buna nail ola bilirmi?
"Ağıllı olsam, insanlar məni daha çox sevəcək" deyən Charlie insanların özlərindən daha ağıllı birini sevmədiklərini dərk edə bilmir.
Kitab İQ səviyyəsi zəif olan insanların cəmiyyətdəki yerini gözlər önünə gətirir. Hətta dahilər belə həmin cəmiyyətdə sevilmir.
Hər kəsin oxumasını tövsiyə edirəm. Xoş oxumalar :)
Herkesin kendinden, düşüncelerinden veya zekasından şüphelendiği bazı zamanlar var mıdır ? " Acaba nerede yanlış yapıyorum ? ya da ben neden düşünemedim ? " Dediğiniz oluyor mu ? Bu kitap size bunları söyletmese de içinizde bir yerlerde sorgulama imkanına sahip olmanızı kolaylaştıracak. Şiddetle tavsiye.
Bilimsel bir deney için kobay olarak seçilen Charlie'nin ıq seviyesi yükseldikçe, eskiden yaşadıgı aşşagılanmaları farketmesi ve akıllandıkça giderek yalnızlaşması cok etkileyici. Zeka geriliği olan bir insanda bile, cocuklugunda aileden aldığı sevgi çok önemli.
Uzun zamandır bir romandan bu denli etkilendiğimi hatırlamıyorum. Acıklı, dokunaklı ve çarpıcı bir yalnızlaşma hikayesi...
Zekâ ve sosyal ilişkiler, ahlak ve cinsellik, birey ve toplum ilişkileri olağanüstü bir doğallıkla kaleme alinmis.
Bu kitapdan oyrendigim shey kısa və net. İnsanlar sizi sevmesi için salak olacaksınız. Size gülüyorlarsa iyi niyetden gülüyorlar diye düşüneceksiniz. Boyle oldukda daha az incinirsiniz.Yani uzun sözün kısası insanları altdan alıcaksınız. Eger rahat olmak istiyorsanız. Cok kederle okudum kitaplardan biriydi. Cok beyendim.
Etkileyici, düşündürücü, insani, vicdani duygulara hitap eden bir roman. Günlük türü olduğundan akıcı şekilde okuyabiliyorsunuz. Empati kurdurur, okunmalıdır.
Daniel Keyes'in yıllar yıllar evvel yazdığı ve sadece benim okumamış olduğumu düşündüğüm Algernon'a Çiçekler farklı konusu ve ilk sayfası ile sizi bağlayıp yerinizden kıpırdatmıyor. 70'in altındaki IQ'sü ile yaşayan Charlie Gordon 32 yaşında kobay olarak bir deneyle zeka seviyesi arşa çıkar ve önceki hayatında yaşadıkları, çevresinin acımasızlığı, yok sayılması, dışlanması sonraki yaşamında yine aynı şeylere maruz kalarak biz insanoğlunun tüm pisliğini gözler önüne seriyor. Farklı bir şeyler okumak isteyenlere duyurulur.
Insanı karakterle bütünleştiren ve geri zekadan ileri zekaya ulaşmasını izleyen psikolojik gerilimin yanı sıra duygusal değişimlerle bilim ışığında zorlu yolculuğa çıkaran bir kitap... Mutlaka okunmalı. Eminim herkes Charlie'de kendisinden bir parça bulacaktır.
Algernon'a Çiçekler, 32 yaşında 68 ıqlu Charly Gordon'un ilerleme raporu şeklinde yazdığı güncesidir.

Charly zekasından dolayı toplum içinde ve ailesinde tutunamaz ama okuma yazma öğrenmekten de vazgeçmez. Kendisi gibi olanların gittiği özel bir merkezde eğitimine devam eder ve bir fırında çalışır. Tek bir isteği vardır "akıllı olmak".

Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyin ilk defa insanlar üzerinde yapılmasına katkı sağlar, kobay olarak kullanılır. Deneyin başarı gösterdiği hayvanlardan biri de Algernon isimli, beyaz bir faredir. Algernon, Charly'nin hem rakibi hem dostu. Türkçeye Kobay adıyla çevirileri mevcut. İlk etapta yazdığı "ilerneme rupurları"nı okumakta imla hataları sebebiyle zorlanabilirsiniz. Ameliyat işe yarayıp ıqsu yükseldikçe raporlardaki iyileşmeleri gözlemleyebileceksiniz.

Önceleri birlikte eğlendiklerini sandığı arkadaşlarının, onunla dalga geçip gülmesi, bir işim var diye sevinirken o işe başka kimselerin yapmak istemediği için sahip olması, annesinin onu istememesi gibi pek çok olayı hatırlayıp, anlayacak. Bu kısımlar gerçekten kalp kırıcı.

Ölçülemeyen bir zeka seviyesine ulaşıp, pek çok dili konuşabilen Charly, bu zamana denk gelen Algernon'daki değişiklikleri araştırıp nerde hata yapıldığını ortaya çıkarır ve bilim dünyasına da katkı sağlar. Sonra Algernon ölür ve Charly ile aynı kaderi paylaşacaklardır. Charly aynı hızla eski zeka seviyesine dönmeye başlar. Ama hayatının bir bölümünde "akıllı olduğu" için mutludur.

Farkındalık yaratmak adına gerçekten etkileyici bir eser. Beyazperdeye de Charly adında uyarlanmış.

Yazdığı raporlar sonlara doğru eskisi gibi bozulurken, şu cümleyle veda eder Charly, "lütfen eğer vaktiniz olursa Algernonun arka bahçedeki mezarına çiçek koyun olurmu"

Keyifli okumalar...
Nasıl oluyor da, kolsuz ve bacaksız doğan insanlardan faydalanmayı akıllarından bile geçirmeyen dürüst ve duyarlı kişiler, düşük bir zeka düzeyiyle doğanları istismar etmekte bir mahsur görmezler?
Neler olabileceğini görebiliyordum ve elimi uzatıp onu çıkmaz sokakla karşılaşmaktan kurtarmak istedim. Ama kendimi tuttum ve izledim.
Bütün professorların hamısını fikir nəhəngləri kimi qəbul etmək, sadəcə, axmaqlıqdır! Onlar hamısı ən adi adamlardır, hətta bunu başqalarının başa düşə biləcəyinin qorxusu altında yaşayırlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Algernon'a Çiçekler
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
325
ISBN:
9786054629862
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Flowers for Algernon
Çeviri:
Handan Ünlü Haktanır
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Çok düşük bir IQ ile doğan Charlie, araştırmacıların, zeka seviyesini artıracak deneysel ameliyatı gerçekleştirmeleri için kusursuz bir denektir. Bu deney Algernon adındaki laboratuvar faresinde denenmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir.
Deney, son derece önemli, bilimsel bir buluş olarak görünüyordu, ta ki Algernon' da ani bir gerileme baş gösterene kadar...
Acaba Charlie' de de aynı gerileme olacak mıydı?

Kitabı okuyanlar 421 okur

  • Melike Yalçınkaya
  • Hatice soydan
  • Z.Ozcan
  • Matrisa
  • Ömer Terzi
  • gül sam
  • Mert Can Dağdelen
  • İpek Varlık
  • Emine M
  • edanur baran

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.4
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%13.4
25-34 Yaş
%41.4
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.2
Erkek
%23.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.3 (85)
9
%28 (59)
8
%19.4 (41)
7
%7.6 (16)
6
%1.9 (4)
5
%2.4 (5)
4
%0
3
%0
2
%0.5 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları