Bir Çift Yürek

8,4/10  (710 Oy) · 
2.743 okunma  · 
637 beğeni  · 
24.729 gösterim
Bugüne dek size iki kitabı “mutlaka” diye tavsiye ettim... Martı ve Simyacı... Bu üçüncüsü... Bir Çift Yürek... Bu kitaptan çok alıntı yapacağım... Çok söz edeceğim... siz de kitabın sayfalarını çevirirken bana kim bilir kaç defa teşekkür edeceksiniz, adım gibi biliyorum...”
—Hıncal Uluç, Sabah Gazetesi
Batıyı Sarsan yürek!... Çevrenize yabancılaşmaya başladınızsa okuyun derim, bir kapı mutlaka aralanacak!...”
—Ayça Atikoğlu, Milliyet Gazetesi
“İnsanlığın çoktan yitirdiği geçmişini merak edenler için.”
—Füsun Özbilgen, Posta Gazetesi
“Bu haftasonu bu kitabı okuyun, Pazartesi hayata yeni -ve daha iyi- bir insan olarak başlayın!
—Murat Birsel, Sabah Gazetesi
Mahmut Çayır 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer yazar bunları gerçekten yaşamışsa inanılmaz bir eser. Ancak bana tamamen kurgu bir eser gibi geldi. Bu kitabın gerçek olma ihtimali bile heyecanlanmamıza yeter. Kişisel gelişim alanının temel taşlarından.

Orta yaşlarını hafifçe geçmiş bir kadın, ve onun bir aborjin kabilesini ziyareti, onlar arasında bir müddet yaşayışını anlatan çok güzel bir kitap. Modern dünyadan ilkel bir yaşama yolculuk öyküsü. Düşündürücü, kör noktaları açıcı, yaratılan her şeyle bütünleştirici bir felsefesi ve enerjisi var kitabın. Tavsiye olunur :)

gökçe türkkan 
24 May 19:13 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en rahatlatıcı, en iyi hissettiren kitap oldu benim için.Daha evvel erteleme üzerine ertelediğim "Bir Çift Yürek" hakkında spekülasyonların yapıldığı bir kitap aslında. Yazarın bunları gerçekten yaşadığımı yoksa yaşamış gibi mi yaptığı tam bilinemiyor.

Yazarı Marlo Morgan aslen bir metafizikçi. Dolu dolu eğitim almış Amerikalı bir kadın. Avustralya'da Aborijin kabilesiyle yaşadığı serüveni tuttuğu notlar sayesinde kitaba çevirmiş. Okurken realist tarafım yarı inanmazken, diğer maceracı tarafım neden olmasın olmuştur dedi hep. Yani anlattıkları şu bizim taş kafalı, meta hedefli dünyamızın o kadar fersah fersah uzağında bir yaşantı ki! Çölde kalıyorlar, su yok, yemek yok, barınacak birşey yok. Her şey doğadan ve telepati yoluyla, şükrederek elde ediliyor.Evet sezgileriyle yemek için hayvan buluyorlar, kumun içinde su buluyorlar. Hayvanların mesanelerinden matara yapıyorlar, kanlarını kurutup saklıyorlar. Aborijinler, kadını aralarına kabul etmek için, bir sürü testten geçiriyorlar. Onlar için kadın bir Mutant. (Yani onların gözünde hepimiz bir Mutantız) Bu dünyanın esiri olan bizler.

Kitapta insanı Aborijinleri sevmeye iten bir çok olay mevcut. Örneğin; aldıkları her şeyi doğaya iade ediyorlar, hiç bir şey israf edilmiyor, sadece yetecek kadar yiyorlar, yedikleri hayvanları onurlandırıyorlar, iletişim için zihinsel telepatiyi kullanıyorlar, her kötü durumun bir öğreti olduğunu biliyorlar, kötülük, kıskançlık, hırs gibi duyguların anlamlarını bile bilmiyorlar, herkesin kendi kişiliğinde istediği takdirde her türlü değişikliği yapabileceğine inanıyorlar, iyi niyetli ve iyi yürekli olmanın gücünü biliyor ve öyle yaşıyorlar...

Yazarın Onlardan ayrılıp, normal hayata döndüğü zamanki özlemlerini dile getirişi çok hoştu; şilte, tuvalet kağıdı, jilet gibi basit nesnelere mutlulukla sarılıyordu. Ben okurken, kendimi çok iyi hissettim. Sayfaların içi ruhsal rahatlama sağlayan cümlelerle dolu. Onların mutlu olmak için ne paraya, ne mala mülke, ne hırsa başarıya ihtiyaçları vardı. Kafka'nın sözü'de bir nevi Aborijinlerin mutluluk anlayışlarına ışık tutuyor gibi; "Az eşya, az insan"

Çoban yıldızı 
25 Nis 00:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabı iki yıl önce okumuştum.Okurken aslında bende bi mutand olarak girmiştim.Aborjinlerin hayatı özendirmişti beni.Onlar o kadar samimi ve doğaldıki belki de çevremde ve kendimde aradığım özgünlüğü onda bulmuştum ."Müzisyenin müzik aletine ihtiyacı yoktur çünkü o müziğini kendi içinde taşır" Kendi içindekiyle var olmak kendin olmak.

Kitap ve Kahve Delisi 
06 May 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok şey öğrenebileceğiniz bir gezi yazısı. Aborjinlerin yaşam tarzı, gelenekleri ve doğal yaşama sağladıkları uyum kimi zaman şaşıracak kimi zamanda modern dünyadan uzak insanların doğaya uyumuna imreneceksiniz. okunması gereken ütopik bir kitap. Keyifli okumalar...

Gizem 
 20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aborjinler.. Doğaya saygılı,ilkel insanlar..Bizim yabancısı olduğumuz,katlettiğimiz doğaya ne kadar değer veriyorlar. Doğanın dengesi bozulmasın diye ihtiyaçları kadar yemek yiyip ihtiyaçları kadar su içiyorlar. Birbirleriyle olan iletişimleri , dayanışmaları tüm insanlığa örnek olabilir. Kendi tabirleriyle Gerçek İnsanlar..
Herkesin okumasını tavsiye ederim çok etkileyici ve çok güzel bir kitap.

modern çağda psişik güçler adıyla anılan güleri olan aborijinler kabilesi. okurken 'hadi ya bu kadarda değildir.' denilenecek şeyler varken beni hayrete düşürmedi. belkide insanların böyle bir kuvvetli inancı bana normal geliyor. yada ben bu çağda hayallerle yaşıyorum...

Zoncik 
 02 Haz 01:51 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Modern hayatın yorucu ve karmaşık dongusunden yorulup "ilkel hayat"a sığınma macerası desek yanlış olmaz sanirim. Aborjinler arasında baslanilan yeni hayat okudukça insana huzur veren türden. Başka bir yasamin da olabileceğine, modern "gerceklige" mahkum olmadigimiza inandirabiliyor bizi kitap. Okuması çok keyifli. Macera okurlarına şiddetle tavsiye edilir.

Hülya Bilgin 
06 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her okunan kitap bize bir şeyler verir... Bu kitap size sizi yeniden verecek....Modern dünyanın ne kadar yanıltıcı olduğunu, belkide varlıklarından haberdar olmadığınız insanlardan öğreneceksiniz...herkes mutlaka okumalı.

Ayşe Y. 
24 May 19:20 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazı kitapları bitirirsiniz ve bittiğinde bir yakınınızı kaybetmiş gibi üzülürsünüz. Kitaptaki kahramanlar uzun bir süre içinizde yaşamaya devam eder. Bir Çift Yürek de benim için öyle bir kitaptı.

Kitaptan 220 Alıntı

Çiğdem Aksoy Kahraman 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan yüreğinden akan tek şeyin kan olmadığını öğrenmiştim.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 63)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 63)

Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra... Ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Mehmet Serhat Ercan 
02 Haz 20:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne ellerim bagliydi, ne de agzima bir sey tikanmisti ama kendimi gene bir tutsak gibi hissediyordum.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Mehmet Serhat Ercan 
02 Haz 21:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Babam bana hep söyle derdi: "Insanlar bir şirket için değil, başka insanlar için çalışırlar."

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Çiğdem Aksoy Kahraman 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek gerçektir. Sen birinin canını acıtırsan, kendi canını acıtırsın. Birine yardım edersen, kendine yardım edersin. Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir. Mutantlar bunun sadece bir insan ömrü boyunca geçerli olduğunu, bireysellik ve ayrımcılık anlamında düşünürler. Gerçek insanlar bunun sonsuzluğa dek süreceğini bilirler. Atalarımız, doğmamış torunlarımız, her yerdeki tüm yaşam, bunların tümü 'birdir'.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 167)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 167)

Çok sonra anlayacaktım ki, maddi nesnelerden ve bazı ön yargılardan kurtulmak “var olmaya” doğru yapacağım o yürüyüşün gerekli ve vazgeçilmez bir adımıydı.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Mehmet Serhat Ercan 
02 Haz 22:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç bir sey bosa harcanmiyordu. Hersey dogada yeniden bir dönüsüme ugruyor ve topraga geri veriliyordu. Bu arkamizda tek bir çöp bile birakmadigimiz bir piknikti; hatta kimse nerede 'oturup yemek yedigimizi bile anlayamazdi.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
yağmur 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Her şeyin bir amacı vardır. Hiçbir şey raslantısal, anlamsız ya da yanlış değildir. Sadece yanlış anlamalar ve ölümlü insana henüz açıklanmamış sırlar vardır."

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
22 /