Bir Çift Yürek

8,4/10  (412 Oy) · 
1.798 okunma  · 
347 beğeni  · 
18.878 gösterim
Bugüne dek size iki kitabı “mutlaka” diye tavsiye ettim... Martı ve Simyacı... Bu üçüncüsü... Bir Çift Yürek... Bu kitaptan çok alıntı yapacağım... Çok söz edeceğim... siz de kitabın sayfalarını çevirirken bana kim bilir kaç defa teşekkür edeceksiniz, adım gibi biliyorum...”
—Hıncal Uluç, Sabah Gazetesi
Batıyı Sarsan yürek!... Çevrenize yabancılaşmaya başladınızsa okuyun derim, bir kapı mutlaka aralanacak!...”
—Ayça Atikoğlu, Milliyet Gazetesi
“İnsanlığın çoktan yitirdiği geçmişini merak edenler için.”
—Füsun Özbilgen, Posta Gazetesi
“Bu haftasonu bu kitabı okuyun, Pazartesi hayata yeni -ve daha iyi- bir insan olarak başlayın!
—Murat Birsel, Sabah Gazetesi
Mahmut Çayır 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer yazar bunları gerçekten yaşamışsa inanılmaz bir eser. Ancak bana tamamen kurgu bir eser gibi geldi. Bu kitabın gerçek olma ihtimali bile heyecanlanmamıza yeter. Kişisel gelişim alanının temel taşlarından.

şeyma özaslan 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orta yaşlarını hafifçe geçmiş bir kadın, ve onun bir aborjin kabilesini ziyareti, onlar arasında bir müddet yaşayışını anlatan çok güzel bir kitap. Modern dünyadan ilkel bir yaşama yolculuk öyküsü. Düşündürücü, kör noktaları açıcı, yaratılan her şeyle bütünleştirici bir felsefesi ve enerjisi var kitabın. Tavsiye olunur :)

Kitap ve Kahve Gezegeni 
06 May 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok şey öğrenebileceğiniz bir gezi yazısı. Aborjinlerin yaşam tarzı, gelenekleri ve doğal yaşama sağladıkları uyum kimi zaman şaşıracak kimi zamanda modern dünyadan uzak insanların doğaya uyumuna imreneceksiniz. okunması gereken ütopik bir kitap. Keyifli okumalar...

Gizem 
 20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aborjinler.. Doğaya saygılı,ilkel insanlar..Bizim yabancısı olduğumuz,katlettiğimiz doğaya ne kadar değer veriyorlar. Doğanın dengesi bozulmasın diye ihtiyaçları kadar yemek yiyip ihtiyaçları kadar su içiyorlar. Birbirleriyle olan iletişimleri , dayanışmaları tüm insanlığa örnek olabilir. Kendi tabirleriyle Gerçek İnsanlar..
Herkesin okumasını tavsiye ederim çok etkileyici ve çok güzel bir kitap.

Gizem Çetin 
29 Mar 2016 · Beğendi

modern çağda psişik güçler adıyla anılan güleri olan aborijinler kabilesi. okurken 'hadi ya bu kadarda değildir.' denilenecek şeyler varken beni hayrete düşürmedi. belkide insanların böyle bir kuvvetli inancı bana normal geliyor. yada ben bu çağda hayallerle yaşıyorum...

HÜLYA BİLGİN 
06 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her okunan kitap bize bir şeyler verir... Bu kitap size sizi yeniden verecek....Modern dünyanın ne kadar yanıltıcı olduğunu, belkide varlıklarından haberdar olmadığınız insanlardan öğreneceksiniz...herkes mutlaka okumalı.

Şeyma 
 12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Mutlaka okunması gereken bir kitap. İnsana yaşadığı hayatta neyin önemli olduğunu her fırsatta hatırlatıyor. Bitirince hayatı zorlaştıran biz insanlarmışız diyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

yağmur 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın bu kadar iyi olacagını beklemiyordum. Öylesine başlamiştım. Ilk sayfasından itibaren fark edemediğim, hayatta göremediğim şeyleri bana gösterdi. Kiatapta şöyle bir cümle geçiyordu: hastalıkta iyileşmede bir anda olur. Hala aklımda bu. Birçok konuda nasıl yanlış düşündüğümü bana gösterdi. Güzel bir kitap

Kitabın orijinal adı ''Mutant'a Mesaj'' olan olağanüstü bir inceleme kitabıdır. Olağanüstü derken bazı yerlerine hakikaten çok şaşırmıştım.
Baş kahramanımızın ABD'den Avustralya'ya, oradan kıtanın iç kesimlerinde yaşayan Aborjin kabilelerinin arasına girmesi, kabul edilmesi, onlar gibi olması. Yanlış hatırlamıyorsam yüz yirmi gün geçiriyordu onlarla birlikte.
Bu kitabı, nitel araştırma dersi için hocamız ödev olarak vermişti. Bu zamana kadar neden okumadığıma hayret ettim. Kahramanımızın sahaya çıkıp ilgili ortama girmesi, onların sosyal dünyalarını anlama, betimleme ve yorumlama çabası. Kullandığını teknikler, karşılaştığı güçlükler. Günümüz dünya insanının Aborjinlere bakışı (daha doğru bakmayışı, kabul edemeyişi), her şeye rağmen ise Aborjinlerin evrenle bütünleşip her şeyi olduğu gibi kabul etmeleri. Doğadan faydalanırken doğaya zarar vermemeleri. Daha çok detay var bahsedebileceğim.

Ekleme: Burada ''Mutant''tan kast edilen, Aborjinlerin o günümüz insanı için kullandığı isimdir. Zamanla insanın toplumsal yaşam çerçevesinde nasıl dönüştüğünü, nasıl dönüştürüldüğü ifade etmek için tam yerinde bir kelimedir.

Beyza Yuksel 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Amerikalı bir kadının Avustralya'da geçirdiği hayatı Oota adlı yerliyle tanışmasıyla oldukça değişiyor.
Kitabı okuduğum süre boyunca kendimi sürekli sorguladım, hayatı sorguladım. Ben olsam napardım dedim ve sonra bahsedildiği gibi nesneye çok bağlı olduğumu fark ettim. -Mesela Aborjinlerden bir kız bi kolye takıyor çok beğenildiği söyleniyor çok mutlu oluyor ama o kolyeyi yanında almıyor doğaya geri bırakıyor.- Özellikle burda anladım. Hayatı aslında onlar gibi yaşamalıyız doğru düşünceler onlar ama hayat buna izin vermiyor malesef. Bu düşünceleri beğensek de uygulamak çok zor..
Sonuç olarak düşüncelerimizi değiştiren bir kitap. Okunması gerektiğine inanıyorum.

Kitaptan 78 Alıntı

Çiğdem Aksoy 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan yüreğinden akan tek şeyin kan olmadığını öğrenmiştim.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 63)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 63)

Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra... Ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan

Çok sonra anlayacaktım ki, maddi nesnelerden ve bazı ön yargılardan kurtulmak “var olmaya” doğru yapacağım o yürüyüşün gerekli ve vazgeçilmez bir adımıydı.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Çiğdem Aksoy 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Seçimlerini bilgelikle yap, çünkü istediğin şey eline geçebilir.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 39)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 39)
Çiğdem Aksoy 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek gerçektir. Sen birinin canını acıtırsan, kendi canını acıtırsın. Birine yardım edersen, kendine yardım edersin. Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir. Mutantlar bunun sadece bir insan ömrü boyunca geçerli olduğunu, bireysellik ve ayrımcılık anlamında düşünürler. Gerçek insanlar bunun sonsuzluğa dek süreceğini bilirler. Atalarımız, doğmamış torunlarımız, her yerdeki tüm yaşam, bunların tümü 'birdir'.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 167)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 167)
yağmur 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Her şeyin bir amacı vardır. Hiçbir şey raslantısal, anlamsız ya da yanlış değildir. Sadece yanlış anlamalar ve ölümlü insana henüz açıklanmamış sırlar vardır."

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Aysel 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Ya ben, bana karşı yanlışlar yapan herkesi acaba affedebilir miydim? Neden olduğum tüm kırgınlıklar için kendi kendimi bağışlayabilir miydim? Keşke, günün birinde, Aborijinler gibi tüm zihnimi bir masaya yatırabilseydim ve tüm davranışlarım sergilenip incelenebilseydi."

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Çiğdem Aksoy 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Savaşta ahlak yoktur dediler. Ama yamyamlar asla bir günde yiyebileceklerinden fazlasını öldürmezler. Sizin savaşlarınızda, birkaç dakika içinde binlerce kişi ölüyor. Belki de sizin komutanlarınıza savaşın beş dakika sürmesi için anlaşmaları konusunda bir öneride bulunmak yerinde olur. Böylece tüm ana babalar savaş alanına gelirler, çocuklarından geri kalan parçaları alır, eve götürüp gömerler. Ondan sonra bir beş dakika daha savaşıp savaşmamak söz konusu olursa, eminim savaşlar biter. Baştan aşağı anlamsız olan bir olaydan anlam çıkarmak çok güç.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 111)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 111)

Soluk almak canlı olmayı belirlemez. Bu, öteki insanlara hangi bedenin gömülüp hangisinin gömülmeyeceğini göstermeye yarar, o kadar!

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
yağmur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Insanlar, hoşlarına gitmeyen her şeyi anlamaya çalışmaktansa yok etme yoluna gitselerdi var olamazlardı.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan