Adı:
Bir Çift Yürek
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
251
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756388020
Orijinal adı:
Mutant Message Down Under
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Klan Yayınları
Baskılar:
Bir Çift Yürek
Bir Çift Yürek
Bir Çift Yürek
Bir Çift Yürek, Amerikalı bir kadının Avustralya'da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür. Göçebe kültürden Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle, "Gerçek İnsanlarla" birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkar. Bu süre boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir. Olağandışı insanlardan oluşan bu toplulukla birlikte yaptığı yolculukta Morgan, bu insanların 50.000 yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliğiyle tanışır.

Macerasının ilk gününden itibaren bu çetin yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Dayanıklılığının hergün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukla birlikte ruhu da değişime uğrar.

Aborijinler onu, büyük bir alçakgönüllülükle kendilerinden biri olarak kabul eder ve onun şefkat dolu öğretmenleri olurlar. Öğretmenlerinden, her insanın eşsiz niteliklerini ve içsel ruhunu takdir etmeyi ve kutlamayı öğrenirken bir yandan da güçlü doğal şifa yöntemlerine tanık olup onların canlılarla ilgili farkındalıklarının ne kadar derin ve anlamlı olduğunu da anlamaya başlar.

Bir Çift Yürek, yazarın kendi bastırdığı ilk basımından itibaren uluslararası bestseller olmuş ve tüm insanlığa eşsiz, zamanın derinliklerinden gelen güçlü bir mesaj iletmiştir. Eğer tüm varlıkların, aynı evrensel birliğin bir parçası olduğunu anlarsak, dünyamızı yokoluştan kurtarmak için halen geç kalmış sayılmayız. Varolan her şey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır. Eğer bu mesajı alabilirsek, o zaman bizim yaşamlarımız da Gerçek İnsanlar'ınki gibi bu yüce amaçla dolabilir.
246 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Aslında yaşam hepimiz için bir yürüyüştür. Başladığımız nokta doğumumuz ve yolun sonu ölümümüz olan, çok uzun görünen ama kısacık bir yolda yaptığımız yürüyüş..
İşte biz mutant insanlar o yolda yürümeyi unutmuş hatta o yürüyüşü ve yürürken elde edilenleri ilkel sınıfına sokmuşuz.
Sanırım ilkel olan bir şey varsa, o da  düşüncelerimiz..

Mutant insanlar ve gerçek insanlar ayrımı yapıyor kitap.
Mutant yani biz. Taştan kentlerde yaşayan, alabildiğine mutsuz, sevgisiz, kirli düşünlerle dolu, çoğunlukla yaşama amacı olmayan, yıllarca çalışsa da yol katedemeyen insanlar. Mutantız çünkü özümüzle olan bağlarımız kopmuş. Maddi güzellikler peşinde koşarak tükettiğimiz hayatımız bizi gerçeklikten soyutlamış..
Gerçek insanlar var birde. Yurtları çöl olan, doğayla iç içe, her zaman mutlu ve güler yüzlü, sevgi dolu, saklayacak bir şeyleri olmayan, geçici eşyalara bağlanmayan, boşa yaşamayan insanlar. Gerçek insan onlar evet. Gerçekler çünkü özleriyle iç içeler..

50 yaşında olan bir kadın, kendisine ödül verileceğini zannederek çıkıyor yola. En pahalı giysileri giyiniyor, güzel takılara bürünüyor, son modaya uygun yapıyor saçlarını ve makyajla kendini güzel hissediyor.
Umduğu gibi bir ödül vermiyor oysa onu yanlarına çağıran Aborijinler, ona umduğundan kat be kat büyük bir ödül veriyorlar. Ve 50 yaşına kadar gerçekten yaşamamış olan bu kadın, 3 dolunay sürede gerçekten yaşamanın tadına varıyor..

Kitapta yer alan Aborijinler gerçek mi bilmiyorum ama kitap o kadar gerçekçi bir dille yazılmış ki.. Ama bir o kadar da hoş bir tat bırakan hikayemsi bir havası var. Ve bu ikisi çok güzel dengelenmiş. Gerçek ile hayal arasında..
Sanırım Aborijinler gerçek olsa aralarına katılmak isterdim. Yolculukları, dansları, şarkıları, düşünceleri, yaşam tarzları çok hoşuma gitti. "İşte gerçek insanlık bu." dedim. Ama tabii solucan, yılan ve daha neler neler yemeye hiç özenmedim. Öyk!

Kitaba yapılan yorumlarda kitap kişisel gelişim kitabı gibi gösterilmiş. Hayır efendim. Bu kişisel gelişim kitabı değil, nasıl insan olabileceğimizi gösteren bir kitap. Evet biz çöllerde yaşayamayız, aylarca yürüyemeyiz yani onlar gibi yaşayamayız ama onlar gibi düşünebiliriz. Şu dünyadaki herkes onlar gibi düşünse, dünya harika bir yer olurdu..
Ah keşke...

Bana kalsa bu kitabı alıp okumaz ve bu muhteşem dünyayla tanışamazdım. O yüzden kitap kardeşim Selcen/Duvar/'a çok teşekkürler. ^^

Okunulacaklar listenize almanız gereken ve kesinlikle okumanız gereken bu harika kitabı göz ardı etmeyeceğinizi umuyorum.

Yüreklerinize iyi bakın.
Yüreğiniz ne kadar güzel olursa, o kadar gerçek bir insan olursunuz...

Keyifli okumalar.. ^^
225 syf.
·9/10 puan
Bugün size Bir çift yürek kitabını tanıtayım..
Bu kitap, gerçek yaşanmış bir hikaye. Bunu birebir yaşamış kadın yazarın hikayesi..

Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardandı.

Kadın, Avustralya'nın uçsuz bucaksız çöllerinde kendisine ziyadesiyle çok iyi davranan, aborjinlerle birlikte kayboluyor olay sadece akılalmaz maceralarla ilerlemiyor. Birçok yerde ruhunuza dokunacak, gönlünüze işleyecek çok çok derin alt mesajlar veriyor.

Tekrar söyleyeyim hayatımda en unutamadığım kitaplardandı.

Kitabın ücretsiz reklamsız sıfır çıkarsız e-kitabını profilimde bulabilirsiniz.
251 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabı okurken şeyi düşündüm. Acaba ben bu yolculuğa çıksam neler öğrenirdim? Kitapta modern bir kadının aborjin bir grup ile yaptığı 4 aylık bir ruhsal yolculuk sürecinden bahsediliyor.

▪ Gerçek kültürel köklerini yitiren ve yaşamda bir amacı olmayan insanların elinden ancak ölümle kumar oynamak gelir.
▪ Asla, asla deme
▪Arkamızda bırakabikeceklerimizin ve kendimize katabileceklerimizin sınırı yoktur.
▪ Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir.
▪ Ama eninde sonunda her birimiz inanca sarılmalı ve kendi adımıza sorumluluk kazanmak için önderliğe soyunmalıydık.
▪ Bizler için Birliğin boyutları, biçimi ya da ağırlığı yoktur. Birlik özdür , yaratıcılıktır, sadıktır, sevgidir, enerjidir ve sınırsızdır.
▪Tanrım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver.
▪Hiçbir yaratık, bunu kendi arzulamadıkça acı çekmemelidir.
251 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı okuduğumda aklıma Ferrarisini Satan Bilge geldi.
Avustralya'daki Aborjinlerin hayatını , yaşam biçimini anlatıyor.
Bunu bir roman değil de inceleme yazısı gibi hissettim.
Aborjinlerle mistik bir yolculuğa çıkan hekim başından geçenleri yazmış. Dediğim gibi ilginizi çekmeyen konular olduğunu düşünüyorsanız sıkıcı gelebilir.
246 syf.
·Beğendi
Bu kitabı ilk kez lisede okumuştum ve o zaman kadar bir günde bitirebildiğim tek kitaptı. Çok etkilenmiştim... Aradan yıllar geçti ve lise yıllarımda bu kitabı okurken hissettiklerimi tekrar hissetmek istedim ve bunu da başardım.


Marlo Morgan'ın bu eserini okurken kurgu mu yoksa gerçekten yaşanmış bir yolculuk mu olduğunu anlamak benim açımdan çok güç oldu. Ben kitapta anlatılanları gerçekmiş gibi kabul etmek bana oldukça keyif verdi.

Yazarın Avustralya yerlileri olan Aborijinler ile yaptığı üç aylık yolculuk boyunca yaşadıkları son derece içten ve etkileyici bir şekilde anlatılmış. Kitabı okumaya başladığınız andan itibaren olaylar o kadar hızlı gelişiyor ve birbiri ile o kadar bağlantılı ki hiç sıkılmadan ve heyecanla bir solukta okuyorsunuz bu kitabı.

Aborijinlerin insanları neden "mutant" olarak tanımadıkları ve kitabın adının neden "Bir Çift Yürek" olduğu son derece güzel bir şekilde anlatılmış.

Bu kitabı okumadan önce Simyacı kitabını bitirdim ve ardından bu kitabı okumak inanılmaz bir keyfi verdi. Kesinlikle yediden yetmişe herkesin defalarca okuması gereken ve kütüphanenizde mutlaka bulunması gereken bir kitap.
251 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kendine bir ödül verileceği kanısı üzerine yola çıkan bir kadının hayatının ödülünü alması yolculuğunu anlatan bu romanda, insanın değerlerinden ne derece uzaklaştığı özünü ne çok unuttuğu hatırlatılmış.
Aborijinlerinn doğayla birleşmesi doğayı bu kadar önemsemeleri ve doğanın her sıkıntının üstesinden gelebileceğini düşünmeleri oldukça güzeldi.
Yapmacık mutluluklardan , maddesel mutluluktan ve içi boş kutlamalardan arındırılmış mutlulukları insanın nasıl mutlu olabileceği konusunda yol gösterici nitelikte.
Kutlamaya değer olanın insan başarısı olması gerektiği müdahale edilemeyen bir şeyin kutlanma niteliği taşımasının akla uymayan bir olgu olduğu üzerine öğretici bir ders barındırmakta içerisinde.
Asla yalan soylemedikleri için zihinsel telepati yoluyla iletişime geçmeleri hem gıpta edilesi hem de çok şaşırtıcı. Biz yalan söylemiyoruz diyen insanlarımız bile yalanların renklerinin altına sığınmış durumda yalan söylememek oldukça güzel bir tutum olurdu ve belki de mutluluğa giden yoldaki bir kaç taşı bizim için kaldırabilirdi.
Mutluluğu kendi başarı ilerlemelerinde aramaları doğayla uyum içerisinde olmaları mutluluğa ulaştıklarının kanıtı bir gün belki biz de mutluluğu bu şekilde buluruz.
246 syf.
·Beğendi
Bu kitabı ilk okuduğum zaman neden önemli ve sevilen bir kitap olduğunu çok kez düşündüm. Ve sonunda bir sonuca vardım.
Bu kitap avrupaya daha doğrusu batıya hiç tatmadığı bir lezzet sunuyordu.
Edebiyatlarında bulunmayan ve onlara garip gelen bu şey bir kitapta gizliydi. O kitapta buydu.
Aslına bakarsanız bu kitabın diğerlerinden pek bir farkı yok. Klasik bir roman. Olaylar ve şahıslar var. Ama bu eseri özel kılan karakterleri ve olayları.
İnsanlıktan uzakta gerçek bir yaşam yaşayan aborjinleri konu alan bu kitap zamanının avrupası için bulunmaz bir nimetti.
Avrupalılar sömürmekten kafasını kaldırıp çevrelerindeki gerçek yaşanatılara bakmaya fırsat bulamadıkları için bu kitap onlar için çok özel.
Bizim için özel olan kısmı ise biz de gerçek insan yaşantısını bilmiyoruz. Köklerimizden uzaklaşmış durumdayız. Kutsalımız diye bir şey kalmamış ki bu şu an her toplum için geçerli.
Kitabı özel kılan tek şey bu işte; uzaklaştığımız gerçek hayatı, yaşamı bize göstermesi.
246 syf.
·6 günde
Klasikler bir sanat eseri olarak türünün tüm özelliklerini yansıtırken onu en ileri noktaya taşırlar. Hem biriciktirler, kendilerine hastırlar hem de herkes tarafından onaylanırlar. Diğer yandan her zamanda geçerli olan bir değer üretirler. Bu anlamda klasik; ileri, seçkin, kalıcı ve değer taşıyıcısı bir eser konumundadır. Zamanla yanlışlanamaz, her durumda değer taşımayı sürdürürler. Çünkü bir yol, yöntem göstermişlerdir. Bu nedenle her durumda takipçiler, taklitçiler yaratırlar. Onların bu etkisi yüzyıllarca sürer. Hem medeniyetin hem de tüm insanlığın aklını, duygularını zenginleştiren tanımlamalar getirir, gizli, tanımlanamaz duyguları bilinir, görünür kılarlar.

Şimdi asıl gelelim sorumuza böyle bi eser neden klasikler arasında yerini alamadı ?

Klan Yayinlarinin çevirisini başarılı buldum. Bir anî bir gözlem sonucunda yazilan eser içerik olarak modern dünyanın yapmacikligini insan ve doğa hayatına zararlarini anlatirken okuyucuyu sarsacağına eminim okurken çağlar arası yolculuğa tanıklık edeceksiniz. Yazarin, bu kitap yuzunden agir eleştirilere maruz kaldığını kitabi okurken tahmin edeceğinizi belirtirim. Kitap ile ilgili en tartışmali konu ise en başta bir gözlem sonucunda yazıldığını belirtirmekte ama bunu ilerleyen zamanlarda bir kurgu sonucunda yazıldığını internet üzerinden yapilan çeşitli araştırmalarda öğrene bilirsiniz. Buna kitabi okuduktan sonra en iyi kararı sizler verebilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim.
Seni mutlaka okuyacağım, ama şimdi değil. Okumaya başladım, içimden gelmedi. Çok kitap önerdiler bana, içinden hep bana hitap edenleri seçdim. Yegane kitap ki, bana hitap etmese de okumaya söz verdim.
Huyum bu, verdiyim sözleri tutarım. Ama içimden gelmedi de okuyamam.
Askıya aldım diğelim....
246 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Bazı kitaplar vardır; üstünden zaman geçince tekrar hatırlatır kendini, göz kırpar. Ben burdayım tekrar kesfet der beni 10 yıl önce okuduğum bir kitaptı ve tekrar okumak istedim.
Avusturalya'nin iç kesimlerinde herkesten uzakta olan herkesten farkli bir hayat süren aborjin halkını tekrardan anmak guzel yüreklerine bir kez daha şahit olmak istedim.
Kitap tamamen insanin tam bam teline dokunuyor sekilciligi,eşyayı,maddiyatı bir kenara bırakarak bize tamamen doğanın sunduklarını tekrar doğaya vererek mutlu olmanın yolunu gösteriyor. Yazarla birlikte sizde yeni bir yolculuğa çıkıyor sayfalar arasında kaybolup aborjinlerin
gizemli dünyasına şahit oluyorsunuz.
Kan ve kemik bütün insanlarda bulunur farkli olan yürek ve niyettir. Kitabı tamda anlatan cümle..
Keyifli okumalar
Eğer bir kişi yedi yaşındaki inançları ile otuz yedi yaşında kendini hala iyi ve mutlu hissediyorsa bu kişi ömrünü boşa harcamış demektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Çift Yürek
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
251
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756388020
Orijinal adı:
Mutant Message Down Under
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Klan Yayınları
Baskılar:
Bir Çift Yürek
Bir Çift Yürek
Bir Çift Yürek
Bir Çift Yürek, Amerikalı bir kadının Avustralya'da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür. Göçebe kültürden Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle, "Gerçek İnsanlarla" birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkar. Bu süre boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir. Olağandışı insanlardan oluşan bu toplulukla birlikte yaptığı yolculukta Morgan, bu insanların 50.000 yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliğiyle tanışır.

Macerasının ilk gününden itibaren bu çetin yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Dayanıklılığının hergün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukla birlikte ruhu da değişime uğrar.

Aborijinler onu, büyük bir alçakgönüllülükle kendilerinden biri olarak kabul eder ve onun şefkat dolu öğretmenleri olurlar. Öğretmenlerinden, her insanın eşsiz niteliklerini ve içsel ruhunu takdir etmeyi ve kutlamayı öğrenirken bir yandan da güçlü doğal şifa yöntemlerine tanık olup onların canlılarla ilgili farkındalıklarının ne kadar derin ve anlamlı olduğunu da anlamaya başlar.

Bir Çift Yürek, yazarın kendi bastırdığı ilk basımından itibaren uluslararası bestseller olmuş ve tüm insanlığa eşsiz, zamanın derinliklerinden gelen güçlü bir mesaj iletmiştir. Eğer tüm varlıkların, aynı evrensel birliğin bir parçası olduğunu anlarsak, dünyamızı yokoluştan kurtarmak için halen geç kalmış sayılmayız. Varolan her şey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır. Eğer bu mesajı alabilirsek, o zaman bizim yaşamlarımız da Gerçek İnsanlar'ınki gibi bu yüce amaçla dolabilir.

Kitabı okuyanlar 14,8bin okur

  • yasemin sermetcioğlu
  • Merve Çelik
  • Seher Şahin
  • Emir Koyuncu
  • rabia
  • FATMA TAŞ
  • Nilüfer oskan
  • FEYZA ÜSTÜN
  • Zeynep
  • tuba

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%9.4
13-17 Yaş
%2.6
18-24 Yaş
%14.4
25-34 Yaş
%30.4
35-44 Yaş
%30
45-54 Yaş
%10.4
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75
Erkek
%25

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.1 (907)
9
%15.8 (595)
8
%17.3 (649)
7
%8.6 (324)
6
%3.1 (116)
5
%2.1 (79)
4
%0.8 (29)
3
%0.5 (19)
2
%0.5 (17)
1
%0.3 (13)

Kitabın sıralamaları