Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
03 Mar 16:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

2012 yılının 14 Haziran tarihinde düzenlenen Türkçe Olimpiyatı gecesinde dönemin başbakanı Erdoğan, Gülen'e hitaben, "Bu hasret bitsin, dönün" çağrısında bulunmuştu. Fethullah Gülen, üç yıl sonra terörist ilan edilmekteydi. Nereden nereye gelinmişti... Bitmeyecekti, yaşanan hadiseler arasında darbe girişimi de olacaktı. Taraflar arasındaki husumetin faturasını maalesef kimi zaman da masumlar ödeyecekti.

Aklımla Dalga Geçme, Fatih Portakal (Sayfa 217 - Can yayınları)Aklımla Dalga Geçme, Fatih Portakal (Sayfa 217 - Can yayınları)
Özcan Öğüt, Makbul Alevilik'i inceledi.
05 Şub 22:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın içindekiler ve önsöz bölümlerine buradan bakılabilir: https://www.academia.edu/...r_Asimilasyon_Modeli

Hakkında yazılan tanıtım yazısı: http://politikaakademisi.org/...r-asimilasyon-modeli

Özcan Öğüt’ün, Türkiye’de geçmişten günümüze Alevi asimilasyonuna yönelik devlet politikasını ve bunun Aleviler üzerindeki sosyo-psikolojik etkilerini derinlemesine analiz edip “Makbul Alevilik” adı altında kavramsallaştırdığı kitabı Nika Yayınevi tarafından basıldı. Bu kitabın ana konusu olan “Makbul Aleviliğin” kısa bir özeti, ilk olarak, “Aleviliğin Müslümanlıkla İmtihanı” ve “Aleviliğin Özgürlük Sorunsalı” başlıklarıyla iki sayılık bir yazı dizisi olarak bazı gazetelerde ve haber portallarında yayınlandı. Bunun akabinde, teorik temellere oturtulup genişletilen bu çalışma, “Ulemanın Asimilasyon Modeli: Makbul Alevilik” (Assimilation Model of the Ulama: Acceptable Alevism) adı ile Londra’daki Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi (Centre for Policy and Research on Turkey) için yeniden kaleme alındı. Aradan geçen süredeki gelişmeler doğrultusunda bu temel üzerine inşa edilen kitap çalışmasına farklı perspektifler katan, çeşitli Alevi kurumlarının asimilasyon tuzaklarına karşı yaklaşımları, geçmişten günümüze yaşanan asimilasyon örnekleri, Şiacı ve Sünnici sözde Alevilerin asimilasyon çalışmaları, Fethullah Gülen cemaatinin Alevi planları ve Cami-Cemevi projesi, Alevilerin Türkiye genelindeki yerleşim haritaları, Alevi nüfusu ile ilgili tartışmalar ve Alevi nüfusunun sürekli azalma eğiliminde olmasının nedenlerinin irdelendiği bölümlerle beraber, Alevi asimilasyonuna dair kapsamlı bir veri ve fikir sunmaktadır. Maraş Katliamı’nda hayatını kaybedenlere ve onların acısını yaşayanlara ithaf edilen kitap, bu katliamda yaşananlarla ilgili yazarın duygusal bir paylaşımı ile başlamakta.

Bir asimilasyon modeli olarak kavramsallaştırılan “Makbul Alevilik” adlı kitabın ilk bölümleri; Aleviliğin yeniden kurgulanma çabalarını Alevilik içerisinde rol alan aktörler ekseninde ele almakta. Buna göre yazar içeriden asimilasyonu şu şekilde izah etmekte; “Kentleşme sürecinin getirdiği modernleşmenin etkisi ile bazı Alevi örgütlenmelerinin Aleviliğin ayinsel ve ritüelistik yapısını yeniden kurgulama ve çeşitli standartlar geliştirme çabaları ile gerçekleşmektedir. Aleviliğin kendi iç dinamikleri ile içeriden yeniden kurgulanması, bir yandan modernleşme sürecinin bir sonucu olarak ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenirken, bir yandan da bu dönüşüme model alınarak taklit edilen bazı örneklerle egemen inanca benzeştirilmeye çalışılan Aleviliğin içinin boşaltılma riski söz konusudur. Aleviliğin yeniden kurgulanması, Ortodoks İslam’ın ezberi kalıplarına veya Alevi kisvesine bürünüp içeriye sızan truva atlarının zihinleri bulandırma çabalarına kapılarak yapılması Aleviliğin sonu demektir.”

Kitabın, dış aktörler ekseninde verilerle asimilasyon öykülerinin aktarıldığı ve teorik tartışmalarının yapıldığı ikinci bölümünde ise ancak ulemanın bozulması gereken kronik ezberlerini reddetmek üzerine bir çözüm alternatifi sunan yazar, dışarıdan gerçekleştirilen asimilasyonun Aleviler üzerindeki etkisini şu sözlerle aktarmakta; “Alevilerin ramazan orucu tutup tutmamalarının, cemevlerinin ibadet yeri olup olmamasının ve camiye veya hacca gidip gitmemelerinin günümüzde halen tartışılıyor olmasının, Osmanlıdan bu yana halen devam eden baskılardan ötürü makbulleşen Alevilerin güçlü olana benzeme ya da öyleymiş gibi davranmalarından kaynaklanmaktadır. Yani buna göre geçmişte olduğu bugün de muktedir güç, özgün bir ibadet mekânının tanınması veya inancı yaşayış özgürlüğü beklenen en temel konularda bile mutlak gücüne asimile ettiği kendi ‘rol model’ Alevilerini yaratmıştır. Dolayısıyla ulemanın kendi ‘makbul’ modelini yaratıp damgaladığı ‘İyi Alevi – Kötü Alevi’ şeklindeki ayrımlarla, özgürlük beklenen en temel hakların varlığı dahi ulema referanslı bir teolojik varoluş sorunsalına bürünmüştür. Oysa meşruiyetini tamamen Aleviliğin yüzyıllardır katliamlara maruz kalmasına neden olan bir algıdan alan bu asimilasyon modeli, bugün de Alevilerin kendi dini ve kültürel özgünlüğü ile yaşayabilmesinin önündeki en büyük engeldir.”

Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
22 Kas 2017 · Kitabı okuyor

Şimdilerde Tansu Çiller'in peşinden koşanlar ile Fethullah Gülen Hoca'nın ardından koşanlar, parkuru dolduruyorlar. Artık durmaları mümkün değil, çünkü arkadan gelenleri çok.

Güncelin Çağrısı, Doğan Hızlan (Sayfa 136 - Yapı Kredi Yayınları)Güncelin Çağrısı, Doğan Hızlan (Sayfa 136 - Yapı Kredi Yayınları)

Nurcular
İşte size nur cemaati. Allah ve resulünün ikinci, üçüncü sıraya konulduğu, önlerine üstad bediüzzaman(!) ve fethullah gülen (!)'in konulduğu, bunlardan birisi "Allah yoktur" deseler "öyle demek istemedi" şeklinde kıvırılacak olan cemaattir.

Ben yalnızca müslümanlardanım. kitabınız "nur risaleleri" sizin olsun, kuran ı kerim benim.

/Alıntı

Nurcular
peki nedir bu nurculuk furyası, nasıl oldu da bu kadar büyüdü? zamanın cehalet harikası; atatürk'ün hapise attığı said-i kürdi'nin müritlerinin elebaşı fethullah gülen'in gazetesi zaman'ın reklamı bizzat zamanın cumhurbaşkan'ı özalca yapılmış ve tarikatbaşları resmi şekilde ağırlamıştır. yaklaşık aynı zamanlarda, fethullah'ın cemaati eşi benzeri görülmemiş bir şekilde türkiye'nin dört yanında mantar gibi okullar,dershaneler, öğrenci yurtları ve şirketler açmıştır. kaynağı belli olmayan bu gücün, rusya'nın soğuk savaş dönemindeki uydularına ve amerika için stratejik önemi olan ülkelere birer birer okullar açmasını ve bu okullarda ingiliz misyonerliği yapılması kimin neye ne kadar hizmet ettiğine kanıttır. türk dünyası'nda kurulmuş olan okullarda ki öğrencilere türklük adına birşey verilmezken, türkiye içindeki okullarında taze beyinlere atatürk'ün deccal ya da bir put olduğu, gözünün koyun gözü olduğu, said-i kürdi'nin çağının harikası olduğu, türkçe'nin yetersiz bir dil olduğu yalan ve iftiraları öğretilmektedir. son çıkan haberlerde ise bunların askeriyeye ve polise sızma çabalarında olduklarını öğreniyoruz.

/Alıntı

Serdar Poirot, İmamın Ordusu'yu inceledi.
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Gazeteci yazarın daha önceden tutuklanmasına sebep olan Dokunan Yanar adlı kitabına içerik olarak oldukça benzeyen, Fethullah Gülen cemaatinin devlet içerisinde nasıl yayıldığını ve devletin içinde bir devlet olduğunu detayları ile gösteren bir kitap. Özellikle Emniyet teşkilatı içindeki gelişmeleri, 1991, 1992, 1998 yılındaki soruşturmalar ve hepsinden aklanmaları, Cevdet Saral ve Osman Ak'ın Telekulak yüzünden eline yüzüne bulaştırdığı soruşturma, Nuh Mete Yüksel'e kurulan komplo, Çağdaş Eğitim Vakfı'na kurulan komplo, eski polis müdürleri Hanefi Avcı ve Emin Arslan'ın tutuklanmasına sebep olan olaylar, Devrimci Karargah örgütü hakkında detaylı incelemelerin bulunduğu bu kitapta günümüz medyasının da bu olaylara karşı olan tutumu eleştiriliyor. Cemaatin 70'li yıllardan itibaren nasıl büyüdüğü, darbe yancılığı yaptığı, siyasi partiler ve diğer cemaatler ile olan ilişkilerinin de detaylı olarak anlatıldığı bu kitap, dönemi ve olanları merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

Rüveyda Hanım, bir alıntı ekledi.
 26 Eki 2017 · Kitabı okudu

Fethullah Gülen
Balkanlar ve Orta Asya ülkelerinde okulları bulunmasına rağmen, Müslüman Arap ülkelerinde neden hiç okul açmamaktadır.

Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 55)Siz Kimi Kandırıyorsunuz!, Soner Yalçın (Sayfa 55)

ANALİZ

Fetullah Gülen 2012 yılında ölseydi ne olurdu?Eğitimci- yazar Sait Çamlıca Türkiye'de bazı dini görünümlü sahtekarları deşifre olmasını kaleme aldı. Bu isimler arasında Fethullah Gülen, Harun Yahya (Adnan Oktar), Işıkçılar, İhlas Grubu vs... gibi isimler ve gruplar bulunuyor. Çamlıca, bu isimler ve gruplar ve türevlerine karşı uyarılarda bulundu.İşte Sait Çamlıca'nın o yazısı:Bunu hiç düşündünüz mü?Fetullah Gülen 2012 yılında ölseydi, nasıl bir süreç yaşardık?Neler yaşayacağımızı kısaca özetleyeyim size. Önce ‘Alimin ölümü alemin ölümü’ diye yazılar yazacaktı birçok yazar. Yurt dışında gurbette öldüğü için, çileli hayat çileli ölüm hikayeleri anlatılacaktı.Cenazesi Türkiye’ye getirilecek, büyük Alimlerin defnedildiği büyük Camilerden birisinin Haziresine defnedilecekti. ‘Cenaze namazında mahşeri bir kalabalık vardı’ diye gazetelerde manşetler atılacaktı. Günlerce kendisiyle ilgili hatıralarını yazacaktı birileri. Fetullah Gülen 2012 yılında ölseydi, büyük bir İslam Alimi muamelesi görecek, kabri kutsanacak, belki kendisi için yeşil kubbeli bir türbe bile yapılacaktı. Kendisi adına bir Üniversite açılacak ve sempozyumlarla anılacaktı.Ölümünden birkaç yıl sonra yayınlanacak bazı kitaplarda, Fetullah Gülen’in kerametleri (!) anlatılacak hatta kendisinden bahsederkenSahibüzzaman Muhterem Fetullah Gülen Hocaefendi Hazretleri Kuddisu Sirruhu diye yazılacaktı. Birkaç yüzyıl sonra mezarına çaput bile bağlanmaya başlanacaktı.Ölmeden önce nasıl bir hain olduğu deşifre oldu da, bu süreci yaşamadık elhamdülillah. Fetullah Gülen ölmeden önce deşifre olduğu için böyle bir süreç yaşamadık. Ya deşifre olmadan ölenler varsa?Sadece Fetullah Gülen değil ki milletimizin aldandığı. 1980’li yılların en güçlü cemaati İhlas grubuydu. TGRT ilk açıldığı yıllarda, Kuran tilaveti ile yayına başlayıp Kuran tilaveti ile yayınlarını bitiriyordu. Kuran okutarak televizyon açılışı yapan kanal sahipleri ‘Gör bak neler olacak’ diyerek, nerdeyse dansöz oynatacak duruma gelince, millet uyandı. Dansöz oynatacak duruma gelmeden ölseydi liderleri, büyük bir İslam Alimi muamelesi görecekti.1990’lı yıllarda Harun Yahya furyası esti Türkiye’de. Bizim İslamcı gazete ve dergilerimizin tamamı sayfa sayfa reklamlarını yapıp kitaplarını ve CD’lerini dağıttılar. İslam’a en büyük hizmeti yapan grup diye pazarlandı. Kendi kurduğu televizyon kanalında transparan kıyafetli kadınlara göbek attırıp ‘İnşallah! Maşallah!’ demeye başlamadan ölseydi, büyük bir dava adamı sanılarak gömülecekti.İslam coğrafyasında, özellikle Türkiye’de yüzlerce Fetullah Gülen gibi özel yetiştirilmiş ajanlar var. Biraz tarih okuyanlar Hampher, Lawrence, Topal Molla gibi geçmiş yüzyılların Alim sanılan hainlerini bilirler. Daha yakın tarihlerde Irak ordusunu ABD’ye teslim eden Paralel Subayların Kesnizani Tarikatını ve yeni yaşanan Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri olayını unutmayın.Deşifre olanlar hain, deşifre olmayanlar Alim sıfatı ile gömülüyor. Deşifre olmayanların türbesi bile yapılıyor. Deşifre olmadan ölen hainler, kahraman olarak anılır...Türkiye'de deşifre olmadan ölmüş, milleti, Fetullah Gülen gibi vaaz ve kitaplarıyla zehirlemiş, Alim sandığımız kaç hain var acaba? Asrın en büyük Alimi veya üstad sandığımız bazılarının, kabirlerinin bile gizlice Vatikan’a götürüldüğünü dinlediğimde çok şaşırmıştım. İnşallah onlarda en kısa zamanda deşifre olur.Uyanın ve gençleri uyarın…Enerjimizi çalıyorlar. Paramızı alıyorlar. Daha önemlisi gençlerimizi kandırıp kullanıyorlar. ‘Nur’ deyip kandırıyorlar. ‘Işık’ deyip kullanıyorlar. ‘Yaratılış’ deyip oyalıyorlar. ‘Altın Nesil’ deyip hain yetiştiriyorlar. Biz uyanıp uyandırmazsak kandırmaya, kullanmaya, oyalamaya devam edecekler.Çocuklarınızı, öğrencilerinizi uyarın. Gençlere sahip çıkın. İsminin başına ‘muhterem’ sonuna ‘hocaefendi’ yazan herkesin peşine takılmayı bırakın. Her sakallıyı ‘hoca’ sanmaktan vazgeçin. Kuran’dan başka kusursuz kitap, Peygamberimizden başka mutlak lider olmadığını gençlere anlatın.Bizim, bir nesil daha kaybetmeye zamanımız yok.

Sait çamlıca