Giriş Yap
Geçmiş olsunlar ya geçmeyecek olanların ufak bir tesellisiyse?
Reklam
139- Ey oğul! Mü'min kardeşlerini sevindirmeğe çalış, zira peygamber «sallallâhu aleyhi ve sellem» buyurdu ki, bir kimse bir mümin kardeşini sevindirse Hak Teâlâ o kimsenin kalbini kıyâmet gününde ferahlandırır. Peygamber «sallallâhu aleyhi ve sellem, efendimiz buyurdular ki, bir kimse bir masum çocuğu sevindirse Hak Teâlâ o kimsenin şirkten başka geçmiş günahlarını affeder.
Aliye Berger ile ilk karşılaştığım günü ansıyorum: 1 Nisan 1954. Demek çeyrek yüzyılı çoktan geçmiş.O gün hava açık; ama benim yağmurluğum sırtımda, yağ­murluğumun cebinde de dumanı üstünde "Alemdağında Var Bir Yılan". Sait Faik'in son, en son öykü kitabı. O gün çıkmış. O gün almışım. O gün hatmetmişim. "O günlerde" böyleydi, sev­diğimiz yazarların kitabını dört gözle bekler, çıktığını duyar duymaz alır, alır almaz da okur, sonra bir daha okurduk. Öy­lesine ki, yalnız şiirleri değil, öyküleri bile ezberleyenlerimiz vardı.)
Şeytan Dağı'ndan ayrılala iki gün olduğu halde Deli Kurt , içinden hep Kara Çoban'ın sözlerini tekrarlıyordu. 'Masalda da , gerçekte de kalbi olmayan bütün kızların adı Gökçen'dir....' Buralara zaten Gökçen'i bilip öğrenmek için geliyordu. Ne gariptir ki , en umulmadık yerde bile kendisine zorla onu hatırlatıyorlardı. Deli Kurt ne sarp yerlerden geçtiklerinin farkında değildi. Ne kadar zaman geçtiğini de bilmiyordu. Bir aralık Balaban'ın sesiyle dalgınlığından kurtuldu. Arkadaşı şöyle diyordu : - Bu gördüğün Haydar Dağı'dır. Şu keçi yolu doğru Bozkır'a çıkar... Deli Kurt , Varsakların yerine yaklaştıklarının anlamıştı. İçinde merak gibi , sevinç veya heyecan gibi bir şey vardı. Artık dalgınlığı geçmiş , zekası işlemeye başlamıştı.
Reklam
“Arkanıza bakın, geçmişin sonsuzluklarına baktığınızı hayal edin. Zaman ezeli; zaman sonsuza dek geriye uzanıyorsa, olabilecek her şey, zaten daha önce olmuş şeyler değil midir? Şu anda geçen her şey daha önce de aynı şekilde geçmiş değil midir? Burada yürüyen her neyse, bu yoldan daha önce geçmiş olmalı, değil mi?” “Zamanın hep var olduğunu, sonsuza dek geriye uzandığını düşünün. Böyle sonsuz bir zamanda, dünyayı oluşturan bütün olayların yeniden bir araya gelişleri, sonsuz kereler kendilerini yinelemeleri demek olmuyor mu?” “Büyük bir zar oyunu gibi mi?” “Aynen! Varoluşun zar oyunu!”
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42