Düşünsenize iyi bir yabancı dile sahipsiniz ve bir kitabı çevirdiğiniz için yıllarca hapis yatabiliyorsunuz. Ve yattığınız o yıllar bir dile daha sahip olmak için harcadığınız yıllardan çok. Ne düşünürdünüz. Sizin için hiç sesini çıkartmayan halkı mı? Yoksa sonradan suçsuz olduğunuz kanıtlansa bile bunca yıl fark etmeyen vurdumduymaz insanları mı? Yada o kanunlardan hiç haberi olmayan insanları mı? Avukatların bilip de hakimlerin geri çevirdiği tutanaklarının yabancı bir dille mi yazılmış olduğunu ve çevirisi uzun sürdüğü için mi bunca yıl içeride kaldığınızı düşünürdünüz. Bazen özgürlüğünüz iki dudak arasındadır. Bazen haksızlığın en büyüğü ile karşılaşırız. Ve o zaman yanımızda yakınımızda bizi savunan avukatlardan başka da insanlar ararız. Şimdi buna bir kader denile bilir mi? Kader insanların vurdum duymazlığı mıdır. Kader alınan hükümler ve kanunların beceriksizliği nedeni ile bir masumluğun yıllarca sonra anlaşılması mıdır?
Şimdi size kaderin de varmış çektin deseler, devlette böyle aksaklıklar olur deseler. Ne düşünürdünüz? Başarılar bazen içinde çekilmeyen tahammüller gerektirebiliyor. Siz o tahammülle eminim ki hiç tanışmak istemezdiniz. Tanışanlara ise zaten büyük geçmiş olsun deyip geçerler sizde gülümserdiniz.

EBRU ÇAM, Teksas’tan Hakikate Yolculuk'u inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

ب

Kitaba başlarken bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim. Yazar yaşamının en genç çağlarında henüz Müslüman olmadan hatta Müslümanlık ne demek bilmeden tefekkür edip Rabbine daha ne kadar yakın olabileceğini arayıp durmuş . Hayatı hep aramakla sonrasında da bulduğuna şükretmekle geçmiş . Tefekkür etmenin ve yaşamın her anında her konuda Allah ile olmanın güzelliğini içine öyle nakşetmiş ki okurken tefekkür etmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

Elif, bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okuyor

Bir Sufi Hikâyesi
Bu bölümü, Rûmi'nin Mesnevi'sinde yer alan bir hikâye ile bağlayalım:

Bir grup Çinli ressam, en iyi ressamlarn kendileri olduğunu ileri sürmüşler. Fakat, bir grup Rum ressamı da, bunun aksini iddia edip, kendilerinin en iyi olduğunu söylüyorlarmış. Bu iki grup, çok zaman bir biriyle atışmış. En sonunda Çinli ressamlar sultanın huzuruna çıkmışlar ve:
"Bize bir oda verin, size hünerimizi gösterelim" demişler.
Sultan teklifi kabul etmiş ve hem Çinli, hem de Rum ressamlara birer oda vermiş. Gariptir ki, odalar bir birine açılıyormuş.
Çinli ressamlar güzel resimlerle duvarı süslemeye başlamışlar ve sultanın hazinesinden yüzlerce fıçı boya istemişler. Rumlar ise:
"Bizim boyaya ihtiyacımız yok" deyip, odanın duvarını cilalamaya başlamışlar. Bütün zamanlarını, en küçük bir leke dahi kalmayıncaya dek, duvarını cilalamaya ve parlatmaya ayırmışlar. Sonunda, duvar ayna gibi parlamaya başlamış. Çinliler duvarı boyama işini bitirdiklerinde hallerinden memnun görünüyor, neşe içinde davul çalıp eğleniyorlarmış.

Sonunda sultan gelmiş. Önce Çinlilerin duvardaki süslemelerini görüp çok beğenmiş. Sonra Rumların olduğu tarafa geçmiş. Rumlar aradaki örtüyü kaldırmışlar. Karşı duvardaki süslemelerin ayna-misal duvar üzerindeki yansıması, hiç şüphesiz, çok daha güzelmiş.

**Hikâyedeki Rumlar, kalbini, zihnini temizleyip parlatan ve kendilerini hırstan, malikiyet iddiasından ve garazdan soyutlayan sufileri simgeler. Ayna, içsel benliği temsil eder. Bu benliğin şeffaflık ve saflığı, içsel ve dışsal Hakikat'in sayısız yönünü yansıtır.

Sufi Psikolojisi, Kemal Sayar (Sayfa 176)Sufi Psikolojisi, Kemal Sayar (Sayfa 176)
Kepilleus, Amok Koşucusu'yu inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendine has biçimi ile yine bir trajedi, aklımdan geçenden uzak bir hikaye, yani düşüncelerime kattığım yeni bir şey daha, ne zaman kimi görsem çılgınca, kendinden geçmiş bir halde aklıma Amok Koşucusu gelecektir sanıyorum.

Busrabayr, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Altmışımda bildiğimi yirmimde de biliyordum. Uzun, gereksiz bir doğrulama çabasıyla geçmiş kırk yıl....

Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine, Emil Michel CioranDoğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine, Emil Michel Cioran

O kaybolan yılları hatırladı.
Sanki tozlu bir pencereden bakar gibi.
Geçmiş görebildiği, ama dokunamadığı bir şeydi.
Ve gördüğü her şey bulanık ve belirsizdi. #inthemoodforlove