·
Okunma
·
Beğeni
·
2.785
Gösterim
Adı:
Kader Kapısı
Baskı tarihi:
Temmuz 2009
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752110885
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Postern Of Fate
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Kader Kapısı
Cinayetler Kapısı
Kader Kapısı
Postern of Fate
Tommy ve Tuppence Beresford çifti, İngiltere'de eski bir köşk satın alırlar. Bir gün, tozlu kütüphane raflarında Kara Ok adlı bir kitap bulurlar. Kitapta bazı satırların kırmızı mürekkeple çizilmiş olduğunu fark ederler: Ortada garip bir mesaj vardır. "Mary Jordan'ın ölümü normal değildi." Beresford'lar olayın gizemini çözmek için köyde araştırma yapmaya başlarlar.
(Tanıtım Bülteninden)
191 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Cinayetler Kapısı'nı, diğer Agatha Christie romanlarına göre zayıf buldum. Uzun süren diyalogların hep aynı şeyler üzerinden devam etmesi, polisiye ve karakterlerin açıklanması yerine iki yaşlı çiftin sorunlarının anlatılması kitabın genelini kapsamış durumda. Polisiye eserden beklentileri karşılayamayacak bir eser olduğunu belirtmek durumundayım.
Güzel bir roman yalnız diğer romanlar gibi detaya inilmemiş. Kişileri, yerleri ve olayları sizin kafanızda canlandırmanız gerekiyor. Bir nevi tiyatro gibiydi. Bitirmeyi çok istedim lakin ne kadar kendimi zorlasam da bir türlü kitap elime geçmedi. (spoiler midir nedir ondan olabilir)
Kitap hakkında biraz bilgi verecek olursak; eskiden dedektiflik ve ajanlık yapmış olan bir çift artık emekliliğin tadını çıkarmak isterler. Eski bir köşke taşınırlar taşınma esnasında eski çocuk kitapları eline geçen tuppence bir bulmacayla karşılaşır ve merakını gidermek için köşkün tarihini araştırmaya başlar ve tabi tommy'de ona katılır. Bir kaç ilginç yani doğal olmayan ölümle karşılaşırlar ve kimseden bir bilgi edinemezler. Ama bu sırrı çözmeleri için başkaları tarafından görevlendirilirler. Bakalım bu köşkün gizemini çözebilecekler mi? Kitap arkası yazısı gibi oldu :) Okunmaya değer buluyor ve tavsiye ediyorum.
Ygs mi Yks mi artık her neyse ona hazırlık için hafta içi kursa gidiyorum (öğretmenlerim duymasınlar ama ne vicdansızlar tekrar ve sürekli test çözmemi istiyorlar) anlayacağınız nefes almaya vaktim yok. Nefes demişken bir sayfa dahi olsa okumak beni çok rahatlatıyor. Hafta sonu da okula gidiyorum kısacası bir müddet hem burayı hem de okumayı bırakmam gerek.
Bazı şeyleri kazanmak için bazılarından vazgeçmek gerek. Umarım değer...
Allah'a Emanet Olun Dostlarım, Ablalarım, Abilerim ve Kardaşlarım...
256 syf.
·7/10 puan
Kitap her ne kadar polisiye roman olsa da içerikte evli bir çifte ağırlık verilmiş, ancak kitabın değerinden hiçbir şey azaltmıyor bu. Sonlara doğru kitabın nasıl biteceğini anlıyorsunuz, bu yüzden oyumu daha düşük verdim. Belki de kitaba salt polisiye gözüyle bakmamalıyız, çünkü bu kitap serinin sadece bir parçası ve daha açıklanmayan büyük bir olay var. Gelgelelim kitap akıp gidiyor, zorlanmadan okunuyor. Agatha Christie, belki de başkalarının kaleminden basit kaçacak bir konuyu zevkle okutturuyor, tabii seriye bütün bakmak gerek.
256 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Agatha Christie’nin yazdığı son Tommy ve Tuppence romanıdır. Böyle olunca bu ikili hakkında biraz bilgi vererek girmek istedim. Tommy ve Tuppence, gizli ajan görevlerinde bulunan karı kocadır. Gizli Düşman, N veya M, Pembe Evdeki Ölü ve Kader Kapısı romanlarında baş karakterler olarak bu ikili vardır ve en önemli özellikleri de geçen zamanla beraber yaşlandıklarıdır. Diğer karakterler gibi sonsuz evrende sonsuza kadar oldukları yaşta sabit kalmamışlardır.

Bu romanda da az evvel anlattığımız gibi artık genç değillerdir ve yaşlanmışlardır. Bizdeki tabirle, emekliliğin keyfini çıkarmak için, Londra’ya yakın bir köyde ev almış ve oraya taşınmışlardır. Buraya kadar her şey mükemmel gözüküyor, ancak;

Eşyalarını yerleştirirken kütüphanede Kara Ok adında bir çocuk kitabı bulurlar ve bazı satırlar kırmızı kalemle çizilmiştir. Bu satırlardan da “MARY JORDAN IN ÖLÜMÜ NORMAL DEĞİLDİ. BU İÇİMİZDEN BİRİNİN İŞİ, ONUN KİM OLDUĞUNU BİLDİĞİMİ SANIYORUM” yazısı çıkar. Bu Tuppace’nin aklına takılırken Tom bunu fazla önemsemez.

Bundan sonrası ise Agatha Christie romanlarının dışında bir kurguya sahipti. İlk önce Mary Jordan’ın kim olduğuna dair yaptıkları araştırmalar bunu söylerken, geçmişin götürdüğü yer kitabı bir casusluk romanına çevirdi adeta. II. Dünya Savaşı’na döneceğiz yani.

Hepimize iyi okumalar, mutlu günler dilerim..
459 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Merhaba 1k ailesi! Bugün sizlere Agatha CHRISTIE'nin Kader Kapısı kitabını yorumlayacağım.. Pdf olarak okudum kitabı, öncelikle bunu belirteyim.. Yazım yanlışları, noktalama yanlışları olmasına rağmen okumaya devam ettim. Olay eski zamanlarda olan bir denizcilik olayı üzerine bir kızı öldürülmesi ve o köşke yeni taşınan karı kocanın ise bir kitaptan bulduğu şifre ile yıllar önce olmuş bir olayı gün yüzüne çıkarmaları anlatılıyor.

Kitap güzeldi gerçekten 3 günde bitirdiğim belki de daha kısa zamanda bitecek olan bir kitaptı.. Şiddetle tavsiye ediyorum bu kitabı okumanızı..
256 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Ben bu kitabı sevemedim. Diğer Agatha kitapları gibi akıcı değil. Yani olaya bir türlü başlamıyorsunuz. Hep aynı şeyleri okuyormuşum hissi uyandırdı bende.
256 syf.
·7 günde·7/10 puan
Kitap alışılagelmiş Agatha kitaplarından biraz farklıydı. Ben polisiye denince akla gelen bu yazarın kitaplarında Hercule Poirot karakterinin oluşuna ve olayları inanılmaz bir biçimde çözümlemesine o kadar çok alıştım ki onun olmadığı kitaplar Agatha'nın seviyesinin altında kalıyormuş gibi geliyor.Kader Kapısı'nda Agatha olayları I.Dünya Savaşı zamanında İngiliz-Alman insanları arasındaki ajanlık olaylarıyla yoğurarak daha ilginç kılmış. Agatha serisini almayı düşündüğüm şu günlerde vize haftasında olanlar ve bu haftaya yaklaşanlar için okunabilir,sade bir kitap. Bol saatli okumalar :)
256 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Şam kentinin 4 büyük kapısı vardır...
Kader Kapısı, Çöl Geçidi,
Felaket Mağarası, Korku Kalesi...

Kader Kapısı aslında ilk ve hepsiydi. Sadece onu geçmek yeterliydi. Çünkü herkesin kaderi boynuna asılıydı ve herkes kaderini yarıda bırakmıştı. Tommy ve Tuppance hariç onlar yıllar öncesinden kalan aydımlatılmaya mahkum kaderleri arıyorlar...
256 syf.
·2 günde·1/10 puan
Yazarı iyiymiydi diye tereddütte kaldım. Sıfıra doğru romanında olan akıcılık yok. Tamamen kesik cümleler, betimleme neredeyse yok. Kitap boyunca hiç ama hiç merak duygumu harekete geçirmedi. Yarım kalmasın diye zorlanarak okudum. Ne mi anladım: Bir yazarın her kitabı güzel değildir. Ve her eseri okunmaz seçerek okunmalı. Sonuç olarak okuyacaklara tavsiye etmem...
191 syf.
·5 günde·4/10 puan
Ara ara yazarın kitaplarından okurum. Bazen okuma hızımı arttırmak için, bazen okuduğum ağır kitaplara ara vermek için. Kısa ve akıcı kitaplar olduğu için hem çabuk okurum hem eğlenceli olur. Fakat bu okuduğum en kötü kitabıydı. Bir türlü konuya girilmemesi olayın araştırma süresinin uzatılması vs bu sefer pek eğlenceli vakit geçirdim diyemeyeceğim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kader Kapısı
Baskı tarihi:
Temmuz 2009
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752110885
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Postern Of Fate
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Kader Kapısı
Cinayetler Kapısı
Kader Kapısı
Postern of Fate
Tommy ve Tuppence Beresford çifti, İngiltere'de eski bir köşk satın alırlar. Bir gün, tozlu kütüphane raflarında Kara Ok adlı bir kitap bulurlar. Kitapta bazı satırların kırmızı mürekkeple çizilmiş olduğunu fark ederler: Ortada garip bir mesaj vardır. "Mary Jordan'ın ölümü normal değildi." Beresford'lar olayın gizemini çözmek için köyde araştırma yapmaya başlarlar.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 268 okur

  • Gizem Kısa
  • Defne Beştek
  • Sadık Kocak
  • Irem
  • engin divir
  • Zeynep Yılmaz
  • Yusuf
  • günhan dinç
  • Büşra ALTINIŞIK
  • umut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%21.2
25-34 Yaş
%39.4
35-44 Yaş
%24.2
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.6
Erkek
%21.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.4 (1)
9
%9.7 (7)
8
%16.7 (12)
7
%25 (18)
6
%16.7 (12)
5
%4.2 (3)
4
%1.4 (1)
3
%1.4 (1)
2
%0
1
%1.4 (1)