Eylül, bir alıntı ekledi.
Dün 09:38 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

2. Büyük Patlama
Bir hayvan korkaklığı hissedebilir. Bir hayvan korkuya saygı duyar. Korku en hayati içgüdü, en saygı duyulacak duygudur. Korkaklık bir seçimdir ama korku öyle değildir.

Zero Zero Zero, Roberto Saviano (Sayfa 28 - Pegasus)Zero Zero Zero, Roberto Saviano (Sayfa 28 - Pegasus)
•Buket, bir alıntı ekledi.
19 Mar 11:04 · Kitabı okudu · 9/10 puan

-Sadece biz, biz özgürleşmiş tinler, on dokuz yüzyıldır yanlış anlaşılan şeylerin, anlaşılabilmesinin ön koşuluna sahibiz- bu içgüdü ve tutkuya dönüşmüş dürüstlüğe, "kutsal yalan"a, tüm diğer yalanlardan daha fazla savaş açan bu dürüstlüğe...

Deccal - Hıristiyan Karşıtı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 100)Deccal - Hıristiyan Karşıtı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 100)

“Umudun olmadığını farz ederseniz umudun olmayacağını garanti edersiniz. Özgürlük için bir içgüdü olduğunu, şeyleri değiştirme fırsatları olduğunu farz ederseniz, o zaman daha iyi bir dünyanın yapımına katkıda bulunma ihtimaliniz vardır.” Noam Chomsky

Doğanay, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:14 · Beğendi

Aslında bu hatıradan daha çok bir his. Bir içgüdü. Kalbin asla anneni unutmuyor.

Böğürtlen Kışı, Sarah JioBöğürtlen Kışı, Sarah Jio
Şahin Durdu, bir alıntı ekledi.
13 Mar 14:25

Ama ben, onların hiçbir zaman akıllarına getirmeyecekleri şeyleri düşünüyordum bazen. Bir uğultu olarak sürekli bacaklarımızın arasında dolaşan seks ve şiddet kavramlarını düşünüyordum. Neden hayatlarımızı bu denli etkilediklerini çözmeye çalışıyordum. Yüzlerce ihtimal düşüyordu aklıma. Ve bir gün, bir tanesi düştüğü yerden kalktı. Gerçekliğine inandığım tek ihtimal. Varsayımları vardı ancak, yürüttüğüm mantığın. Bir yaratıcı olduğunu kabul ediyordum en başta. Ve insanın içine iki tane içgüdü yerleştirdiğini düşünüyordum. Bütün bilinenlerin yanında iki tane daha. Ve bunlar, asıl insan aklını şekillendiren istekler uyandırıyordu içlerde. Gösterişli davranışlara yol açıyorlardı. İnsanın çevresini kana bulayan davranışlar. Seks ve şiddet! İnsanoğlunun hem en derininde, hem de en yüzeyinde yatan iki içgüdü... Ve yürüttüğüm mantık yoluna devam ediyordu. Zevkliydi seyretmesi ikisini de. Bugüne kadar milyarlarca dolar dökülmüştü ikisine de. Milyarlarca dolar çıkmıştı ceplerden, birkaç saniyesine tanık olabilmek için. Dergiler, kitaplar, filmler... Ve yaratıcı da zevk alıyordu bunları seyretmekten. Bir anahtar deliğinden seyreder gibi zevk alıyordu insanların birbirini düzüp öldürmelerinden. Röntgencilikti yaratıcıyı hayatı icat etmesine iten. Seyrediyordu yaptıklarımızı. Bunları anlamak için biraz televizyon seyretmek yeter... Biz insanlar, canımız acıdığı için medenîleşmiştik. İkisini de yaparken utandığımız için icat etmiştik yasaları, evlilikleri. Aslında yaratıcının hayalinde yoktu medenî bir dünya. Biz istemiştik suların durulmasını. Kanın durmasını. Başımız ağrımaya başladığı için kadınların orgazm çığlıklarını duymaktan, yavaşlatmak için tecavüzleri, inşa etmiştik hapishaneleri. Biraz televizyon seyretmek yeter. Birkaç saat. Fazla değil!.. Zor değil, insanın dünyanın sonu olduğunu anlamak!

Altı milyarlık bir seks ve şiddet bahçesi. Altı milyarlık bir gaz odası... Gerçekçi olalım! İyi bir gösteriyiz bizi seyredene. Onun için ölüp ölüp doğuyoruz. Gösteri devam etsin diye!

Kinyas ve Kayra, Hakan GündayKinyas ve Kayra, Hakan Günday
ROMANTİK AŞK, Tehlikeli İçgüdü'ü inceledi.
13 Mar 13:11 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu ilk kitabın devamı yani serinin 2. kitabı..
Blaire, Rush'da ayrıldıktan sonra doğum büyüdüğü kasabaya dönüyor ve eski erkek arkadaşının büyükannesi ile kalmaya başlıyor. Ama çok mutsuz ve çok korktuğu bir şey oluyor. Blaire'in regli 3 geciktiği için hamile olma ihtimali var. Ve eczaneye gidiyor ve korktuğunun gerçek olduğunu öğreniyor. Ama Rush'a bunu söyleyemez. Eski erkek arkadaşı da öğreniyor ve Ona bebeği kabul edeceğini ve Onu çok sevdiğini söylüyor ama Blaire kabul etmiyor. Blaire'ın arkadaşı yanına geliyor ve geri dönmesini , eski işinin Onu hala beklediğini ve ev arkadaşı olmasını istediğini söylüyor. Blaire başta kabul etmiyor ama eski çalıştığı yerde güzel bahşiş aldığı için 4 ay kalıp karnı belli olmadan para toplatıp başka yere yerleşmek istediğine karar veriyor ama Rush'u tekrar görecek olması Onu korkutuyor. Rush'la konuşup arkadaş olamaları konusunda konuşuyor. Rush ise, her şeye razı yeter ki Onu yeniden görebilsin. Blaire gittiğinden beri perişan durumda çünkü Blaire'ı çok seviyor. Ama Blaire Ona geri dönmüyor ve Blaire'ın hamile olduğunu öğreniyor. İşler bu aşamadan sonra değişiyor. Tabi bu arada yine Rush'un kzı kardeşi onlara hep sorun yaratıyor. Rush Blaire ile kardeşi arasında seçim yapmak zorunda kalmaktan nefret ediyor. Aslında seçimi belli Tabi ki Blaire ama ihtiyacı olduğunda kardeşini yalnız bırakamıyor.

Zeron, bir alıntı ekledi.
13 Mar 01:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sokrates hakkında;
"kendisi, tabii ilkin, aklın yeteneklerinden gelen beğenisiyle - üstün diyalektikçiliğinden - diğer soylular gibi, içgüdü insanları olup eylemlerinin dayanakları üstüne asla uygun bilgi veremeyen soylu Atinalıların o korkunç yetersizliklerine gülmekten başka ne yapmıştır?"

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzsche
Ersoy AYDIN, bir alıntı ekledi.
12 Mar 22:07

Selim’in günlüğü- 6 Mart 19..
“Beni kötü yetiştirdiler. Annem de, babam da bana gerekli eğitimi vermediler. Yaşamak için demek istiyorum. Bana yaşamasını öğretmediler. Daha doğrusu bana her şeyin öğrenilerek yaşanacağını öğrettiler. Yaşanırken öğrenileceğini öğretmediler. Ben de kolayca razı oldum bana öğretilen bu yanlışlara. İnsan, kendi bulurmuş doğru yolu. Ben bulamazdım. Bana, başkalarına gösterdikleri basmakalıp yolları öğrettiler. Başka türlü bir itinayla tutmalıydılar beni. Daha fazla değil, farklı. Normal bir insan olmaya zorladılar, bana boş yere vakit kaybettirdiler. Olmayınca da anormal dediler. Ben de kendimi anlamadım: bütün hayatım boyunca normal bir adam olmaya çalıştım. Arkadaşlarla geneleve gittim, müstehcen romanlar okudum ve sokakta genç kızların peşinden gittim. Hiçbirinde tutarlılık göstermedim. Bunun üzerine anormal olduğuma karar verdiler. Onlara biraz olsun benzeyebildiğim ölçüde kendimi mutlu sayıyordum. Kendimi onlardan ayırmasını beceremedim. Hitler, genel yatakhanelerde işçilerle kalırken bile onlardan ayrı olduğunu hisseder, onlara yaklaşmazmış. Bende böyle bir içgüdü yoktu. Sınıfta toplanıp müstehcen resimleri seyrettikleri zaman, onlardan uzaklaşmak gerektiğini bilemedim. Oysa, onlar gibi hissetmiyordum. Duyduğum bu yabancılığı, onlardan geri kalmak diye nitelendirdim ve nefes nefese onlara yetişmeye çalıştım. Bu bakımdan yakınmaya hakkım yok. Onlar gibiydim.”

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 611 - iletişim- Selim anlatıyor)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 611 - iletişim- Selim anlatıyor)
Semih fidan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 14:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ikinci oturum
Bir içgüdü ne zaman önemsemezse devamında anormal bir aşırı değer verme gelmek zorundadır. Ve yetersiz değerlendirme ne kadar adaletsiz ise ardından gelen aşırı değer verme o kadar sağlıksız olur.

Kişiliğin Gelişimi, Carl Gustav Jung (Sayfa 100)Kişiliğin Gelişimi, Carl Gustav Jung (Sayfa 100)
Blau, bir alıntı ekledi.
09 Mar 21:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir içgüdü. Kalbin anneni asla unutmuyor."

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 350)Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 350)