Eda Nur Küpeli, bir alıntı ekledi.
01 May 00:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Vatan uykuda olduğu sırada serseriler ırzına geçer.
Sen Uyursan Herkez Ölür.

Jitem, Necdet PekmezciJitem, Necdet Pekmezci
TayFun, bir alıntı ekledi.
08 Nis 21:42

Aslında işin özü şuydu: Devletin güvenlik güçleri, JİTEM, MİT, Emniyet, birbirine düşman olmuştu. Kendi çıkarları için onlarca kişiyi ölüme götürecek provokasyonlar yapmaktan da geri durmuyorlardı!..

Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi, Soner Yalçın (Sayfa 284)Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi, Soner Yalçın (Sayfa 284)
İsmail | Synergy, Faili Belli Meçhul Cinayetler ve Ergenekon'u inceledi.
 01 Nis 22:18 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

İlk önce güzel bir şarkı, en çok sevdiğimden...
https://www.youtube.com/watch?v=zbeErgE4quA
80'li ve 90'lı yıllar. Acı, gözyaşı, ihanetler, suikastlar, katliamlar. Kimileri Madımak için ağlıyor kimileri Başbağlar için. İkisi de aynı. Yazarıyla, işçisiyle, kadınıyla, çiftçisiyle katledilen masum insanlar. Fakat bu olayların tezgâhını hazırlayan başrolde olanları da unutmamak lazım. Çünkü bu elim olaylara sebep olan onlar. Kimler peki bunlar? Jitem, Devsol, Devyol, Tikko, Thkpc, Pkk, Hizbullahçılar, aczimendiler, tarikatçılar, derin devlet, derin asker ve polis, ve en önemlisi ne olduğu belli olmayan Mit ve daha niceleri. Bakın! Hiç ayırt ettim mi? Varsa eksik söyleyin. Çünkü eksik olduğu anda insanlar ayrışır. Samimiyetimiz ortadan kalkar. Çünkü bu sayılanları, herkes içlerinden, işine gelip sayıp, işine gelmeyeni saymazsa ne olur peki? Güven, adalet, merhamet ortadan kalkar.

Turgut Özal suikastı, Uğur Mumcu olayı, bombalı bir kitapla hayatını kaybeden Bahriye Üçok, evden çıktığında kurşunlanan meşhur mitçi Hiram Abas, yazar Turan Dursun ve diğerleri... Neler olmuş neler? Alevi- sünni mensuplarını birbirlerine karşı kışkırtanlar, alevi insanlarının kapılarındaki utanç işaretleri, domuz bağları, asit çukurları... Hepsi ama hepsi, insanların özgür ve demokrasi altında yaşamasına engel olmak için düzenlenmiş kirli tezgâhlar.

Kitap basitti. Karmakarışık bir anlatımı var. Yazar biraz da kendi ön yargısı ile hareket etmiş. Örneğin Aziz Nesin olayı. #28502132 Bu alıntı gibi. Tamam Aziz Nesin bir ateisttir ama bu söylemler biraz abartılı olmuş ve düşünmeden konuşulmuş. Seçtiğim alıntılar karalama gibi anlaşılmasın, sadece küçük bir detay vermek istedim. Doğu Perinçek ve Aydınlık Dergisi'nin pohpohladığı bir Aziz Nesin, günah keçisi seçilmiş bence. Hem Nesin Türk insanına hakaret etmiyor. Aptallığına dem vuruyor ki bu yazar ve düşünenler için zekice bir hareket. Allah ve Peygamberimize yapılmış hakaret dolu yazılar elbette ki Sivas halkını tetiklemiştir. Bir alim şöyle buyurmuştur. ''Öfke çakmak taşı gibidir. İçinde gizlidir. Gözle görülmez. Çakarsan harekete geçer.'' Yani hepimiz insanız. 3 gün aç kalsak vahşileşiriz. Küçük bir provokasyon, en bilgili insanı bile tuzağına çekebilir. Ve ayrıca o gün(Madımak), o kadar insanın toplanmasına imkan sağlayan 'emniyet ve güvenlik güçleri' saatler sonra müdahale etmiştir. Oteldeki insanların dışarıya çıkmasına imkan olduğu halde yine emniyet müdahale etmemiştir. Tabii işsiz Sivas halkı ve cahil insanların kolayca şuurlarını kaybetmeleri, kirli planın hızlı bir şekilde işlemesine yol açmıştır. Hayatını kaybeden tüm masumları saygıyla anıyoruz....

Serdar Poirot, Derin Devletin Peşinde'yi inceledi.
28 Şub 15:28 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Zamanında Aktüel dergisine özellikle 90'lı yıllardaki siyasi olaylar hakkında yazılar yazan bu yazarların, konu hakkındaki fikirlerinin kitaplaştırılmış hali olan oldukça fazla bir araştırma eseri. Söz konusu kitap, zamanında itirafçılık yapan İbrahim Babat, Adil Timurtaş, Kahraman Bilgiç gibi isimlerin itiraf ve ifadeleri işe başlıyor. Sonrasında Yüksekova çetesi denilen çete ile ilgili haberler ve JİTEM'in doğu ve güneydoğuda yaptığı yasadışı işlerden bahsediliyor. Zamanın ulaşım firmalarından birinin sahibi Sırrı Er'in babasının kaçırılmasından sorumlu Mikail Sarı ve Murat Aydemir'in bir türlü yakalanamaması ve olayların devamı anlatılırken Tarık Ümit olayı da detayları ile anlatılıyor ve Emniyet ile MİT arasındaki rekabetin boyutları göz önüne seriliyor. Demirel'in köşkteki korumalarından olan Hayrullah Gökdemir yani Hayri Baba'nın Yeşil ile olan ilişkisi, Yeşil'in hayatına dair detaylar MİKES firmasının Korkut Eken ile olan ilişkisi ve F-16 modernizasyonu işindeki hataları, Veli Küçük hakkında bilinmeyenler, Hanefi Avcı'nın Jandarma aleyhinde, Susurluk hakkında verdiği ifadeler ve daha niceleri de bu kitapta yer alıyor. Ülkemizin en karanlık dönemlerinden biri olan 90'lı yılları merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

Serdar kılıç, bir alıntı ekledi.
20 Şub 21:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

JİTEMİN AMBLEMİNİN SIRRI (akrep)
“Akrep, dünyada intihar eden ve kendine en sadık hayvandır. Ölümü gördüğünde başkası tarafından öldürülmeyi reddediyor ve kendisi intihar ediyor. On tane mermisi varsa dokuz tanesini kullanırım, onuncusunu da kafama sıkarım. Yani mücadele ettiğim güçlerin, örgütlerine gidip teslim olmam. Onun için amblem olarak bunu seçtik” - Arif Doğan

Jitem, Necdet Pekmezci (Sayfa 127)Jitem, Necdet Pekmezci (Sayfa 127)
Fox Mulder, Binbaşı Ersever'in İtirafları'ı inceledi.
16 Şub 06:34 · Kitabı okudu · 1 günde

Ahmet Cem Ersever, eski bir JİTEM'ci. Kendi isteği ile ordudan emekliye ayrıldıktan sonra, Soner Yalçın ile yaptığı görüşmelerde 80'li yılların ortasından, 93 yılına kadar terör örgütü PKK ile yaşanan olayları kendi bakış açısı ile anlatmış. Soner Yalçın, Ersever'in öldürülmesinden sonra ulaştığı başka bilgileri de ekleyerek kitabı yayınlamış.

Ersever'in bulunduğu tespitlerin bir kısmı son derece doğru. Bölgeyi iyi tanıdığını, işinin de ehli bir asker olduğunu anlattıklarından anlamak mümkün. Ancak yapılmaması gereken bazı olaylar içinde bulunduğu da, Ersever'in ölümünden sonra ortaya çıkan bir başka itirafçının kendi bakış açısıyla anlattıklarından anlaşılıyor.

Tabii anlatılanların doğruluk payının kesin olarak bilinmesine imkan yok. Soner Yalçın, objektif bir bakış açısıyla, anlatılanları derleyerek bir gazeteci olarak görevini yapmış. Önemli olan da bu.

Sonuç olarak; Soner Yalçın ve yakın dönem Türk siyasetini seven herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
11 Oca 10:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İtirafçı olduktan sonra Ersever tarafından JİTEM'e alman Babat, bu tür operasyonların klasik uygulamasıyla kütüğe "ölü" olarak kaydedildi.

Jitem, Ecevit KılıçJitem, Ecevit Kılıç
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
11 Oca 10:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne zaman misyoner danışmanlar tarafından yönlendirilmekten kurtulacaklar?

Jitem, Ecevit KılıçJitem, Ecevit Kılıç