189 Sayfa

10,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
628 gösterim
Murathan Mungan ilk kitap 227 Sayfa'da olduğu gibi gözlemler, izlenimler, saptamalar, aforizmalar, denemeler, küçük notlardan, orta boy yazılardan oluşturuyor 189 Sayfa'yı.

Şöyle diyor: " Buradaki yazıların önemli bir bölümünde görüleceği gibi, yalnızca yazar olmak için değil, okur olmak için de geçilmesi gereken yollara, geliştirilmesi gereken özelliklere dikkat çekmek, işaret düşürmek istedim.

İsterim ki bu kısa yazılar, notlar okurun zihninde çakımlar uyandırsın. Ona yeni düşünceler, duygulanımlar, yaklaşımlar esinlesin. Buluştukları sayfada yazarın ve okurun çakmak taşlarının sürtünmesiyle zihinleri kıvılcımlandırsın; ruhumuzun ve aklımızın göğüne ışık izi bırakan işaret fişekleri gibi parlayıp aksın. Hepsi bir yana çorbaya tuz olsa razıyım."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789753429405
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Dila. 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Kitap Murathan Mungan’ın kısa kısa notları, bazen 1-2 sayfaya kadar uzayan kısa yazılarından oluşuyor. Bir olay örgüsü, kronolojik bir sıralama veya konu bütünlüğü var diyemem okur gözüyle, ama bence kendisi bu sıralamayı çok özenle yapmıştır, ondan eminim.
Bu kısa notlar hemen her şeyle ilgili (veya ilgili olabilir). Yabancı filmlerin altyazılarındaki Türkçe kullanımından tutun da, akıl hissetmesine, toplumun gelişimine kadar oldukça geniş bir alanda yazılmış, kitap olsun diye de değil; hani küçük küçük notlar alınır ya her bir şeyle ilgili; işte öyle. Görmüş, gözlemlemiş yazmış, denk gelmiş yazmış, hissetmiş yazmış. Ama çok da güzel yazmış!

Daldan dala diyebileceğimiz notların her biri, bir konuyu düşünmeye yönlendiriyor sizi, bir fikir çakıyor kafanızda, hiçbir şey olmasa merak uyandırıyor ve “dur bakayım bu neymiş/nasılmış” diye küçük çaplı bir araştırmaya girişebiliyorsunuz. Mungan (bir nevi) not defterlerini okuruyla paylaşırken aslında tam olarak bunu hedeflemiş.

189 Sayfa'nın önsözünü şu cümlelerle bitirmiş:
"İsterim ki bu kısa yazılar, notlar okurun zihninde çakımlar uyandırsın. Ona yeni düşünceler, duygulanımlar, yaklaşımlar esinlesin. Buluştukları sayfada yazarın ve okurun çakmaktaşlarının sürtünmesiyle zihinleri kıvılcımlandırsın; ruhumuzun ve aklımızın göğüne ışık izi bırakan işaret fişekleri gibi parlayıp aksın. Hepsi bir yana çorbaya tuz olsa razıyım.”

Benim için harika bir okuma deneyimiydi.
İlk olarak; uzun süre odaklanmakta (süre açısından) zorluk yaşayacağım günlerdeydim, başka kitapta çok zorlanabilecekken 189 sayfa bu noktada ilaç gibi geldi. Minik, birbirinden –büyük ölçüde- bağımsız parçalar, kitabı elimden bırakıp birazdan hemen dönmek için oldukça elverişliydi. Diğer yandan, geniş bir zamana yayarak, bir oturuşta 50 sayfaya yakın okuduğumda da bu parçalar kafamda karmakarışık bir “bulamaç”a dönüşmedi. Bu dengeyi nasıl sağlayabilmiş bilmiyorum.

Daha önemlisi, kitabın bana katkısı çok büyük oldu. Hiç bilmediğim veya üzerine kafa yormadığım bazı konularda düşünmeye sevk etti, fikir sahibi olduğum bazı konularda ise ufkumu açtı, daha farklı açılardan ele almamı sağladı. Çok şey öğrendim, çok şey düşündüm, okumaya da düşünmeye de doyamadım.

Benim için çok önemli ve özel bir yazardır Murathan Mungan; yazdıklarıyla “hislere tercüman olmak” bir yana, şimdiye kadar okuduğum her yeni yazısıyla hep farklı konulara, durumlara -ve hatta duygulara bile- merakımı körüklemiştir. Onun da dediği gibi: “Bir türlü kurtaramadığımız şu dünyada insanlarda iki merak bir heves uyandırmak az şey değildir.”

Son olarak 189 sayfa kitabıyla da “kitap okuyan bir insan”dan çok, artık bir “okur” olduğum düşüncesi ve hissi filizlenmeye başladı içimde; Gerçekten de doğru söylüyor bak o cümlesiyle:
“Bir ağaç dikmenin çok çeşitli yolları ve anlamları olabilir.”

Kitaptan 27 Alıntı

Dila. 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bilim redlerden, kabullerden değil, anlama çabalarından beslenir.

189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 129 - Fizik ile metafizik)189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 129 - Fizik ile metafizik)

Nasıl yaşlanmalıyız ?
Bence artık emin olduğumuz hiçbir şey kalmayana dek yaşayıp, yaşlanmalıyız. Gerçek tükenme budur.

189 Sayfa, Murathan Mungan189 Sayfa, Murathan Mungan

Şöhret bir adın etrafında toplanmış yanlış anlaşılmalardır !!

189 Sayfa, Murathan Mungan (Friedrich Nietzsche)189 Sayfa, Murathan Mungan (Friedrich Nietzsche)

Kimsenin konuşmadığı bir dil gibiyim, kimsenin inanmadığı bir deli, yazarının bile okumadığı bir kitap, hiç çalmayan bir şarkı, hiç sorulmayan soru gibiyim; kalabalıklar içinde varım ama yok gibiyim.

189 Sayfa, Murathan Mungan189 Sayfa, Murathan Mungan
Dila. 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Asıl Kayıp
Hayatın bizden aldığı şeylerin, ahlakımızı da aynı oranda eksiltmesine izin vermektir asıl kayıp, asıl yenilgi.

189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 40)189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 40)
Dila. 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kan dökme hakkı
İster geçmişten, ister şimdiki zamandan konu edilen bazı kanlı olaylar hakkında konuşurken, "haksız yere kan dökmekten" söz edenler, içlerinin bir yerine "haklı yere kan dökmeyi" kabul ediyorlar demektir. İmtihan zamanlarında soyunur herkes tabiatını.

189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 124)189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 124)
Dila. 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hesap, kitap
Kişisel olarak Azrail'le bir alıp veremediğim yok, ama bir yazar olarak ölümle ciddi bir hesabım var. Kapatana kadar yazacağım.

189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 189)189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 189)
Dila. 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İzafiyet Teorisi
Takip edenlerin yolu kısa, öncü olmayı seçenlerin yolu uzundur. Ne var ki dışarıdan bakanlara aynı yolmuş gibi görünür.

189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 16)189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 16)
Dila. 
 02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

O "bir gün" ümidi
Zaman konusunda bizi en çok içinde yaşadığımız zaman kandırır, çünkü hiç bitmeyecekmiş, daha yıllarca sürecekmiş yanılsaması yaratır.

189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 183)189 Sayfa, Murathan Mungan (Sayfa 183)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitaba Dönüşen Murathan Mungan
Kitaba Dönüşen Murathan Mungan Geçtiğimiz yıl yazın hayatının 40. yılını kutlayan Murathan Mungan, SALT ve Robinson Crusoe 389 iş birliğinde düzenlenen “Kitaba Dönüşmek” serisinin altıncı programının konuğu oluyor.