Aesop's Fables (Oxford World's Classics)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2557
Gösterim
Adı:
Aesop's Fables
Alt başlık:
Oxford World's Classics
Baskı tarihi:
Haziran 2008
Sayfa sayısı:
306
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780199540754
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Αισώπου Μύθοι
Çeviri:
Laura Gibbs
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oxford University Press, USA
The fables of Aesop have become one of the most enduring traditions of European culture, ever since they were first written down nearly two millennia ago. Aesop was reputedly a tongue-tied slave who miraculously received the power of speech; from his legendary storytelling came the collections of prose and verse fables scattered throughout Greek and Roman literature. First published in English by Caxton in 1484, the fables and their morals continue to charm modern readers: who does not know the story of the tortoise and the hare, or the boy who cried wolf? This new translation is the first to represent all the main fable collections in ancient Latin and Greek, arranged according to the fables' contents and themes. It includes 600 fables, many of which come from sources never before translated into English.
184 syf.
Ezop, fabl denen öyküleriyle ünlüdür. Anlattığı öyküler yaşama ilişkin bir öğüt ya da ders verir. Kahramanları ise hayvanlardır. Ezop'un öykülerinde hayvanlar konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır. Öyküden çıkarılacak ders, sonunda okura öğüt biçiminde verilir
Bir tane paylaşmak istiyorum....

AKREP VE KURBAĞA
Akrep nehrin kenarında durmuş karşı kıyıya bakmaktadır. Geçmek istemekte ama suyu geçmek için yaratılmamıştır, korkar. Dostu olan kurbağaya seslenir:

-Kurbağa kardeş, seninle dostuz biz, dostluğumuz hatırına beni karşı kıyıya geçirir misin?

Kurbağa kendinden emin bir şekilde:
- Yapamam akrep kardeş, evet seninle biz dostuz ama uzak durmalıyım senden. Sen bir akrepsin ve
zalim bir iğnen var, çekinirim senden.

Akrep, kurbağanın endişesini anlar, ama vazgeçmemiştir. Bak kurbağa kardeş; şimdi sen beni sırtına alıp karşıya geçirirken seni sokabilir miyim hiç? Bunu ancak bir aptal yapar. Ben yüzme bilmem ki, seni sokarsam ben de boğulur ölürüm.

Mantıklı gelmiştir kurbağaya. Hem eski dosttular, neden soksun ki? Kabul eder. Akrep yaklaşır ve kurbağanın sırtına biner. Suyu geçmeye başlamışlardır yavaş yavaş. Derken, tam da suyun ortasında, kurbağa sırtında bir yanma hisseder. Akrep sokmuştur. Acı içerisinde başını çevirir:

Neden? Neden yaptın bunu, bak şimdi sen de boğulup öleceksin...Akrep üzgün ve pişman bir şekilde şöyle der:

Elimde değil. İŞTE BENİM TABİATIM BU...

Bu ezop masalını nereye çekersen çek her yöne gider. Akrep "Akrepliğinin" farkındadır, kurbağa "Kurbağalığının" "Dost" kelimesini ağza sakız edince inanıverir kim olsa... Masaldaki diğer bir ilginçlik de olayın derenin ortasında son bulması. Akrepteki nasıl bir karakterse artık... Hem kendini hem kurbağayı ölüme götürecek kadar acımasız! Öbür kıyıya geçmeyi bekleyemeyecek kadar sabırsız...
Cahilce bir gözü karalık...
Uzun lafın kısası; hikayeyi okuyan anlayacağını anlamıştır... (diye ümit ediyorum.) Ne akrep tükenir bu memlekette ne de kurbağa. Dere olduğu yerde durur, sıradakileri bekler. Zamanı geldiğinde de bulanır da bulanır... Akrebe kurbağa olmamanız dileğiyle...
Keyifli okumalar.
184 syf.
·10/10
Seni deliler gibi özlüyorum çocukluğum. Yalvarsam dön desem dönmezsin bilirim. Affan dedeye istediği kadar para sayarım keşke satsa keşke.

Özgür'ü, Ali'yi ve Tayfun'u andım çocukluğumun temel taşları. Keşke olsalar yanımda, yine onlarla okulda öğrendiğimiz, ölenler mücevherleriyle gömülür bilgisiyle gerçek bir mezarı kazıp hazine avlamak istedim. Gerçi ne ölü bulmuştuk nede mücevherini.

Oysa sen ne güzel şeydin hiç bitmeyecek zanneder, kıymetini bilmezdim. Hep daha büyük olmak isterdim. Kaça gidiyorsun diye soranlara 3 yerine 5 derdim. Bilmezdim ki büyük olmak büyük acılar getirirmiş en yakın gördüğü insanlar en derin yaraları açarmış yüreklerde.

Bu yüzden bugün seni tekrar yaşamak istedim. Dövmeli sakızlardan aradım bulamadım. Parka indim salıncakta sallandım biraz. Ne kadar da özlemişim. Kumlara uzanıp üstümü kirletmek istedim. Sonra gittim pamuk şeker aldım kendime. Nasılsa annem şeker yeme dişlerin çürür demeyecek.

Bugün her zamankinden daha bir başka özledim seni. Yine taş atıp pencere kırmak istedim kırılan kalplerin intikamını almak istedim. Ama o kadarına cesaret edemedim. Zillere basıp kaçtım bende. Balkonlardan kim o diye bağırmıyor insanlar. Diafonlar var artık teknoloji çok gelişti. Küçükken ne kadarda özgürdük.

Demirci Güven abi seni bile düşündüm bugün. Sen çekicinle bir şeylere dan dan vururken ben arka tarafa gider çay paketini şeker poşetine döküp birbirine karıştırırdım hep. Yakaladığında kızmamıştın hiç. Büyüyünce bana bir çay demlersin ödeşiriz demiştin. Sonraki günlerde çay ve şekeri yüksek yere koyduğunu da biliyorum tabi.

Hastaneye uğradım yine şırınga çalıp çocukları ben doktorum iğne yaparım diye korkutmak istedim. Acilde bir koşuşturma bir telaş çocuğun biri sara krizine girmiş bende döndüm.

Sonra o caminin önüne gittim. Biraz seyrettim. Yine eskiden olduğu gibi o kilitli odanın anahtarını bulup mikrofonla onun arabası var güzel mi güzel şarkısını söyleyip mahalleyi şaşkına uğratmak istedim. Peşimden koşarken sarığı düşüp merdivende tökezleyen hoca senden de özür dilerim. Umarım ah etmemişsindir.

Ve Arif amca, seyyar sebze meyve arabasına binip uçarken farlarını kırmıştım nasılda dövmüştün acımadan üstelik paranı da almıştın. Sana değil özür rahmet bile yok.

Yapabileceğim fazla bir yaramazlık kalmayınca sahile geçtim. Karadeniz'in hırçın dalgaları yüreğime yüreğime vurup beni ferahlatırken bu kitabı okumaya başladım. Hayaliyle, gerçeğiyle, çoğu düşüncemde sınırlı kalan geçici çocukluğumun üstüne, serserinin biri gelip yalnızsanız bir çay ısmarlayayım dedi ve yine eski büyük halime döndüm.

Kitabımda yarım kaldı, çocukluk anılarımda yarım kaldı, hava bile çok çabuk karardı. İnsan cinsinin çok kötü olduğunu bir kez daha anladım ve eve dönüş yoluna girdim.
48 syf.
·Beğendi·10/10
Ezop masalları adlı kitabı çok güzel ve zevkli bir kitap buldum. Her masalı ayrı güzel ve heyecan verici. Okudum ve beğendim. Okumayanlara tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim :)
48 syf.
·Puan vermedi
Kahramanları hayvanlar olan masallarıyla büyük ün kazanmış Ezop'un hikayelerini, Türkiye'de birçok edebiyat ödülü almış olan büyük yazar Tarık Dursun K., özgün Türkçe'siyle dilimize tekrar uyarladı. Çocuklara okumayı sevdirecek okurken onların duygu ve dil dünyasına zenginlik katacak bu eşsiz kitabın ebeveynler tarafından ilgiyle takip edileceğine inanıyoruz
184 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
358 masaldan (aslında kıssadan hisse hikâyesi) oluşan kitap, Ezop'un (Aisopos) tüm masallarını barındırıyor. Buradaki masalların pek çoğunu çocukluğumuzdan beri okumuş ya da duymuşuzdur. Bununla birlikte, bir hikâyeyi kaynağından okumanın haz ve değerine paha biçilemez. Bu masallardan yarısı size hitap etmeyebilir ama diğer yarısı tatmin edecektir. Bu yarı, hangi yarıdır siz karar verin :) Çevirmenin kitabın başında verdiği şu bilgi masal ya da hikâyelerin insanlar için önemini gösteriyor: "La Fontaine, kitabının önsözünde şöyle der: 'Bir masal iki parçanın bir araya gelmesiyle yapılır: Bu parçalardan biri masalın bedeni, öteki canıdır denebilir. Beden masalın kendisi, can ondan çıkan derstir.'" Bu kitaptaki masallardan birkaçını öğrenmek, sohbetlerin daha zevkli geçmesine yardım edebilir.
184 syf.
·2 günde
Asırlar önce yazılan bir masal kitabı nasıl hala okunabilir? Bu masallarda da çoğu karakter hayvanlar ise?

Ezop masalları çocukluğumuzda bizleri derin etkilerken okuduğumuz çoğu masalın belki de Ezop'a ait olduğunu bile bilmiyorduk belki de. Kitabı okurken hatrıma gelen pek çok masalla karşılaştım. Bu masalları tekrar ve Ezop'un dilinden okumak çok keyfliydi benim açımdan. Bunu diyorum çünkü pek çok Ezop masalı günümüzde yeniden yazılarak daha uzun bir hale getiriliyor. Kitapta göreceğiniz üzere aslında masallar daha kısa.

Kitaptaki isimlendirmelere de değinmeden edemeyeceğim. Karga ile Tilki, Kaplumbağa ile Tavşan, Ağustos Böceği ile Karıncalar... Bütün masallarda isimlendirmeler hikaye içerisinde geçen hayvanlardan oluşuyor. Bu da oldukça farklı geldi bana.

Son olarak kitabı bulabilirseniz mutlaka alıp okumalı varsa da çocuklarınızı da bu masallarla tanıştırmalısınız.
155 syf.
İlkokul 5.sınıftayken öğretmenimden gelen ilk hediyeydi.Bin defa okudum desem yalan olmaz.O saf dünyada kaybolmak çok farklıydı.
Bazen keşke hayali de olsa onlardan biri olsaydım diyorum be!
Beni güldürürdü her daim.
Ama bu kitaptan sonra uyanık olmayı öğrendim
184 syf.
Güzel annemin yıllar önce doğumgünü hediyesi olarak aldığı kitap. Öğretici fabllardan oluşan bu kitabı rahatlıkla çocuğunuza vs okutabilirsiniz ve hatta birlikte okumanız ve gerekli yerlerde açıklama yapmanızı tavsiye ederim. Bu arada, satir: at insan karışımı varlık.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap İnceleme Yazısı

Kitap Adı: Masallar (Bütün Ezop Masalları)
Yazarı : AISOPOS
Çeviren : İo Çokona
Yayınevi : İşbankası Kültür Yayınları
Baskısı :5.Baskı/Ekim 2017/184 sayfa

Felsefi anlatımlarda anaforları, diğer masal, fıkra, deneme, şiir ve hikayelerdeki imge ve mecazi vurguları, daha iyi anlamak için giriş kitabı niteliğinde bir eser.
“Leb” demeden, “leblebiyi” anlayabilen bireylere toplumun ihtiyacı var.
Tüm ifade sanatlarından; bencil alınganlıklar türeten, politik çıkarımlarda bulunan, menfaat merkezli bir tutar dal arayan, yarım anlayan, yanlış anlayan ve hiç anlamayanlar, görüntüyü engelliyor, sese parazit ekliyor ve zaman kaybına neden olabiliyorlar.
Bakış açısını genişleten, bilgilerimizi tazeleyen, sosyal bilinç kaslarımızı daha da güçlendiren, fikir jimnastiği içeren, kısa düşünce gezinmeleri içeren önemli bir kitap.
La Fontaine Masalları, Ezop Masalları daha önce okusam da bu kitapta yeni masallar gördüm.
Mitoloji ve fabl hikayaleri; felsefe için bir başlangıç sayılabilir. Soru üretme, sorgulama, farklı açılardan bakma, düşünme yeteneğimizi geliştirir.
Bu tür anlatımlar, inanç ve inanç alternatifi değildir. O göz ve gözlükle bakıldığında, tenkitten istifadeye zaman kalmaz. Bir de bu masalların tarihin M.Ö ki kesitinde yazıldığını unutmamak gerekir.
Arı aşkı ve heyecanıyla, karınca dayanışması ve çalışkanlığıyla ve defineci sabrıyla, sürekli kitaplar arasında mekik dokumalı, bilinç kaplarımızı, faydalı duygu ve düşüncelerle doldurmalıyız.
Her kitap yeni bir başlangıç ve öncekini tamamlayan, sonrakinin önünü açar niteliktedir.
01.11.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis
48 syf.
·Puan vermedi
Yaşınız kaç olursa olsun fark etmiyor.Ezop Masallarında bir büyü var keşfedilmesi gereken
İyilerin ödüllendirilmesi,kötülerin cezalandırılması verilen öğütlerin hepsi bir bakıma yaşamımıza ışık tutuyor.Ezop bizim hırslarımızı,kıskançlıklarımızı anlaşılması kolay bir dille anlatıyor.
48 syf.
·Beğendi·9/10
Yazarın 2600 yıl önce yaşadığını göz önüne alınca, insanoğlu pek değişmemiş gibi geliyor.
Mesajlar çok net, anlaşılır. Üstüne seçilen hayvanlar da yerinde. Özellikle eşekle keçi var ki... Tadından doyulmaz. Çeviri de enfes doğrusu.
İstediğin kadar yalan söyleyebilirsin, nasılsa ölülerden hiçbiri mezarından çıkıp seni yalanlayamaz.
Tilki: Ne kadar da beceriksizsin, bir batında sadece bir çoçuk doğurabiliyorsun.

Dişi Aslan: Evet, doğru, ama doğurduğum aslandır.
Kel kafalının biri yolda köpeksi feylosof Diogenes'i görmüş, başlamış sövüp saymaya. Diogenes: "Ben de sana uyup ağzımı mı bozacağım? Demiş; tanrılar korusun. Ben senin saçlarını öveyim: ne iyi etmişler de o kötü kafanın üstünde durmayıp dökülmüşler!"
Aisopos
Sayfa 58

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aesop's Fables
Alt başlık:
Oxford World's Classics
Baskı tarihi:
Haziran 2008
Sayfa sayısı:
306
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780199540754
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Αισώπου Μύθοι
Çeviri:
Laura Gibbs
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oxford University Press, USA
The fables of Aesop have become one of the most enduring traditions of European culture, ever since they were first written down nearly two millennia ago. Aesop was reputedly a tongue-tied slave who miraculously received the power of speech; from his legendary storytelling came the collections of prose and verse fables scattered throughout Greek and Roman literature. First published in English by Caxton in 1484, the fables and their morals continue to charm modern readers: who does not know the story of the tortoise and the hare, or the boy who cried wolf? This new translation is the first to represent all the main fable collections in ancient Latin and Greek, arranged according to the fables' contents and themes. It includes 600 fables, many of which come from sources never before translated into English.

Kitabı okuyanlar 309 okur

  • Mustafa atik
  • 1903 Beşiktaşsssss
  • *ilge

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0