Masallar (Bütün Ezop Masalları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
799
Gösterim
Adı:
Masallar
Alt başlık:
Bütün Ezop Masalları
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053608967
Kitabın türü:
Çeviri:
İo Çokona
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Aisopos (MÖ VI. yüzyıl): Yoksul bir ailenin çocuğu olduğuna inanılan Aisopos bilinmeyen bir nedenle esir düşüp köle tüccarları tarafından satılmıştır. Zekâsı ve mizah yeteneği ile sahibinin takdirini kazanmış, söylediği masallar sayesinde özgürlüğünü kazanmıştır. Doğadaki hayvanlar, bitkiler ya da cansız varlıkların insanlar gibi düşünüp konuştuğu, tanrılarla insanların bir araya geldiği Aisopos masallarının özünde halk kitlelerinin yöneticilere üstü kapalı eleştiri ve itirazları saklıdır. Edebiyat eserlerinin genellikle manzum olarak verildiği bir dönemde bu masallar nesir olarak söylenmiştir. Aisopos masallarını ilk
kez derleyip kitaplaştıran, İskenderiye Kütüphanesi'nin kurucusu Atinalı filozof Dimitrios Falireas'dır. Bu eserden geriye hiçbir iz kalmamıştır. En meşhur ardılı ise La Fontaine'dir, 12 kitapta topladığı 238 masaldan 124'ünde büyük oranda Aisopos'tan esinlenmiştir. Delphoi kehanetlerini sahtekârlık olarak niteleyen Aisopos, rahiplerin iftirasına uğramış, hırsızlıkla suçlanarak ölüme mahkûm edilmiştir.
184 syf.
Ezop, fabl denen öyküleriyle ünlüdür. Anlattığı öyküler yaşama ilişkin bir öğüt ya da ders verir. Kahramanları ise hayvanlardır. Ezop'un öykülerinde hayvanlar konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır. Öyküden çıkarılacak ders, sonunda okura öğüt biçiminde verilir
Bir tane paylaşmak istiyorum....

AKREP VE KURBAĞA
Akrep nehrin kenarında durmuş karşı kıyıya bakmaktadır. Geçmek istemekte ama suyu geçmek için yaratılmamıştır, korkar. Dostu olan kurbağaya seslenir:

-Kurbağa kardeş, seninle dostuz biz, dostluğumuz hatırına beni karşı kıyıya geçirir misin?

Kurbağa kendinden emin bir şekilde:
- Yapamam akrep kardeş, evet seninle biz dostuz ama uzak durmalıyım senden. Sen bir akrepsin ve
zalim bir iğnen var, çekinirim senden.

Akrep, kurbağanın endişesini anlar, ama vazgeçmemiştir. Bak kurbağa kardeş; şimdi sen beni sırtına alıp karşıya geçirirken seni sokabilir miyim hiç? Bunu ancak bir aptal yapar. Ben yüzme bilmem ki, seni sokarsam ben de boğulur ölürüm.

Mantıklı gelmiştir kurbağaya. Hem eski dosttular, neden soksun ki? Kabul eder. Akrep yaklaşır ve kurbağanın sırtına biner. Suyu geçmeye başlamışlardır yavaş yavaş. Derken, tam da suyun ortasında, kurbağa sırtında bir yanma hisseder. Akrep sokmuştur. Acı içerisinde başını çevirir:

Neden? Neden yaptın bunu, bak şimdi sen de boğulup öleceksin...Akrep üzgün ve pişman bir şekilde şöyle der:

Elimde değil. İŞTE BENİM TABİATIM BU...

Bu ezop masalını nereye çekersen çek her yöne gider. Akrep "Akrepliğinin" farkındadır, kurbağa "Kurbağalığının" "Dost" kelimesini ağza sakız edince inanıverir kim olsa... Masaldaki diğer bir ilginçlik de olayın derenin ortasında son bulması. Akrepteki nasıl bir karakterse artık... Hem kendini hem kurbağayı ölüme götürecek kadar acımasız! Öbür kıyıya geçmeyi bekleyemeyecek kadar sabırsız...
Cahilce bir gözü karalık...
Uzun lafın kısası; hikayeyi okuyan anlayacağını anlamıştır... (diye ümit ediyorum.) Ne akrep tükenir bu memlekette ne de kurbağa. Dere olduğu yerde durur, sıradakileri bekler. Zamanı geldiğinde de bulanır da bulanır... Akrebe kurbağa olmamanız dileğiyle...
Keyifli okumalar.
184 syf.
·10/10
Seni deliler gibi özlüyorum çocukluğum. Yalvarsam dön desem dönmezsin bilirim. Affan dedeye istediği kadar para sayarım keşke satsa keşke.

Özgür'ü, Ali'yi ve Tayfun'u andım çocukluğumun temel taşları. Keşke olsalar yanımda, yine onlarla okulda öğrendiğimiz, ölenler mücevherleriyle gömülür bilgisiyle gerçek bir mezarı kazıp hazine avlamak istedim. Gerçi ne ölü bulmuştuk nede mücevherini.

Oysa sen ne güzel şeydin hiç bitmeyecek zanneder, kıymetini bilmezdim. Hep daha büyük olmak isterdim. Kaça gidiyorsun diye soranlara 3 yerine 5 derdim. Bilmezdim ki büyük olmak büyük acılar getirirmiş en yakın gördüğü insanlar en derin yaraları açarmış yüreklerde.

Bu yüzden bugün seni tekrar yaşamak istedim. Dövmeli sakızlardan aradım bulamadım. Parka indim salıncakta sallandım biraz. Ne kadar da özlemişim. Kumlara uzanıp üstümü kirletmek istedim. Sonra gittim pamuk şeker aldım kendime. Nasılsa annem şeker yeme dişlerin çürür demeyecek.

Bugün her zamankinden daha bir başka özledim seni. Yine taş atıp pencere kırmak istedim kırılan kalplerin intikamını almak istedim. Ama o kadarına cesaret edemedim. Zillere basıp kaçtım bende. Balkonlardan kim o diye bağırmıyor insanlar. Diafonlar var artık teknoloji çok gelişti. Küçükken ne kadarda özgürdük.

Demirci Güven abi seni bile düşündüm bugün. Sen çekicinle bir şeylere dan dan vururken ben arka tarafa gider çay paketini şeker poşetine döküp birbirine karıştırırdım hep. Yakaladığında kızmamıştın hiç. Büyüyünce bana bir çay demlersin ödeşiriz demiştin. Sonraki günlerde çay ve şekeri yüksek yere koyduğunu da biliyorum tabi.

Hastaneye uğradım yine şırınga çalıp çocukları ben doktorum iğne yaparım diye korkutmak istedim. Acilde bir koşuşturma bir telaş çocuğun biri sara krizine girmiş bende döndüm.

Sonra o caminin önüne gittim. Biraz seyrettim. Yine eskiden olduğu gibi o kilitli odanın anahtarını bulup mikrofonla onun arabası var güzel mi güzel şarkısını söyleyip mahalleyi şaşkına uğratmak istedim. Peşimden koşarken sarığı düşüp merdivende tökezleyen hoca senden de özür dilerim. Umarım ah etmemişsindir.

Ve Arif amca, seyyar sebze meyve arabasına binip uçarken farlarını kırmıştım nasılda dövmüştün acımadan üstelik paranı da almıştın. Sana değil özür rahmet bile yok.

Yapabileceğim fazla bir yaramazlık kalmayınca sahile geçtim. Karadeniz'in hırçın dalgaları yüreğime yüreğime vurup beni ferahlatırken bu kitabı okumaya başladım. Hayaliyle, gerçeğiyle, çoğu düşüncemde sınırlı kalan geçici çocukluğumun üstüne, serserinin biri gelip yalnızsanız bir çay ısmarlayayım dedi ve yine eski büyük halime döndüm.

Kitabımda yarım kaldı, çocukluk anılarımda yarım kaldı, hava bile çok çabuk karardı. İnsan cinsinin çok kötü olduğunu bir kez daha anladım ve eve dönüş yoluna girdim.
184 syf.
·2 günde·8/10
Asırlar önce yazılan bir masal kitabı nasıl hala okunabilir? Bu masallarda da çoğu karakter hayvanlar ise?

Ezop masalları çocukluğumuzda bizleri derin etkilerken okuduğumuz çoğu masalın belki de Ezop'a ait olduğunu bile bilmiyorduk belki de. Kitabı okurken hatrıma gelen pek çok masalla karşılaştım. Bu masalları tekrar ve Ezop'un dilinden okumak çok keyfliydi benim açımdan. Bunu diyorum çünkü pek çok Ezop masalı günümüzde yeniden yazılarak daha uzun bir hale getiriliyor. Kitapta göreceğiniz üzere aslında masallar daha kısa.

Kitaptaki isimlendirmelere de değinmeden edemeyeceğim. Karga ile Tilki, Kaplumbağa ile Tavşan, Ağustos Böceği ile Karıncalar... Bütün masallarda isimlendirmeler hikaye içerisinde geçen hayvanlardan oluşuyor. Bu da oldukça farklı geldi bana.

Son olarak kitabı bulabilirseniz mutlaka alıp okumalı varsa da çocuklarınızı da bu masallarla tanıştırmalısınız.
184 syf.
·3 günde
Birbirinden farklı masalları okurken her birinin gizemli yanıyla hayal gücünüzün sınırlarını zorluyorsunuz. Bu kitap görseller içermediği için 3 yaş altı çocuklar için önermem ama 3 yaş üstü için uygun.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap İnceleme Yazısı

Kitap Adı: Masallar (Bütün Ezop Masalları)
Yazarı : AISOPOS
Çeviren : İo Çokona
Yayınevi : İşbankası Kültür Yayınları
Baskısı :5.Baskı/Ekim 2017/184 sayfa

Felsefi anlatımlarda anaforları, diğer masal, fıkra, deneme, şiir ve hikayelerdeki imge ve mecazi vurguları, daha iyi anlamak için giriş kitabı niteliğinde bir eser.
“Leb” demeden, “leblebiyi” anlayabilen bireylere toplumun ihtiyacı var.
Tüm ifade sanatlarından; bencil alınganlıklar türeten, politik çıkarımlarda bulunan, menfaat merkezli bir tutar dal arayan, yarım anlayan, yanlış anlayan ve hiç anlamayanlar, görüntüyü engelliyor, sese parazit ekliyor ve zaman kaybına neden olabiliyorlar.
Bakış açısını genişleten, bilgilerimizi tazeleyen, sosyal bilinç kaslarımızı daha da güçlendiren, fikir jimnastiği içeren, kısa düşünce gezinmeleri içeren önemli bir kitap.
La Fontaine Masalları, Ezop Masalları daha önce okusam da bu kitapta yeni masallar gördüm.
Mitoloji ve fabl hikayaleri; felsefe için bir başlangıç sayılabilir. Soru üretme, sorgulama, farklı açılardan bakma, düşünme yeteneğimizi geliştirir.
Bu tür anlatımlar, inanç ve inanç alternatifi değildir. O göz ve gözlükle bakıldığında, tenkitten istifadeye zaman kalmaz. Bir de bu masalların tarihin M.Ö ki kesitinde yazıldığını unutmamak gerekir.
Arı aşkı ve heyecanıyla, karınca dayanışması ve çalışkanlığıyla ve defineci sabrıyla, sürekli kitaplar arasında mekik dokumalı, bilinç kaplarımızı, faydalı duygu ve düşüncelerle doldurmalıyız.
Her kitap yeni bir başlangıç ve öncekini tamamlayan, sonrakinin önünü açar niteliktedir.
01.11.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis
Dünyada İyi ve Kötü Şeyler bir arada yaşıyorlarmış, ancak Kötüler İyileri güçsüz oldukları gerekçesiyle yanlarından kovmuşlar, onlar da göğe yerleşmişler. Bir gün Zeus’un huzuruna çıkan İyi Şeyler insanlara nasıl ulaşabileceklerini sormuşlar. “İnsanlara hep birlikte değil, birer birer yaklaşacaksınız“ demiş Zeus. Bu yüzden daima yakınlarında oldukları için insanların başına hep Kötü Şeyler gelir, oysa İyi Şeyler gökten birer birer inmek zorunda kalırlar.
O gün bugün kötülükler insanlarin yanıbaşındalar, saldırıp durur; iyilikler ise gökte oturduklarindan uzun uzun zaman geçer de ondan sonra inerler.
Anlaşıldığı gibi sevinç üzüntünün kardeşidir. Birini güle oynaya ağırlarken, diğerine de katlanmamuz gerekir.
Aisopos
Sayfa 13
Çok eski zamanlarda dünyada kaos ve su hâkimken, ulu Zeus toprağın da ortaya çıkmasını istemiş ve toprağa suyu üç kere içine çekmesini tembihlemiş. Birinci seferde dağlar, ikinci seferde ovalar oluşmuş. Denizi bir kez daha içine çekerse, mesleğiniz ortadan kalkar.
Aisopos
Sayfa 11
Tilki, bir çitten aşarken ayağı kaymış, düşmeyeyim diye böğürtlene tutunmak istemiş. Böğürtlenin dikenleri ayaklarını kanatmış; canı acıyınca: "Bu da ne! Ben senden yardım bekliyorum, sen bana büsbütün kötülük ediyorsun!" demiş. Böğürtlen: "A kardeş, sen de ne diye bana sarılmaya kalkarsın? Bilmez misin? benim huyum gelip geçene sarılıp yolundan alıkomaktır!" demiş.

İnsanlar arasında da öyle budalalar vardır ki kötülerin kötülüğüne bakmaz, onlardan yardım görebileceklerini sanırlar; bu masal işte onları anlatıyor.
Bir tahta parçasından tanrı Hermes'in heykelini yontan heykeltıraş onu satmak için pazara gitmiş. Uzun süre bekleyip alıcı çıkmadığını görünce yüksek sesle şans ve kâr getiren bir tanrının heykelini sattığını bağırmaya, heykeli methetmeye başlamış. O zaman yanına yaklaşan biri ona, "Arkadaş, heykelin şans ve kâr getiriyorsa neden satıyorsun?" diye takılmış. Heykeltıraş hemen, "Benim acilen paraya ihtiyacım var, oysa bu marifetlerini göstermekte gecikir," diye cevap vermiş.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Masallar
Alt başlık:
Bütün Ezop Masalları
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053608967
Kitabın türü:
Çeviri:
İo Çokona
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Aisopos (MÖ VI. yüzyıl): Yoksul bir ailenin çocuğu olduğuna inanılan Aisopos bilinmeyen bir nedenle esir düşüp köle tüccarları tarafından satılmıştır. Zekâsı ve mizah yeteneği ile sahibinin takdirini kazanmış, söylediği masallar sayesinde özgürlüğünü kazanmıştır. Doğadaki hayvanlar, bitkiler ya da cansız varlıkların insanlar gibi düşünüp konuştuğu, tanrılarla insanların bir araya geldiği Aisopos masallarının özünde halk kitlelerinin yöneticilere üstü kapalı eleştiri ve itirazları saklıdır. Edebiyat eserlerinin genellikle manzum olarak verildiği bir dönemde bu masallar nesir olarak söylenmiştir. Aisopos masallarını ilk
kez derleyip kitaplaştıran, İskenderiye Kütüphanesi'nin kurucusu Atinalı filozof Dimitrios Falireas'dır. Bu eserden geriye hiçbir iz kalmamıştır. En meşhur ardılı ise La Fontaine'dir, 12 kitapta topladığı 238 masaldan 124'ünde büyük oranda Aisopos'tan esinlenmiştir. Delphoi kehanetlerini sahtekârlık olarak niteleyen Aisopos, rahiplerin iftirasına uğramış, hırsızlıkla suçlanarak ölüme mahkûm edilmiştir.

Kitabı okuyanlar 52 okur

  • Orhan
  • Ferah
  • Ayşe Asya Pehlivan
  • Moiz Efendi
  • Serdar Can
  • Ayşe Demirsoy
  • Aycan
  • Metin Özdemir
  • Su
  • Wicapi Wakan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (7)
9
%14.3 (3)
8
%23.8 (5)
7
%19 (4)
6
%9.5 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0