Aforizmalar (Virginia Woolf)

·
Okunma
·
Beğeni
·
204
Gösterim
Adı:
Aforizmalar
Alt başlık:
Virginia Woolf
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257961486
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Siyah Beyaz Yayınları
En iyi yetiştirilmiş kadınlar, zihinleri en uygar olanlardır.
128 syf.
·7 günde·7/10 puan
**Virginia Woolf 'un eserlerinden alıntılar yapılarak oluşturulmuş bir aforizmalar kitabı. Özellikle 18 19 yy. kadın ve erkek ilişkileri ve değerleri arasındaki uçuruma ve kadınların erkekler tarafından baskı altında tutulmasına dair çok fazla şey söyleyen Woolf un bu fikirlerini burada da bulmak mümkün.

* Kitap deyim yerindeyse baştan aşağı altı çizilecek defalarca okunacak ibret alıncak, örnek alıncak cümlelerle doludur. Kesinlikle okunmalı.

**İYİ OKUMALAR
128 syf.
·3 günde·8/10 puan
Kadın erkek eşitliğini savunan Virginia Woolf'un alıntılarının olduğu aforizmalar, hevesle kitaplarını okumaya teşvik edici. Adını "Kendine Ait Bir Oda" ismiyle duyduğum Virginia Woolf, kadınların ikinci plana atılması, ezilmişliği ve bunun normalleştirilmesine karşı çıkan bir yazar. Tam olarak kitaplarını okumasam da bunu aforizmalarından çıkarabildim.
128 syf.
Virginia'nın yazdığı her şeyin özü güzel olur zaten; bir de onların içinden aforizmalar mı seçeceğiz? -tabii bu noktada gülümsüyorum- ... Bu Siyah Beyaz yayınlarının özgünlük adına yapmacık bir yola girdiklerini gördüm, komik duruyor. Yani bir ayakkabı derken bunlar ayakkabı dememek için ayağa giyilen, ayak boyutunda ve şeklinde olan, iç kısmında boşluk bırakılan hakiki deriden yapıldığı gibi suni deriden de yapılabilen falan fistan demenin zırvalığına düşüyorlar. Laf kalabalığından başka bir işe yaramıyor bu tarz şeyler. Örneğin her yerde geçer Virginia ceplerine taşlar doldurduğu; bunlar, Virginia eteklerine taşlar doldurarak, gibi bir ifade kullanmışlar. Bu sadece bir örnekti. Bu en basit ifadeyle dandikliktir. Bunun dışında benim için makbul olan bir aforizma kitabı, metinlerin geçtiği yeri de belirten kitaptır. Yani belki sayfasına kadar gitmek bazı sorunlar oluşturabilir ama en azından sözün geçtiği eserin adı veya makale ise makale adı kısacası neyse onun adı verilebilir. Şimdi bir kaynak olmayınca şöyle oluyorsunuz bu söylenmiş mi, söylenmemiş mi?
Mesela "Kadın kalbi, mezar gibidir; giren, dışarı çıkamaz. Erkek kalbi, bakkal gibidir; giren çıkanın hesabı olmaz..." bu sözü nerede demiş çok merak ediyorum. Yani bu pek Virginia tarzına benzemiyor ama demiş diyorlarsa, demiş kabul edeceğiz. Bunun yerine şöyle bir şeye odaklanabiliriz, "Ben alışıldık düzene hâlâ kızıyorum. Olayların düzenini bana kabul ettirmelerine izin vermeyeceğim. Yürüyeceğim; durarak, bakarak zihnimin temposunu değiştirmeyeceğim; yürüyeceğim." veya tam onun tarzı olan "Böyle bir dünyaya çocuk doğurulur muydu? Acılar neden sürdürülsündü ki ya da duyguları durmadan değişen, kaprislerinin, kibirlerinin elinde kâh şuraya kâh buraya savrulan bu şehvet düşkünü hayvanların soyu neden çoğalsındı ki?" buna. Bütün bunları bir tarafa bırakırsak Virginia'dan Aforizmalar okunur belki de okunmalı deriz....
Ben alışıldık düzene hâlâ kızıyorum. Olayların düzenini bana kabul ettirmelerine izin vermeyeceğim. Yürüyeceğim; durarak, bakarak zihnimin temposunu değiştirmeyeceğim; yürüyeceğim.
Virginia Woolf
Sayfa 93 - Siyah Beyaz Yayınları
Kadının varlığına katlanamayan zihniyet, elbette onun yazmasına, okumasına, düşünmesine de karşıdır.
Virginia Woolf
Sayfa 18 - Siyah Beyaz Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aforizmalar
Alt başlık:
Virginia Woolf
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257961486
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Siyah Beyaz Yayınları
En iyi yetiştirilmiş kadınlar, zihinleri en uygar olanlardır.

Kitabı okuyanlar 40 okur

  • Maide Üçgıram
  • Gizem Ergan
  • Pınar
  • latte•ラテ
  • Sema Görgeç
  • Seher Sevinç
  • Dilara
  • YOK
  • Irem C.
  • athelas

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.4 (2)
9
%7.7 (1)
8
%23.1 (3)
7
%23.1 (3)
6
%15.4 (2)
5
%7.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%7.7 (1)