Bir Yazarın Günlüğü

8,7/10  (6 Oy) · 
32 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.084 gösterim
Bir Yazarın Günlüğü, bizi 20. yüzyılın en büyük edebi dehalarından birinin özel dünyasında bir gezintiye çıkartıyor. Virginia Woolf'un ölümünden sonra eşi Leonard Woolf tarafından derlenen bu günlükler, 27 yıl boyunca yazarın en büyük sırdaşı olmuştu. Kendi sanatıyla fırtınalı ilişkisini, sancılı yaratma süreçleriyle utkulu zafer sarhoşluklarının birbirini izlediği kendi yazma eylemini, her daim uç noktalarda yaşadığı acı ve sevinçlerini hep bu defterlere dökmüştü Woolf. Günlükler Woolf'un yazı alıştırmalarına, yapıtlarının yapı taşını oluşturan kişi ve olaylara ışık tutarken, hem çağdaşlarının yapıtları hem de klasikler üzerine düşüncelerini de açıkça ortaya koyuyor. 1918 yılından başlayan günlükler, yazarın 1941'deki intiharının üç hafta öncesine dek sürüyor. 20. yüzyılda roman sanatını dönüştürmüş en büyük ustalardan birinin zihnine girmek, kuşkusuz yapıtlarını kavrayışımıza da ışık tutuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786053320753
 • Orijinal Adı:
  A Writer's Diary
 • Çeviri:
  Oya Dalgıç
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
23 Şub 17:48 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Virginia Wolf'un bu en özel anlarını kaleme aldığı eserde yazarın öncelikle iyi bir okur ve sanatına değer veren, bunun için neler yapması gerektiğini anlatan, gözlemlerini yaşanmışlıklarını eserlerinde nasıl bir araya getirdiğini ve kırılgan kişiliğini okurken sanki onun ile sohbet ediyormuşum gibi cevaplarımı aldım...

Kendisine yapılan eleştirileri ve yorumlar karşısındaki ruh halini o kadar içten ve yalın yazmış ki onunla birlikte üzülüp, sevindim. Yaşadığı dönemi, komşularını, sanat camiasını kendi yazdıkları ve yazacakları hakkında günlüğüne aldığı notların ne derece önemli olduğunu sıklıkla tekrarlamış...

Yazar 1918-1941 yılları arasında kaleme aldığı günlüklerinden oluşan bu eser; kendi hayatında neler yaptığını, kitaplarını nasıl ortaya çıkardığını, yazacakları hakkında ki öngörülerini, çevresinde gelişen olaylar, sanatçılar, aydınlar hakkında neler düşündüğünü, nasıl daha iyi ve verimli olabileceğini, kendini ne derece de acımasızca eleştirdiğini de yazdıklarına eklemeyi ihmal etmemiş...

Değişken ruh hali ise yıllar arasında fark göstermekle birlikte 2. Dünya Savaşı'nın başlaması ile daha sık şikayet konusu oluyor. Ruhsal çelişkileri sık sık göze çarpıyor. Bir yazısında kendini ve okuduklarını, yaşadığı çevreyi yeterli görürken, bir sonrakinde bayağılıktan, özellikle kendini sıradan ve acınası olarak tasvirliyor...

Hayatın içinde kendini arayan yazar bunu başaramayacağının ip uçlarını sık sık yazarak dile getiriyor. Kendini iyi hissettiğinde yazdıklarından dolayı memnuniyetini, başarısını dile getirirken bir sonraki yazısında kendisini ne kadar kötü hissettiğini ve baş ağrılarının etkisini sıklıkla vurguluyor...

Yazar yaşadığı hayatı sorgularken, hayatını eserlerine yansıtmaktan çekinmemiş ve bu eserinin de tuttuğu günlüklerinden ortaya çıkmasını sebep olmuştur...

Yaşardığı dönemde ki savaş, yeteneğini kaybettiği düşüncesi, ile birleşip dehşet ve korku sonucu ruhsal bunalıma giren yazar, 28 Mart 1941’de içinde bulunduğu duruma daha fazla dayanamayıp eşi ve kız kardeşine birer intihar mektubu yazmış ve evlerinin yakınlarında bulunan Ouse nehrine ceplerine taşlar doldurarak, intihar etmiştir...

Bir yazarın hayatına kısa bir bakış atmak isteyen herkese tavsiye ederim...

DUA 
01 Tem 18:15 · Kitabı okudu

Ünlü bir yazarın kitaplarını nasıl yazmaya başladığı, kitap olusturma sürecini nasıl devam ettirdiğini yazma eymeninin hayatının ne kadarını kapladığını anlatan bir günlük kitap. Yazarın ölümünden sonra günlükleri düzenlenip kitaplaştırılmış.

Celal Salik 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Bu kitapta yazarın romanlarında ele almaktan, incelemekten, kazımaktan hoşlandığı konuların bir izdüşümünü gördüm desem yeridir herhalde. Kahramanlarını ne tür zorluklarla, iç sıkıntılarla, mutsuzluk ve arayışlarla biçimlendirmişse, bu yazarın kendisi için de geçerli bana kalırsa. Yaşadığını kaleme almış ya da kaleme aldığını yaşamış bir yazar Virginia Woolf.

Berkay Türkgülsün 
20 Mar 00:18 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

vay be ne yazılabilir bilmiyorum. bir yazarın ünlü bir yazarın iç dünyasına girmek, üzüntülerine,sevinçlerine şahit olmak kitapların yazım aşamalarını kendisinden dinlemek. her bir kitabı için gösterdiği özen insanı imrendiriyor. beni en çok etkileyen ise 1941 yani son yılının yarım kalması. kitapla birlikte yazarın da hayatının bitmesi...iyi okumalar

Kitaptan 48 Alıntı

Nurhan Işkın 
22 Şub 02:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsanın ufak tefek şeyler karalayacağını söylemesi pek hoş ama yazmak çok zor sanat. Yani insan her zaman seçim yapmak zorunda: Ve benim çok uykum var, bu yüzden de yalnızca parmaklarımdan kum gibi kayıp gidiyor yazdıklarım. Yazmak hiç de kolay bir sanat değil.

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 267 - Everest Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 267 - Everest Yayınları)
Nurhan Işkın 
21 Şub 00:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Dayanılmaz ölçüde uykum var ve işi bırakıp buraya yazıyorum. Gerçekten, bir sonraki kitabımı düşünmek istiyorum ama daha duru bir kafa yapısını beklemek geliyor içimden.

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 114 - Everest Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 114 - Everest Yayınları)
Nurhan Işkın 
23 Şub 16:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Evet, düşünüyordum: Biz geleceğimiz olmadan yaşıyoruz. İşte tuhaf olan da bu:

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 477 - Everest Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 477 - Everest Yayınları)
Nurhan Işkın 
21 Şub 00:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İçimde dünyanın zalimliğine, vahşetine ilişkin duygu kaldı...

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 102 - Everest Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 102 - Everest Yayınları)
Nurhan Işkın 
21 Şub 13:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan bir sözcüğü bulmak için durmak zorunda kalır.

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 131 - Everest Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 131 - Everest Yayınları)
Nurhan Işkın 
21 Şub 13:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ve yazdıkça kendi verimliliğimden yürekleniyorum.

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 137 - Everest Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 137 - Everest Yayınları)
Nurhan Işkın 
20 Şub 22:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ben canımın istediğini yazmalıyım; onlar da canlarının istediğini söylemeliler.

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 67 - Everest Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 67 - Everest Yayınları)
Nurhan Işkın 
23 Şub 01:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Ne anlama" gelecek savaş? Karanlık, zor günler: Korkarım büyük olasılıkla ölüm. Ve bütün dostlarımın kapılacağı dehşet: Ve Quentin'in:... Bütün bunların hepsi denizin öteki yakasındaki o gülünç, ufacık adamın kafasının içinde.

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 395 - Everest Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 395 - Everest Yayınları)
Nurhan Işkın 
 20 Şub 22:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hayat bir şeyleri öyle hızla üst üste yığıyor ki izlenimlerin aynı hızla yükselen, yükseldikçe buraya sıkıştırmak için bir yana not ettiğim kümeciklerini yazacak zaman bulamıyorum.

Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 21 - Everest Yayınları)Bir Yazarın Günlüğü, Virginia Woolf (Sayfa 21 - Everest Yayınları)
5 /