Adı:
Şen Bilim
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054922864
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Fröhliche Wissenschaft
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alter Yayıncılık
Almancası "Fröhliche Wissenschaft" olan La Gaya Scienza Güneydoğu Fransa`da Kuzey İtalya`da ve Sicilya`nın bazı bölgelerinde yer yer hala konuşulan bir Provence diyalektinde bulunan bir sözcüktür. Ortaçağ Troubadour ozanlarının şiir sanatı anlamında kullandıkları bu sözcük Nietzche tarafından felsefede kullanılmıştır. Şen bilim nedir ve niye şendir? Şen Bilim bir eğlencedir. Mizah yoluyla yapılan post-modern hakikat yolculuğudur. Nietzche için hakikat yolculuğu bir şölendir. Yaşamında sıkıntılar, hastalıklar, yoksunluklar çekmiş birine şen bilim bir hakikat yolculuğudur. O bir hakikat yokuşudur. Acıların yoksunlukların yaşandığı bir dünyada bilimle şen olmak değişim gerektirir. Yaşama ilişkin her türlü problemde bilim insanların karşı tavırlarını şekillendirirken şen bilim bilimi kullanarak yaşamını güzelleştirmeye yönelen insanın yardımcısı olacaktır. Bu anlamda şen bilim hem şen olmayı hemde bilimsel olmayı kapsamaktadır. Felsefi anlamda bir yaşam bilgeliğidir. Ecco Homo adlı yapıtında Nietzche bu sözcüğü şarkıcı, şövalye ve özgür düşüncenin bir birliği olarak kullandığını söyler..
200 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhabalar,


Friedrich Nietzsche'nin inanca olan sert düşünce ve görüşleri haricinde
çoğu yanlış tabuları yıkmasından dolayı okumak istediğim bir filozof…

***Tanrı’yı yok saymasından dolayı kitaplarını okumayacağız anlamına gelmez.
Okumak, araştırmak ve sorgulamak lazım.
Hiçbir şey bilmiyorsak bile neden Tanrı öldü demesini bilmemiz lazım.
Bilgi bilgidir***.

Filozofu da yeni yeni tanımaya başladım, daha önce okuduğum eseri, bende farklı duygular bırakmıştı. (bkz : #25580682 )

Şen Bilim Şiirler eserinde, ‘yazarın hakkında’ bir yazı dikkatimi çekti.
Nıetzche Sifiliz olarak da bilinen Frengi, yani halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen bir hastalık sonucu 11 yıl boyunca bitkisel hayat denilebilecek bir hayat sürmüş. Bu hastalığın olması da , manidar bir hissi oluşturuyor tabii ister istemez…

Aslında burada insanlığın ne kadar aciz kaldığının bir göstergesi…
Ne kadar bilirsek bilelim, ne kadar büyük olalım, meşhur olalım, sadece tek bir bakterinin çeşitli yollarla insana bulaşması sonucun da hayata veda etmemiz gibi bir durum!

Dolayısıyla hayatın, insanlığın değerini bilip hayata sevgiler bırakmak gerekir.

Nıetzche'nin, felsefe alanında ki tüm düşüncesini yani düşünme sisteminin ana felsefi temalarını ve görüşlerinin yoğunluğunu Şen Bilim Şiirler adı altında topladığı ve yayımladığı en geniş, şiir kitabıdır.

Felsefesi üzerinden kurulu olduğu için Nıetzche hiç şüphesiz ki kitabın büyük bir bölümü Tanrı’nın ölümünü ilan etmesi ve sonsuz dönüş doktrinini anlatmasından oluşur.
Beni etkileyen birçok şiirleri oldu. Derin ve mantıksal kökene varan şiirler…

‘‘Genişlik ve uzaklık için başarısızlığın,
Yıldız için karanlığın ne anlamı vardır?
Sakince dalgalanmaya devam etmek,
Zamanın akmasına izin vermek gerekir.
Uluslar sona ererken,
Acılar da onlarla birlikte kayboluyorlar.
Merhamet, ışığın yeniden sönmesine neden olacaktır.
Bu uzak dünyalar mutlulukla izlenecek,
Geriye sadece tek bir kanun saf ve ışıltıyla kalacaktır.’’


Keyifli okumalar…
94 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Franz Kafka'ya aşık olduktan sonra ilham aldığı yazarlardan biri olan Nietzche'ye başlamaya korkmuştum. Şen Bilim(Şiir kitabı) ile başlangıç yaptım ve okumakta nasıl geç kaldığıma hayretler içerisinde kaldım. Her bir cümlesinde kendimi bulduğum, yalnızlığına aşık olduğum adam. Geç tanışmışım seninle. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında. Şiddetle tavsiye edilir özellikle yalnızlığı sevenler için.
94 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10 puan
Nietzsche'ye başlamak için iyi bir seçim mi bilmiyorum ama genel görüşleri hakkında bilgi sahip olmak için iyi bir seçim bence.
Bu kitap Nietzsche'nin her konuya yazdığı şiirlerinden oluşuyor. Ama benim için daha çok aforizma tarzıydı. Kısa ve akıcı olduğu için okunmasının uzun ve sıkıcı olacağını sanmıyorum.
Her konuya olmasa da bazı görüşlerine hak verdim. Dostluk, mutluluk, başarı...
Keyifli okumalar...
104 syf.
·3 günde·Beğendi
Gerçeklik, hep bir tavır içinde yaşanır. " Şenbilim " tavrı, hem " şen " oluşu hem bilimselliği içerir. Bir yaşam bilgeliğidir. Yoksunluğun ve güçsüzlüğün deneyiminden gelir. Yaşanan dünya karşısındaki yetersizliğin, güçsüzlüğün, uyumsuzluğun ardından gelir. Derdi, sıkıntısı olanların, egemen görüşten " rahatsız " olan, onun yaşamı engelleyici boyutuna başkaldıranların tavrıdır. Bilim şendir,çünkü yaşamdan yanadır.
94 syf.
"Acıların,yoksunlukların yaşandığı bir dünyada bilimle şen olmak değişim gerektirir" der Nietzsche...
Peki şen bilim nedir ve niye şendir?
Şen bilim her şeyden önce eğlencedir.Mizah aracılığıyla yapılan postmodern hakikat yolculuğudur. Zirâ Nietzsche için hakikat yolculuğu da bir şölendir.
Toplamda beş kitapçıktan oluşan bu eser, parçalara bölünerek iki ayrı kitap halinde yayınlanmıştır. Ana Metin l de yalnızca 107 bölüm bulunmaktadır. Diğer üç kitapçık ise Ana Metin ll olarak yayınlanmıştır.
Şen bilim için felsefi anlamda bir "yaşam bilgeliği"dir demek yerinde olur. Yaşadıklarını,onda iz bırakanları bir an önce aktarmak çabasıyla kaleme aldığı bu eser,
Nietzsche için bir nevi içini dökmesini sağlayan, deşarj ve motive edici,zor anlarında sığındığı bir sığınak gibidir. Aşırılığını,huzursuzluğunu,çelişkilerini, eleştirilerini olduğu gibi esere yansıtmış oluşu da bunun kanıtıdır. Hemen her konuda yaptığı minik(!) eleştirilerle ve karşı fikirlerle bezeli olan bu eser buram buram "bilge insan" kokar.
İnsan varlığının amaçlarını öğretmeye kalkanlar,entelektüel vicdan ayrımını yapamayanlar,sıradışı ve sıradan birey ayrımına tahammül edemeyenler ,türlerini koruma sevdalıları ,boyun eğenler,onurlarını yitirenler,bilinç dışı erdem sahipleri,atavizmi kalkan olarak kullananlar,bilimi yanlış amaçla kullananlar,egoist öğretmenler,çürümeye tepki göstermeyenler,katmerli yalancılar,bilgiden öcüymüşcesine korkanlar,tüccarlar,sanatçılar kısacası hemen herkes bu eleştirilerden nasibini alır.#biryerlibiryabanci #okudumbitti #tekrarokuyorum #minervaokuyor #nietzsche #felsefe #felsefeasktir#kitapokufotografcek #meltekitabizm#dipçem
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Şen bilim "La Gaya Scienza" deyiminden esinlenerek ortaya çıkmış "şiir sanatı" anlamında kullanılan bir kavramdır ve Nietzsche bu deyimi "türkücü,şövalye, özgür düşünürün bir birliği" anlamında da kullanmıştır.
Şen bilim tavrı bilimin hem şen oluşunu hem de bilimselliğini içerir. Her zaman bir gerçeklik, hakikat arayışı aslında hakikatin kötü bir taklidi ve parodisi olmuştur. Nietzsche rölativist bir hakikat ve moral anlayışına sahip olduğundan dolayı bunlar üzerine her arayışımızın şen bilimce olduğunu düşünür.Bu kitapta da moral kavramları ya da hakikat üzerine aforizmalar şeklinde yaptığı değerlendirmelere baktığımız zaman her bir değerlendirmesi şen bilimce bir değerlendirmedir. Ve şen bilimce her değerlendirme yaşama bir başkaldırıdır, aynı zamanda yaşamdan yana olmaktır.
200 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Prens Serseri Kuş'umuz (Vogelfrei) Nietzsche'nin şiirlerinden oluşan kitap..
Vogelfrei Nietzsche'nin lakabıymış ve kelimenin anlamı almancada yasadışı işler yapan demekmiş ve özgür olan bu serseri kuş özgür olduğu için de her an vurulmaya açıktır. Nietzsche'nin kendisine böyle bir lakap takması yerinde olmuş.Geleneğe, düzene, yasalara karşı çıkan, eleştiren ve fikirleriyle özgür olan sıradışı bu adam her zaman ve her an hedef gösterilmeye açıktır.
Nietzsche'ye göre şair kendinin ardındadır, kendine varamamanın, kendine yalan söylemek zorunda oluşunun acısıyla, kendinin, kendisiyle aradığı hakikatin ardındadır. Delidir şair: ışıltılı, parlak, renkli sözler etmeye yazgılıdır. Kendisinin ne olduğunu bilmediği için, deliliği de maskedir. Yalan dünyada, yalan sözlerle, yalancı gökyüzünün altında, gökyüzünü sözlerle çoğaltabildiği için gökler altında, gökler arasında dolanıp durandır. Yalnızca şairdir?Başka ne olabilir ki? Yalnızca deli. Yalanın ötesinde gidemediği için. Bu çaresizliği duyup yaşadığından. Olan, yaşanıp giden yaşamın dışına çıktığından.
68 syf.
·1 günde·10/10 puan
Ben Nietzsche hayranı olduğum için bayıldım diyebilirim. Altı çizilecek o kadar çok satır varki.. Kesinlikle okuyun sadece bunu değil Nietzsche'nin tüm eserlerini okuyun :)
94 syf.
·Beğendi·8/10 puan
"Sahip olduklarımız, onlara sahip oldukça, azalıyor."
Şen bilim mizah yoluyla yapılan hakikat yolculuğudur. Nietzsche için hakikat yolculuğu bir şölendir. Acıların yoksunlukların yaşandığı bir dünyada bilimle şen olmak değişim gerektiri. Bu bakımdan Şen Bilim hem şen olmayı hemde bilimsel olmayı kapsamaktadır. Beş kitaptan oluşuyor. Okunması gereken kitaplardan...
"Incipit paradoia( ve parodi başlıyor)"
104 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Nietzsche'yi anlamak istiyorsan;sorgu balyozunu her zaman kendinle taşıyacaksın... Üzerine gelen bütün korkulukları, basitleşmiş ve gelenekselleşmiş yaşam tarzına saldıracaksın...En önemlisi kendi kozasını kıracaksın, yılan gibi acıyla derini degiştireceksin ki,yenilenesin kendin olasın...Budur üstinsana ;Zerdüşt'e giden , aydınlanan yol!...

Hayrettin Erkan
68 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
İbadetin karşılığı Tanrının ödülüdür
Ve tanrılara genç kızlar kurban edilir
Çünkü onlar kendilerini affedebilirler
Dindar olsam, ben de mi güzel yüzlü olurdum?
Ama bu çağ tüm isteğimi elimden alıyor
O halde ben de izin veriyorum
Elimi tutmak isteyen şeytana.
Sy 56 alıntı
Nietzsche 'nin zamanla dini inancını yitirip (annesinin tepkisini de çekmiştir) postmodernizm ve egzistansiyalizme geçiş sürecinin etkileri belli oluyor. Yazarın tüm kitapları arasındaki en kişiseli olan bu yapıt daha sonra gelecek filozofları da etkileyecek sarsıcı bir etkiye sahiptir.
68 syf.
·1 günde
Nietzsche'nin "en kişisel kitabım" olarak nitelediği en geniş şiir kitabı.

Yazarın düşünce sisteminin ana felsefi temalarını içeriyor ve kendisinden sonra gelen filozofları da büyük ölçüde etkilemiş bir eserdir.

Keyifli okumalar dilerim.
“Bitti patika! Uçurum çevresinde ölüm sessizliği!”
Sen istedin! Senindir bu patikadan ayrılma isteği!
Şimdi gezgin sakin ol! Hayatın söz konusu, ne olursun!
Tehlikede olduğuna inanırsan bil ki kaybolursun!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şen Bilim
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054922864
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Fröhliche Wissenschaft
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alter Yayıncılık
Almancası "Fröhliche Wissenschaft" olan La Gaya Scienza Güneydoğu Fransa`da Kuzey İtalya`da ve Sicilya`nın bazı bölgelerinde yer yer hala konuşulan bir Provence diyalektinde bulunan bir sözcüktür. Ortaçağ Troubadour ozanlarının şiir sanatı anlamında kullandıkları bu sözcük Nietzche tarafından felsefede kullanılmıştır. Şen bilim nedir ve niye şendir? Şen Bilim bir eğlencedir. Mizah yoluyla yapılan post-modern hakikat yolculuğudur. Nietzche için hakikat yolculuğu bir şölendir. Yaşamında sıkıntılar, hastalıklar, yoksunluklar çekmiş birine şen bilim bir hakikat yolculuğudur. O bir hakikat yokuşudur. Acıların yoksunlukların yaşandığı bir dünyada bilimle şen olmak değişim gerektirir. Yaşama ilişkin her türlü problemde bilim insanların karşı tavırlarını şekillendirirken şen bilim bilimi kullanarak yaşamını güzelleştirmeye yönelen insanın yardımcısı olacaktır. Bu anlamda şen bilim hem şen olmayı hemde bilimsel olmayı kapsamaktadır. Felsefi anlamda bir yaşam bilgeliğidir. Ecco Homo adlı yapıtında Nietzche bu sözcüğü şarkıcı, şövalye ve özgür düşüncenin bir birliği olarak kullandığını söyler..

Kitabı okuyanlar 506 okur

  • Murat Genç
  • Alperen Aydın
  • sheshper
  • Rıdvan Düzgün
  • Rojin
  • Eflatun Mantar
  • Bilal Demir Sezen
  • Eylem
  • Ümit Barış Öncel
  • 《 Prens Berke 》

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%32.1
25-34 Yaş
%42.9
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.1
Erkek
%67.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.3 (22)
9
%7.9 (9)
8
%7 (8)
7
%5.3 (6)
6
%3.5 (4)
5
%1.8 (2)
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%0.9 (1)
1
%0