Adı:
Şen Bilim
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054922864
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Fröhliche Wissenschaft
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alter Yayıncılık
Baskılar:
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Almancası "Fröhliche Wissenschaft" olan La Gaya Scienza Güneydoğu Fransa`da Kuzey İtalya`da ve Sicilya`nın bazı bölgelerinde yer yer hala konuşulan bir Provence diyalektinde bulunan bir sözcüktür. Ortaçağ Troubadour ozanlarının şiir sanatı anlamında kullandıkları bu sözcük Nietzche tarafından felsefede kullanılmıştır. Şen bilim nedir ve niye şendir? Şen Bilim bir eğlencedir. Mizah yoluyla yapılan post-modern hakikat yolculuğudur. Nietzche için hakikat yolculuğu bir şölendir. Yaşamında sıkıntılar, hastalıklar, yoksunluklar çekmiş birine şen bilim bir hakikat yolculuğudur. O bir hakikat yokuşudur. Acıların yoksunlukların yaşandığı bir dünyada bilimle şen olmak değişim gerektirir. Yaşama ilişkin her türlü problemde bilim insanların karşı tavırlarını şekillendirirken şen bilim bilimi kullanarak yaşamını güzelleştirmeye yönelen insanın yardımcısı olacaktır. Bu anlamda şen bilim hem şen olmayı hemde bilimsel olmayı kapsamaktadır. Felsefi anlamda bir yaşam bilgeliğidir. Ecco Homo adlı yapıtında Nietzche bu sözcüğü şarkıcı, şövalye ve özgür düşüncenin bir birliği olarak kullandığını söyler..
280 syf.
Eser, Nietzsche'nin birçok konuda çokça aforizmalarindan ve fikirlerinden oluşmaktadır. Bunlar, birbirinden kopuk ve ayrı bütünler olarak degerlendirilecegi gibi; birbirine bağlı birer parçalar olarak da degerlendirilebilir. Ben daha çok ikinci seçenekteki gibi anlayıp, eseri dört önemli parça üzerinden değerlendireceğim.

*

●Varoluşun Şenliği

Gözümüzün önüne uzaydan çekim bir dünya şekli getirelim. Bunun üzerinde de birbirinden belli uzaklıkta oynayan insanlar koyalım. Her biri de bir dünya şeklinin içinde olsunlar. Şimdi her birini kendi içinde bulunduğu dünyayı anlamaya çalışan filozoflar, bilim insanları ve anladığından kesin emin olan din adamları olarak hayal edelim. Son olarak da bu tabloya yani varoluş şenliğine (bir dünya üzerinde küçük dünyalar içinde anlamaya çalışan ve anladığını sanan insanların hepsine) uzaktan gülerek bakan pos bıyıklı Nietzsche'yi koyalım.

●Dört Yanılgı

"İnsan yanılgıları ile eğitilmiştir." der eserinde Nietzsche ve temel dört yanılgıyı sıralar:

i) İnsan, kendini bütün olarak görmez.

ii) İnsan, kendine kurgusal nitelikler verir.

iii) Kendini doğaya ve hayvanlara karşı yanlış konumlandirir.

iv) Hep yeni iyi levhaları oluşturur. Bunları da her defasında mutlak doğrular olarak anlar.

Bu dört yanılgı içinde insan, çoğunlukla varoluşun ancak bir parçasını görebilir; bu gördüğü parça içine kendisini yanlış konumlandirarak ve kendisini yanlış kurgulayarak giderek asıl kendine yabancilasir. Bunlarla birlikte yabancilastigi kendine de aitlik hissi vermesi için mutlak ahlak düzenleri kurar. Bunlar için savaşır ve yıpratir kendini, ancak aynı zamanda bu değerlerin kendisini de yavaş yavaş yiprattiginin farkına varamaz.

●Tanrı Öldü!

Bilim dünyasında her şeyin teorisini oluşturma çabaları devam ediyor. Bunun da oldukça basit bir açıklama olmasını istiyorlar. Tabi bilim adamlarının basitten anladığı ile biz halkın anladığı basit kavramı ne kadar birbirini tutar, o konuda şüphelerim var. Şu anki bilimsel disiplin ve metot oluşmadan evvel de aslında insanlar her şeyin teorisini oluşturmak istemişler. Eldeki imkanlar fazla değilmiş ancak çağları aşacak bir teori daha doğrusu bir hipotez geliştirmişler ve bu hipotez de gayet basitmis. Adı her halkta değişse de genel olarak Tanrı'ymış. Oldukça kullanışlı ve insanların varoluş acılarini ve anlam arayışlarına bir cevap oluşturmuş asirlarca ve hala da oluşturmaya devam ediyor. Ancak insan rahat durmamiş. Bulduğu bu basit hipotezi sürekli geliştirmeye ve dallanip budaklandirmaya çalışmış. Doğanın, onun iyiliği ile kayırıcılığını kanıtı olduğunu düşünmüş, tarihteki ahlaki veya törel düzenlerin onun nihai ahlaki veya törel amaçlarından bir tanık olduğu sonucunu çıkarmış, kişisel yaşantıları, her şeyin, yazgı olduğunu ve her şeyin de birer işaret veya mucize olduğunu düşünmüş ve her şeyin ruhun kurtuluşu için onun tarafından kurulmuş bir düzen olduğunu düşünmüş. Düşünmüş düşünmüş...

Ancak çağlar boyu insan sürüsünde hizipciler yani bu işte bir gariplik var diyenler çıkmış. Bunlar yakilmis, derisi yüzülmus veya aforoz edilmisler. Bununla birlikte ise onların bu hipotezi çürütmeleri önlenememis. Nihayetinde ise Nietzsche malumun ilanını vermiş: "Tanrı öldü!" Onu herkes el el vererek öldürdü. Ve insanlığın önünde aynı Kolomb'un önündeki Amerika gibi bir dünya var.

●Cin

Nietzsche size bir cinin geldiğini ve bu cinin size şu ana kadar yaşadığınız hayatı her bir ayrıntısına varana dek tıpkısinı yaşayacaginizi söylese tepkiniz ne olurdu diye sorar. Heralde çoğumuz saçmalama der veya bu durumu oldukça karamsar olarak karşılariz. Gerçekten de öyledir. Lakin Nietzsche'nin buradan çıkarılmasını istediği sonuç veya ders, insanın kendisine tekrar tekrar yaşayacağı ve bundan usanmayacaği bir hayat kurmaya çalışmasidir. Herkesin kendisine şu soruyu sorup ona göre kendisine bir amaç, bu amaca uygun araçlar edinip bir hayat sürmesini ve düzen kurmasını istiyor:

"Bunu bir daha istiyor musun, sayısız defa daha istiyor musun?"


Keyifli okumalar...
200 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhabalar,


Friedrich Nietzsche'nin inanca olan sert düşünce ve görüşleri haricinde
çoğu yanlış tabuları yıkmasından dolayı okumak istediğim bir filozof…

***Tanrı’yı yok saymasından dolayı kitaplarını okumayacağız anlamına gelmez.
Okumak, araştırmak ve sorgulamak lazım.
Hiçbir şey bilmiyorsak bile neden Tanrı öldü demesini bilmemiz lazım.
Bilgi bilgidir***.

Filozofu da yeni yeni tanımaya başladım, daha önce okuduğum eseri, bende farklı duygular bırakmıştı. (bkz : #25580682 )

Şen Bilim Şiirler eserinde, ‘yazarın hakkında’ bir yazı dikkatimi çekti.
Nıetzche Sifiliz olarak da bilinen Frengi, yani halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen bir hastalık sonucu 11 yıl boyunca bitkisel hayat denilebilecek bir hayat sürmüş. Bu hastalığın olması da , manidar bir hissi oluşturuyor tabii ister istemez…

Aslında burada insanlığın ne kadar aciz kaldığının bir göstergesi…
Ne kadar bilirsek bilelim, ne kadar büyük olalım, meşhur olalım, sadece tek bir bakterinin çeşitli yollarla insana bulaşması sonucun da hayata veda etmemiz gibi bir durum!

Dolayısıyla hayatın, insanlığın değerini bilip hayata sevgiler bırakmak gerekir.

Nıetzche'nin, felsefe alanında ki tüm düşüncesini yani düşünme sisteminin ana felsefi temalarını ve görüşlerinin yoğunluğunu Şen Bilim Şiirler adı altında topladığı ve yayımladığı en geniş, şiir kitabıdır.

Felsefesi üzerinden kurulu olduğu için Nıetzche hiç şüphesiz ki kitabın büyük bir bölümü Tanrı’nın ölümünü ilan etmesi ve sonsuz dönüş doktrinini anlatmasından oluşur.
Beni etkileyen birçok şiirleri oldu. Derin ve mantıksal kökene varan şiirler…

‘‘Genişlik ve uzaklık için başarısızlığın,
Yıldız için karanlığın ne anlamı vardır?
Sakince dalgalanmaya devam etmek,
Zamanın akmasına izin vermek gerekir.
Uluslar sona ererken,
Acılar da onlarla birlikte kayboluyorlar.
Merhamet, ışığın yeniden sönmesine neden olacaktır.
Bu uzak dünyalar mutlulukla izlenecek,
Geriye sadece tek bir kanun saf ve ışıltıyla kalacaktır.’’


Keyifli okumalar…
94 syf.
·Beğendi·10/10
Franz Kafka'ya aşık olduktan sonra ilham aldığı yazarlardan biri olan Nietzche'ye başlamaya korkmuştum. Şen Bilim(Şiir kitabı) ile başlangıç yaptım ve okumakta nasıl geç kaldığıma hayretler içerisinde kaldım. Her bir cümlesinde kendimi bulduğum, yalnızlığına aşık olduğum adam. Geç tanışmışım seninle. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında. Şiddetle tavsiye edilir özellikle yalnızlığı sevenler için.
200 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Prens Serseri Kuş'umuz (Vogelfrei) Nietzsche'nin şiirlerinden oluşan kitap..
Vogelfrei Nietzsche'nin lakabıymış ve kelimenin anlamı almancada yasadışı işler yapan demekmiş ve özgür olan bu serseri kuş özgür olduğu için de her an vurulmaya açıktır. Nietzsche'nin kendisine böyle bir lakap takması yerinde olmuş.Geleneğe, düzene, yasalara karşı çıkan, eleştiren ve fikirleriyle özgür olan sıradışı bu adam her zaman ve her an hedef gösterilmeye açıktır.
Nietzsche'ye göre şair kendinin ardındadır, kendine varamamanın, kendine yalan söylemek zorunda oluşunun acısıyla, kendinin, kendisiyle aradığı hakikatin ardındadır. Delidir şair: ışıltılı, parlak, renkli sözler etmeye yazgılıdır. Kendisinin ne olduğunu bilmediği için, deliliği de maskedir. Yalan dünyada, yalan sözlerle, yalancı gökyüzünün altında, gökyüzünü sözlerle çoğaltabildiği için gökler altında, gökler arasında dolanıp durandır. Yalnızca şairdir?Başka ne olabilir ki? Yalnızca deli. Yalanın ötesinde gidemediği için. Bu çaresizliği duyup yaşadığından. Olan, yaşanıp giden yaşamın dışına çıktığından.
68 syf.
·1 günde·10/10
Ben Nietzsche hayranı olduğum için bayıldım diyebilirim. Altı çizilecek o kadar çok satır varki.. Kesinlikle okuyun sadece bunu değil Nietzsche'nin tüm eserlerini okuyun :)
94 syf.
·Beğendi·10/10
"Acıların,yoksunlukların yaşandığı bir dünyada bilimle şen olmak değişim gerektirir" der Nietzsche...
Peki şen bilim nedir ve niye şendir?
Şen bilim her şeyden önce eğlencedir.Mizah aracılığıyla yapılan postmodern hakikat yolculuğudur. Zirâ Nietzsche için hakikat yolculuğu da bir şölendir.
Toplamda beş kitapçıktan oluşan bu eser, parçalara bölünerek iki ayrı kitap halinde yayınlanmıştır. Ana Metin l de yalnızca 107 bölüm bulunmaktadır. Diğer üç kitapçık ise Ana Metin ll olarak yayınlanmıştır.
Şen bilim için felsefi anlamda bir "yaşam bilgeliği"dir demek yerinde olur. Yaşadıklarını,onda iz bırakanları bir an önce aktarmak çabasıyla kaleme aldığı bu eser,
Nietzsche için bir nevi içini dökmesini sağlayan, deşarj ve motive edici,zor anlarında sığındığı bir sığınak gibidir. Aşırılığını,huzursuzluğunu,çelişkilerini, eleştirilerini olduğu gibi esere yansıtmış oluşu da bunun kanıtıdır. Hemen her konuda yaptığı minik(!) eleştirilerle ve karşı fikirlerle bezeli olan bu eser buram buram "bilge insan" kokar.
İnsan varlığının amaçlarını öğretmeye kalkanlar,entelektüel vicdan ayrımını yapamayanlar,sıradışı ve sıradan birey ayrımına tahammül edemeyenler ,türlerini koruma sevdalıları ,boyun eğenler,onurlarını yitirenler,bilinç dışı erdem sahipleri,atavizmi kalkan olarak kullananlar,bilimi yanlış amaçla kullananlar,egoist öğretmenler,çürümeye tepki göstermeyenler,katmerli yalancılar,bilgiden öcüymüşcesine korkanlar,tüccarlar,sanatçılar kısacası hemen herkes bu eleştirilerden nasibini alır.#biryerlibiryabanci #okudumbitti #tekrarokuyorum #minervaokuyor #nietzsche #felsefe #felsefeasktir#kitapokufotografcek #meltekitabizm#dipçem
68 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
İbadetin karşılığı Tanrının ödülüdür
Ve tanrılara genç kızlar kurban edilir
Çünkü onlar kendilerini affedebilirler
Dindar olsam, ben de mi güzel yüzlü olurdum?
Ama bu çağ tüm isteğimi elimden alıyor
O halde ben de izin veriyorum
Elimi tutmak isteyen şeytana.
Sy 56 alıntı
Nietzsche 'nin zamanla dini inancını yitirip (annesinin tepkisini de çekmiştir) postmodernizm ve egzistansiyalizme geçiş sürecinin etkileri belli oluyor. Yazarın tüm kitapları arasındaki en kişiseli olan bu yapıt daha sonra gelecek filozofları da etkileyecek sarsıcı bir etkiye sahiptir.
94 syf.
·Beğendi·8/10
"Sahip olduklarımız, onlara sahip oldukça, azalıyor."
Şen bilim mizah yoluyla yapılan hakikat yolculuğudur. Nietzsche için hakikat yolculuğu bir şölendir. Acıların yoksunlukların yaşandığı bir dünyada bilimle şen olmak değişim gerektiri. Bu bakımdan Şen Bilim hem şen olmayı hemde bilimsel olmayı kapsamaktadır. Beş kitaptan oluşuyor. Okunması gereken kitaplardan...
"Incipit paradoia( ve parodi başlıyor)"
94 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Nietzsche gibi bir filozof olamaz!!!çok derinlere giren,ruhu aydınlatan,gerçekleri yüzüne vuran ayni zamanda büyük bir psikolog!!yine çoğu yazar ve filozofları eleştirmiş,hakikatleri yüzünüze saplatmis üstinsan.bu 10. Kitabimdi ama hepsini okuyacagim...
200 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Fiedrich nietzschenin şiirleri!!!bir insan şair ,filozof,psikolog,filolog ayni anda nasıl olabilir...Nietzsche okumak hayati yeniden keşfetmek demek,çok derinlere gitmek demek!!!
68 syf.
·7/10
Friedrich Nietzsche yi ilk defa okuyorum hayatını okuduğumda bu kişinin kitabını beğenmem gözüyle bakıyordum (önyargı) ki kitaba başladığımda bazı görüşlerimizin aynı olduğunu anladım. Kitap kısa ve öz zaten şiir kitabı . Pek sıkılmadan okudum Keyifli okumalar...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şen Bilim
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054922864
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Fröhliche Wissenschaft
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alter Yayıncılık
Baskılar:
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Almancası "Fröhliche Wissenschaft" olan La Gaya Scienza Güneydoğu Fransa`da Kuzey İtalya`da ve Sicilya`nın bazı bölgelerinde yer yer hala konuşulan bir Provence diyalektinde bulunan bir sözcüktür. Ortaçağ Troubadour ozanlarının şiir sanatı anlamında kullandıkları bu sözcük Nietzche tarafından felsefede kullanılmıştır. Şen bilim nedir ve niye şendir? Şen Bilim bir eğlencedir. Mizah yoluyla yapılan post-modern hakikat yolculuğudur. Nietzche için hakikat yolculuğu bir şölendir. Yaşamında sıkıntılar, hastalıklar, yoksunluklar çekmiş birine şen bilim bir hakikat yolculuğudur. O bir hakikat yokuşudur. Acıların yoksunlukların yaşandığı bir dünyada bilimle şen olmak değişim gerektirir. Yaşama ilişkin her türlü problemde bilim insanların karşı tavırlarını şekillendirirken şen bilim bilimi kullanarak yaşamını güzelleştirmeye yönelen insanın yardımcısı olacaktır. Bu anlamda şen bilim hem şen olmayı hemde bilimsel olmayı kapsamaktadır. Felsefi anlamda bir yaşam bilgeliğidir. Ecco Homo adlı yapıtında Nietzche bu sözcüğü şarkıcı, şövalye ve özgür düşüncenin bir birliği olarak kullandığını söyler..

Kitabı okuyanlar 285 okur

  • Perver ikizek
  • Turkmaestro
  • Cornelius Bent
  • Melek Eren
  • Mervan Bilen
  • Nuda
  • brhnyr
  • Çağatay Aydoğan
  • Erman K.
  • Gökhan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%32.1
25-34 Yaş
%42.9
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.1
Erkek
%67.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (16)
9
%6.9 (5)
8
%8.3 (6)
7
%6.9 (5)
6
%5.6 (4)
5
%2.8 (2)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%1.4 (1)
1
%0