Adı:
Şen Bilim
Alt başlık:
Ana Metin - 1
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754685077
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Fröchliche Wissenschaft
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
İnsanlara durup şöyle iyi ya da kötü yanlarıyla bir bakmak istesem onları daima tek bir ödevle ilgilenirken bulurum, tümünü ve özellikle teker teker hepsini: İnsan türünü korumak için iyi olanı yapmak. Türlerini sevdikleri için değil elbette, yalnızca basit bir nedenden, içlerinde bu dürtüden daha eski, daha güçlü, daha ödün vermez, daha üstesinden gelinmez bir şey yok, çünkü bu dürtü türümüzün ve sürümüzün özünü oluşturuyor. Komşularımızı alışılagelen basiretsizlikle sınırları çok belirgin beş parçaya, yararlı, zararlı, iyi, kötü diyerek bölmek kolay; oysa geniş bir açıdan bakıldığında, bütün üzerinde biraz düşündüğümüzde bu sınırları çok belirgin ayırımın güvenilmezliğini anlar ve ayrımdan vazgeçeriz.
Friedrich NIETZSCHE
280 syf.
Eser, Nietzsche'nin birçok konuda çokça aforizmalarindan ve fikirlerinden oluşmaktadır. Bunlar, birbirinden kopuk ve ayrı bütünler olarak degerlendirilecegi gibi; birbirine bağlı birer parçalar olarak da degerlendirilebilir. Ben daha çok ikinci seçenekteki gibi anlayıp, eseri dört önemli parça üzerinden değerlendireceğim.

*

●Varoluşun Şenliği

Gözümüzün önüne uzaydan çekim bir dünya şekli getirelim. Bunun üzerinde de birbirinden belli uzaklıkta oynayan insanlar koyalım. Her biri de bir dünya şeklinin içinde olsunlar. Şimdi her birini kendi içinde bulunduğu dünyayı anlamaya çalışan filozoflar, bilim insanları ve anladığından kesin emin olan din adamları olarak hayal edelim. Son olarak da bu tabloya yani varoluş şenliğine (bir dünya üzerinde küçük dünyalar içinde anlamaya çalışan ve anladığını sanan insanların hepsine) uzaktan gülerek bakan pos bıyıklı Nietzsche'yi koyalım.

●Dört Yanılgı

"İnsan yanılgıları ile eğitilmiştir." der eserinde Nietzsche ve temel dört yanılgıyı sıralar:

i) İnsan, kendini bütün olarak görmez.

ii) İnsan, kendine kurgusal nitelikler verir.

iii) Kendini doğaya ve hayvanlara karşı yanlış konumlandirir.

iv) Hep yeni iyi levhaları oluşturur. Bunları da her defasında mutlak doğrular olarak anlar.

Bu dört yanılgı içinde insan, çoğunlukla varoluşun ancak bir parçasını görebilir; bu gördüğü parça içine kendisini yanlış konumlandirarak ve kendisini yanlış kurgulayarak giderek asıl kendine yabancilasir. Bunlarla birlikte yabancilastigi kendine de aitlik hissi vermesi için mutlak ahlak düzenleri kurar. Bunlar için savaşır ve yıpratir kendini, ancak aynı zamanda bu değerlerin kendisini de yavaş yavaş yiprattiginin farkına varamaz.

●Tanrı Öldü!

Bilim dünyasında her şeyin teorisini oluşturma çabaları devam ediyor. Bunun da oldukça basit bir açıklama olmasını istiyorlar. Tabi bilim adamlarının basitten anladığı ile biz halkın anladığı basit kavramı ne kadar birbirini tutar, o konuda şüphelerim var. Şu anki bilimsel disiplin ve metot oluşmadan evvel de aslında insanlar her şeyin teorisini oluşturmak istemişler. Eldeki imkanlar fazla değilmiş ancak çağları aşacak bir teori daha doğrusu bir hipotez geliştirmişler ve bu hipotez de gayet basitmis. Adı her halkta değişse de genel olarak Tanrı'ymış. Oldukça kullanışlı ve insanların varoluş acılarini ve anlam arayışlarına bir cevap oluşturmuş asirlarca ve hala da oluşturmaya devam ediyor. Ancak insan rahat durmamiş. Bulduğu bu basit hipotezi sürekli geliştirmeye ve dallanip budaklandirmaya çalışmış. Doğanın, onun iyiliği ile kayırıcılığını kanıtı olduğunu düşünmüş, tarihteki ahlaki veya törel düzenlerin onun nihai ahlaki veya törel amaçlarından bir tanık olduğu sonucunu çıkarmış, kişisel yaşantıları, her şeyin, yazgı olduğunu ve her şeyin de birer işaret veya mucize olduğunu düşünmüş ve her şeyin ruhun kurtuluşu için onun tarafından kurulmuş bir düzen olduğunu düşünmüş. Düşünmüş düşünmüş...

Ancak çağlar boyu insan sürüsünde hizipciler yani bu işte bir gariplik var diyenler çıkmış. Bunlar yakilmis, derisi yüzülmus veya aforoz edilmisler. Bununla birlikte ise onların bu hipotezi çürütmeleri önlenememis. Nihayetinde ise Nietzsche malumun ilanını vermiş: "Tanrı öldü!" Onu herkes el el vererek öldürdü. Ve insanlığın önünde aynı Kolomb'un önündeki Amerika gibi bir dünya var.

●Cin

Nietzsche size bir cinin geldiğini ve bu cinin size şu ana kadar yaşadığınız hayatı her bir ayrıntısına varana dek tıpkısinı yaşayacaginizi söylese tepkiniz ne olurdu diye sorar. Heralde çoğumuz saçmalama der veya bu durumu oldukça karamsar olarak karşılariz. Gerçekten de öyledir. Lakin Nietzsche'nin buradan çıkarılmasını istediği sonuç veya ders, insanın kendisine tekrar tekrar yaşayacağı ve bundan usanmayacaği bir hayat kurmaya çalışmasidir. Herkesin kendisine şu soruyu sorup ona göre kendisine bir amaç, bu amaca uygun araçlar edinip bir hayat sürmesini ve düzen kurmasını istiyor:

"Bunu bir daha istiyor musun, sayısız defa daha istiyor musun?"


Keyifli okumalar...
200 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhabalar,


Friedrich Nietzsche'nin inanca olan sert düşünce ve görüşleri haricinde
çoğu yanlış tabuları yıkmasından dolayı okumak istediğim bir filozof…

***Tanrı’yı yok saymasından dolayı kitaplarını okumayacağız anlamına gelmez.
Okumak, araştırmak ve sorgulamak lazım.
Hiçbir şey bilmiyorsak bile neden Tanrı öldü demesini bilmemiz lazım.
Bilgi bilgidir***.

Filozofu da yeni yeni tanımaya başladım, daha önce okuduğum eseri, bende farklı duygular bırakmıştı. (bkz : #25580682 )

Şen Bilim Şiirler eserinde, ‘yazarın hakkında’ bir yazı dikkatimi çekti.
Nıetzche Sifiliz olarak da bilinen Frengi, yani halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen bir hastalık sonucu 11 yıl boyunca bitkisel hayat denilebilecek bir hayat sürmüş. Bu hastalığın olması da , manidar bir hissi oluşturuyor tabii ister istemez…

Aslında burada insanlığın ne kadar aciz kaldığının bir göstergesi…
Ne kadar bilirsek bilelim, ne kadar büyük olalım, meşhur olalım, sadece tek bir bakterinin çeşitli yollarla insana bulaşması sonucun da hayata veda etmemiz gibi bir durum!

Dolayısıyla hayatın, insanlığın değerini bilip hayata sevgiler bırakmak gerekir.

Nıetzche'nin, felsefe alanında ki tüm düşüncesini yani düşünme sisteminin ana felsefi temalarını ve görüşlerinin yoğunluğunu Şen Bilim Şiirler adı altında topladığı ve yayımladığı en geniş, şiir kitabıdır.

Felsefesi üzerinden kurulu olduğu için Nıetzche hiç şüphesiz ki kitabın büyük bir bölümü Tanrı’nın ölümünü ilan etmesi ve sonsuz dönüş doktrinini anlatmasından oluşur.
Beni etkileyen birçok şiirleri oldu. Derin ve mantıksal kökene varan şiirler…

‘‘Genişlik ve uzaklık için başarısızlığın,
Yıldız için karanlığın ne anlamı vardır?
Sakince dalgalanmaya devam etmek,
Zamanın akmasına izin vermek gerekir.
Uluslar sona ererken,
Acılar da onlarla birlikte kayboluyorlar.
Merhamet, ışığın yeniden sönmesine neden olacaktır.
Bu uzak dünyalar mutlulukla izlenecek,
Geriye sadece tek bir kanun saf ve ışıltıyla kalacaktır.’’


Keyifli okumalar…
94 syf.
·Beğendi·10/10
Franz Kafka'ya aşık olduktan sonra ilham aldığı yazarlardan biri olan Nietzche'ye başlamaya korkmuştum. Şen Bilim(Şiir kitabı) ile başlangıç yaptım ve okumakta nasıl geç kaldığıma hayretler içerisinde kaldım. Her bir cümlesinde kendimi bulduğum, yalnızlığına aşık olduğum adam. Geç tanışmışım seninle. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında. Şiddetle tavsiye edilir özellikle yalnızlığı sevenler için.
94 syf.
·1 günde·6/10
Nietzsche'ye başlamak için iyi bir seçim mi bilmiyorum ama genel görüşleri hakkında bilgi sahip olmak için iyi bir seçim bence.
Bu kitap Nietzsche'nin her konuya yazdığı şiirlerinden oluşuyor. Ama benim için daha çok aforizma tarzıydı. Kısa ve akıcı olduğu için okunmasının uzun ve sıkıcı olacağını sanmıyorum.
Her konuya olmasa da bazı görüşlerine hak verdim. Dostluk, mutluluk, başarı...
Keyifli okumalar...
68 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ben Nietzsche hayranı olduğum için bayıldım diyebilirim. Altı çizilecek o kadar çok satır varki.. Kesinlikle okuyun sadece bunu değil Nietzsche'nin tüm eserlerini okuyun :)
68 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
İbadetin karşılığı Tanrının ödülüdür
Ve tanrılara genç kızlar kurban edilir
Çünkü onlar kendilerini affedebilirler
Dindar olsam, ben de mi güzel yüzlü olurdum?
Ama bu çağ tüm isteğimi elimden alıyor
O halde ben de izin veriyorum
Elimi tutmak isteyen şeytana.
Sy 56 alıntı
Nietzsche 'nin zamanla dini inancını yitirip (annesinin tepkisini de çekmiştir) postmodernizm ve egzistansiyalizme geçiş sürecinin etkileri belli oluyor. Yazarın tüm kitapları arasındaki en kişiseli olan bu yapıt daha sonra gelecek filozofları da etkileyecek sarsıcı bir etkiye sahiptir.
94 syf.
·Beğendi·8/10
"Sahip olduklarımız, onlara sahip oldukça, azalıyor."
Şen bilim mizah yoluyla yapılan hakikat yolculuğudur. Nietzsche için hakikat yolculuğu bir şölendir. Acıların yoksunlukların yaşandığı bir dünyada bilimle şen olmak değişim gerektiri. Bu bakımdan Şen Bilim hem şen olmayı hemde bilimsel olmayı kapsamaktadır. Beş kitaptan oluşuyor. Okunması gereken kitaplardan...
"Incipit paradoia( ve parodi başlıyor)"
94 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Nietzsche gibi bir filozof olamaz!!!çok derinlere giren,ruhu aydınlatan,gerçekleri yüzüne vuran ayni zamanda büyük bir psikolog!!yine çoğu yazar ve filozofları eleştirmiş,hakikatleri yüzünüze saplatmis üstinsan.bu 10. Kitabimdi ama hepsini okuyacagim...
200 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Fiedrich nietzschenin şiirleri!!!bir insan şair ,filozof,psikolog,filolog ayni anda nasıl olabilir...Nietzsche okumak hayati yeniden keşfetmek demek,çok derinlere gitmek demek!!!
68 syf.
·7/10
Friedrich Nietzsche yi ilk defa okuyorum hayatını okuduğumda bu kişinin kitabını beğenmem gözüyle bakıyordum (önyargı) ki kitaba başladığımda bazı görüşlerimizin aynı olduğunu anladım. Kitap kısa ve öz zaten şiir kitabı . Pek sıkılmadan okudum Keyifli okumalar...
Şen Bilim; korkunç, uzun bir baskıya çıdamla direnen bir ruhun -sabırla, şiddetle, soğukkanlılıkla, boyun eğmeden ama umut da etmeden direnen bir ruhun- çılgınca eğlendiği bir bayramı gösteriyor.

Bütün kitap uzun sürmüş bir kıtlıktan, güçsüzlükten sonraki bir parça şenlikten başka bir şey değil; geri gelen gücün; yarına, öbür güne inancın yeniden uyanmasının, geleceğin birdenbire duyumsanmasının, geleceğin görülmesinin, yakın maceraların, yeniden açılan denizlerin, yeniden izin verilen, inanılan amaçların sevinci...
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şen Bilim
Alt başlık:
Ana Metin - 1
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754685077
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Fröchliche Wissenschaft
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
Şen Bilim
İnsanlara durup şöyle iyi ya da kötü yanlarıyla bir bakmak istesem onları daima tek bir ödevle ilgilenirken bulurum, tümünü ve özellikle teker teker hepsini: İnsan türünü korumak için iyi olanı yapmak. Türlerini sevdikleri için değil elbette, yalnızca basit bir nedenden, içlerinde bu dürtüden daha eski, daha güçlü, daha ödün vermez, daha üstesinden gelinmez bir şey yok, çünkü bu dürtü türümüzün ve sürümüzün özünü oluşturuyor. Komşularımızı alışılagelen basiretsizlikle sınırları çok belirgin beş parçaya, yararlı, zararlı, iyi, kötü diyerek bölmek kolay; oysa geniş bir açıdan bakıldığında, bütün üzerinde biraz düşündüğümüzde bu sınırları çok belirgin ayırımın güvenilmezliğini anlar ve ayrımdan vazgeçeriz.
Friedrich NIETZSCHE

Kitabı okuyanlar 197 okur

  • Zinêgıj
  • Serpil C
  • Neşe Krkyn
  • Mete Mert Çiçek
  • Deniz
  • Kader Doğruer
  • Murat Karademir
  • Çağatay Yıldız
  • Erencan Türkay
  • Ali

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%3.6 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0