·
Okunma
·
Beğeni
·
225
Gösterim
Adı:
Antik Mısır
Alt başlık:
Tanrılar, Kahramanlar ve Firavunlar
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057605238
Orijinal adı:
Legends of Ancient Egypt: Stories of Egyptian Gods and Heroes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap Yayınları
Mısır! Bugün büyülü kelimeyi duyunca zihnimizde ne muazzam görüntüler canlanıyor. Görkemli tapınaklar, gösterişli piramitler, ışıltılı saraylar, güçlü firavunlar, kudretli tanrılar… Oysa Mısır’ın antik dönemleri, uzun yıllar boyunca bir sır olarak kalmıştı. Günümüze yakın sayılabilecek bir tarihte Rosetta Taşı’nın bulunmasıyla hiyerogliflerin gizemi çözülmüş, bu sayede Mısır’ın büyüleyici detaylarla dolu kadim mit ve efsanelerine giden yol açılmıştı.

İsis ve Osiris’in hikâyesinden Antonius ve Kleopatra’ya, piramitlerin yapılışından Mısır inanış ve efsanelerine kadar Mısır mitolojisine dair merak ettiğiniz her şeyi bu kitapta bulacaksınız. Yazar, antik Mısır’da ulaşılan zenginlik ile ihtişamı ve o dönem yaşam biçimini Mısır mitolojisiyle yoğurarak hikâye tadında anlatıyor.
Dünya'nın en eski yerleşim yerlerinden olan Mısır'ın tarihi, mimarisi, inançları, eserleri, yaşayışlarına dair güzel bir kitap. Özellikle Firavunlar ile piramitlere dair çok şeyin anlatıldığı kitap, mitoloji eserleri arasında önceliğimdir.
240 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Maya Kitap mitolojik hikayeler isimli bir seri yayınlamaya başlamıştı. Seride beş kitap mevcuttu ve daha önce Dokuz Diyarı okumuştum.
Öncelikle kitap yüzyıl önce yayınlanmış bir kitap. Bu sebeple son yüzyılda olan gelişmeler ve yeni hiyeroglif çevirilerini hesaba katmayan bir kitap. Yani güncel diyemeyiz. (Ah siz yayınevleri ve telifsiz kitap dertleriniz…) Ama mitolojik öyküler zaten çok değişken şeyler değil. Bu konuda çevirmenin aralıklarla bu eksikleri kapatan dipnotları kitabın bu eksikliğini kapatıyor. Çevirisi de fena değildi zaten. Mitolojiye aşina biri olarak öykülerin farklı versiyonlarını nerede görsem okurum, her ne kadar yeni bir şeyler katmasa da farklı dillerden farklı yorumlar okumak size katacağını fark etmediğiniz şeyler katabiliyor.
Kitaba dönecek olursak; Kurgudan ziyade öykülerin anlatılarının birleştirildiği bu kitabı
mısır mitolojisi ve mısır mitlerindeki firavun öykülerinin ufak bir derlemesi olarak düşünebilirsiniz. Bu mitolojiye giriş seviyesinde oldukça işinizi görür ve Tanrı/Tanrıçaları tanımış ve birbirleriyle bağlantılarını görmüş olursunuz.
Hem kitabın fiyatı çok uygun hem de diğer mitolojik hikâyeleri de seri içinde barındırmasıyla bence kitaplığınızda bulundurmalı ve kafanıza göre aralıklarla her mitolojiden öyküler okuyabilirsiniz.
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
#okudumbitti #kitapyorum
#mitolojikhikayelerdizisi4 #antikmısır
.

.
"Hükümdarların birçok adı vardı, ama halk tarafından genel hükümdarlık unvanlarıyla nitelendirilemeyecek kadar kutsal bir kişilikti, bu nedenle insanlar ona özel isimler türettiler ve genelde bu isimleri kullandılar. Bunlardan en yaygını, "tüm insanların bir arada yaşadığı büyük yuva" ya da "halkına yaşam bahşeden yüce kişi" anlamına gelen "Firavun" du.
.
TANRILAR, KAHRAMANLAR VE FİRAVUNLAR
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere efsane bir #mitoloji kitabı olan #antikmısır 'ın yorumu ile geldim. Mitoloji kitaplarını okumayı çok sevdiğimi bilenler bilir.. Son zamanlarda biraz ara verdim, lakin bu kitapla özlemimi giderdim. Dolu dolu bir eser okudum, özellikle FİRAVUNLAR ve Piramitlere dair çok fazla bilgi edindim. Mısır mitolojisinin ve efsanelerinin hikâye tadında anlatılması çok hoşuma gitti.
.
Kitapta beni en çok etkileyen ise 6000 yıl öncesinde Bilge bir adamın oğluna söyledikleri oldu. Onlar nasıl sözlerdi öyle... Antik zamanlarında üzüntüyü feryatlara döken Tanrıça Eos'un sesini duymak için birçok meşhur insan Thebes'e yolculuk etmesi kısmı da fazlasıyla etkileyici bir sahneydi. Bir Mısır hükümdarını ve Sfenks'i konu alan esrarengiz hikâye ise çok ilginçti.
Tek kelimeyle muhteşem bir eser OKUDUM
.
Kitabın öykü tadında anlatılmış olması güzeldi, şunu söylemek isterim ki mitoloji kitaplarını okumak isteyip de ağır gelir diye düşünenler bu kitabı okumakla başlayabilirsiniz. Yazar, antik Mısır'da ulaşılan zenginlik ile ihtişamı ve o dönemin yaşam biçimini Mısır mitolojisyle yoğurarak hikâye tadında anlatmış. Herkesin rahatlıkla, sıkılmadan, büyük bir keyifle okuyacağını düşündüğüm bu kitabı türü sevenlere veya mitoloji okumaya yeni başlayacak olanlara içtenlikle tavsiye ediyorum.
.
"İlim öğrendim diye gururlanma, bilge biriyle nasıl konuşuyorsan, cahil kimseyle de öyle konuş; zira eğitimle bir hudut çizilemez, hiçbir usta tüm bilgilere sahip olamaz..."
.
Ne kadar okursanız, o kadar bilirsiniz. Ne kadar öğrenirseniz, o kadar farklı yere gidersinizSağlıkla, kitapla ve sevgiyle kalın canlar...
.
@mayakitap
240 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Mısır, tarihiyle, kültürüyle, inanışı ve gizemi ile merakamı celb eden bir yer. Gerek Tanrılara yüklediği anlamlar, gerek firavunlar, gerek ilginç buluntular olsun bana hep çözülmesi asla bitmeyecek olan bir yer gibi geliyor. Elinizi nereye atsanız buzdağı!
Bu kitabı da bu ilgim dolayısıyla aldım. Kitap, genel olarak İsis ve Osiris tanrılarının efsanesinden bahsederken, piramitlerin yapımına, yapımındaki efsanelere, tapınaklara firavunlara genel olarak değiniyor. Mısır mitolojisinin ve efsanelerininin hikaye tadında anlatıldığı hoş bir kitap.
Mitoloji okurken genelde 'koca koca tanrılar düştükleri duruma bak' hissine kapılsam da halkın korkularını, umutlarını ele veriyor.
İlgilileri için tam bir başlangıç eseri diyebiliriz.
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Velhasıl,eğer bugün, o antik zamanlarda Mısır’da yaşayan insanlardan çok üstün olduğunuzu hayal etmek gibi bir düşünceye kapılır ya da çok az bildiklerini düşünerek onlara acımaya kalkarsanız, neredeyse 6000 yıl öncesinden oğluna şunları söyleyen bilgeye bir kulak verin:’İlim öğrendim diye gururlanma, bilge biriyle nasıl konuşuyorsan, cahil kimseyle de öyle konuş; zira eğitimle bir hudut çizilemez, hiçbir usta tüm bilgilere sahip olamaz. Eğer insanların arasında yaşayacaksan, yaşamının başında sonuna kadar sevilesi bir insan ol. Eğer yüksek bir mertebedeysen, sana ricada bulunan kişinin sözlerini dinlerken merhametli ol. Eğer iyi şeyler başarmak istiyorsan, kendini her türlü kötülükten koru ve çok feci bir illet olan açgözlülükten sakın; zira açgözlülük tüm kötülükleri beraberinde getirir,o tüm fenalıkların başıdır. Unutma, adalet süslenen biri olursan, hakikat her zaman senin adımlarını takip eder ve baki meskeninde de seninle beraber olur.’
240 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Antik Mısır'a mitolojisi ve tarihiyle başlamak için güzel bir eser. Hikaye tarzında anlatıldığı için akıp gidiyor. Ancak bu konuda zaten bilgiliyseniz yeterli gelmeyebilir.
Geniş kitlelerin taptığı tanrılardan bir diğeri, insanlığa barışın inceliklerini ve kardeşçe yaşamayı öğretmek için insan formunda dünyaya inen Osiris'ti.
Erkek kardeşi Set (yahut diğer ismiyle Tifon), ondan ölümüne nefret ediyordu ve onu sinsice öldürmüştü. Bunun üzerine Osiris'in kardeşi (bazı kaynaklarda hem kardeşi hem de eşi olduğundan söz edilir) İsis, kocasını bulmak için yola çıkıp kutsal gücüyle onu tekrar diriltti. Yavaş yavaş yetişkinliğe adım atan oğulları Horus, Tifon'a savaş açarak bir kaç amansız mücadelenin ardından deltada yapılan bir savaşta onu alt etti.
Thebes kentindeki büyük tapınakta bu tanrıya (AmonRa) adanan gündelik ilahinin bir kısmı şöyle dizeler içeriyordu:
Tanrı birdir ve tektir, ondan başka ilah yoktur.
Tanrı birdir ve tektir, o tüm canlıların yaratıcısıdır.
Tanrı bir ruhtur, insanların ve canlıların gözüne görünmeyecek kadar saklıdır.
Tanrı ruhların ruhu, Kutsal Mısır Ruhu'dur.
Tanrı ezelden beri tanrıdır. O, henüz hiçbir şey yokken bile bir tanrıydı.
Varoluşun efendisidir, herkesin babasıdır, ebedi ilahtır.
Hükümdarların birçok adı vardı, ama halk tarafından genel hükümdarlık unvanlarıyla nitelendirilemeyecek kadar kutsal bir kişilikti, bu nedenle insanlar ona özel isimler türettiler ve genelde bu isimleri kullandılar.
Bunlardan en yaygını, "tüm insanların bir arada yaşadığı büyük yuva" ya da "halkına yaşam bahşeden yüce kişi" anlamına gelen "Firavun" du.
Doğumumuz, uyku ve unutuştan başka bir şey değil;
Bizimle yükselen ruh, yaşamımızın yıldızı,
Işıkla başka bir yerde buluştu,
Ve çok uzak diyarlardan gelip bize kavuştu.

Bütünüyle bir unutulmuşluktan
Yahut mutlak bir çıplaklıktan değil!
Geliyoruz, bulutların o ihtişamlı patikasından,
Yuvamız olan Tanrı'nın yanından.
W.M.WORDSWORTH
Hayvanların en kutsalı, Tanrıça Hathor'un sembolü olarak görülen inekti. Öküz de özel bir tapınmanın nesnesi konumundaydı, zira bu hayvan, Ölülerin Yargıcı Osiris'le ilişkilendirilmişti.
Fazlasıyla hürmet gören bir diğer tanrı da Thoth'tu. Kutsal zekayı temsil ediyordu, bu sayede bilgelik ve ilim tanrısı olmuştu.
Osiris'in huzurundaki yargı sahnesini işleyen tasvirlerde Thoth, insanın kalbinin tartıldığı kantarın yanında dikilmekte, elindeki tablet ve kamıştan kalemle, verilen yargıyı kaydetmek için beklemektedir. Bu sebeple ona "Katip" dendiği de oluyordu.
Resimlerde bir kelaynak başıyla resmedilmiş. Kelaynak başının üstünde ise hilal şeklini almış ay da bulunuyor; bu, onun ayrıca zamanı da ölçtüğü anlamına geliyordu.
Tanrıların En yücesi Güneş Tanrısı Ra'ydı. Her sabah, karanlığın güçlerine karşı verdiği mücadeleden muzaffer bir şekilde çıkıp Doğu ufkunda beliriyor, Milyonlarca Yıllık Kayık" adıyla anılan saltanat kayığı içindeki günlük yolculuğuna başlıyordu.
Terazinin bir kefesine kişinin kalbi, öteki kefesineyse doğruluğun sembolü, yani bir kuş tüyü konulurdu (...) Eğer kalbinin olduğu kefe daha ağır gelirse, hatta diğer taraftaki tüyle tam tamına denk bile düşse, Osiris bu kişiden razı olurdu. Ama kalbi daha hafif gelenlere eyvahlar olsun!
"Böyle mi olmalı, biricik sevgilim?" diye kesik kesik sordu İsis. "Seni her defasında yalnızca ayrılık acısı çekmek için mi buldum? Gittiğin yere ben de gelemez miyim?"
Gözleri yaşla ıslandı, Horus babasının yüzüne baktı. "Elveda babam benim" dedi. "Bana bahşettiğin isme ve şerefe layık olarak yaşayacağım, hiç kuşkun olmasın."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Antik Mısır
Alt başlık:
Tanrılar, Kahramanlar ve Firavunlar
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057605238
Orijinal adı:
Legends of Ancient Egypt: Stories of Egyptian Gods and Heroes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap Yayınları
Mısır! Bugün büyülü kelimeyi duyunca zihnimizde ne muazzam görüntüler canlanıyor. Görkemli tapınaklar, gösterişli piramitler, ışıltılı saraylar, güçlü firavunlar, kudretli tanrılar… Oysa Mısır’ın antik dönemleri, uzun yıllar boyunca bir sır olarak kalmıştı. Günümüze yakın sayılabilecek bir tarihte Rosetta Taşı’nın bulunmasıyla hiyerogliflerin gizemi çözülmüş, bu sayede Mısır’ın büyüleyici detaylarla dolu kadim mit ve efsanelerine giden yol açılmıştı.

İsis ve Osiris’in hikâyesinden Antonius ve Kleopatra’ya, piramitlerin yapılışından Mısır inanış ve efsanelerine kadar Mısır mitolojisine dair merak ettiğiniz her şeyi bu kitapta bulacaksınız. Yazar, antik Mısır’da ulaşılan zenginlik ile ihtişamı ve o dönem yaşam biçimini Mısır mitolojisiyle yoğurarak hikâye tadında anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 41 okur

  • Sena Tunç
  • Yusuf Can Örgen
  • fidan yıldırım
  • Meral Kaplan
  • Atay Caner
  • firuze ince
  • ecem yaşıtlı
  • Cem Boran
  • Melis Has
  • tutku ertit

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (4)
9
%25 (3)
8
%25 (3)
7
%8.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%8.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0