Adı:
Armance
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Armance
Çeviri:
Samih Tiryakioğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelepir Yayınları
Baskılar:
Armance
Armance
Stendhal'ın ilk romanı, onun birdenbire ün kazanmasını sağlayan eserdir. Bu, romantik bir aşkın hikayesidir. Yazar çok meraklı bir macerayı işlerken kişilerinin hayali gözler önünden silinmeyecek canlı portleini çizmiştir
270 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
*** Bu bir aşk romanıdır!
***Hayır efendim benim için öyle değildir.

Durdum durdum bir süre sonra anlatmaya karar verdim. Hakkıdır, bir şeyler anlatılmalıdır, yazılmalıdır.
Stendhal in ilk romanı ile çıktım sahneye. Çok heyecan verici sanki. Önümde kalabalık mı var? Neyseki karanlık.

İlkler her zaman yüreğimi hoplatır. Elini ayağını dolaştırıp, saçmalattırır. Hepimizde vardır az biraz. Bende çok. Derin bir nefes almamla birlikte başlıyorum.

Acıdır bu hikaye. Mutsuzluktur. Paranoyakça, karamsar tahminler ile harekete geçerek mahvoluştur.

Aşka inananlar için; kendine bu duyguyu yasak eden birisi işkence etmiş olmaz mı kendine? Hadi bu yasağı çiğnedi, sürekli korku ve yanlış anlaşılma ile birlikte yaşamı zehir etmez mi kendine ve karşısındakine?

Karşısındaki de az değildir. Bu noktada o da aynı derecede paranoyak!
Kimseye zarar gelmesin aman el ne der sonra! Diye düşünerek hareket ederek kocaman bir mutluluğu hiç yoktan elinin tersiyle itiverir. Bunlara evet hep tanık olduk.

Sürekli bir şeylerden şikayet edip edip onları düzeltmek için harekete geçmezsen boşuna ağlar sızlanırsın. En güzel örneği ben. Şöyle her şeyi paylaşabileceğim insan yok,neden yok? Gibi sorularla birlikte sürekli bir sızlanma halindeydim. Eee Sema! Sen değil misin herkesten kendini soyutlayan, kimse ile yakınlık kurmayan ve yalnızlığı tercih eden? Ne ağlıyorsun? Yaklaşık olarak üç aydır böyle değilim artık. İnsan değişiyor.

İşte tam olarak böyledir kitaptaki Octave… Neden yalnızım diye sızlanır ancak hiçbir ortama girmez. Hadi diyelim girdi bu seferde kimse ile konuşmayıp, kendi köşesine çekilir. Kitabın asıl adı Octave olmalıydı. Aşık oluğu kadındır Armance… Aşk demişken öyle ateşli bir ilişki beklemeyin.
Franz Kafka da sıkça rastladığımız depresif ruh hali ve aşırı bunalımlar, başkarakter Octave’ da benzer şekilde karşıma çıkmıştır. Bir memnuniyetsizlik hali, kendine acıma duygusu gibi hallerle “AAA! Yeter artık be!” dedirtiyor insana.

Romanda ilerledikçe olumlu olaylar oluveriyor birçok olumsuzlukla birlikte tabiki. Her şey artık güzel olacak galiba dediğimiz bir anda, Ferdi Tayfur,Orhan Gencebay vs. oynadığı yeşilçam filmleri karşılıyor sanki bizi. Tabiki farklı olarak dışarıdan etken yok. Şüpheler paranoyaklıklar ile birlikte her şeyin batıverdiğini görüyoruz. Kim yapıyor bunu tabiki Octave! Tokat patlatası geliyor insanın.

Eklemem gereken en önemli husus; aşk romanı adı altında, psikolojik tahlil ve içsel sürtüşme bolluğu var kitapta. Beğenimi aldı ve tatmin oldum. Üstelik de ilk roman olma özelliğine göre oldukça iyiydi.
Veee sürem dolar! Peki öyleyse görüşmek üzere. Saygılar ve kucak dolusu sevgilerle…
254 syf.
·Beğendi·7/10
Stendhal'in ilk romanı olduğu öğrendiğimde büyük bir heyecan ve ilgi duydum esere. Aşk çerçevesi içerisinde psikolojik ve yer yer toplumsal tahliller var. Kitabın ismi Armance olmasına rağmen baş kahramanı Oktave'dır nitekim kahraman olamamıştır ama olayın tragedyasıda budur zaten. Oktave yazarın diğer eseri Kırmızı ve Siyah da ki Julien Sorel ile yakın karakterlere sahiptir Stendhal sanırım bu karakteri devam niteliğinde Kırmızı ve Siyah'ta işledi iki kitabı da okuyan okurlar aradaki benzerliği mutlaka görecektir. Şunu da belirtmek gerek; genellikle yazarların ilk eserlerinde görülen acemiliğin Armance'de hiçbir izi yoktu.
254 syf.
·6/10
Sanırım yazarın ilk romanlarından çünkü kalitesine pek yakıştıramadım. Biraz yeşilçam filmi gibi geldi bana, tabi dönemin toplumsal yapısını tam olarak analiz edemediğim için çok fazla kritik yapmak istemem.
254 syf.
1800 başlarında Fransa aristokratlarının yaşamlarının sürekli salondan salona geçtiğini görüyoruz kitapta. Bu da mekan anlamında sıkıcılık katıyor romana. Ayrıca hikayemizin biraz Türk filmi kıvamında olması beni hayal kırıklığına uğrattı. Belki de yazıldığı dönem itibariyle eğlenceli ve hoş gelmiş olabilir ancak şu anda yazarın iyi sayılabilecek dili dışında iyi olmayan bir roman ve kurgudur kanaatimce.
Yalnız ben tek başımayım yeryüzünde. Düşündüklerimi kendisine serbestçe anlatabileceğim kimse ne var, ne de olacak. İçimde yüreğimi burkan duygular varsa n'olacak bunlar? Hep arkadaşsız yaşamaya, ancak tanıdıkları bulunan bir kimse olmaya mı mahkum olacağım? İçini çekti. Pek hayın biri miyim yoksa?
Stendhal
Sayfa 42 - E Yayınları/Çeviri : Semih Tiryakioğlu
Oğlunda en canlı, ya da hiç değilse en coşkun tutkular vardı ama, nasıl oluyordu da hayatta gerçek olan her şeyden böylesine zevk almamazlık ediyordu? Tutkularının kaynağı başka yerdeydi sanki; yeryüzünde var olan hiçbir şeye dayanmıyordu bunlar.
Stendhal
Sayfa 24 - E Yayınları/ Çeviri: Semih Tiryakioğlu
Însanın kaderi böyledir işte: Bugün umudun körpe yaprakları açar, ertesi gün çiçeklenir, üzerini bütün görkemli açılmış çiçekler kaplar;üçüncü gün öldürücü bir don çıkagelir; o zaman da çiçekler dökülür. Yaradılışı böyledir onun.
Stendhal
Sayfa 239
Şeytan amacına ulaşabilmek için, Kutsal Kitabı bile tanık gösterebilir. Ah ! ne de kutsaldır sahtekârlığın dış yüzü.!
Stendhal
Sayfa 47

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Armance
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Armance
Çeviri:
Samih Tiryakioğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelepir Yayınları
Baskılar:
Armance
Armance
Stendhal'ın ilk romanı, onun birdenbire ün kazanmasını sağlayan eserdir. Bu, romantik bir aşkın hikayesidir. Yazar çok meraklı bir macerayı işlerken kişilerinin hayali gözler önünden silinmeyecek canlı portleini çizmiştir

Kitabı okuyanlar 28 okur

  • Selim Giritli
  • Zeynep Öztürk
  • Mehmet Gazi
  • İbrahim Truhan
  • yucelyucel
  • Sevil Erdoğmuş
  • Abdullah Ferman Uslu
  • Dikenprenses
  • Nadya Ivanova
  • Zümrüd-ü Anka

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.3 (1)
9
%18.8 (3)
8
%12.5 (2)
7
%37.5 (6)
6
%18.8 (3)
5
%6.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0