Parma Manastırı

8,0/10  (20 Oy) · 
80 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.170 gösterim
İnsana büyük bir neşe veren yapıtlar vardır. "Parma Manastırı"nı okumak okura her şeyden önce, Stendhal'in yazma sevincine benzeyen bir okuma sevinci aşılar. İnsan yapıtın hemen hemen mucize diye adlandırılabilecek koşullarda yaratıldığını öğrenince, olağanüstü bir atılımın yaratılışa öncülük ettiğini kestirir. Hiçbir romanı yeniden okumak "Parma Manastırı"nı yeniden okumak kadar güzel olamaz; hiçbir edebi yapıt edebiyatın paradoksu'nun üstesinden bundan daha iyi gelemez; bu roman sınırları belirli, kapalı, eksiksiz olan ve kendi kendine yeten bir romandır; apaçıktır, okuru zamanın ve kaderin ağırlığından kurtarır. Yazarın romanın başından sonuna kadar yalnızca anlatma zevkine kapıldığı sezilir, tıpkı peri masallarında ya da serüven romanlarında olduğu gibi.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  564
 • ISBN:
  978-605-5819-19-4
 • Orijinal Adı:
  La Chartreuse De Parme
 • Çeviri:
  Cemal Balı Akal
 • Yayınevi:
  Helikopter Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitap 52 gün gibi kısa bir sürede yazılmış ve Balzac kitabı bir başyapıt olarak övmüştür. Bu bilgi kitabı daha çekici kıldı gözümde. Kitabın karmaşık yapısı -bana göre- isimlerden daha çok düşes, kont, markiz, kontes gibi unvanların söylenmesinden kaynaklanıyor fakat biraz ilerledikten sonra her şey anlaşılır hale geliyor zaten. Yine de dikkatli okumakta fayda var.
Seven bir kadının neler yapabileceğini çok iyi anlatmış yazar. Aynı zamanda o dönemde yaşanan entrikaları, mevki sahibi olmak için dönen oyunları, kadınların yöneticiler üzerindeki etkilerini görmek de mümkün. Savaşmak için genç yaşta evden kaçıp daha sonra yaşadığı büyük sıkıntılara rağmen toplumun en saygın kişilerinden biri olan Fabricio’nun aşk ve fadakarlık kavramlarıyla işlenmiş hikayesi okunmaya değer.

nejla güldalı 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Öz yeğenine aşık olan hala ve aşkı için aştığı engeller, göstertiği insan üstü çabalar. Onu defalarca ölümün elinden alışı. Ama bana çok tuhaf geldi doğrusu. Düşesin yeğenine aşık olması gayet doğal karşılanıyor hatta üçüncü kişiler tarafından düşesin yeğenine aşık olabileceği şüpheleri ve Kont'un bunu araştırması gerçekten garipti. Bizde olsa yeğenine aşırı düşkün bir hala ve onu koruyup kollayan bir ebeveyn gözüyle görülmekten öteye gitmez.

Mizahın harmanlandığı bir eser. Yer yer gülümseyerek, bütününde ise mutlulukla, büyük keyif alarak okudum. Klasikler belki de her dönemde hitabetleri değişmediğinden bu denli kıymetli kalabiliyorlar. İnsan her konumda, her maneviyatta ve her dönemde aynı bileşimden oluşuyor, bu hali ise belki de en uzun ömürlü olarak klasikleri okurken yaşamaktayız.

BGM 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Fiyuvvv.. Sonunda bitti. Dili oldukça ağır,olay örgüsü karışık, olaylar arası geçişler çok hızlıydı. Kitabın kurgusal yapısını beğenmedim. Ancak her kitabın öğrettiği bir şey vardır. Bunda da gördüm ki aşık kadın her nesilde,dilde,dinde aynı muhteşemliği sergiler. Aşkın fedakarlığı hep aynı kalır.

DESTİNA ÖYKÜ 
Dün 15:45 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Marie-Henrı Beyle STENDHAL – Parma Manastırı

İtalya’da, genelde de Parma’da geçen; savaş, tutku, aşk ve siyasal maceralarla dolu sürükleyici bir kitap...
Sık sık yazar okurları ile iletişime geçiyor... Bu anları bekler gibi oluyorsunuz. Kitabın 592 sayfa olması sizleri korkutmasın başladığınız zaman akıcı şekilde ilerliyor kitap.. Bazen kopuyorsunuz ama hemen tekrar geri sarıyor sizi kitap...

4 Kasım – 26 Aralık 1838 tarihleri arasında 52 günde yazılmış bir eser.. Ayrıca Stendhal’a göre çok kısaltılmış bir eser bu nedenle bu durumdan pek hoşnut olmamış. Kitap yaklaşık 1000 sayfa iken 592 sayfaya kadar kısaltılmış..

Kralcı parti ile Liberallerin partisi arasındaki siyaset oyunları; bin türlü saray entrikaları; Voltaire ve Rousseau’dan bihaber burjuvaların hayatları ile ilginç bir aşk hikâyesi anlatılmış. Bu arada romanın dört önemli karakteri var: Genç aristokrat Fabrizio del Dongo, onu kara bir sevdayla seven halası Sanseverina Düşesi Angelina Cornelia Isolo Valserra del Dongo, Düşesin sevgilisi ve Parma Başbakanı Kont Mosca, son olarak da General Fabio Conti’nin güzeller güzeli biricik kızı Clelia.

Stendhal’ın bu romanı aslında her sevginin bir önceki insanı öldürdüğünü anlatır. Kara bir ütopya.. Her gelen gideni yok eder... Anlatılması, analizi çok güç bir eser kesinlikle okumaya değer...

ALINTILAR;
"Yoksa mutluluk, yaşlılığın başlangıcında mı gelip sığınır insanın yüreğine?"
"Şeytan sizi öldüreceğine, siz şeytanı öldürün daha iyi!"
"Olağanüstü hiçbir şey yapmamaya razı olursanız, pek saygıdeğer olmasanız da mutlaka saygı görürsünüz."
"Üzülmeyin, dünyaya acı çekmek için gelmedik mi?"
"Her davada, orada hazır bulunmayan birinin haklılığını kanıtlamak için yaptığı açıklamaları bütün önyargılardan sıyrılarak dinlemek gerek!"
"Çevrenizde sevgi dolu yiğit kişiler, son nefesinizi vereceğiniz sırada elinizi sıkan soylu dostlar bulundu mu, ölüme bile aldırmazdınız."
"Zorba hükümdarların saraylarında becerikli entrikacı, gerçeği dilediği gibi kullanır."
"Aşk mutluluğunu ne küçük şeylerde bulur!"
"Korku insanı acımasız yapar!"

Tarafımca okumaya vakit bulduğumda yeniden okumak isteyeceğim bir kitap ...

Herkese keyifli okumalar dilerim...

Nuray Kirik 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

19. yüzyılın önde gelen Fransız romancılarından Stendal Parma Manastırı'nda, İtalya'da geçen bir tutku ve siyasal serüven öyküsü sunuyor. Yazar 19. yüzyılın ilk yarısındaki İtalyan ve Fransız toplumlarını eleştirir.

Kitaptan 18 Alıntı

Sadettin TANIK 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yeryüzünde okumak da, başka herhangi bir konuyu öğrenmek de boşuna zahmettir. İnsan köyünün, mahallesinin papazına gereken haracını hiç aksatmadan verip.. Ona günahlarını anlattı mı, cenette iyi bir yer bulacağından emin olabilirdi.

Parma Manastırı, StendhalParma Manastırı, Stendhal
Fırat Çağlar MANTAŞ 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Üzülmeyin, dünyaya acı çekmek için gelmedik mi?"

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 162 - İskele yayıncılık)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 162 - İskele yayıncılık)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanın en önemli kazancı ruhunun kurtuluşudur, bu konuda iki bakış açısı olamaz, o mutluluk sonsuza kadar sürmelidir.

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 90 - iskele yayıncılık)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 90 - iskele yayıncılık)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sözde onur kurallarının doğrulayacağı o şiddetli öldürme dürtüsüne karşı koyabilirsen, insanların gözünde çok mutlu bir yaşam süreceksin.

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 104 - iskele yayıncılık)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 104 - iskele yayıncılık)
nejla güldalı 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şeytan sizi öldüreceğine şeytanı öldürmek yeğdir.

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 204 - Oda Yayınları)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 204 - Oda Yayınları)

"Çevrenizde sevgi dolu yiğit kişiler, son nefesinizi vereceğiniz sırada elinizi sıkan soylu dostlar bulundu mu, ölüme bile aldırmazdınız."

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 72 - Can Yayınları)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 72 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Eğer ben bakan olsaydım, bu tür namuslu yargıçların yokluğu benim özsaygımı yaralardı."

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 204 - Oda Yayınları)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 204 - Oda Yayınları)
Tuncay YILDIRIM 
 19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutluluk
''Yoksa mutluluk, yaşlılığın başlangıcında mı gelip sığınır insanın yüreğine?''

Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 25)Parma Manastırı, Stendhal (Sayfa 25)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Klasikleri okurken
Klasikleri okurken Okuduğumuz bir klasiği, bugüne dek bize verilmiş okuma biçimlerinin dışına çıkıp nesnelliğimizi koruyabileceğimiz bir uzaklığa koyduktan sonra kendi öznelliğimizle devreyi bağlayarak okumak. Yapılacak olan bu.