Asr-ı Saadet Gençliği

9,4/10  (10 Oy) · 
42 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.592 gösterim
Şüphesiz gençlik dönemini en verimli kullanan ve bizlere de örnek olan nesiller genç sahabilerdir. Nitekim İslâm'ın yayılmasında Allah Rasulüne (s.a.v.) asıl desteği veren gençler olmuştur. Yaşları 10 ila 30 arasında değişen nice sahabi, emsalsiz bir teslimiyetle Efendimize tabi olmuşlardır. Hz. Ali (r.a), Mus'ab b. Umeyr (r.a), Sa'd ibn Ebi Vakkas (r.a), Abdullah ibn Mesud (r.a) ve diğerleri... Bu sahabiler arasında gerek Efendimizin hayatında, gerekse onun vefatından sonraki dönemlerde çok önemli vazifeler üstlenenler olmuş, içlerinden valiler, komutanlar, alimler çıkmıştır. Bu eser, genç sahabileri ve onların hizmetlerini öğrenmek için bir vesile.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786055207502
 • Yayınevi:
  Semerkand Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

Merdümgiriz 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini bilin; ölüm gelmeden önce hayatın, hastalık gelmeden önce sağlığın, meşguliyet gelmeden önce bol vaktin, ihtiyarlık gelmeden önce gençliğin, fakirlik gelmeden önce zenginliğin.”

Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 10)Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 10)
Merdümgiriz 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok bilmekle adam olunmuyor!
“İstediğiniz kadar ilim öğreniniz. Kesinlikle Allah, siz amel etmedikçe, sadece ilimden dolayı size ecir vermez. Gerçek âlimlerin hedefi anlayış ve ilimle amel etmektir. Sefihlerin gayesi ise sadece rivayet yapmaktır.”

Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin OkurAsr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur
Merdümgiriz 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmaktadır: “Her kim gençliğini Allah yolunda tüketirse bu onun için kıyamette bir nur olur.”

Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 65)Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 65)
Merdümgiriz 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah Teâlâ âdemoğullarının üzerine ölümü yazmıştır. Ondan kurtuluş yoktur ve her insan mutlaka ölecektir.

Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 64)Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 64)
Bolahenk 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gençlik yıllarında Allah'a kulluk yapanın, ihtiyarlık zamanlarında kulluk yapmaya başlayana üstünlüğü, peygamberlerin insanlara olan üstünlüğü gibidir. ( o derece faziletlidir)

Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 17 - Semerkand)Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 17 - Semerkand)
Bolahenk 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hadis-i Şerif
İlim öğreniniz. Zira onun Allah için öğrenilmesi haşyettir (Allah korkusunun bir gereğidir). İlmi talep etmek ibadettir. İlim müzakeresi yapmak tesbihtir. İlmi araştırmalarda bulunmak Allah yolunda cihaddır. Onu bilmeye öğretmek bir sadakadır. İlmi ehline vermek Allah'a yakınlık vesilesidir. Çünkü helâli ve haramı öğretmek cennet yolunun rehberi, kabir yalnızlığının refiki, ıssızlıkta dost, halvette iken seninle konuşandır. İlim darlıkta ve genişlikte rehberdir. Düşmanlara karşı silahtır. Dostlar yanında ziynet, garipler yanında kurbettir. Allah ilim sebebiyle bazı kavimlerin derecesini yükseltmiş ve onları hayırlılar arasına dahil etmiştir.

Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 73 - Semerkand)Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 73 - Semerkand)