Asr-ı Saadet Gençliği

10,0/10  (4 Oy) · 
30 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.447 gösterim
Şüphesiz gençlik dönemini en verimli kullanan ve bizlere de örnek olan nesiller genç sahabilerdir. Nitekim İslâm'ın yayılmasında Allah Rasulüne (s.a.v.) asıl desteği veren gençler olmuştur. Yaşları 10 ila 30 arasında değişen nice sahabi, emsalsiz bir teslimiyetle Efendimize tabi olmuşlardır. Hz. Ali (r.a), Mus'ab b. Umeyr (r.a), Sa'd ibn Ebi Vakkas (r.a), Abdullah ibn Mesud (r.a) ve diğerleri... Bu sahabiler arasında gerek Efendimizin hayatında, gerekse onun vefatından sonraki dönemlerde çok önemli vazifeler üstlenenler olmuş, içlerinden valiler, komutanlar, alimler çıkmıştır. Bu eser, genç sahabileri ve onların hizmetlerini öğrenmek için bir vesile.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786055207502
 • Yayınevi:
  Semerkand Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Bolahenk 
11 Nis 22:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hadis-i Şerif
İlim öğreniniz. Zira onun Allah için öğrenilmesi haşyettir (Allah korkusunun bir gereğidir). İlmi talep etmek ibadettir. İlim müzakeresi yapmak tesbihtir. İlmi araştırmalarda bulunmak Allah yolunda cihaddır. Onu bilmeye öğretmek bir sadakadır. İlmi ehline vermek Allah'a yakınlık vesilesidir. Çünkü helâli ve haramı öğretmek cennet yolunun rehberi, kabir yalnızlığının refiki, ıssızlıkta dost, halvette iken seninle konuşandır. İlim darlıkta ve genişlikte rehberdir. Düşmanlara karşı silahtır. Dostlar yanında ziynet, garipler yanında kurbettir. Allah ilim sebebiyle bazı kavimlerin derecesini yükseltmiş ve onları hayırlılar arasına dahil etmiştir.

Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 73 - Semerkand)Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 73 - Semerkand)
Bolahenk 
11 Nis 00:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gençlik yıllarında Allah'a kulluk yapanın, ihtiyarlık zamanlarında kulluk yapmaya başlayana üstünlüğü, peygamberlerin insanlara olan üstünlüğü gibidir. ( o derece faziletlidir)

Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 17 - Semerkand)Asr-ı Saadet Gençliği, Hüseyin Okur (Sayfa 17 - Semerkand)