Çağın Vicdanı Bediüzzaman

10,0/10  (1 Oy) · 
11 okunma  · 
6 beğeni  · 
665 gösterim
Vicdan için, ‘ne yapmak gerektiğini söyleyen iç ses, yanlış yapmaktan koruyan iç bekçi, hiçbir şey yapmama yanlışından koruyan iç ölçü, nasıl yapacağını anlatan bir iç eğilim’ denilir. Vicdanın doğru tanımı buysa, ‘çağın vicdanı’dır Bediüzzaman. Çünkü, doğup büyüdüğü topraklar, İslâm dünyası ve bütünüyle dünya büyük acılar yüklü zorlu bir sınanmadan geçerken, maddî-manevî her türlü savrulma ve bunalımın yaşandığı bir dönemde, bunca kargaşa ve gürültüye rağmen vicdanının sesine kulak vererek çağın ‘vicdanî normlarını’ belirlemiştir. Onun akıl ile kalbi buluşturan düşünce sistemi ve akıldan kalbe yolculuğu içeren yaşama modeli ise, bu vicdanî değerleri herkes için yaşanabilir hale getiren bir yol haritası niteliğindedir. Çağın Vicdanı Bediüzzaman, ‘çağın vicdanı’ olabilmiş bir düşünürü, hayatı ve tefekkürüyle gündeme taşıyor… Bu çağda kelimenin tam anlamıyla ‘insan’ olmak ve ‘insan’ kalmak isteyenler için, elinizdeki kitap çok şey söylüyor…

Bediüzzaman kadar yanlış anlaşılmış bir insana tarihte çok az rastlanır. Onun hakkında kalem oynatmak mayınlı araziye girmek gibiydi. Türkiye’mizin tarihinde ‘Psikolojik Savaş’ın kurbanı olan bu değere sahip çıkmazsak tarih bizi ayıplar diye düşündüm. Balık okyanusta doğar, büyür, yaşar ve ölür; fakat okyanusu bilemez. Bunun gibi, hakikatin kölesi olmuş hür adam Bediüzzaman’ı bilememişiz. Sahici bir insan, şefkatli bir üstad, yoksul ama kanaat zengini bir hoca, müthiş bir bellek, keskin bir zekâ, şaşırtıcı bir muhakeme gücü ile karşı karşıyaydım. Bu bilgileri okuyup kendime saklayamazdım, çünkü kendimi borçlu ve sorumlu hissediyordum. Gerçekleri arayanlara vasıta ve vesile olmam gerekir, diye düşündüm.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  6051311098
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Harika bir kitap .Elimden bırakmadan okudum. Said Nursi' yi azda olsa tanımış oldum. Kendimi yeniden keşfediyorum her kitap okuduğumda. Hiçbir şey bilmediğimi ne kadar eksiklerim olduğunu görüyorum. Yaşadığımız sıkıntıların bilgi eksikliğine dayandığını anlıyorum. Okudukça da yarım ve eksik yanlarımı tamamlıyorum. Nevzat Tarhan'ın bütün kitaplarını zevkle coşkuyla okudum....Kalemine yüreğine sağlık diyorum.

Kitaptan 4 Alıntı

Rüveyda 
 05 May 00:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bediüzzaman talebeleri arasında ciddi bir tartışma çıktığında onları şöyle ikna etmiştir:"Bir kardeşinizin hukuksuzluk, haksızlık yaptığını söylüyorsunuz. Fakat aranızda insan olmak, müslüman olmak gibi birçok önemli hukuklar var. Bu hukuklar içerisinde yapılan hukuksuzluk, büyük bir dağın taşa nisbeti gibidir. Böyle büyük bir hukukunuz olan bir kimsenin küçük bir hukuksuzluğu dolayısıyla ona küsmeniz hakça bir davranış değildir."

Çağın Vicdanı Bediüzzaman, Nevzat Tarhan (Sayfa 89 - Nesil)Çağın Vicdanı Bediüzzaman, Nevzat Tarhan (Sayfa 89 - Nesil)
Rüveyda 
30 Nis 17:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bediüzzaman, asırlardır tasavvufun ve medresenin yaptığı toplumu dini yönden aydınlatma faaliyetinin, bu çağa uygun bir şekilde yapılmasına vesile oldu.

Çağın Vicdanı Bediüzzaman, Nevzat Tarhan (Sayfa 34 - Nesil)Çağın Vicdanı Bediüzzaman, Nevzat Tarhan (Sayfa 34 - Nesil)
Rüveyda 
29 Nis 11:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insanı insan yapan, amaçlarıdır. Niyetlenmiş davranış insanın vizyonunu belirler.Bunu şu örnekle açıklayabiliriz:Büyük bir mabedin inşaatında çalışan iki kişiye ne yaptığı sorulur. Çalışanlardan biri "Günlük elli lira yevmiye ile iş yapıyorum" der. Diğeri ise "Bu şehrin en büyük mabedinin inşasında çalışıyorum" cevabını verir. Yapılan iş aynıdır, ama vizyon farklıdır.

Çağın Vicdanı Bediüzzaman, Nevzat Tarhan (Sayfa 65 - Nesil)Çağın Vicdanı Bediüzzaman, Nevzat Tarhan (Sayfa 65 - Nesil)
Rüveyda 
06 May 18:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Demek insaflı hakperest, hakkın hatırı için nefsin hatırını kırıyor.

Çağın Vicdanı Bediüzzaman, Nevzat Tarhan (Sayfa 174 - Nesil)Çağın Vicdanı Bediüzzaman, Nevzat Tarhan (Sayfa 174 - Nesil)