Basit Bir Olay

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
369 gösterim
Leonardo Sciascia, çağdaş İtalyan edebiyatının usta temsilcilerinden biri. Basit Bir Olay adlı bu uzun öyküsünde, aslında hiç de basit bir olay sunmuyor okuruna. Tersine, kısa olmasına karşın alabildiğine karmaşık bir polisiye öykü çıkıyor karşımıza. Sicilya'da bir kasabada geçen olayın derininde mafya ve uyuşturucu sorunu olsa da, yazar bu iki temel konudan açık açık söz etmiyor, sezdiriyor. Polise gelen, ama yarıda kalan bir tilifon konuşması ve onu izleyen kuşkulu bir intihar. Bundan sonra olaylar hızlı gelişiyor, umulmadık kişiler olaya karışıyor; öyle ki, okura akıl yürütecek zaman bile kalmıyor. Bir yandan uzunöykünün baş kahramanı olan komiser yardımcısı, bir yandan da okur, hızla gelişen olayı çözmeye çalışırken soluk soluğa kalıyor ve tam sonuca ulaştığını sanırken yepyeni bir çözüm çıkıyor karşısına. Son satırda bile...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 1999
 • Sayfa Sayısı:
  68
 • ISBN:
  9789755105239
 • Orijinal Adı:
  Una Storia Semplice
 • Çeviri:
  Semin Sayıt
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
DersaadeT 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hatırlıyorum da Gülhane'de otururken 1 sa içerisinde bitirmiştim kitabı.
Yazar bu kısacık kitapta Basit Bir Olay dese de alabildiğine karmakarışık bir polisiye öykü sunuyor okurlarına .
Hiç bir olaydan açık açık bahsetmeyip sindire sindire sezdiriyor herşeyi yazar. Kitap ilerledikçe sürekli yeni kişiler çıkıyor ortaya çözdüm derken yeni olaylar fırlayıveriyor insanın karşısına son sayfaya kadar okuru sorularla sarıp sarmalıyor eser.
Açıkcası beni çok şaşırtmıştı Basit Bir Olay bekliyordum gerçekten . Okuduktan sonra kendime güldüm ve yazarın benimle dalga geçtiğini hissetmedim değil :))

Kitaptan 1 Alıntı