Leonardo Sciascia

Leonardo SciasciaBasit Bir Olay yazarı
Yazar
6.9/10
125 Kişi
432
Okunma
11
Beğeni
3.014
Görüntülenme

Hakkında

Leonardo Sciascia [okunuşu: Şaşa] (8 Ocak, 1921 - 20 Kasım 1989), İtalyan yazarı ve siyasetçisi. Sciascia, Sicilya'daki Agrigento ilinin merkezi Agrigento'ya bağlı Casalmuto'da dünyaya geldi. Caltanissetta'daki Istituto Magistrale'de öğrenim gördü. Memurluk, öğretmenlik gibi çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, 1968'de emekli olup, bütün zamanını yazarlığa ayırdı. Sciascia, 1976'da siyasete girerek, İtalyan Komünist Partisi'nden Palermo belediye meclisi üyeliğine seçilmiş, daha sonra Radikal Parti milletvekili olarak parlamentoda görev yapmıştır. Sciascia, 1989'da Palermo'da öldü. Sciascia'nın 1950'de çıkan ilk eseri, faşizm üzerine bir yergiydi: Favole della dittatura (Diktatörlük Masalları). Şiirlerini iki kitapta toplayan yazar, 1956'da yayımlanan Le parrocchie de Regalpetra (Regalpetra Kilise Bölgeleri) başlıklı ilk önemli romanında küçük bir Sicilya kasabasının tarihini, siyasetin kasaba halkı üzerindeki etkilerini işliyordu. Sciascia asıl başarılı olduğu roman türünü 1961'de yayımladığı Il giorno della civetta (Türkçeye Baykuş ve Baykuşun Günü başlıklarıyla çevrilmiştir) ile keşfetti. Bu roman, Mafya'yı konu alıyordu. Il Caso Moro (Moro Davası) adlı kitabında, seçkin bir Hıristiyan Demokrat siyasetçi ve devlet adamı olan Aldo Moro'nun Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılmasını ve öldürülmesini bir adli tıp uzmanı titizliğiyle işler.
Unvan:
İtalyan Yazarı ve Siyasetçisi
Doğum:
Sciascia, Sicilya, 8 Ocak 1921
Ölüm:
Palermo, 20 Kasım 1989

Okurlar

11 okur beğendi.
432 okur okudu.
1 okur okuyor.
181 okur okuyacak.
2 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Yaşamda belli bir noktaya gelince, en son ölen umut değil, en son umut ölümdür.
“Yaşamda belli bir noktaya gelince, en son ölen umut değil, en son umut ölümdür.”
Reklam
Yaşamda belli bir noktaya gelince, en son ölen umut değil, en son umut ölümdür.
Bütün deliler gibi, diye düşündü.
Can yayınlarıKitabı okudu
Dünya Edebiyatında Önemli 20 Mafya Romanı
1.Mario Puzo-Aile 2.Tahar Ben Jelloun-Kör Melek 3.Dany Boyd-Mafya'nın Kızı 4.David Mamet-Chicago 5.Leonardo Sciascia-Baykuşun Günü 6.John Womack Jr. -Zapata ve Meksika Devrimi 7.Mario Puzo-Baba 8.Mario Puzo-Son Baba 9.Peter Mass-Mafya Dosyası 10.Serge Jacquemard-Mafya Paris'de 11.Georges Simeon-Üç Kardeştiler 12.Cathrine
Yalnız karşılığı ödenmiş şeyler gerçektir. Kafayla ve çekilen acıyla ödenmiş şeyler.
Leonardo Sciascia
Leonardo Sciascia
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
68 syf.
9/10 puan verdi
·
4 günde okudu
"Basit Bir Olay "
Leonardo Sciascia , İtalyan bir yazar olmanın yanında aynı zamanda siyasetçidir. Kitap kısacık bir polisiye öykü. Sayfa sayısı 68 ama okurken kendinizi o kadar sayfayı bile okumuş gibi hissetmiyorsunuz. Kısa film gibi. Konusu gayet ilgi çekici . Çok önemli birinin intihar süsüyle ölümü, çalıntı bir tablo ve aranan suçluların aslında asayişin içinde bulunması... Tam gerçek hayat öyküsü. En kısa zamanda okumanızı tavsiye ederim.
Basit Bir Olay
Basit Bir OlayLeonardo Sciascia · Can Yayınları · 1999281 okunma
68 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
kısa bir polisiye... kitap insanı içine çekiyor... akıcı konusu , merak uyandıran sonu , sade dili.. tat alarak okudum . italyan edebiyatının, güzel bir örneği izlenimini veren bir eser.
Basit Bir Olay
Basit Bir OlayLeonardo Sciascia · Can Yayınları · 1999281 okunma
148 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
27 saatte okudu
”Ne yaparsınız?” diyor Sciascia. Sahi, ne yaparız?
Leonardo Sciascia sürükleyici ve etkileyici bu romanında yurdu Sicilya’nın değişmeme, değişime direnme, aydınını reddetme, rezillikleri kanıksama ve sonucunda hep ama hep yenilmesinin ardında yatan kültürel kodların izine düşmüş. Romanında çok gerçekçi resmettiği samimi, cana yakın ama korkak ve tembel ahali gibi bir kitleye hitap edeceğini
Oyunun Kuralı
Oyunun KuralıLeonardo Sciascia · Ada Yayınları · 200140 okunma