Doğu Öyküleri

8,9/10  (7 Oy) · 
11 okunma  · 
8 beğeni  · 
493 gösterim
Biz gençken bu kitabı tekrar tekrar okuduk. Başucu kitabımız yaptık. Ernesto Saboto'nun Tünel'i, Italo Calvino'nun Görünmez Kentler'i neyse, Doğu Öyküleri de oydu bizim için. Bir şölen. Düzyazı sevmeyen dostlarımız bile önünde secdeye dururlardı bu kitabın. Yourcenar, efsanevi isim. Bu kitap, efsanevi bir kitap.
Nefî divanını Bulak baskısıyla karşılaştıran ve şiir diyince, açıyorum eskileri okuyorum diyen en yakın arkadaşım, adını vermeyeyim, Doğu Öyküleri deyince sadece mutluluktan havalara uçardı.

Tabii, çevirmenin payı büyüktü bu durumda. Hür Yumer, okuyup okuyabileceğimiz en güzel çevirilerden birini hediye etmişti Türkçeye.

Herhangi bir okur, mesela, "Wang-Fo Nasıl Kurtuldu" başlıklı ilk öyküyü okuduğunda, hakikaten selamlayacaktır edebiyatın gücünü. Güzelin niye güzel olduğunu açıklamakta zorlanırız genelde. Ben de anlatamazdım eskiden bu kitabın niye güzel olduğunu. Şimdi biliyorum: Yaratıcılığın, yeni bir şey yapmanın yani poiesis'in en has örneği bu. Uzun müddet de aşılabilecek türden değil. Güzel, bu. Tam da bu. Başdöndürücü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786055819057
 • Orijinal Adı:
  Oriental Tales
 • Çeviri:
  Hür Yumer
 • Yayınevi:
  Helikopter Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seda 
13 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Marguerite Yourcenar ile tanışmama vesile olan Doğu Öyküleri ustaca yazılmış, okuması keyifli 10 adet hikayeden oluşuyor. Normalde hikaye türünü çok sevmememe karşın, bu kitabı beğenerek okudum. İçinde Murasaki Shikibu'bun Genci'sinden, Hint mitoslarına; Balkan baladlarından antik Yunan efsanelerine kadar çok çeşitli hikayeleri barındıran Doğu Öyküleri güzel bir çeviri ve kaliteli bir basımla sunulmuş. Kitapta beğenmediğim tek nokta birden fazla hikayede geçen Türk isminin her seferinde yazar tarafından negatif bir algı yaratacak şekilde kullanılmış olması. Bir ara acaba yazar Yunanlı mı diye düşünmedim değil:) Eğer buna çok takılmazsanız, efsaneler, mitler ve masallardan da hoşlanıyorsanız, Doğu Öyküleri severek okuyabileceğiniz bir kitap olabilir.

Kitaptan 7 Alıntı

ramazan k. 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama, insan mutluluğu üzerine badem çiçekleri ancak bir kez sağnak gibi yağar, ikincisi yoktur.

Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 55 - Helikopter)Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 55 - Helikopter)
ramazan k. 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şimdilik hiçbir şeye karar vermeyelim kardeşlerim. Seçimi, Tanrı adına
iş gören o kukla adama, Rastlantı'ya bırakalım.

Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 38 - Helikopter)Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 38 - Helikopter)
ramazan k. 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasıl ki kalp, gözü kamaştırmadıkça aşk gerçekleşmez, güzellik sarhoş ermedikçe de şehvet duyulmaz.

Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 63 - Helikopter)Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 63 - Helikopter)
ramazan k. 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hesap yapmaya kalkışayım deme, dedi ona ihtiyar. Hesap yapmak için ya çok geç kalmış, ya da çok acele etmiş olur insan. Bu söylediğim hep böyledir...

Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 104 - Helikopter)Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 104 - Helikopter)
ramazan k. 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kulenin ayakta kalmamasının birçok sebebi vardır. İşçilerin beceriksizliği, arazinin kötü niyeti, ya da taşları bitiştiren çimentonun eksikliği suçlanabilir. Ama Sırp, Arnavut ve Yunanlı köylüler böyle bir felakete yalnızca tek bir neden yakıştırırlar: Kule temellerine Kıyamet Günü'ne kadar böylesine sağlam taştan bir zırhı taşıyabilecek bir kadın ya da erkek iskeleti hapsedilmedikçe, yapı yıkılacaktır.

Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 37 - Helikopter)Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 37 - Helikopter)
ramazan k. 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Böylece bu kibar adam, çoktandır eksikliğini hissettiği, her şeyden vazgeçmek anlamına gelen o eşsiz lüksü nihayet yaşamaya başlayabildi.

Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 48 - Helikopter)Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 48 - Helikopter)
ramazan k. 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelgelelim mutluluk kırılgandır: Koşullarla insanlar yıkmadığı zaman hortlaklar çıkar onun karşısına. Adamızın garip varlıklarla dolu olduğunu belki bilmiyorsunuz. Bizim hortlaklarımız, sizin Kuzey'deki, gündüzlerini mezarlarda geçirip, yalnızca geceleri ortaya çıkan korkunç görüntülerinize benzemez. Beyaz çarşaflara bürünmek gibi tasaları yoktur; üstelik iskeletleri de etle örtülüdür.

Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 61 - Helikopter)Doğu Öyküleri, Marguerite Yourcenar (Sayfa 61 - Helikopter)