Başörtü Risalesi

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
340 gösterim
Sorun işte buradadır! Sıfatları, ünvanları ne olursa olsun bu tür aydınlar, modern hayatın onları konumlandırdığı yere ve koşullara alışmış olduklarından vaziyet alışlarını Kur'an'dan hareketle değil, içinde bulundukları, alıştıkları hayat tarzından hareketle belirlemektedirler. Bu zaaftan dolayı da Kur'an'ın, modern yaşama biçimine uygun gelmeyen, onunla uyuşmayan, modern zihniyetle ve bu zihniyetin kaynaklık ettiği yaşantıyla çatışan ayetlerini ya görmezlikten gelmekte ya da te'vil cihetine gitmektedirler.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1998
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  0000000003468
 • Yayınevi:
  Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Cetmir 
07 Mar 23:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur’an-ı Kerim’in rehberliği...
“İnsanlığın Kur'an-ı Kerim’in rehberliğine her dönemden daha çok muhtaç olduğu bir dönemde yaşamaktayız ve müslümanların, bu Kitab’ı rehber edindiklerini söyleyenlerin üzerindeki yük de yine her zamankinden daha ağır...”

Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 83 - Tibyan Yayınevi)Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 83 - Tibyan Yayınevi)
Cetmir 
04 Mar 00:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur’an daki Bilimsel şifreler....
“Hiç düşünülüyor mu ki geçen asrın sonlarından itibaren başlayan Kur’an’da bilimsel keşiflerin şifresini bulmak çabası, bugün Kur’an’ın tebliğini ne hâle getirdi; Kur’an’daki bilimsel, matematiksel mu'cizeleri bulup çıkaralım derken, o mübarek Kelâm’dan neler neler çıkarıldı? Televizyon komikleri bile bu işe el attılar ve onlar da tabiî ki elleri boş dönmeyip Kur’an’dan Mustafa Kemal’i çıkardılar. Üstelik bütün bunlar, hamiyet-i diniye adına, İslâmiyet’e hizmet adına ortaya konuldu. Öyle oldu ki sonunda gaflet ile samimiyeti, gayret ile ihaneti birbirinden ayıramaz hale geldik.”

Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 27 - Tibyan Yayınevi)Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 27 - Tibyan Yayınevi)
Cetmir 
03 Mar 00:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şeytan’ın adımlarını takip edenler...
“Kur'an, haksızlığı, hırsızlığı, zulmü, katli, içkiyi, zinayı, faizi, açılıp saçılmayı yasaklar; bu yasakları çiğneyenleri sadece ilâhi cezayla değil, dünyevî cezayla da tehdid eder. Bu yasakları çiğneyenlerin Şeytan'ın adımlarını takip ettiklerini, Şeytan'ın adımlarını takip edenlerin ise ne dünyada ne de ahrette felah bulacaklarını bildirir.”

Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 9 - Tibyan Yayınları)Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 9 - Tibyan Yayınları)
Cetmir 
08 Mar 00:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuklarımıza ne diyeceğiz?
“Ya taviz verirsek, ya direnemez de başlarımızı açarsak?.. O zaman haysiyetini kaybetmiş, başkalarına değil, dinine değil, Rabbine değil, kendine, kendini kendi yapan şeye ihanet etmiş biri olarak çocuklarımıza ne söyleyeceğiz, onlara nasıl KUR’AN okuyacağız? Haysiyetsiz doktorlar olmayı, haysiyetli müslümanlar olarak kalmaya tercih ettiğimizi mi söyleyeceğiz? Yavrularımızın o güzelim gözlerine nasıl bakacağız? Onlara gururla nasıl, “Biz ki bir zamanlar BİZ HAKİKATİZ demiştik, biz ki başlarımızı yaran joplara aldırmamış, biz ki kimsenin telkinlerini kâle almamış ve bildiğimiz gibi, inandığımız gibi yaşamıştık” diyebileceğiz?”

Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 93 - Tibyan Yayınevi)Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 93 - Tibyan Yayınevi)
Cetmir 
08 Mar 00:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ümitvar olmak...
“Oysa Peygamber Efendimiz bize, “kıyamet anında elinde bir fidanı olanın, o fidanı dikmeye çalışması gerektiğini” tavsiye ediyor. Kıyamet koptuğu halde eldeki fidanı dikmeye çalışmak... Yani ümitsiz olmamak, kıyamet anında bile ümidimizi kaybetmeyip birşeyler yapmaya çalışmak...”

Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 92 - Tibyan Yayınevi)Başörtü Risalesi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 92 - Tibyan Yayınevi)