·
Okunma
·
Beğeni
·
611
Gösterim
Adı:
Berzem
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059241465
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat
"İhaneti iblisler yazadursun, ben vefa ve sadakati yazacağım…"

Berzem…
Muhteşem çağın mütevazı çocuklarının hikâyesi…

Akademik hayatını Selçuklu tarihinin, Selçuklu kültür ve medeniyetinin bilinmeyenlerini araştırmakla geçiren Erkan Göksu'nun kaleminden…

Tarihin romana değil, romanın tarihe malzeme olduğu 'gerçek' bir tarihî roman...Bu romanda gerçek olayları okuyacak, gerçek insanlarla tanışacak, gerçek mekânlarda dolaşacak, gerçek hayaller kuracaksınız...
176 syf.
·9/10
Büyük Selçukluların Abbasi halifeliği üzerinde siyasi gücü ilerleyen zamanlarda çatışma seviyesine gelirken dönemin askeri, siyasi durumunu da aktaran, Sultan Melikşah ve Bağdat Halifesi el Muktedi arasinda cereyan eden bir olayı Amin Maalouf vari bir tarz ile anlatan tarihi roman Berzem.
176 syf.
Tarihi roman, roman türleri içinde kendine has çizgisi ve kuralları olan bir biçimdir. Elbette sanat adına birtakım gerekleri olduğu gibi okur adına da birtakım beklentileri olduğunu söylemem lazım. Öyle ya? Bir tarihi roman neyi amaçlar? 

Türkiye’nin Selçuklu tarihi konusundaki nadir uzmanlarından birisi olan Erkan Göksu Hoca böyle bir çabanın içine girmiş; iyi de etmiş. Hoca’nın Berzem’i kaleme almaktaki amacının NOBEL Edebiyat Ödülü olmadığını söylemek lazım, ama eğer amacı Selçuklu tarihinin belli bir devresini roman vasıtasıyla anlatmak öğretmek ise bunu fazlasıyla başardığını söylemem gerekiyor. 

Berzem, kendini okutabilen bir roman. Hoca’nın konuya hakimiyeti zaten tartışılabilecek bir şey değil ancak bunu bir roman kurgusuyla anlatabilmek öyle herkesin harcı olmasa gerek. Erkan Hoca bunu yapabilmiş. 

Romana adını veren Berzem Kalesi hadisesine romanın sonlarında tesadüf etmekle birlikte ana hikaye Sultan Melikşah dönemine ait. Bağdat’ta bulunan Halife ile siyasi otorite olan Selçuklular arasındaki bir mesele üzerine ordusuyla Bağdat’a gelen Sultan Melikşah’ın şahsında dönemin Nizamülmülk yahut Halife El Muktedim gibi tarihi şahsiyetleri de görebiliyoruz. Erkan Hoca, devrin insan ve mekan manzarasını gayet başarılı bir şekilde tasvir etmiş. Adeta bir roman okuturken, çaktırmadan genel Selçuklu tarihi dersi de verir gibi… 

Özellikle “Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe yönlendirmesin.” mealindeki ayetin bulunduğu bölüm bugünün muktedirlerine de bir ikaz gibiydi. 

Cami’nin son davranışının olduğu sahne benim için önemliydi. Acaba ne yapacak derken, gönlümden geçen oldu, yakışanı yaptı. Ben olsam ben de öyle yapardım sanırım. 

Hasıl-ı kelam, Erkan Göksu Hoca, asıl alanı olan tarihçiliği, edebiyatçılığa güzelce işlemiş bu romanında. Döneme ilgi duyanlara mutlaka tavsiye edilir.
176 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın arka kapağında "bu romanda gerçek olayları okuyacak, gerçek insanlarla tanışacak, gerçek mekanlarda dolaşacak, gerçek hayaller kuracaksınız" yazıyor. Haklılık payı varmış diyorsunuz. Bi solukta okunacak, kitap bittiğinde gerçekten bitti mi diye sayfa karıştırmaya devam edeceksiniz. Bu kitabı okumak için tarih bilginizin olması gerekmiyor. Tarihe meraklı olun yeter.
176 syf.
·Beğendi·10/10
Mükemmel bir tarihi roman . Selçuklu tarihini çok çok farklı bir şekilde ele alıyor Erkan hoca. Edebiyat ile tarihin mükemmel buluşması. Okumayanlar tavsiye ederim. Bir solukta okunuyor .
176 syf.
·10/10
Açıklamasında diyor ki; "Tarihin romana değil, romanın tarihe malzeme olduğu ‘gerçek’ bir tarihî roman...
Bu romanda gerçek olayları okuyacak, gerçek insanlarla tanışacak, gerçek mekânlarda dolaşacak, gerçek hayaller kuracaksınız..." aynen böyle. Kitap ince evet ama gerçekten Selçuklu tarihi hakkın o inceliğine göre sağlam bilgiler veriyor.
176 syf.
·Beğendi·10/10
Erkan hoca bizzat salı günleri Türkiye Selçuklu Tarihi dersime girdiği için asla objektif olamayacağım.

Hocanın dersteki kadar akıcı olan kaleminden çıkmış bir eser. Selçuklu - Abbasi ilişkisi hoş bir sekilde romana dönüştürülmüş.

Objektif olacağım tek nokta ise kitabın yazılmış güzel ve anakronizmden uzak nadir tarihi romanlardan olmasıdır.
176 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Tarihi roman severler için güzel bir seçenek. Dili anlaşılır, konusu ilgi çekici ve kendine çeken bir kitap.

Büyük Selçuklu Devleti zamanında geçiyor hikaye ve Sultan Alp Arslan'ın şehit edilmesini ana konu olarak ele alıyor. Okumanızı tavsiye ederim.
176 syf.
·8 günde·9/10
Benim gibi fazlasıyla tarihe ve o tarihte Alparslan gibi efsane komutana hayranlığınız var ise şiddetle okunması,okutulması gereken bir kitap:Berzem.
Hep bir okumayı ötelemiş idim.Okuyunca görüyorum ki harbiden yazık olmuş okunmadan geçen zamanıma.Yazarın efsane üslubu ve kitabın konu örgüsü sizi bu zamandan azade kılıp 11.yüzyılın son çeyreğine ışınlayacak.En vefakâr ve kadirşinas dostlarla kitaplar ile kalın,hoşçakalın...
Keyifli okumalar efendim.
176 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kerbela Müslümanlar için ne ise Berzem de Müslüman Türkler için odur... Edebiyat dünyasında yüzlerce tarihî roman mevcut. Ancak tarihi saptırmadan, gerçek olana sadece edebî bir ruh bahşederek akıcılık, olay örgüsü, anlaşılır bir üslup da ekleyince ortaya tarihi saptırmadan da bu işin yapılabileceğini gösteren "Berzem" çıkıyor. Erkan Göksu zaten özellikle de Selçuklu tarihi konusunda kendisini ispatlamış, alanında son derece yetkin bir abimiz, hocamız. Bu bakımdan Berzem'i elime alıp ilk incelediğimde acaba dedim, acaba akademik ve ağır dilden kopup da yalınlığı yakalayabilmiş midir diye düşünmedim değil. Ancak Berzem'i okudukça bu düşüncem sis bulutları dağılır gibi dağıldı, gitti.

Bu kadar girişten sonra spoiler vermeden romanın konusundan kısaca bahsetmek lazım. Roman 1089-90lı yıllarının Bağdat, İsfahan, Nihavend şehirleri ve (lanet olasıca) Berzem Kalesi'ni kendisine sınır çizmiş. Ama asıl olay Bağdat ve Berzem'de. Konu olarak ise Sultan Alp Arslan'ın şehadete erişi ve Alp Arslan'ın ferraşının (yani Sultanın yataklarını hazırlama, halılarını serme, otağını kurup kaldırma gibi işlerden sorumlu görevli) Bağdat'ta yaşadığı olaylar üzerine kurulu. Romanın ortalarında "Allah'ım çabucak geleyim sona çok merak ediyorum" diye diye elimden düşüremedim desem abartmış olmam.

Özellikle Sultan Alp Arslan'ın şehid edilişinin anlatıldığı kısımda kalbim durdu, tüylerim diken diken oldu. Sanki o lanet anı ben de yaşadım. Tekrarlandı gözümün önünde.

Berzem, tatlış ve küçük bir roman. Hacmi küçük olsa da içi çok büyük. Yer yer Bağdat, Abbasî sarayı tasviri, Bağdat halkı vs.... o kadar yerinde tasvir edilmiş ki sizi o günlere götürüp getirebilir.

Ayrıca romanda geçen zamana ve olaylara az çok ilgi duyan ama akademik yazından da kaçan kişiler, Berzem sayesinde çok şey öğrenebilir.

Keşke romanın yazarı bunu bir üçleme yapsa da ikincisinde Sultan Melikşah'ın ve Vezir Nizamü'l-Mülk'ün suikastlarını da işlese diye içimden geçirerek incelememe son veriyorum. :)
"Her Firavun'un bir Musa'sı olacak
Mansur ile İmam, mahşerde buluşacak.."
Erkan Göksu
Sayfa 93 - Bilge kültür sanat yay
Türklerin oklarının isabetinden kurtulmak için aklı olana düşen, onların tuttuğu yolu tutmak, onlardan yana olmaktır. Derdini dinletmek ve Türklerin gönlünü almak için onların dilleriyle konuşmaktan başka yol yoktur..
Erkan Göksu
Sayfa 64 - Bilge kültür sanat yay
Hem bu harp adamlarının uyudukları nerede görülmüştü? Bunların hepsinin mezara, hatta öteki dünyaya kadar götüreceği kabusları olurdu.(...) Bu yüzden harp adamları uykudan korkar, el etek çekilip herkes rüya alemine girerken onlar kaçarlardı.
Erkan Göksu
Sayfa 41 - Bilge Kültür
Kılıç ne kadar keskin olsa da yüreksizin elinde işlemez ve inanmış adamı kılıç dahi kesemezdi..
Erkan Göksu
Sayfa 132 - Bilge kültür sanat yay.
Herkes konu hakkındaki düşüncelerini ortaya koyup diyeceğini dedi. Bazıları Sultan'ın gazap ateşini harlarken, bazıları da söndürmek için şu taşıdı. Ne kadar konuşup tartistilarsa da ne şu ateşi söndürebildi, ne de ateş suyu yaktı.
Erkan Göksu
Sayfa 56 - Bilge kültür sanat yay

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Berzem
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059241465
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat
"İhaneti iblisler yazadursun, ben vefa ve sadakati yazacağım…"

Berzem…
Muhteşem çağın mütevazı çocuklarının hikâyesi…

Akademik hayatını Selçuklu tarihinin, Selçuklu kültür ve medeniyetinin bilinmeyenlerini araştırmakla geçiren Erkan Göksu'nun kaleminden…

Tarihin romana değil, romanın tarihe malzeme olduğu 'gerçek' bir tarihî roman...Bu romanda gerçek olayları okuyacak, gerçek insanlarla tanışacak, gerçek mekânlarda dolaşacak, gerçek hayaller kuracaksınız...

Kitabı okuyanlar 76 okur

  • Uğur Aktaş
  • Mustafa Beşir Akbal
  • Elif Begüm Ateş
  • Sevim Pelister
  • Hilal
  • ZehraÖ.
  • Fırat Tahran
  • Güzide
  • Diary of Last Man Existed
  • Nihal Demir

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.4 (11)
9
%12.5 (4)
8
%21.9 (7)
7
%18.8 (6)
6
%6.3 (2)
5
%3.1 (1)
4
%3.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0