Bilginin Efendisi

9,0/10  (9 Oy) · 
14 okunma  · 
8 beğeni  · 
558 gösterim
Türkiye'nin Amin Maalouf'u olmaya aday

İbni Arabi, Tapınak Şövalyeleri, Cizvit Papazları... Sır Hep Sır Olarak Kalmalı

Tapınak Şövalyeleri hiçbir sırlarını "gizli kütüphane" kadar derinde saklamadılar. Çünkü içinde İbn Arabî'nin kayıp el yazmaları da bulunan ve Nostradamus gibi pek çok bilim adamının yetişmesini sağlayan bu kütüphaneden daha değerli bir şeyleri yoktu.

Kadavra kadar itaatkâr Cizvit rahipleri, Büyük Âlim'in Şövalye Whitfeld'e emanet ettiği sırra ulaşabilecek mi?
Bir çift tılsımlı gömlekle korunan "gizli kütüphane" nin son efendisi kim olacak?

Bilginin Efendisi'ni okurken, "bilim" ve "mistisizm" kavramlarına farklı bir gözle bakmaya başlayacaksınız.
Şam'dan Northumbria'ya, Üsküdar'dan Cambridge'e uzanan bu soluk kesici serüveni okuduktan sonra "doğu" ve "batı"sizin için eskisinden farklı anlamlar ifade edecek.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  422
 • ISBN:
  9786054455690
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk eseri. Kurgusu, olay akışı ve bağlantıları inanılmaz keyifli ve doyurucuydu. Tarihi kurgu olan eserin sayfalarını çevirirken, 2000 yıllık sırrın nasıl keşfedileceğini, nasıl bir araya geleceğini merak ederek okudum. Bilim ve dinin çatışması günümüzde olduğu gibi asırlar öncesinden devam ederek bu güne gelişini hayret ederek ve düşünerek okudum...


Eserin konusu, 1200'lü ve 2009'lu yıllar arasında geçiyor. Emanet olarak verilen el yazmalarının peşinde olan tarikat ve canı pahasına korunmaya çalışılan İbn Arabi eserleri...

Gizli bir kütüphane ve kütüphaneyi açacak olan iki tılsımlı gömlek...

Türk bir baba ile İngiliz bir annenin oğlu olan Yakup, Cambridge'de sürdürdüğü eğitimine devam ederken, annesinin aile sırrını öğrenme isteğine engel olamaz ve uşak, Rupert Hoare ile annesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen, Whitfeld ailesinin köklerini, yaşanmışlıklarını değerli el yazması günlüklerden öğrenmeye çalışır. Tapınak Şövalyelerinden olan ataları, İbn Arabi'nin kendilerine emanet ettiği el yazmalarını ve emanetini korumak adına verdikleri büyük savaşın ortasında kendisini bulacağından habersiz olarak okuduklarını hazmetmeye çalışmaktadır. İstanbul'da yaşayan dedesinin mensup olduğu tarikat ile annesinin aile sırrı arasında nasıl bir bağ olduğunu ve dedesin deki emanette olan işaretlerin yolunu takip etmeye başlayıp, sırrı çözmek için kendi canını da tehlikeye atmaktan çekinmeyeceğinin fark etmeye başlaması uzun sürmeyecektir...

Cizvit rahiplerinin gizli toplantılarında bilime ne kadar karşı olduklarını, bilimin Tanrı'ya değil şeytana hizmet olduğunu savunmaları ve tüm dinlerden destek bulmaları ile tılsımlı gömleklerin bir araya gelmesini engellemek için verdikleri uğraş başarıya ulaşacak mıydı?

Mistisizm ve bilimin bir araya gelerek; İslam'la yükselişe geçen bilim dünyasına doğudan ışık tutan din ve bilim adamlarının eserleri asırlar öncesinde Hristiyanlık alemini aydınlatırken, günümüzde nasıl oldu da bilimi İslam coğrafyası kabul etmemeye başladı?

Derin araştırmalar yapılarak yazılan kitapta, İbn Arabi, Nostradamus gibi bilginlerin hayatı ve araştırmaları hakkında bilgilere de rastlayacaksınız...

Çok büyük bir keyifle okudum. Mistisizm ve tarihi kurgu seven tüm kitap dostlarına tavsiye ederim....

Erhan Kurupınar 
30 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Tapınak şövalyeleri döneminden günümüze bağnazlıkla bilimin mücadelesi kitabın ana konusunu oluşturuyor.İbn-i Arabi'nin elyazmalarının da bulunduğu gizli bir kütüphanenin geçmişten günümüze korunması ve bu koruyuculuk vazifesini üstlenmiş son ailenin oğlu yakubun sırrın peşine düşmesinin macerası biçiminde özetleyebiliriz.Bu kütüphaneden nostradamusun yaptığı çalışmalarda belirtiliyor.Dan brown tarzı iyi bir kurgu ancak anlatımı biraz yavan kalmış.

SonsuzKudretHuzurundaSadeceHiç ⓔⓘⓢ 
 15 Oca 17:37 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın okuduğum dördüncü kitabı. Anlatımına, olay örgüsüne, tarihi bilgisine ve olayları birbirine bağlayış tarzına güvendiğim ve keyifle okuduğum sayılı yazarlardan biridir. Okuduğum diğer kitaplarını çok sevmeme rağmen bu kitabındaki olay örgüsü ve olayların birbiriyle bağlantısı inanılmaz keyifli, merak uyandırıcı, yer yer şaşırtıcı ve kızdırıcıydı. Şuana kadar okuyupta etkisinden kurtulamadığım kitaplar arasında yerini aldı bile :)
Kitabın konusu 1200 ve 2009 yılları arasında geçiyor. Yüzyıllardır korunan Ibn Arabi'nin el yazmaları, bir anda ortadan kaybolan profesör Whitfeld ve uşak Hoare, Cizvit Papazları, Whitfeld ailesinin sırrının peşinde olan Perinde ad cadaver üyeleri, Eastgate evi, tılsımlı ikiz gömlekler, anahtarların sırrı ve daha bir çok gizem...
Annesinin tüm ısrar ve ikazlarına rağmen Jacob Whitfeld yüzyıllardır korunan Whitfeld ailesinin sırrına Bay Hoare'nin üç ciltlik el yazmalarını okuyarak, Bay Hoarenin ve babası Tacettin'in yardımıyla ulaşıyor. Tılsımlı ikiz gömleklerin sırrı ise böylece açığa çıkarılmış oluyor. (Claire ve Albert karakterlerini sinirlerime hakim olamayarak okuduğum doğrudur ) Kitapta bunların yanı sıra Ibn Arabi ve Nostradamus gibi bir çok bilim adamına,bilim ve din tartışmalarınada değinilmiş. Kitabın en şaşırdığım yeri ise Rupert Hoare'nin tapınak şövalyesi olmasıydı.
Kitabın tanıtım bülteninde "bu soluk kesici serüveni okuduktan sonra 'doğu' ve 'batı' sizin için eskisinden farklı anlamlar ifade edecek" yazıyordu, şimdi "kafam batı, yüreğim doğu."

Kitaptan 13 Alıntı

Nurhan Işkın 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İsra Suresi 36. Ayet
"Bilgin yoksa peşine düşme, çünkü kulağın, gözün ve gönlün bu davranışından sorumlu tutulacaktır."

Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 139)Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 139)
Nurhan Işkın 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilginin peşinde olanlar müjde, kütüphane hizmet vermeye yeniden hazır!

Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 87)Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 87)
Nurhan Işkın 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne olmustu da yüzü aydınlığa dönük İslam düşünürleri birer birer tarihin sayfalarına kazanırken cahil cühela sözde dindarlar baş tacı edilmişti?

Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 233)Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 233)
Nurhan Işkın 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nostradamus'un kütüphanenin hakkını en çok veren bilim adamı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 131)Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 131)
Nurhan Işkın 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İbn Arabi çok özel bir zekaya ve hafızaya sahip. Öğrendiklerini yan yana getirme ve ayrıntılarda boğulmama kabiliyeti çok yüksek. Pek çok Müslüman bilginden farklı olarak İspanya gibi sıradışı bir coğrafyada, üstelik eğitimli bir ailede dünyaya gelmenin nimetlerinden yararlanmıştır.

Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 22)Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 22)
Nurhan Işkın 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünya'nın ışığı olacak, bugünü ve geleceği aydınlatacak bilgi burada bizimle! Gözümle gördüm, elimle tuttum! Şimdi ikimiz bu bilgiyi gizleyeceğiz.

Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 27)Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 27)
Nurhan Işkın 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

1500'lü yılların ilk yarısına damgasını vuran bu sıra dışı Şeyhülislam, İsra Suresi'nin otuz altıncı ayetini mesnet göstererek bir süre için bile olsa Büyük Alim'in fikirlerini korumaya almıştı.

Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 139)Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 139)
Nurhan Işkın 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nostradamus'un o güne kadar gördüğü en büyük değilse de en ilginç kütüphanede, iki adam baş başa kalmışlardı.

Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 116)Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 116)
SonsuzKudretHuzurundaSadeceHiç ⓔⓘⓢ 
 15 Oca 01:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İstanbul, Aralık 2009
"Peygamber Efendimiz Hazreti Ali'ye sadece kendisiyle paylaştığını söyleyerek ilahi aşkın sırrını verdi. Sır o kadar ağırdı ki Ali Efendimiz onu ancak Medine şehrinin dışına kadar taşıyabildi. Yolda gördüğü ilk suyu çekilmiş kuyuya büyük sırrı anlattı. Sırrı öğrenen kör kuyunun suları yükseldi, coştu, sel oldu. Taşan sular etrafta bulunan cılız kamışlara can verdi. Zaman geçti kuyuya bir çoban geldi. Kamışlardan birini kesti, gövdesine delikler açtı, dudaklarına götürüp üfledi. Kamış inledi. Çıkan ses dört bir yanı sardı, duyanları hayran bıraktı."

Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 213 - undefined)Bilginin Efendisi, Osman Balcıgil (Sayfa 213 - undefined)
2 /