Bir Evlilik Komedisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.283
Gösterim
Adı:
Bir Evlilik Komedisi
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051712536
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Kitap
Evlenmemiş üç kız kardeş, Aydan, Niver ve Yonca... Yana yakıla kızlarını evlendirmeye çalışan bir anne Afet Hanım... Bu roman, şehirli kadının ve toplumun evliliğe bakış açısının keyifli bir yansıması.

Aşkın, ilişkilerin hızla tüketildiği günümüzde, belki de birçoğumuzun yaşadığı benzer olayları komik yanlarıyla ele alan; beklentilerimizi, yargılarımızı ve en önemlisi bakış açımızı değiştirmemizi sağlayacak bir kitap.

Aşk Başka Evde, Piruze/Şam'da Bir Türk Gelin, İncir Kuşları gibi çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz'den zaman zaman hüzünlendiren, ama çokça da güldüren nefis bir roman...
Aşkın , ilişkilerin hızla tüketildiği günümüzde ,belki birçoğumuzun yaşadığı benzer olayları komik yanlarıyla ele alan ; beklentilerimizi , yargılarımızı ve en önemlisi bakış açımızı değiştirmemizi sağlayacak bir kitap.
Keyifle okuyun ..
3 evde kalmış kızın toplum baskısını ve başlarından geçen komik halleri konu alıyor. ben sanki sinan akyüz değil de bambaşka birinin kitabını okuyor hissine kapıldım. diğer romanlarının yakından uzaktan alakası yok. bence sen acıyı işlemeye devam et sinan akyüz. :)
Gerçekten eglenceli bir kitap (: okurken eglendigim ve keyif aldıgım bir kitap oldu.
-
canımında sıkıldıgı zamanlarda beni eglendiren kitaplardan çok mutlu oluyorum . kitabın konusuda 3 bekar kızın evlendirme çabaları . ()
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Eğlenceli olacağını düşünerek almıştım, yanılmamışım. Günümüz şartların da okuyup kariyer yapan kızların evlenmek de zorlandıklarını anlatan bir kitap. Ayrıca toplum ve aile baskısı komik hikaye ve sözlerle anlatılıyor. Üç kız kardeş anne ve onların farklı kişilikte ki arkadaşlarının yaşamı konu ediliyor. Tatil için iyi bir kitap sayılabilir. Hepimizin annesi gibi bir anne. " evlensene tohuma kaçtınız" diye feryat ediyor.
Blogumdan alıntılama yapıyorum.Spoi içerebilir.Bilgilerinize.
Afet Hanım,üç evlenememiş kızı ile birlikte yaşamaktadır.Dişarda herkese karşı kızlarını savunur ama eve gelince kızlarına kızar.Çünkü üç kızı da hala dvlenememiştir.Hep mahalledekilere rezil olduğünu,herkes torun sevip damatları ile övünürken onun bunları yapadığını söylenip durur ve biç susmaz.

Afet Hanım,her gördüğü bekar erkegı potansiyel damat adayı olarak görür ve

neredeyse her gün eve misafir gelir.Misafirlere de devamlı kek börek yapmaktan bıkmıştır.Bence en önemli iki karakterden biri Afet Hanım'dır.Ayrıca demeyi unutmadan Afet Hanım hazır cevaptır ve kızları ile ağız dalaşı yapmaya bayılıyor. :)

Digeri ise Afet Hanım'ın ikinci kızı Niver.Niver'in ilişkileri,arkadaş çevresi ve ilişki çabaları yer almakta.Niverle olan kısmın en güzel yeriarkadaslarıyla olduğu zamanlarda okunan şiirler,söylenen müzikler idi. :)
Sinan Akyüz bu romanıyla tarz değiştirmiş. Bir Evlilik Komedisi kitabı komedi türünde yazılmıştır adından da anlaşılacağı üzere. Ben daha ilk sayfalarından itibaren yüzümde bir tebessümle, büyük ilgi ve beğeniyle okuyup saatler içinde bitirdim. Eğlenmek, gülmek istiyorsanız bu kitap tam da size göre. Üç bekar kız kardeş ve onları evlendirmeye çalışan anne... Bu annenin ve kızlarının haline çok güleceksiniz. Peki ya hep gülmek mi var bu romanda? Hayır, kızların şanssızlığına hafiften üzülüyorsunuz zaman zaman. Yazara ve Alfa Yayınına sonsuz teşekkürler...
Ve bir kitap daha biter... kitap adı üstünde tam bir evlilik komedisi sıcacık, akıcı çoğu zaman yüzünüzde tebessümlerin eksik olmayacağı bir eser. Hani anneniz, teyzeniz, halanız, komşu teyzelerinizden duyduğunuz ...hele de evlendirmek istedikleri birileri varsa kafalarında onları durduramazsınız ya... Cümleler en beklenmedik yerde en beklenmedik şekilde evlendirmek istedikleri kişinin yanında "tam isabet, oh olsun" edasındaki tiplerin yer aldığı bir roman olmuş. Bazen de ooo birilerini derinden etkileyen kendiyle yüzleşmesini sağladığı karakterler .. ne diyeyim okuyun dostlarım eğlenmek lazım arada 🤫
Genelde bu tür kitapları kafamın ya da zamanının çok dolu olduğu dönemlerde biraz eğlenmek için okuyordum ancak son zamanlarda hiç bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum. Özellikle son cümlesiyle öyle bir kahkaha attırdı ki... Sinan Akyüz bu kitapla ters köşe yapmış sanki. Çünkü düne kadar yazarın adını duyunca İncir Kuşları aklıma gelir hüzünlenirdim. Sanırım yazar kendini her alanda ispatlamaya çalışıyor.

Yalnız bir kaç yerde Kocan Kadar Konuş'a benzetildiğini gördüm, bir yere kadar doğru ama komedi türündeki bir kitaba göre çok fazla altını çizdiğim cümle olması nedeniyle diğerlerinden ayrılıyor bana göre.
Okurken çok eğlendim gerçekten. Uzun zamandan beri okuduğum en eğlenceli kitaplardan biriydi. Kültürümüzü ve içerisindeki kültür çatışmalarını öyle güzel harmanlayarak komedi tarzında kaleme alıp irdelemiş ki! Nehir Erdem'in "Çiçek Kızlar" adlı kitabı gibi; içerisinde aile var, arkadaşlık var, ilişkiler var, kültümüzden etkilenmelerimiz ve etkilenmemek için direnişlerimiz var. Toplumumuzdaki karakterleri inceleyip, kitabında es geçmeden yer vermeye çalışmış bu karakter çeşitliliğini. Beğendim. Hayatımızın içerisinden, gülmek için okunabilinecek hoş bir kitap.
Nokta bilinen en küçük noktalama işaretidir. Cürmu küçük ,hükmü büyüktür.Diğer işaretler gibi arkasından gelecek cümleye ihtiyacı yoktur...Nokta koyunca BİTTİ demektir... Hayatınızda nokta koyduğunuz yerlere dikkat edin ve ne olursa olsun asla virgüle çevirmeyin...Okurken zaman zaman hüzünlensem de çokça da güldürdü beni. Herkesin yaşadığı şeyleri,farklı bakış açısıyla değerlendirerek gerçekleri yüzümüze vuran bir kitap.
Bekar uc kiz kardes , ailesi ve etrafinda donen evlenmeleri icin yapilan organizasyonlar ve olaylarin anlatildigi bir kitap... Sinan Akyuz'un daha once okudugum kitaplarina nazaran tarzi biraz daha farkli geldi, mizahi yonu daha baskin bunun yani sira kitabin dili gunluk konusma dilinden olusuyor fakat gereksiz buldugum ifadeler de var. Gunumuz topulumunun bekar insanlar uzerinde olusturdugu '' evlilik baskisi '' ve sanki evlenmeyenlerin eksik oldugu yargisini iyi dile getirdigini dusunuyorum. Kitabin edebi yonunu yargilmak sahsima dusmese de ; ben bir okur olarak kitabi cekirdek cerez tabir edebilecegimiz bir lezzette buldum. Kafanizi dagitmak icin okunabilir. Son olarak; Sinan Akyuz'un diger kitaplarini daha cok sevdigimi de belirtmeden gecemeyecegim.
Ben bu kitabi okurken
mizahi üslubuna bayıldım
Sinan akyüz bu kitapta
Amiyane bi tabirle
Evde kalmis kız kurularını
Ve onlara hayırlı kısmet arayan
Hısım akraba eş dost
Ve en önemlisi de anneleri
Ele almış
Oldukça keyifli bi kitap
Kitabin bazı bölümlerinde
Sesli kahkahalar atabilirsiniz
Hatta bazı karakterler ve replikleri
Size de çok tanıdık gelebilir
"Çünkü aşkı değerli kılan şey sevilmek değil, birini sevmektir. Kadınlar da sevmeyi öğrendi."
"Birine 'sevgilim' demem, çünkü bu lafı hiç sevmem. Bu lafın yerine 'sevdiğim' derim."
Acınla gel neşenle gel
Can evime buyur
Giden gitti yollar ıssız
Yüreğim sensiz uyur...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Evlilik Komedisi
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051712536
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Kitap
Evlenmemiş üç kız kardeş, Aydan, Niver ve Yonca... Yana yakıla kızlarını evlendirmeye çalışan bir anne Afet Hanım... Bu roman, şehirli kadının ve toplumun evliliğe bakış açısının keyifli bir yansıması.

Aşkın, ilişkilerin hızla tüketildiği günümüzde, belki de birçoğumuzun yaşadığı benzer olayları komik yanlarıyla ele alan; beklentilerimizi, yargılarımızı ve en önemlisi bakış açımızı değiştirmemizi sağlayacak bir kitap.

Aşk Başka Evde, Piruze/Şam'da Bir Türk Gelin, İncir Kuşları gibi çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz'den zaman zaman hüzünlendiren, ama çokça da güldüren nefis bir roman...

Kitabı okuyanlar 144 okur

  • Eclipse
  • Kadriye kvk
  • Sema Öztürk
  • Sanem Fergan
  • Yasemin Kurt
  • Ebru DEMİR
  • Sanem Turan
  • Showy
  • Berrin Öztürk
  • Maşa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%15.8
25-34 Yaş
%29.8
35-44 Yaş
%36.8
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.4
Erkek
%2.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.4 (16)
9
%12.7 (8)
8
%12.7 (8)
7
%19 (12)
6
%7.9 (5)
5
%3.2 (2)
4
%7.9 (5)
3
%3.2 (2)
2
%4.8 (3)
1
%3.2 (2)