C I A'nın Büyük Operasyonları

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
419 gösterim
Elinizdeki kitapta CIA'nın en büyük 42 suçu özetlenerek anlatılıyor. Yasadışı, kanlı faaliyetlerin bu özeti bile, bağımsızlık, özgürlük ve adalet yanlısı herkesin kemiklerini sızlatmaya yeter. CIA'in bir 'istihbarat toplama örgütü olduğu' düşüncesi, CIA'nın en büyük propaganda zaferidir. 'Merkezi Haber Alma Ajansı' adına rağmen, CIA'nın temel işlevi, gerçekte, ekonomik savaşı, darbeleri, suikastları ve hatta soykırımı da içeren örtülü ve gizli operasyonları yürütmektedir. Örtülü operasyonlar CIA'nın can damarıdır. Okuyacağınız operasyonlardan birkaç örnek: CIA'in kuruluşundaki Nazmi mayası: Gehlen Org; uluslararası Kontrgerilla örgütlenmesi: Gladio; İran, Guatemala, Zaire, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Yunanistan, Şili darbeleri; JFK, Malcolm-X, Martin Luther King, Robert Kennedy, Orlando Letelier suikastları; Domuzlar Körfezi çıkarması; Vietnam, Kamboçya, Laos harekâtları CIA'in uluslararası uyuşuturucu kaçakçılığı; Jonestown katliamı; Watergate skandalı; Grenada işgali; El Salvador, Nikaragua, İran/Kontro olayları; Pan Am 103'ün düşürülmesinde CIA'in rolü; Körfez Savaşı ve Irak; Yugoslavya'nın parçalanması...
CIA'in tarihçesini ve teorisini inceleyen Adnan Akfırat'ın önsözüyle birlikte okura sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2001
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789753431385
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

CIA, ABD kampuslarındaki devasa varlığını, "Amerikan üniversitelerinde okuyan çok sayıda yabancı öğrenciye çengel atmaya çalışmamak enayilik olur" diye açıklar. CIA'nın İç Temas Bölümü, ABD dışına giden turist ve işadamlarından bilgi toplamak için gereklidir. Bir de ABD topraklarındaki yabancı müdahalelerine bakan İç Operasyon Bölümü var ki, elçiliklere sızar.
CIA, bütün bunları yapabilmek için, ülke dışında olduğu gibi ABD içinde de paravan şirketler ve göstermelik örgütler ağı kurmuştur. Tüm bunlara karşın, CIA, ABD içinde hiç faaliyet göstermediğini iddia eder.

C I A'nın Büyük Operasyonları, Mark ZepezauerC I A'nın Büyük Operasyonları, Mark Zepezauer

Devletler, varlıklarını sürdürmek için güçlü istihbarat örgütlerine ihtiyaç duyarlar. Fakat, CIA'nın esas olarak bir istihbarat toplama faaliyeti olduğu düşüncesi, başlı başına, CIA'nın en büyük propaganda zaferidir.
İsmine rağmen, Merkezi Haber Alma Ajansı'nın (CIA) temel amacı daima ekonomik savaşı, suikastları ve hatta soykırımı da içeren örtülü operasyonlardır.

C I A'nın Büyük Operasyonları, Mark ZepezauerC I A'nın Büyük Operasyonları, Mark Zepezauer