Çalınan Taç

7,8/10  (17 Oy) · 
48 okunma  · 
10 beğeni  · 
376 gösterim
Çalınan Taç (Prens ile Dilenci) hikâyesi 16. yüzyılda, bir sonbahar günü, İngiltere’nin Londra kentinde başlar. Sefil mi sefil buz gibi bir evde fakir bir ailenin istenmeyen çocuğu Tom Canty dünyaya gelir. Onunla aynı anda İngiltere’nin en zengin ailesinin de bir çocuğu olur. Ülkede herkesin aylardır heyecanla beklediği ve bir gün kral olarak taç giyip tahta çıkacak olan Edward Tudor’dur bu çocuk. Zavallı Tom her gün açlıkla savaşıp dilenmesi için sokaklara salınırken, Galler’in genç prensi Edward görevleri yalnızca kendisini soyup giydirmek olan bir hizmetkâr ordusuyla yaşamaktadır.
Günün birinde bu iki çocuk karşılaşır. Çocuklar sırf eğlence olsun diye giysilerini değiş tokuş ederler ve heyecanlı bir macera başlar.
Çalınan Taç (Prens ile Dilenci) Mark Twain’in çocuklar için yazdığı tek romandır. Ancak bu sözlerden çocuksu bir dille yazıldığı ya da yalnızca çocuklara göre yazılmış bir eser olduğu sonucu çıkarılmamalıdır. Tam tersine bu roman pek çok alanda çığır açmış bir eserdir.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786053601760
 • Orijinal Adı:
  The Prince and the Pauper
 • Çeviri:
  Yasemin Aktaş
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melih Karaman 
 22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 31 günde · 8/10 puan

Diğer adı "Prens ve Dilenci" olan hikayemiz, aynı zamanda doğan fiziksel olarak birbirine çok benzeyen iki çocuğu konu alıyor.Biri zor şartlar altında yaşayan, zalim babası tarafından zorla dilendirilen Tom. Diğeri yediği önünde yemediği ardında, her türlü imkanlara sahip genç prens Tudor. Kahramanlarımız birbirlerinin hayatlarına özenince hikaye başlıyor. Kitapta sınıfsal farklılıklara değinilmiş,Her çocuğun okuması gerektiğini düşünüyorum çünkü kitaptan çıkarılacak çok ders var..
Mark Twain`in en çok bilinen kitabı Tom Sawyer`dan daha çok beğendiğimi de söyleyebilirim.

Aslında "Çalınan Taç" değil de "Kaybedilen Taç" olmalıymış bence bu kitabın adı. Çünkü asıl prens, yeni tanıştığı arkadaşına tacını kendi elleriyle veriyor. Daha sonra kendini ne kadar anlatmak istese de inanmayan görevlileri oluyor. Demek ki gerçekten kendi prenslerini tanımıyorlardı - ne kadar diğer çocuk gerçek prense çok benzese de birbirlerinden ayıran özellikleri vardı, mesela üslupları-
Velhasıl kelam gerçek prense sadece bir adam inanıyor. Ve kendisinin yerine geçen hayalci prensin vicdanının sayesinde tekrar tahtına oturabiliyor...

Ekin Doksöz 
06 Nis 19:46 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kitap genel olarak güzeldi. Ama bazı yerleri beni acayip sıktı diyebilirim. Çok daha fazla beğendiğim kitaplar vardı. Kitaba bu kadar puan verdiysem sebebi konusu ve sonudur. PUAN:6.5/10

Kitaptan 1 Alıntı

Berika• 
 25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kişinin kafası ve kalbi boşsa,karnı tok olmuş, neye yarar! Bugün öğrendiklerimi hep aklımda tutacak, aldığım dersi hiç unutmayacak, halkımı bu sıkıntılardan kurtaracağım.Ne de olsa insanın kalbini yumuşatan da, içine iyilik ve cömertlik aşılayan da bilgi değil mi?"

Çalınan Taç, Mark Twain (Sayfa 21 - Kültür yayınları)Çalınan Taç, Mark Twain (Sayfa 21 - Kültür yayınları)