Can Parası

7,0/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
680 gösterim
Fakir Baykurt, öykülerinde köy yaşamının sertliği, yoksulluk, cahillik, taassup, batıl inanç, sömürü gibi sorunları ele alarak köylünün maddi ve manevi dünyasını toplumsalcı ve gerçekçi bir bakıştan işliyor. Gözlemlerden, canlı tanıklıklardan yola çıkan yazar, günlük konuşma dilini öyküye taşıyarak zaman zaman mizahi bir dil kullanıyor; bürokrasinin çarkları arasında sıkışan ama içinde de bir umudu barındıran "sıradan insanı", yaşadığı yerin atmosferiyle birlikte çarpıcı bir biçimde betimliyor.

İlk basımı 1973'de yapılan ve 1974 yılında Sait Faik Öykü Ödülünü alan Can Parası'nı yeniden okurla buluşturuyoruz:

"Kavak hevesi tam bu işlerin içindeyken doğdu. Gezdiği köylerde kasabalarda kıpırtı yoktu daha. Radyodan duymuş, gazetelerde görmüştü. Fabrikanın 100 metre yukarısındaki Kozpınar'a rakı içmeye giderlerdi ara sıra. Çukur'dan, Zeytinköy'den bir kuzu alır, beş altı arkadaş otururlardı. Yeni gelmiş bir müdürü çağırırlardı kimi zaman. Arkadaşlar fabrikaya kadar arabayla gelir, yukarısını yürürlerdi. Güzel yerlerdi çünkü. Ekilmiş tarlaların, sebzeliklerin arasından geçerdi yol. Ağaçlar, kimi dalı meyveden kınla kınla, kimi de başlarını alıp göklere çekilerek, toprağın yüzünü gölgelendirirdi. İrfan'ın babası toprak işlerine dalmadı pek. Bu fabrikayı da Rumlar göçüp giderken Topal Aleksi'den aldı. Aleksi'nin fabrikası Tavas yolunun üstünde, Rum değirmeninin altında, kuytudaydı. Bir gün işe yarar diye değirmeni de satın aldı Hacı Kâmil. O günkü günde, Rumlar tatlı can derdinde! Para değildi değirmen filân? Tabii değirmeni alınca, arığını da almış oldu, tapuya öyle geçti."
-Kavak 214-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789750406720
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
BİROL COŞKUN 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Derdine derman arar Cemile,
İki çocuk var geride,
Babasının sırtında,
İnim inim inler Cemile.
Diz çökmüş duvar dibine,
Yanın da babası,
Duvarlar sağır olmuş sesine,
İnim inim inler Cemile.
Devlet sırtını dönmüş,
Cemile den önce millet ölmüş,
Son nefesini bir han da vermiş,
Gözleri açık gitmiş Cemile. (B.C)

Mehmet Kesdal 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 5/10 puan

1972 yılında okuyup özetini çıkarmıştım.Sömestre ödevimiz idi.Çok duygusal bir hikaye olduğunu ve zaman zaman gözlerimin yaşardığını hatırlıyorum.Acaba şimdiki çocuklar bu hikayeyi okuduklarında duygulanırlar mı?Merak etmekteyim.