1000Kitap Logosu
Fil Hamdi
Fil Hamdi
Fil Hamdi

Fil Hamdi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
133 Kişi
538
Okunma
132
Beğeni
3.751
Gösterim
168 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 46 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Nesin Yayınları · Kasım 2018 · Karton kapak · 9789759038038
Diğer baskılar
Ramazan cebinde bisürü resim çıkarır, karıştırır. -Bu benim oğlanın resmi...Bu askerlik hatırası. Bu kimdi Mahmut? -O mu? Şey olacak...Eroin kaçakçısı Duman Ali... -Bu da otel faresi Suphi...Resimler birbirine karışmış. Bul şu Fil'i be Ramazan! Mahmut'la Ramazan resimleri karıştırırlar, Fil Hamdi'nin resmini ararlar... (Arka Kapak'tan)
6 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,92
8.4
10 üzerinden
133 Puan · 18 İnceleme
Gülbin akyüz
Fil Hamdi'yi inceledi.
168 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Kitabı okurken kendimi 70li yıllarda çekilen Kemal Sunal, Şener Şen , İlyas Salman filmlerini izliyor gibi hissettim.Özellikle Kemal Sunal’ın vitrindeki tavuğu izlediği için ondan para alan lokantacı sahnesindeki gibi bir cok tanıdık hikayeyi barındırıyor...içinde bulunulan hızla değişen dünyaya ayak uyduramayan garibanın sırtına semerlerin vurulduğu.Düzenbazların, komisyoncuların ,Bankerlerin, Dalkavukların arttığı dünya mizahi olarak ele alınmış
Fil Hamdi
8.4/10
· 538 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Özlem
Fil Hamdi'yi inceledi.
186 syf.
Babamın kitaplığında bulduğum 1975 basımı bir kitap Fil Hamdi. Hatta ben neden hiç Aziz nesin okumadım acaba diye kendimi de sorguladığım, okuduğum ilk Aziz Nesin eseri. Kitap ilk olarak 1956 yılında basılmış ve İtalya Altın Palmiye ödülü kazanan ilk Türk eseri özelliğini taşıyor. İçerisinde irili ufaklı çeşitli hikayeler var, Fil Hamdi bunlardan sadece bir tanesi. 60-70 yıl önce yazılıyor, okuduğunuzda hala gülebiliyorsunuz ve en önemlisi maalesef hala aynı memleket sorunlarımız var, sanki hiç ilerleyememişiz gibi. Bu komik hikayeler arasında üzülmeden edemiyorsunuz. İnanılmaz bir mizah anlayışı, nükteler, taşlamalar, ironiler müthiş. Her hikaye güzel ancak benim en sevdiklerim, Mucize Aynalar ( buradaki ticaret zekasına bayıldım :), Fil Hamdi ( memleketimizdeki kraldan çok kralcı zihniyetini apaçık gösteriyor ), Mutluluğumu sana borçluyum, Bir kız nikah gününden kaçtı, Dalkavukluk İstemem ve son olarak Tebelleş. Ben okurken çok güldüm, çok eğlendim, hatta bu aralar ev kalabalık olduğu için, okuyup okuyup ev ahalisine anlattım, hepberaber eğlendik. Okumakta geç kalmışım, siz kalmayın, mutlaka okuyun diyorum ve keyifli okumalar diliyorum.
Fil Hamdi
8.4/10
· 538 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Meltek
Fil Hamdi'yi inceledi.
167 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Aziz Nesin.. Ne yaptın yahu, ironinin dibine vurmuşsun tebrik etmeden duramayacağım. :) İroni severim, ince bir zeka gerektirir ve herkesin harcı değildir gibi gelir. Aziz Nesin bu konuda cidden çok iyi. Özellikle ilk öyküleri okurken Olacak O Kadar izliyormuşum gibi geldi. Hatırlarsınız hepiniz; niyetleri kimseyi kırmak değildir, tam yerine rastgelir manzara koyarlar. Nasıl izlerdik o zeka dolu ironileri, şimdi düşündükçe şaşırıyorum. Gerçekten anlıyor muymuşum o yaşta diye. Gerçekten anlıyormuşum. Demek ki anlatmasını bilmek gerek. Sonlara doğru öykülerdeki konular çeşitleniyor, hükümet eleştirisinden genel insan eleştirisine dönüyor. Yine de zekice kurgular, tam yerinde ince mizah ile beni kendine hayran bıraktı. Bir de kitaplığıma ne zaman, nasıl katılmış olduğunu bilmediğim 1991 basımı Adam Yayınlarından olan bu kitap için çok tatlı bir ayrıntı eklemek istiyorum. Arka kapağında tatlı mı tatlı bir çocuk görüyoruz. Dedesi Aziz Nesin ile saklambaç oynarken çekilmiş bir fotoğraf ile. Diyor ki "Şımarmak her çocuğun hakkıdır. Yemek kadar da önemlidir. Nasıl çok yemek obur yaparsa çocuğu ve zararlıysa, çok şımartmak da zararlıdır ve çocuğu şımarık yapar. Hiç şımaramamış çocuklar, bunun eksikliğini yaşamları boyunca duyarlar." Çok ince bir hareket değil mi? Çocuklara böyle değer vermek ki Nesin Vakfı'nın da amacı bu değil mi? Uzun lafın kısası güzel adamsın vesselam.
Fil Hamdi
8.4/10
· 538 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
41