Rahmet Yolları Kesti

7,9/10  (15 Oy) · 
49 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.166 gösterim
Kemal Tahir bu eserinde uzun yıllar Türk edebiyatını meşgul eden eşkıyalık olgusuna başka bir açıdan bakar. Ağalık sisteminin eşkıyalıkla yoğun ilişkisini ve bunun giderek bir zorbalığa dönüştüğünü, halk arasında eşkıyalığa duyulan hayranlığın aslında çaresizlikten kaynaklandığını söyler. Kendi düzenini kurmuş eşkıya eskisi iki ağanın genç yaşta bir kızı kaçırmak için tezgahladığı oyunlar ve uzun, yağmurlu bir kış gecesinde meydana gelen olaylar hem
eşkıya-ağanın hem halkın hem de zulme uğrayanların gözünden olanca canlılığıyla anlatılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  383
 • ISBN:
  9789752732353
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Erdinç BİGE 
31 Oca 03:35 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kemal Tahir, bu eserini eşkıyalığa olumlu bakmak gibi bir yanlışın önüne geçmek için yazmış görünmektedir. "İnce Memed"den yaklaşık iki yıl sonra yayımlanmış olan eserindeki eşkıya eskileri ve çevresindekiler okuyanda tiksinti uyandıracak karakterlerdir. İnce Memed'in erdemli duruşundan eser yoktur. Yazara göre devlet otoritesindeki zaaflar, boşluklar eşkıyayı doğurur. Bu boşluk çoğu zaman da savaş esnasında olur.

Hangi zaman diliminde olursa olsun maske değiştirmiş eşkıyalar gıpta edilecek kahramanlar(!) olamaz, olmamalıdır. Gıpta edenlerde de bozukluk görür yazar.

Yazarın eşkıyaya bakış açısını özetleyen şu cümlesini tekrar ederek kısa incelememi noktalamak istiyorum:

“Bir memlekette halkın kahraman anlayışı, eşkıyadan yukarı çıkmamışsa o memlekette insanların çoğunluğu soyguna biraz yatkın demektir.” (Yorgun Savaşçı, Kemal Tahir (Sayfa 445 - İthaki Yayınları)

Afşin 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine bir Kemal Tahir klasiği. Dili akıcı, kurgu müthiş.

Bir ara bu ahlaksızlık haberleri çok fazla televizyona çıktığı zaman babama "Anadolu da bozuldu. Ahlaksızlık aldı yürüdü." demiştim de bana " Anadolu en ahlaklı zamanını yaşıyor, şimdilerde televizyonda görebiliyorsun da öyle sanıyorsun. Köy yerlerinde yaşananları bir bilsen!" demişti. Babamın söylediklerini doğrulayan bir kitap oldu benim için.

Her Kemal Tahir kitabı gibi okunması şart bir eser.

Rahmet Yolları Kesti benzeri kitaplar

Nurten Ulaba 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kurtuluş Savaşı döneminde eşkiyalığın nasıl oluştuğunu devlete karşı nasıl mücadele verdiklerini anlatmış. O dönemde evliliklerde zor kullanılarak kadınların bazen haksızlıklara uğradıklarını anlatmış.

vurkan i 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazar eşkıyalık konusunu ağalıkla olan ilişkisi ekseninde irdelemiş.Ve halk arasında eşkiyaya bakış açısından da örnekler vermiş.Ağalar yani gücü elinde bulunduranlar bu ellerindeki gücü kendi menfaatleri için kullanırlar.Güçlerine, menfaatlerine ters kişi ya da olaylar ortaya çıkarsa aslında birbirini yiyen bu kişiler birlik olabilir.En basit olarak da kendini korumak için iyice ayağa düşmüş yüzüne dahi bakılmayan aç dolaşan eskinin eşkıyalarını onlara eski günlerini vaadle kandırıp yine kendileri caka satmaya devam ederler.Halk aslında bu eşkıya bozuntularına destek vermez cahilliği yoksulluğu böyle bir sürece sürüklemiştir.Halk da artık bilinclenmistir.Onlar da eşkıyanın yüzüne bakmaz.Yani artik böyle bir olgunun halk nezdinde de bir değeri olmadığı için var olamayacağı anlatılıyor.Maraz Ali ekseninde de yeni nesilden bu olaya ilgisi olabileceklere Maraz'ın sonu iyi bir mesaj.

Yaşar Kemal, Orhan Kemal ve Kemal Tahir benim vazgeçemediğim üç Kemaldir. Bu üç silahşör benim kütüphanemin olmazsa olmaz yazarlarından. Kitap önce ön sayfasındaki Andre Maurois'den alıntı ile başlar: "Bünyesindeki eşkiyalar ile başa çıkamayan toplumlar, zamanla o eşkiyalara; içlerindeki barbarlık hislerinin de iteklemesi ile, hayranlık duymaya başlarlar."
Kemal Tahir genelde romanlarında sahtekarlık yapan din adamlarına karşı bir duruştadır. Bu kitapta da dede Kasım üzerinden devam etmiş. Halen Türkiyede de eşkiyalara sanki bir özenme vardır. Yaşar Kemal'in İnce Memed'inde eşkiyalık biraz daha farklıdır . Memed haksızlık yapan bir ağaya karşıdır orada. Fakat bu kitapda Kemal Tahir'in eşkiyası kötü karakterlidir. Tahir neredeyse kitapta her karakterden nefret etmemizi istemiş sanki.

BARAN 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kemal Tahir'den müthiş bir toplumsal gerçeklik romanı. Eşkıya ya olan hayranlığın yoksulluktan, çaresizlikten ve cahillikten, devletin zayıflığından kaynaklı olduğunu kişiler üzerinden topluma aktarıyor. Üstada göre eşkıya kahraman değildir, dağda bayırda kendisini besleyen, palazlayan ve bir piyon gibi kullanarak her istediğini yaptıran ağalarına, beylerine bağlı bir maşadır. Üstad , bu temel üzerine kurgulamış romanı.

Çağla 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Üç Kemal'ler den benim için ilki olan Kemal Tahir'le tanışmam çok küçüklü yaşlarda bu eseriyle olmuştu ileride siyasi ve toplumsal düşüncemi de etkileyen bu eser konu bakımından pek özgün olmasa da içeriğin kullanılan dille içli dışlı olması esere sempati ve özgünlük kazandırıyor. Ağalık sistemini, bir toplumun duygu düşüncelerini konu edinen Tahir kendisini sevdirecek zaman zaman okuma ihtiyacı hissedeceğiniz bir eser ortaya koymuş... Keyifli Okumalar.

İlhan DALKIRAN 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eşkıyalık halka yarar değil her koşulda zarar getirir ve parası olanların oyuncağıdır. Eşkıyalık hayalleri kuran ve bütün sorunları bu sayede çözeceğine inanan bir gencin yaşadıkları ile bunun ne kadar boş bir hayal olduğunu anlatan bir roman.Ağalık düzeni her zaman kullanacak birilerini buluyor. Geçmişte de günümüzde de...

Kitaptan 8 Alıntı

"Ahlak düzeni sağlam olmayan ve soyguncularıyla başa çıkamayan bir toplum, -ruhunda artakalmış barbarlık duygusunun da baskısıyla- soyguncularına karşı hayranlık duyar."
Andre Mauroıs
İngiltere Tarihi

Rahmet Yolları Kesti, Kemal TahirRahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir

"İnsanoğlu topraktan yaratıldı. Suyun fazlası kendisine iyi gelmez. Çamur olur."

Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 245 - ithaki yayınları)Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 245 - ithaki yayınları)
Erdinç BİGE 
 31 Oca 00:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şu halde, bu temeline tükürdüğüm dünyada yürekli adama ekmek yok.

Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 287 - İthaki Yayınları)Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 287 - İthaki Yayınları)
mnvvr 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer..

Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 62 - ithaki)Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 62 - ithaki)
Erdinç BİGE 
31 Oca 01:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Oğlu: "Baba, ferah ol, cennetliksin!" demiş.

Babadır, gülmüş: "Hiç umudum yok ya, sen söyle, hoşuma gitmekte!" demiş.

Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 294 - İthaki Yayınları)Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 294 - İthaki Yayınları)
Erdinç BİGE 
31 Oca 00:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Koca Tanrı, adam yüzlerini neden böyle çeşit çeşit döker? (...) Allah insanoğlunun yüreğini de suratı gibi çeşit çeşit dökmekte.

Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 286 - İthaki Yayınları)Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 286 - İthaki Yayınları)
mnvvr 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nam her isteyenin eline geçebilemez yavrum, sen öyle mi belledin! Bir kere eline,diline,beline sıkı olmak şart...

Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 125 - ithaki)Rahmet Yolları Kesti, Kemal Tahir (Sayfa 125 - ithaki)