Çarpılmışlar

8,0/10  (3 Oy) · 
19 okunma  · 
2 beğeni  · 
618 gösterim
Çağdaş Türk hikayeciliğindeki güçlü konumuyla kendinden sonra gelen pek çok öykücüyü derinden etkileyen Rasim Özdenören, değişim, uyumsuzluk, yabancılaşma konularını hikayeciliğimizde ilk kez yerli bir bakış açısıyla ve bütün boyutlarıyla dile getirmiştir.
Çarpılmışlar'da, yanlışa yönlendirilmiş insanların, dini gerçeklerden de uzaklaşınca nasıl herşeye ve herkese yabancılaştığı, toplumun her ilkesinin onların gözünde küçülürken, bütün bu olumsuzlukların onları nasıl açmazlara sürüklediği usta işi bir biçim yeniliği ile işlenir. Çarpılmışlar, toplumsal zeminde yaşanan metafizik bir çarpılmanın, toplumsal dağılmanın, bireysel sapmanın trajik destanıdır.
( Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753550536
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Rasim Özdenören akıcı bir üsluba sahip farklı bir yazardır. Çevremdeki insanlara onun hakkında sorduğum sorulara aldığım cevaplardan dolayı kendisinin hikâye kitaplarından çok kurgudışı kitaplarıyla tanındığını düşünüyorum.

Okuduğum ikinci hikâye kitabı olarak Çarpılmışlar farklı bir deneyim oldu benim için. Tutunamayanlar kitabında Günseli karakterinin Selim'i tanıttığı bölümde tattığım bir deneyimdi bu: Kitap, 160 sayfa boyunca noktalama işaretlerinden yoksun bırakılmıştı. Okurken bu durum bana zevk verdi ancak bazen konulardan ötürü sıkıldım. Hikâyeler yoluyla toplumdaki ahlaki sapıtmayı anlatmaya çalışmış, yazar. Pek güzel, ancak bazı tabirlerden dolayı rahatsızlık duydum. Bu tabirler de genel olarak kadınlarla ilgiliydi. Örnek vereyim, bir hikâye genç bir kızın bir oğlanı sevmesiyle ilgiliydi. Bu karşılıklı sevgiden haberdar evin küçük çocuğu ise ablasını öldürmeyi hayal ediyordu. Burada aktarılan şey hiç hoş değil.

Çarpılmışlar, okunması güç bir eser değil ancak sabır ve ilgi gerektiren vereceği edebi tat için okunulabilecek bir eserdir.

Kitaptan 2 Alıntı

bil illetim var ki yeğenim ayağım yer tutmuyor anlıyorsun ya çabuk kanıyorum bu yüzden ayağım yere yapışmıyor yel nereye sürüklerse hani derler ya kuru yaprak misali

Çarpılmışlar, Rasim Özdenören (Sayfa 77)Çarpılmışlar, Rasim Özdenören (Sayfa 77)

Hazreti Yusuf'u işittin mi hiç Zeliha'yı Mısır maliye nazırının karısıydı Zeliha bir gün Yusuf aleyhisselâm odasına gelince odada duran bir putun yüzünü örttü Hazreti Yusuf bunu niçin örttün diye sorunca Zeliha ondan utandığım için dedi Yusuf aleyhisselâm da ona sen bir taş parçasından utanıyorsun da ben yerleri ve yedi kat gökleri yaratan rabbimin görmesinden utanmaz mıyım dedi

Çarpılmışlar, Rasim Özdenören (Sayfa 35 - "Arasat" hikâyesinden)Çarpılmışlar, Rasim Özdenören (Sayfa 35 - "Arasat" hikâyesinden)