Çok Sesli Bir Ölüm

·
Okunma
·
Beğeni
·
6421
Gösterim
Adı:
Çok Sesli Bir Ölüm
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753550512
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Özdenören, bu kitabında susturulmuş duyguların, dış dünyanın gerçekliği ile çelişmesinin doğurduğu insanlık trajedilerini, sosyolojik, tarihsel, ekonomik temellerini de vererek doyumsuz bir üslupla anlatıyor. 
143 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Rasim Özdenören'den klasik Yesilcam tadında bir kitap.Yazarin kendine özgü üslubuyla 4 hikayeden oluşan bir kitap.İlk 3 hikayede kırsal kesimde geçen olay örgüsü 4.hikayede şehre taşınıyor.Okuduktan sonra mutsuz biten insan hikayeleri ile buruk bir taş bırakıyor. Yerli öyküler okumaktan hoşlananlar eş geçmemeli.
143 syf.
·4 günde·8/10
Üzümünü yedik, şimdi geldik bağı tarif etmeyee,
Bu kitap, 1950'lerdeki Türkiye'de, daha çok o zamanın gerçekleriyle, günümüz gerçekleri arasında bir sorgulama, anlamaya yönelik sosyolojik tahlillerin yer aldığı, dört hikayeden oluşuyor;Çok Sesli Bir Ölüm, Sabah Aralığı, Kan,Çatışma.
İlk başta nelerden bahsettiğini konunun tam olarak ne olduğunu betimlemelerden kestiremese de, birden kendinizi bir köyde, babasını bir atın sırtında kilometrelerce taşıyan Kamber'in, inandığı doğrular uğruna jandarmadan ölümün kollarına kaçan Halil'in, tırnaklarıyla kazıyarak kazandığı toprakları kaybetmek istemeyen bir babanın, oğluyla yaşadığı çatışmaların ya da köyden kente göç etmiş bir ailede, gelenek ve modernitenin değer çatışmalarının içinde bulabiliyorsunuz kendinizi.Hikayelerin içine girdiğinde nasıl ilerlediğini, nasıl bittiğini anlamasa da okuyan, betimlemelerin biraz fazlaca kaçmış olduğunu söyleyebilirim..
1950'ler, Maraş ili köyleri bağlamında, köydeki eğitim, yol, sağlık gibi sorunlar ve geenek-modernizm karşıtlığını, gerçekler etrafında düşünüp, günümüzdeki iletişim kopukluklarını da düşünerek okumanızı tavsiye ederim.Keyifli okumalar..
143 syf.
·2 günde·9/10
Anadolu hikayesinin tam ve güzel bir örneği... Anadolu hikayeciliğinin güzel kalemi... Kendinizden, memleketinizden, yaşayış tarzınızdan ve hayal ettiklerinizden ziyade maruz kaldıklarınızdan parçalar bulabileceğiniz 4 güzel hikayenin bir arada bulunduğu bir eser. Çok sesli bir ölüme sizin de sesiniz karışmalı. İyi okumalar...
143 syf.
Rasim Özdenören okurken çok dikkatli okumam gerektiğini anladım bir kez daha. Verilen mesajlar çok çok güzel ama anlamak için baya dikkatli okumak lazım. Kitabın içerisindeki bütün hikayeleri çok sevdim. En fazla beğendiğim hikaye ‘çatışma’ oldu sanırım. Okurken çok keyif aldım, gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.
143 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Rasim Özdenören dönemin sorunlarını hikâyeci kişiliğiyle biraraya getirerek toplumlarda iletişimsizliği yansıtmış bulunduğu bir kitap. Hikâyeler de derin düşünür ve yazıldığı dönemi göze alırsanız hikâyelerde verilmek istenen mesajı apaçık görebilirsiniz.
143 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Rasim Özdenören'in okuduğum ikinci kitabı "Çok Sesli Bir Ölüm". Hikaye kitaplarını çok tercihim olmada da Rasim hoca yazdığı hikayelerle bu kitabı bana sevdirmeyi başardı ve hikayeci olarak sevdiğim birkaç ismin arasına yerleşti. En kısa zamanda diğer kitaplarını da okumak nasip olur inşaAllah..
144 syf.
·3 günde·Puan vermedi
3 ayrı hikayeden oluşan bir kitap.Sade bir dil ile sıradan günlük hayatı anlatmış. Yoksullugun acı yüzünü çok net gösteren bir kitap. Konusu ve dili açısından sıradan ve sürükleyici olmayan bir kitap. Fazla bir şey katmadı sanki bana
143 syf.
·Beğendi·10/10
Çok sesli bir ölüm... Cidden hikayenin kendisine bakınca da o an geldiğinde içinizde bulunan bir çok sizden farklı farklı ses gelecek ve susturmanız baya baya zaman alacak. İnci ya da Fareler ve İnsanlar kitabında hissettiğim o yumuşak tasnifin içinde yatan sert ya da başka bir değişle vurucu düşüncelerin sunumunu hissetmek başka bir keyif verdi açıkçası. Bu benim öznel yargım olduğu için eleştiriye tabi ki açık. Velhasılkelam ,gerçekten çok iyi bir hikaye okumamışsanız uzun süredir, bildiğiniz en sessiz yere gidin ve okuyun bu öyküyü. Bakalım sizin içinizden hangi sesler çıkacak...
143 syf.
·3 günde
Rasim Özdenören bu kitabında da vermek istediği mesajları hikâyenin içine çok güzel dokumuş. 4 hikayeden oluşan bu eserinde ilk 3 hikaye köyde geçmiştir. Hikâyelerini anlatırken okuyucuyu hiç sıkmaması daha bir güzel kılıyor. Konuşmaları anlatma biçimi olayın içine iyice girmemizi sağlıyor. Ben hikâyelerin içinde en çok kan' ı sevdim. Gözümün önünde canlanırcasına anlatmıştı hikayesini. Özdenören' in tüm kitaplarını okuma isteği uyandırıyor. İnşaAllah bir gün tüm kitaplarını okumak nasip olur ve mesajlarını da anlayıp uygulamak umuduyla :)
143 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitap adını taşıdığı hikaye ile başlıyor ve içerisinde toplam dört hikaye yer alıyor. Klasik Rasim Özdenören hikayeciliği; anında içine alan ve hemen saran. Öykülerin ortak noktası fakirlik ve belki daha çok çaresizlik. Her öykü bittiğinde üzerinde buruk bir tat. Keşkeler...
143 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Rasim Özdenören bireyin bilinç-altı derinliğine inerek ruhsal çözümlerlerde bulunurken, susturulmuş ve bastırılmış duyguların, dış dünyanın gerçekliği ile çakışmasindan kaynaklanan insanlık trajedilerini olayın somut sosyoloji, tarihsel, ekonomik temellerini de vererek anlatır. Keskin ve köklü bir kültür değişiminin yaşandığı ülkede, bu değişimin kuşaklar arası iletişimsizliği nasil derinleştirdiği, giderek nasil kopma noktasına getirdiği işlenirken, insan olgusu sadece dış yapısı ve davranışları ile ele alinmaz; onun bilinç-altı boyutu ve zihinsel macerasının topografyası da ortaya çıkarılır.
Beden yorgunluğundan daha kötü bir şeye yakalandım. İnsanın eli ayağı kesiliyor. İnsan, Tanrı'yı yok sayan bu kadar insan arasında yaşayınca umutsuzluğa kapılıyor. İnsanı yoran, pelteleştiren bu oluyor belki.
Rasim Özdenören
Sayfa 41 - İz Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çok Sesli Bir Ölüm
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753550512
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Özdenören, bu kitabında susturulmuş duyguların, dış dünyanın gerçekliği ile çelişmesinin doğurduğu insanlık trajedilerini, sosyolojik, tarihsel, ekonomik temellerini de vererek doyumsuz bir üslupla anlatıyor. 

Kitabı okuyanlar 373 okur

 • Sena
 • Tuğba
 • Fatmatüz Zehra Yıldız
 • Kübra Ateş
 • Ülkücan
 • sude
 • Fatma Nur Uymaz
 • Fatih Mehmet YILDIZ
 • Ümit Harputlu
 • Fenci

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%13.5
18-24 Yaş
%42.3
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%9.6
45-54 Yaş
%3.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.2
Erkek
%24.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.5 (20)
9
%12.4 (11)
8
%24.7 (22)
7
%16.9 (15)
6
%12.4 (11)
5
%7.9 (7)
4
%2.2 (2)
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%0