Çok Sesli Bir Ölüm

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.508
Gösterim
Adı:
Çok Sesli Bir Ölüm
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753550512
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Özdenören, bu kitabında susturulmuş duyguların, dış dünyanın gerçekliği ile çelişmesinin doğurduğu insanlık trajedilerini, sosyolojik, tarihsel, ekonomik temellerini de vererek doyumsuz bir üslupla anlatıyor. 
(Tanıtım Bülteninden)
Üzümünü yedik, şimdi geldik bağı tarif etmeyee,
Bu kitap, 1950'lerdeki Türkiye'de, daha çok o zamanın gerçekleriyle, günümüz gerçekleri arasında bir sorgulama, anlamaya yönelik sosyolojik tahlillerin yer aldığı, dört hikayeden oluşuyor;Çok Sesli Bir Ölüm, Sabah Aralığı, Kan,Çatışma.
İlk başta nelerden bahsettiğini konunun tam olarak ne olduğunu betimlemelerden kestiremese de, birden kendinizi bir köyde, babasını bir atın sırtında kilometrelerce taşıyan Kamber'in, inandığı doğrular uğruna jandarmadan ölümün kollarına kaçan Halil'in, tırnaklarıyla kazıyarak kazandığı toprakları kaybetmek istemeyen bir babanın, oğluyla yaşadığı çatışmaların ya da köyden kente göç etmiş bir ailede, gelenek ve modernitenin değer çatışmalarının içinde bulabiliyorsunuz kendinizi.Hikayelerin içine girdiğinde nasıl ilerlediğini, nasıl bittiğini anlamasa da okuyan, betimlemelerin biraz fazlaca kaçmış olduğunu söyleyebilirim..
1950'ler, Maraş ili köyleri bağlamında, köydeki eğitim, yol, sağlık gibi sorunlar ve geenek-modernizm karşıtlığını, gerçekler etrafında düşünüp, günümüzdeki iletişim kopukluklarını da düşünerek okumanızı tavsiye ederim.Keyifli okumalar..
Anadolu hikayesinin tam ve güzel bir örneği... Anadolu hikayeciliğinin güzel kalemi... Kendinizden, memleketinizden, yaşayış tarzınızdan ve hayal ettiklerinizden ziyade maruz kaldıklarınızdan parçalar bulabileceğiniz 4 güzel hikayenin bir arada bulunduğu bir eser. Çok sesli bir ölüme sizin de sesiniz karışmalı. İyi okumalar...
Rasim Özdenören okurken çok dikkatli okumam gerektiğini anladım bir kez daha. Verilen mesajlar çok çok güzel ama anlamak için baya dikkatli okumak lazım. Kitabın içerisindeki bütün hikayeleri çok sevdim. En fazla beğendiğim hikaye ‘çatışma’ oldu sanırım. Okurken çok keyif aldım, gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.
Rasim Özdenören dönemin sorunlarını hikâyeci kişiliğiyle biraraya getirerek toplumlarda iletişimsizliği yansıtmış bulunduğu bir kitap. Hikâyeler de derin düşünür ve yazıldığı dönemi göze alırsanız hikâyelerde verilmek istenen mesajı apaçık görebilirsiniz.
Rasim Özdenören'in okuduğum ikinci kitabı "Çok Sesli Bir Ölüm". Hikaye kitaplarını çok tercihim olmada da Rasim hoca yazdığı hikayelerle bu kitabı bana sevdirmeyi başardı ve hikayeci olarak sevdiğim birkaç ismin arasına yerleşti. En kısa zamanda diğer kitaplarını da okumak nasip olur inşaAllah..
3 ayrı hikayeden oluşan bir kitap.Sade bir dil ile sıradan günlük hayatı anlatmış. Yoksullugun acı yüzünü çok net gösteren bir kitap. Konusu ve dili açısından sıradan ve sürükleyici olmayan bir kitap. Fazla bir şey katmadı sanki bana
Çok sesli bir ölüm... Cidden hikayenin kendisine bakınca da o an geldiğinde içinizde bulunan bir çok sizden farklı farklı ses gelecek ve susturmanız baya baya zaman alacak. İnci ya da Fareler ve İnsanlar kitabında hissettiğim o yumuşak tasnifin içinde yatan sert ya da başka bir değişle vurucu düşüncelerin sunumunu hissetmek başka bir keyif verdi açıkçası. Bu benim öznel yargım olduğu için eleştiriye tabi ki açık. Velhasılkelam ,gerçekten çok iyi bir hikaye okumamışsanız uzun süredir, bildiğiniz en sessiz yere gidin ve okuyun bu öyküyü. Bakalım sizin içinizden hangi sesler çıkacak...
Kitap adını taşıdığı hikaye ile başlıyor ve içerisinde toplam dört hikaye yer alıyor. Klasik Rasim Özdenören hikayeciliği; anında içine alan ve hemen saran. Öykülerin ortak noktası fakirlik ve belki daha çok çaresizlik. Her öykü bittiğinde üzerinde buruk bir tat. Keşkeler...
Ilk once kitabin ismi oldukca beni kendine cekmisti iyiki de cekmis cunku Cümleler ne kadar basit gibi görünsede çok ince mesajlar var hikaye tadindada
çözemedim ben bu kitabı bir türlü anlayamadım.insanın içsel yolculuğunu anlatıyor aslında insanın çözemediği birşey var kaçıyor bazı şeylerden ama hala aynı noktada kalıyor .
Öykü tadında, sade , akıcı bir dille kaleme alınmış . okurken sıkılmayacağınız belki elinize aldığınız günün akşamında bitireceğiniz bir kitap .Gözleri yaranın ortasında iki köz gibi parlayan çok sesli bir ölüm .
Rasim Özdenören Türk öykü dünyasının önemli yazarlarından. Ama ben Rasim Özdenören'i deneme kitapları ile daha çok özdeşleştiriyorum. Çünkü denemeleri anlattığı konu ve anlatımda izlediği yol itibariyle çok iyi.
Öykülerine gelince her bir öyküsü sanki yarım kalmış bir tarafı ile zamanda asılı kalıyor. Çok Sesli Bir Ölüm de bunlardan biri.
Beden yorgunluğundan daha kötü bir şeye yakalandım. İnsanın eli ayağı kesiliyor. İnsan, Tanrı'yı yok sayan bu kadar insan arasında yaşayınca umutsuzluğa kapılıyor. İnsanı yoran, pelteleştiren bu oluyor belki.
Rasim Özdenören
Sayfa 41 - İz Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çok Sesli Bir Ölüm
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753550512
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Özdenören, bu kitabında susturulmuş duyguların, dış dünyanın gerçekliği ile çelişmesinin doğurduğu insanlık trajedilerini, sosyolojik, tarihsel, ekonomik temellerini de vererek doyumsuz bir üslupla anlatıyor. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 170 okur

  • Ömer ATALAN
  • Esma
  • Şeyma Nur Yıldız
  • Zehranur Yavuz
  • meçhul.
  • Melis Demirhan
  • okaliptus
  • Filiz Susam
  • Pinar Şura
  • Zuhal Lavinya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%13.5
18-24 Yaş
%42.3
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%9.6
45-54 Yaş
%3.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.2
Erkek
%24.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.1 (13)
9
%14.6 (7)
8
%22.9 (11)
7
%14.6 (7)
6
%10.4 (5)
5
%6.3 (3)
4
%4.2 (2)
3
%0
2
%0
1
%0