Çok Sesli Bir ÖlümRasim Özdenören

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.937
Gösterim
Adı:
Çok Sesli Bir Ölüm
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
143
ISBN:
9789753550512
Kitabın türü:
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Özdenören, bu kitabında susturulmuş duyguların, dış dünyanın gerçekliği ile çelişmesinin doğurduğu insanlık trajedilerini, sosyolojik, tarihsel, ekonomik temellerini de vererek doyumsuz bir üslupla anlatıyor. 
(Tanıtım Bülteninden)
'Çok Sesli Bir Ölüm'
İz Yayıncılıktan çıkan kitabımız 143 sayfa. Çok Sesli Bir Ölüm, Sabah Aralığı, Kan ve Çatışma olmak üzere dört adet öykü içeriyor. Öykülerimizden üçü köy temalıyken, Çatışma daha çok kent temalı. Ayrıca Yedi Güzel Adam dizisini izleyenler, Sabah Aralığı bölümünde Yalnız Ardıç'tan birkaç emare bulacaklardır.
Çok Sesli Bir Ölüm, Şehmuz adında bir çiftçinin tarlada fenalaşması sonucu oğlu Kamber'in önce doktor bulma çabasını, daha sonra tedavi için kente gitme çabasını anlatıyor.
Sabah Aralığı ise, Halil isminde bir adamın haksız yere jandarma öldürmekle suçlanması, ve eşini kardeşinin evine bırakıp oradan da kaçmak için yola çıkmasını anlatıyor. Galiba en beğendiğim hikaye buydu. Yalnız Ardıç'ın dibinde oturmaları, ve Halil'in konuştuğu bir iki kelam çok hoşuma gitti. Alıntı olarak yazımın sonunda paylaşırım.
Kan, Zeynel adında bir adamın, oğlunun evden kaçması, yıllar sonra evlenerek geri dönmesi, Zeynel'in binbir emekle yaptığı damın, düzenlediği tarlanın içinden yol geçmesi planlandığı için evlerini terk etmek zorunda kaldıkları, ve bu halin Zeynel'in nasıl gücüne gittiğini, üstelik sürekli eşinin sert ve aşağılayıcı sözlerini duymak zorunda kaldığını anlatıyor.
Son olarak, Çatışma, yazıhanede çalışan Sadık adında bir gencin ve konfeksiyon atölyesinde çalışan Şermin'in hikayesini anlatıyor. Burada bana en baskın gelen şey, Şermin'in halasının davranışları ve Şermin'in bunu sürekli yanlış anlamasına rağmen, Sadık'ın en sonunda, halayı anlamaya başlamasıydı. Bir gence ahlaki değerlerin 18 yaşına kadar verilmesi, o yaştan sonra söylenilen sözlerin pek bir anlamı olmayacağı ve eğer bu değerler gence verilmezse öğretilmediği ve öğrenmediği için iki tarafında suçlu sayılacağı geçiyor.
Ben okurken oldukça keyif aldım.
'İnsan, Tanrı'yı yok sayan bu kadar insan arasında yaşayınca umutsuzluğa kapılıyor. İnsanı yoran, pelteleştiren bu oluyor belki.'
Anadolu hikayesinin tam ve güzel bir örneği... Anadolu hikayeciliğinin güzel kalemi... Kendinizden, memleketinizden, yaşayış tarzınızdan ve hayal ettiklerinizden ziyade maruz kaldıklarınızdan parçalar bulabileceğiniz 4 güzel hikayenin bir arada bulunduğu bir eser. Çok sesli bir ölüme sizin de sesiniz karışmalı. İyi okumalar...

Benzer kitaplar

Rasim Özdenören okurken çok dikkatli okumam gerektiğini anladım bir kez daha. Verilen mesajlar çok çok güzel ama anlamak için baya dikkatli okumak lazım. Kitabın içerisindeki bütün hikayeleri çok sevdim. En fazla beğendiğim hikaye ‘çatışma’ oldu sanırım. Okurken çok keyif aldım, gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.
Rasim Özdenören dönemin sorunlarını hikâyeci kişiliğiyle biraraya getirerek toplumlarda iletişimsizliği yansıtmış bulunduğu bir kitap. Hikâyeler de derin düşünür ve yazıldığı dönemi göze alırsanız hikâyelerde verilmek istenen mesajı apaçık görebilirsiniz.
Rasim Özdenören'in okuduğum ikinci kitabı "Çok Sesli Bir Ölüm". Hikaye kitaplarını çok tercihim olmada da Rasim hoca yazdığı hikayelerle bu kitabı bana sevdirmeyi başardı ve hikayeci olarak sevdiğim birkaç ismin arasına yerleşti. En kısa zamanda diğer kitaplarını da okumak nasip olur inşaAllah..
3 ayrı hikayeden oluşan bir kitap.Sade bir dil ile sıradan günlük hayatı anlatmış. Yoksullugun acı yüzünü çok net gösteren bir kitap. Konusu ve dili açısından sıradan ve sürükleyici olmayan bir kitap. Fazla bir şey katmadı sanki bana
Çok sesli bir ölüm... Cidden hikayenin kendisine bakınca da o an geldiğinde içinizde bulunan bir çok sizden farklı farklı ses gelecek ve susturmanız baya baya zaman alacak. İnci ya da Fareler ve İnsanlar kitabında hissettiğim o yumuşak tasnifin içinde yatan sert ya da başka bir değişle vurucu düşüncelerin sunumunu hissetmek başka bir keyif verdi açıkçası. Bu benim öznel yargım olduğu için eleştiriye tabi ki açık. Velhasılkelam ,gerçekten çok iyi bir hikaye okumamışsanız uzun süredir, bildiğiniz en sessiz yere gidin ve okuyun bu öyküyü. Bakalım sizin içinizden hangi sesler çıkacak...
Kitap adını taşıdığı hikaye ile başlıyor ve içerisinde toplam dört hikaye yer alıyor. Klasik Rasim Özdenören hikayeciliği; anında içine alan ve hemen saran. Öykülerin ortak noktası fakirlik ve belki daha çok çaresizlik. Her öykü bittiğinde üzerinde buruk bir tat. Keşkeler...
Ilk once kitabin ismi oldukca beni kendine cekmisti iyiki de cekmis cunku Cümleler ne kadar basit gibi görünsede çok ince mesajlar var hikaye tadindada
çözemedim ben bu kitabı bir türlü anlayamadım.insanın içsel yolculuğunu anlatıyor aslında insanın çözemediği birşey var kaçıyor bazı şeylerden ama hala aynı noktada kalıyor .
Öykü tadında, sade , akıcı bir dille kaleme alınmış . okurken sıkılmayacağınız belki elinize aldığınız günün akşamında bitireceğiniz bir kitap .Gözleri yaranın ortasında iki köz gibi parlayan çok sesli bir ölüm .
' Yedi Güzel Adam' dizisini izlemişseniz eğer bu kitapta bazı karakterleri anlıyorsunuz.
Örneğin; yalnız ardıç.
Anlatımı anlaşılır. Kelimelerin dizimi yerli yerinde.
Beden yorgunluğundan daha kötü bir şeye yakalandım. İnsanın eli ayağı kesiliyor. İnsan, Tanrı'yı yok sayan bu kadar insan arasında yaşayınca umutsuzluğa kapılıyor. İnsanı yoran, pelteleştiren bu oluyor belki.
Rasim Özdenören
Sayfa 41 - İz Yayıncılık
...uzun ayrılık yıllarının oluşturduğu uzak, ölçülü hava vardı aralarında, eski soğumuş bir dostluk gibi ya da uzun süren bir küskünlükten sonra barışanların ne yapacağını bilememesinden doğan sıkıntılı, kıpırtısız bir davranış içine düşmesi gibi bir hava.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çok Sesli Bir Ölüm
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
143
ISBN:
9789753550512
Kitabın türü:
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Özdenören, bu kitabında susturulmuş duyguların, dış dünyanın gerçekliği ile çelişmesinin doğurduğu insanlık trajedilerini, sosyolojik, tarihsel, ekonomik temellerini de vererek doyumsuz bir üslupla anlatıyor. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 135 okur

  • Cezmi şeker
  • Büşra
  • Zeynep Sultan
  • BilgeSevgi
  • Yakuphan Güleç
  • Onur Akbulut
  • Gülsüm Demir
  • rumeysa
  • GAMZE PEHLİVAN
  • Penbegül Yılmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%13.5
18-24 Yaş
%42.3
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%9.6
45-54 Yaş
%3.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.2
Erkek
%24.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.3 (10)
9
%18.4 (7)
8
%15.8 (6)
7
%18.4 (7)
6
%10.5 (4)
5
%5.3 (2)
4
%5.3 (2)
3
%0
2
%0
1
%0