Çok Sesli Bir Ölüm

7,6/10  (5 Oy) · 
27 okunma  · 
7 beğeni  · 
872 gösterim
Özdenören, bu kitabında susturulmuş duyguların, dış dünyanın gerçekliği ile çelişmesinin doğurduğu insanlık trajedilerini, sosyolojik, tarihsel, ekonomik temellerini de vererek doyumsuz bir üslupla anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  143
 • ISBN:
  9789753550512
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Suskun/ca 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Rasim Özdenören'in okuduğum ikinci kitabı "Çok Sesli Bir Ölüm". Hikaye kitaplarını çok tercihim olmada da Rasim hoca yazdığı hikayelerle bu kitabı bana sevdirmeyi başardı ve hikayeci olarak sevdiğim birkaç ismin arasına yerleşti. En kısa zamanda diğer kitaplarını da okumak nasip olur inşaAllah..

Hafize Belemir 
07 Nis 10:09 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

Kitaba başlarken gayriihtiyari ilk basım yılına baktım, 1974. Olgunluk dönemine giriş deyip gülümsedim. Sonra Çözülme geldi aklıma, zaten olgundu hikayer deyip başladım okumaya. Kitaba ismini veren Çok Sesli Bir Ölüm hikayesi bittiğinde neye uğradığımı şaşırmıştım. Ölüm daha da canlanmış, ete kemiğe bürünmüş ve karşıma konmuştu. Dil, tasvirler, uslüp hepsi o kadar güçlüydü ki gece gece ürktüm. Ölüm var ölüm deyip namaza durdum.
Sabah Aralığı'nda bir dönemi net olarak görüyorsunuz. Çok kaliteli bir fotoğraf olmuş.
Çatışma'da çürümüşlüğün ne zaman, nasıl başladığını anlayamıyorsunuz. Aslında okuduğumuz bir aile değil, bir toplumun yaşamı, bizim toplumumuzun. Her karakter bir kesimi temsil ediyor... Çok değişik, güzel...

Kitaptan 9 Alıntı

Limon Çiçegi 
07 Nis 22:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...içimde bir şey kurulup kurulup yıkılır gibi.

Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 107 - İz Yayıncılık)Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 107 - İz Yayıncılık)
Limon Çiçegi 
31 Mar 16:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yalnızlık..bir çeşit intihar gibi..çünkü kendini yitiriyorsun, çoğu kez bunun farkında da değilsin, asıl o zaman ölmüş gibi oluyorsun.

Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 85)Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 85)
Limon Çiçegi 
07 Nis 22:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...zaman bazen herşeyi aydınlatma olanağı vermiyordu, aralanan küçük umut kapıları daha ardına değin açılmadan ve hiçbir neden olmadan takır takır kapanıyordu,

Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 88 - İz Yayıncılık)Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 88 - İz Yayıncılık)
Limon Çiçegi 
31 Mar 16:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Niye beni yaşamaya zorladıkları hayatı yaşadım diye cezalandırmaya çalışıyorlar?

Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 46)Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 46)
Limon Çiçegi 
07 Nis 21:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tanrı, insanı her yönden deneyip denetliyor.

Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 40 - İz Yayıncılık)Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 40 - İz Yayıncılık)
Suada Begiç 
27 Mar 00:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kentin dışındaki bahçelerin arasındaki dar, taşlı yolu geçip de, dağa kıvrılan keçi yoluna vardıklarında, tepede, ardından ay ışığı vuran "yanlız ardıcı" gördüler. Ağaç çıplak dağın doruğunda, sarı sarı parlayan karanlığa, dağın alt ucunda görkemli bir boşluk içinde yüzen vadiye, gecenin sessiz, gizemsel hışırtısına karşı, tek başına, meydan okurcasına duruyordu.

Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 35 - İz Yayıncılık)Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 35 - İz Yayıncılık)
Limon Çiçegi 
07 Nis 21:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beden yorgunluğundan daha kötü bir şeye yakalandım. İnsanın eli ayağı kesiliyor. İnsan, Tanrı'yı yok sayan bu kadar insan arasında yaşayınca umutsuzluğa kapılıyor. İnsanı yoran, pelteleştiren bu oluyor belki.

Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 41 - İz Yayıncılık)Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 41 - İz Yayıncılık)
Suskun/ca 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hırslı biri değildin ben. Ama Tanrının varlığına aldırmayan insanların yaşadığı yerde, eninde sonunda seni de hırs bürüyor, gittikçe daha çok edineyim diyorsun, gittikçe daha çok... Sonunda, kendi etini, kendi kanını da yeyip tüketiyorsun...

Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 40)Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 40)
Suskun/ca 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kimi zaman başkalarının adaletindense, kendi inandıklarına sığınmak yeğdir.

Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 46)Çok Sesli Bir Ölüm, Rasim Özdenören (Sayfa 46)