Gül Yetiştiren Adam

8,1/10  (55 Oy) · 
179 okunma  · 
51 beğeni  · 
2.443 gösterim
Anadolu'nun bir taşra kentinden Yeni Dünya'nın metropollerine kadar uzanan bir coğrafyada kaynaşan insanımız... Modernleşmiş olanlarla kişiliklerini koruma çabasıyla bunun dışında kalanlar... Her iki kesitte yaşayan insanların kendi kendileriyle gerek çevreleriyle olan çatışmalarından doğan dram... Eksik kalmış aşklar, eksik bırakılmış eylemler... Bu kitabı okurken Batı kültürünün baskısı ile çaresiz bırakılmış insanımızın bocalayışını, gizli protestolarını ve gizli kabullenişlerini göreceksiniz... Rasim Özdenören'in üslubunu sevenler, bu kitapta onun başlıca özelliklerini bira arada bulacaklar...
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789753551663
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Merve 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birçok satırın altını çizmeden geçemeyeceğiniz bir yapıt. İçinde üzerinde uzun uzadıya düşünülmesi gereken birçok mesaj barındırıyor. Biraz karmaşık bir yapısı olması kitabın sürükleyiciliğini yaralamış olsa da okunmaya değer.

Musarra_beyit 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

her cümlenin altı çizilesi bir tadı vardı. batılılaşmayı inceden inceden sezdirip farkında olmadan yaptığımız değişiklikleri insanın yüzüne çarpan mükemmel bir anlatımla Rasim Özdenören kitabı.

Ahsen B. 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitap yüzüme tokat gibi çarptı desem yeridir. İlk defa Rasim Özdenören okuduğum için belki de başlangıçta karmakarışık gelse de zamanla alıştım yazarın tarzına ve hayran kaldım. Altını çizdiğim satırlar o kadar çok ki. Ama sanırım 133. sayfa asıl beni etkileyen. Kolay kolay unutmayacağım bir kitap oldu. Eksikliğini hissettiğim bazı noktaları olsa da çok beğendiğim ve gönül rahatlığıyla başkalarına tavsiye edebileceğim bir kitap...

Mehmet Emin 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın içinde geçen yoksa siz Nasraniler'den misiniz cümlesi sarsıyor.Kitap günümüz dünyasının bayraklaştırdığı şeylerin aslında ne kadar alelade şeyler olduğunu çarpıcı kurgusuyla beraber veriyor.Okunulması gereken nadide eserlerimizden.

Sevde 
31 Oca 22:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kısa ama öz bir kitap olmuş. Başlarda sıkıcı ve karmaşık gelsede sonlara doğru verilmek istenen mesajı alınca kitaptan memnun kalmamak imkansız.

Mine Şahin 
02 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kurtuluş Savaşından sonra 50 yıl dışarı adım atmayan Gül Yetiştiren Adam'ın 50 yıl sonra dışarı cıktığında gördüğü manzara. Etkileyici ve daha cok düşündürücü olan bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim.

Tayfun CANSIZ 
10 Şub 23:04 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bugün bir öz eleştiri yapmak gerekirse birçoğumuz söz de müslümanız. Ama baktığımızda fiiliyatta davranışlarımız,sözlerimiz başkalarına ait. Özümüzü yitirdik,değer yargılarımızı kaybettik. Gündelik işlerle zihnimizi,vicdanımızı kararttık en nihayetinde de derin bir uykuya bıraktık. Bu topraklarda böyle olabilmek için mi mücadele verdi birileri ? İşte bu öz eleştirileri edebi dille sunuyor bize eser.Okurken gerçek hayatı an be an tadacaksınız.

s 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

'Ağlamak... yalnız gözyaşı dökebilen insan anlayabilir bazı şeylerin hikmetini..'
Rasim özdenören'in okuduğum en güzel kitabı .pek çok satırın altını çiziyorsunuz olaylar en başta sıradan ilerlese de yazarın üslubuna alışınca herşey farklı bir boyut kazanıyor. bitmesini istemeyeceksiniz

Şerife Çakal 
06 Şub 15:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne zaman her şey çekilmez olur ve çekip gidesim gelirse bu kitabı hatırlarım. Belki de en sevdiğim kitaptır bu. Toplumdaki yozlaşmayı öyle güzel anlatıyor ki tüm gerçekleri yüzünüze tokat gibi çarpıyor.

Havva VAN 
01 Oca 19:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduğum ikinci Özdenören kitabı olmasına rağmen tarzına hala alışamadım. Olay örgüsü bana biraz karışık geldi. Fakat bazı kısımlar o kadar güzel ki bir sürü mesaj barındırıyor içerisinde. Not almadan geçemedim.

2 /

Kitaptan 50 Alıntı

Selman Ç. 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hep yalana inanmaya alışmış olanlar doğruya inanmakta güçlük çeker.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 98 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 98 - İz Yayıncılık)
Merve 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ağlamak... yalnız gözyaşı dökebilen insan anlayabilir bazı şeylerin hikmetini.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 26)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 26)
Merve 
09 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bence bir insanı tanımanın tek bir yolu vardır,onu bitmiş kabul etmek. Onu artık yaşamıyor saymak. İnsan ancak böyle bakınca onu olduğu gibi, tamamlanmış olarak görebilir.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 96)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 96)
Merve 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...artık üzülmüyorum. Belki de üzülemiyorum. Bütün alçaklıklar bile doğal, çünkü alçaklık doğal.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 47)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 47)
Hacer Demir 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Biliyor musun, korkaklıkta bulaşıcıdır, yiğitlik de.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)
Selman Ç. 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...başkalarının inanıp inanmaması değil mühim olan. Biz ne yaptığımızı biliyor muyuz, o.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)
Hacer Demir 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çünkü bazı tövbelerin ancak bazı amellerle yapılabileceğini biliyor.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 34 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 34 - İz Yayıncılık)
Ayşegül A. 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam
...içinizdeki İslâm'ı gösterin. Çünkü İslâm, sizin üzerinizde görünmek ister. İman gizlidir, İslâm açık. İman kalptedir, İslâm zahirde. İslâm şeriatsa, şeriat sizin amellerinizde görünmek ister.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 133 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 133 - İz Yayıncılık)
5 /