Cemil Meriç İle Sohbetler

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
73 gösterim
Elinizdeki sohbetler, bir bakıma dört yıllık üniversite tahsilinin üstüne bir de Cemil Meriç Hoca'nın rahle-i tedrisinden geçmek bahtiyarlığına erişen, onun çilesini paylaşmış tomurcuk halindeki bir tecessüs sahibinin karınca kaderince onun dünyasından derleyip sunmaya çalıştığı çeşit çeşit dikenlerle dolu bir bukettir. Okuyucu burada fotoğraf çektirmeye hazırlanan bir Cemil Meriç ile değil, sabah yatağından yeni kalkmış terlikleri ayağında pijaması üzerinde tıraşını dahi olmamış, makyajsız bir Cemil Meriç ile karşılaşacaktır. Günlük hayatın bazı sıkıntı ve çıkmazları sevinç ve keder, uzvi ağrıları, yorgunlukları, sokak gürültüleri, çalışma şevkinin azaldığı veya kaybolduğu anlar... Kısaca fikir adamının düşünce akışını bozan her türlü engel tabii olarak sohbetlerde çeşitli kopukluklar meydana getirmiştir. Cemil Hoca bütün bu dağdada içinde bile, aksi isbat edilmediği müddetçe, düşüncelerinin ana yolundan ayrılmamış, metodik düşünme prensiplerine daima bağlı kalmıştır. Onun için hükümlerine iştirak etsek de etmesek de, zaptedebildiğimiz konuşmaları aynen vermeye ve hükmü okuyucuya bırakmaya çalıştık.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  380
 • ISBN:
  9799750012517
 • Yayınevi:
  Seyran Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 13 Alıntı

pandanın kitaplığı 
 13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç
Evvelâ, "millî kültür" olmaz, "millî irfan" olur. Cumhuriyet'in getirdiği kültürdür, yıktığı ise irfan.

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 78 - Doğu Kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 78 - Doğu Kütüphanesi)
pandanın kitaplığı 
 11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç
(Yeni nesil kimleri okumalı Hocam?:)

Türkiye' de birinci derecede ben okunmalıyım:
1. Hiçbir partiye, menfaate bağlı değilim.
2. Hazırlığım mükemmeldir. Yazılarımda dürüstlük esastır.

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 30 - Doğu Kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 30 - Doğu Kütüphanesi)
pandanın kitaplığı 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç
İman, saf aklın konusu değildir. İman saf aklın kanatlanışıdır. Seyyal ve müphem hayallere yer verecektir şiir. Sezilir, hissedilir ve inanılır. Allah'ın ne varlığı ne yokluğu isbat edilir. Dosto ve Weber çırpınıyorlar inanmak için. En bedbahtlar kâfirlerdir. Çünkü neyi kaybettiklerini biliyorlar. İnanmaya ihtiyaç duyuyorlar çünkü. "Men aczel idrake dereke" Yâni idrak edemeyeceğini idrak eden aslında idrak etmiştir.

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 171 - doğu kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 171 - doğu kütüphanesi)
pandanın kitaplığı 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç
Dilini bilmek, yabancı dil bilmene bağlı. Çünkü bilmek demek, karşılaştırmak, mukayese etmek demek.

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 205 - doğu kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 205 - doğu kütüphanesi)
pandanın kitaplığı 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç
Ben bilgi hamalı değilim. Kitaba koyarken gevezelikler çıkarılacak. Unutma ha...

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 165 - doğu kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 165 - doğu kütüphanesi)
pandanın kitaplığı 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç
Okumayı Mehmet Emin'in Türk Sazı'ndan 4 yaşımdayken öğrendim.

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 38 - doğu kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 38 - doğu kütüphanesi)
pandanın kitaplığı 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç
Kimse sevgiden söz etmiyor. Herkes bir kin kışkırtıcısı. Hele şu zamanda her şeyden çok birleşmeye ve sevmeye muhtacız.

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 102 - doğu kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 102 - doğu kütüphanesi)
pandanın kitaplığı 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç
Bütün mesele düşünceye açık olmak. Köşeli ve yobaz ise hakikatin bir parçası ile yetiniyor ve hakikati kendi inhisarına alıyor.

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 20 - Doğu Kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 20 - Doğu Kütüphanesi)
pandanın kitaplığı 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sizinle olan konuşmalarımızı, sohbetlerimizi yazıyorum. (...) Çok memnun oldu ve "Yazmalısın. Herkes yazmalı. Beni okuyan herkes" dedi.

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 7 - Doğu Kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 7 - Doğu Kütüphanesi)
pandanın kitaplığı 
 11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç
Ben bir ilim adamıyım. 1967-1967'lerde sosyolojide hoca iken hâdiselerin en kızıştığı bir devrede solcu talebelerimin yüzüne karşı hakikati haykırabiliyordum ve çıt çıkmıyordu sınıftan. Ben hakîkatin arayıcısıyım çünkü.

Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 27 - Doğu Kütüphanesi)Cemil Meriç İle Sohbetler, Halil Açıkgöz (Sayfa 27 - Doğu Kütüphanesi)
2 /