Adı:
Cenazeden Sonra
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752107502
Kitabın türü:
Orijinal adı:
After The Funeral
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Cenazeden Sonra
Ecelin Çağrısı
After the Funeral
After the Funeral
Cora baltayla hunharca öldürülünce, bir gün önce kardeşi Richard'ın patavatsızca söylediği birsöz tüyler ürpertici bir anlam kazanır. Richard'ın vasiyetnamesi okunurken, Cora yüksek sesle, "Olay çok güzel örtbas edildi... Ama Richard cinayete kurban gitti değil mi?" diye sormuştu.

Çaresizlik içindeki aile avukatı bu sırrı çözmesi için Hercule Poirot'ya başvurur.
320 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Cenazeden Sonra; yaşlı, hasta ve zengin bir adamın cenazesinden sonra, zengin adamın cinayete kurban gittiğinin söylenmesiyle cenazedeki herkes birbirinden şüphelenmeye başlar. Ardından işlenen bir diğer cinayet ve zehirlenme olayı ile herkes iyice gerilmeye ve korkmaya başlar.
Cenazeden Sonra, Agatha Christie'nin başarılı kurgusu, zengin karakterleri ve akıcı anlatımı ile baştan sona merak uyandırdığından kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
80 syf.
·9/10 puan
Agatha gene zekasını konuşturmuş. Tabii konu diğer pek çok kitaplarına benzer: ölen zengin bir adam ve onun mirasına akbabalar gibi üşüşen akrabaları vs. vs. Ama acaba öyle mi? Her seferinde hem nasıl konuları bu kadar birbirine benzetip hem de benzetmemeyi başarıyor ki bu kadın? Uzun zamandır böyle şaşırtmamıştı.
320 syf.
·8/10 puan
Kitap aslında art arda işlenen iki cinayet sonrası paylaşılan mirastan dolayı çıkan basit bir aile kavgasını anlatıyor. Fakat Agatha Christie zekası işin içine girince oraya bambaşka bir kitap çıkıvermiş. Ailedeki kişilerin karakter özellikleri, tavırları, anlatılışları, hareketleri aşırı güzel yapılmış. Hele son sayfalarda sayfa başı katilin kim olduğu zihnimde sürekli değişti.
Başlayacaklar için not: Kitapta Agathaya göte normal, normal kitaba göre çok karakter var. Eğer Agatha okuyucusu değilseniz notunuzu hazır edin :D
190 syf.
·2 günde·7/10 puan
Temposu hiç düşmeyen, akıcı ve sürükleyici bir polisiye okumak isterseniz Agatha Christie romanları ilk tercihiniz olsun. Özellikle de strese birebir, ilaç gibi kitaplar yazıyor. Bu kitabı da en az diğerleri kadar başarılı.
Kitap klasik bir Hercule Poriot hikayesi. Klişe gibi gelen, zengin bir adamın ölümü ile sonrasında gelişen cinayet ve suçlar silsilesi şeklinde olay örgüsü var. İlk başta hikayedeki karakterlerin fazlalığı ve yüzeysel olarak bahsedilmesi kafaları karıştırıyor ama olayı ön plana çıkardığı için sonrasında taşlar yerine oturuyor. Kitabın sonuna kadar tahmin yürütmek zor oluyor ve merak en üst seviyede okuyucuya geçiyor. Kitabın geneline hakim olan diyaloglar ise akıcı hikâyeye ayrı bir renk katmış. Hem kitabın sürükleyici olması, hem de okuyucuda uyandırdığı merak sayesinde kitabı elimizden düşürmeden, kısa sürede okuyabilirsiniz.
320 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Son derece güzel bir Hercule Poirot romanı. Richard Abernathie bir gün ölür. Vasiyetinin açıklanacağı gün kardeşi Cora abisinin bir cinayete kurban gittiğini iddia eder ve ertesi gün öldürülür. Yanında kalan Bayan Gilchrist de arsenikle zehirlenir ancak hayatta kalır. Acaba bu cinayetler neden işlenmiştir ve katil kimdir? Hiç umulmayan biri olan katil Hercule Poirot'tan kurtulabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.
320 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Agatha Christie'nin diğer kitaplarına kıyasla biraz daha uzun ama bir o kadar da güzel bir roman. Karakterlerin tek tek ele alınması, ayrıntılar kaliteli diyaloglar bu kitabı çok daha eğlenceli kılmış. Okurken sıkılmanız pek mümkün değil, kitap genel olarak sürükleyici. Okuduklarım arasından Agatha Christie'nin en beğendiğim romanı bu oldu. İddia ediyorum ne kadar dikkatli olsanız da bu cinayeti sadece Hercule Poirot çözebilir. :)

Romanımız baş karakter Hercule Poirot yerine Miss Marple'a yer verilerek 1963 yılında sinemaya uyarlanmış. Bulabilirsem en kısa zamanda izleyerek film hakkındaki görüşlerimi de buraya yazacağım.
320 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Sanırım ilk kez bir polisiye romanda, katilin kimin olduğu ile ilgili net tahminde bulunabilmek için bu kadar fazla sayfa beklemek durumunda kaldım.

Herkes genellikle polisiye hikayede kendini bir an dedektifin yerine koyarak olayı çözmeye çalışır. Ancak emin olun, eğer Hercule Poirot kadar zeki ve ayrıntı hastası değilseniz, asla bu romanda dedektifin yerinde olmak istemezsiniz.

Olaydaki şüpheli kişi sayısı o kadar fazla ki... Agatha Christie, sürekli olarak zanlılarla ilgili şüphenizi artıracak yeni detaylar veriyor ve size "aslında katil bu da olabilir" dedirtiyor. Kitabın son otuz sayfasına kadar, kafanızda aynı derecede şüpheli olabilecek en az üç kişi olacağını garanti edebilirim.

Şahsen detayları önem sırasına koyduğumda, kendimce belirlediğim en kuvvetli adayın katil olduğuna sevinsem de, o kişinin cinayetleri nasıl işlediğine dair fikir yürütememiştim. Sağ olsun, kitabın son sayfalarında efsane dedektif Hercule Poirot bu merakınızı gideriyor.

Kitaptaki karakter sayısının normalden biraz fazla olması bazen konuya odaklanmayı güçleştirse de, baştan sona kadar merak unsurunun bir an bile azalmadığı akıcı bir serüvenin sizi beklediğine emin olabilirsiniz. Bakalım siz katili tahmin edebilecek misiniz?

Keyifli okumalar...
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Agatha Christe ile ilk tanışmamız... John Verdon un dedektif Gurney sinden sonra Hercule Poırot un küçük gri hücreleri... İkiside zeki ve sıradışı karakterler
320 syf.
·9/10 puan
Abernethie Ailesinin en büyük ferdi Richard Abernethie’nin cenazesinde kız kardeşi Cora abisinin öldürüldüğü iddiasını ortaya atar. Cenazenin ertesi günü Cora da uykusunda balta ile hunharca katledilir. Ailenin avukatı ve merhum Richard Abernethie’nin yakın dostu Entwhistle dostunun cinayete kurban gidip gitmediğini ve Cora L. cinayetini araştırması için emekli polis olan bir dedektifle anlaşır. Dedektif araştırmaları sonucunda o gün cenaze töreninde bulunan herkesin Cora L. cinayeti esnasında ispatlanamaz şekilde dışarıda olduğunu öğrenir. Kimsenin tanığı yoktur ve hemen hepsi çelişkili ifadeler vermektedir. İşler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır dedektif için...

Kitabın ilk sayfalarında ukala bir şekilde katili tahmin ettiğimi düşündüm. İlerledikçe tahminimden eminliğim azaldı, başka kişilere yöneldim. Sonlara doğru tekrar emin bir şekilde ilk tahminime döndüm. Fakat sonu ciddi anlamda sürprizdi :)) Ciddi anlamda! Gülümsememi durduramıyorum ve bu kurguyu yapan zeka karşısında hayranlığımı dile getirmek istiyorum.
Memleket gangster dolu tabii. Bunlar zavallı, müdafasız kadınları bulup öldürüyorlar. Bilmiyorum halimiz ne olacak bu gidişle?
Her şay alt üst.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cenazeden Sonra
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752107502
Kitabın türü:
Orijinal adı:
After The Funeral
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Cenazeden Sonra
Ecelin Çağrısı
After the Funeral
After the Funeral
Cora baltayla hunharca öldürülünce, bir gün önce kardeşi Richard'ın patavatsızca söylediği birsöz tüyler ürpertici bir anlam kazanır. Richard'ın vasiyetnamesi okunurken, Cora yüksek sesle, "Olay çok güzel örtbas edildi... Ama Richard cinayete kurban gitti değil mi?" diye sormuştu.

Çaresizlik içindeki aile avukatı bu sırrı çözmesi için Hercule Poirot'ya başvurur.

Kitabı okuyanlar 285 okur

  • merve ayar
  • Melek Koç
  • Irem
  • Yusuf
  • Bahar
  • Yıldız Açıl
  • Saliha
  • Çiğdem BAŞ
  • beyza kaynar
  • Melis

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%8.3
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%12.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.9
Erkek
%28.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.1 (13)
9
%29.4 (20)
8
%35.3 (24)
7
%5.9 (4)
6
%0
5
%1.5 (1)
4
%1.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0