Charlie'nin Büyük Cam Asansörü

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.124
Gösterim
Adı:
Charlie'nin Büyük Cam Asansörü
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755102559
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Charlie and the Great Glass Elevator
Çeviri:
Selçuk Baran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Daha önce yayımladığımız "Çarlı'nin Çikolata Fabrikası" adlı kitabını çocuklar için çok sevmişti. O kitabı okuyanlar bilecektir: Yoksul Çarli, sonunda büyük bir çikolata fabrikasının sahibi olmuştu. Bay Wonka, Çarli'yle ailesini, büyük cam asansörüne bindirip bir yolculuğa çıkarmıştı. İşte elinizdeki kitap, "Çarli'nin Büyük Cam Asansörü", bu yolculuğun öyküsünü anlatıyor...
(Arka Kapak)
Charlie'nin çikolata fabrikası isimli kitabın devamı, yine harika ve eğlenceli bir kitap. Ne zamandır okumak istediğim ama elimde bulunmayan bu kitap, sonunda elime ulaştı. Soluksuz okuduğum ve dünyayı göz ardı ettiğim bir kitaptı. Özellikle kitabın sonu çok hoşuma gitti. Ne kadar Charlie'nin çikolata fabrikasının devamı olsa da, önceki kitabın yerini tutmadı. Bence eğlenmek için okuyabileceğiniz harikulade bir kitap...
Charlie'nin çikolata fabrikası kitabının devamı niteliğinde.Ek kitap gibi bir şey olmuş.Eğer charlie'nin çikolata fabrikasını sevdiyseniz okuyun derim ama okumazsanız da bir şey kaybetmezsiniz.
Bay Wonka'nın çikolata fabrikasında başlayan eğlenceli yolculuk devam ediyor. Charlie sonunda çikolataya kavuşur hem de fabirkasıyla birlikte. Fabrikanın sahibi Bay Wonka, bizim küçük Charlie ile kalabalık ailesini büyük cam asansöre bindirip bir yolculuğa çıkarır. İşte "Charlie'nin Çikolata Fabrikası" nın devamı olan bu kitapta, bu ilginç yolculuğun öyküsünü okuyacaksınız. Ama bir eleştiri yapmak gerekirse ilk kitap çok daha güzeldi. Keyifli okumalar..
" Charlie'nin Çikolata Fabrikası " Devam Kitabı

Yazar ilk sayfalarda karakterlerin resimlerini ve kim olduklarını gösteriyor yine. Hikayeye ise kaldığı yerden devam ediyor yazarımız. Charlie Bucket, ailesi ve Willy Wonka büyük cam asansöre binerek yolculuğa başlıyor. Bu yolculukta da gene bir çok ders alıyoruz. Mesela yaşlıların gençleşmek arzularında yaptıkları açgözlülükler, büyüklerin çok bilmişlikleri ve bunların bedelini ödeyip hak verişlerini görüyoruz. Kitabın detaylarına çok girmek istemiyorum çünkü herkesin hikayeyi bileceğini pek sanmıyorum. Yine de uzay maceraları güzeldi. :)

Bu kitabı bir günde okuduğum için bazı yerlerde sıkıldığımı hissettim ve bunun çok hızlı bitirdiğim için olduğunu düşünüyorum. Belki de iki günde okusam çok daha keyifli gelirdi. Sonuç olarak yazar yine çok ilginç bir ortam gösteriyor bize ve ben yazara hayran oldum bundan sonra kesinlikle diğer kitaplarını da alır okurum. Çok geniş bir hayal gücüne sahip. Kitap devam kitabı olduğu için ilkini okuduktan sonra eminim bunu da okumak isteyeceksiniz.
Üstünde düşünülerek yazılmış bir çocuk romanı. Yazarın o yıllarda böyle bir hayalgücüne sahip olması şaşırtıcı. Keşke Çikolata Fabrikası gibi filme çevrilmiş olsa... Sanırım fantastik kısımları yansıtmak biraz zor olduğu için yalnızca kitap olarak okuyoruz. Büyük saygı hakediyorsun Roald Dahl...
Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nın ikinci kitabı.. Bay Wonka'yı o kadar çok seviyorum ki Karaköy'deki ve Galata'daki Willy Wonka Chocolate'a gidemedim diye karalar bağladım.. Filmiyle tanıdığım bu kitabın ikinci kitabı da güzeldi..
Uzaydaki gelecek nasıl olacak sorusunun cevabını birkaç bölümde okuyabilirsiniz..
Bay Wonka karakterine değinmek istiyorum.. Kendisi Oldukça zeki bir gurme, şahane derecede enfes çikolatalar üreten bir kaçık! Davranışlarına bakınca, ooldukça sakin, neredeyse uysal ve itaatkar, kızmadan olayı toparlayan bir karakter.. Hatta koskoca Wonka'nın bu yönü oldukça ilginç.. O yaşlı ihtiyarların çenesine rağmen onlara oldukça nazik davranıyor.. Yer yer insanları eleştiren yerleri var.. (Alıntılarımda mevcut) Bay Wonka yeniliğe açık, cesur ve çoğu yerde umursamaz ve heyecanlı..
Kitabın geneline gelirsek.. İlk kitabın sonunda biten macera aynen kaldığı gibi devam ediyor ve ailesini de yanına alan Charlie cam asansörün yukarıya yükselişi izliyor.. Bay Wonka ısrarla çok mu çok yükseğe çıkmak zorunda olduklarını söylüyor, sebebiyse şu, ne kadar çok yükseğe çıkarlarsa o kadar hızla inerler, fabrikanın damını delmek için hız gerekiyor.. Aa-Oh! yükseklik fazla kaçınca bir an kendilerini uzayın derinliklerinde, yörüngede bulurlar.. Yörüngede bir tek onlar yoktur.. Henüz ateşlenmiş koca bir ABD Uzay Oteli de bulunmaktadır.. Otelin içine henüz kimse ayak basmamıştır ve Wonka içerde Cangozlarla karşılaşır ve onlarla uzayda ufak bir savaş verirler.. Bu kitapta göze çarpan Wonka-Vita ve Vita-Wonka.. Bunlar gençleştiren ve yaşlandıran iki ayrı hap.. Burada da insanların aç gözlülüklerinin nelere mal olacağını gösteriyor.. Kısa ve öz eğlendim.. Tavsiye ederim.. Öyle ki yazarın bütün kitaplarını okumayı istiyorum..
bence güzel bir kitap. Charlienin cikolata fabrikasinin devi gibi... zaman bence geçmiş zaman ama joesphinse cok atarli
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Aynı ilk kitap gib bayıldım. Bu kitapla ilgili bir sorum var. Bir canavar sürüsü hep "Defool!!" Mu der? Ayrıca o cam asansör onca yaşammışlıktan sonra nasıl kırılmıyor?! Bence kırılması daha ilginç olurdu. Kitapta bazı eksiklikler var fakat yinede çok güzel. Bayıldım...
Charlie'nin çikolata fabrikası kitabının devamı . Bunun için Cahrli'nin çikolata fabrikasını okumayı düşünüyorsanız kesinlikle bu kitabıda okuyacaksınızdır ben okudum çok beğendim eyer sizde okuyacaksanız şimdiden iyi okumalar
Bütün yaşlılar iyi ki ayağa kalktı. Uzay çok garip.
Kitabı bugün aldım ve bugün bitirdim çok özel bir yazarın çok özel bir kitabı sabaha karşı aldığım akşamleyin bitirdigim bu eser çok önemli bir eserdir.
Okumak ve heycani cok severim bu kitaplar tam bana uygun cunku insanlarin beynini yormayan kitaplar ve cok tavsiye edilir . Sizinde okumaniz cok iyi olur cok guzel yazana cok tsk ederiz
"Buna Gilligrass Sinek Kapanı derler!" dedi. Hepsi çevresine toplanıp resme baktı.
Başkan anlatmaya başladı: " Sinek şu soldaki merdiveni tırmanır. Şu kalasın üstüne yürümeye başlar. Durur. Etrafı koklar. Burnuna güzel bir koku gelir. Aşağı bakar ve kesmeşekeri görür. 'Yaşasın!' diye bağırır. 'Şeker!' Tam şekere ulaşmak için ipe tutunarak aşağı inecekken birden aşağıdaki su dolu leğeni görür ve, 'Eyvah!' der. 'Bu bir tuzak!' Leğenin içine düşmemi istiyorlar!' Kendini çok akıllı sandığı için merdivenden inmeye kalkar. Ama merdivenin basamaklarından birini kestiğimin farkında değildir. Boşluğa düşer ve boynu kırılır."
"Ne olup bitmeden, Bay Wonka?"
"Ne olacak, Georgina Nine'nin çıkarma işlemi yapılmadan tabii ki! Tüm eksiler çıkartılır! Sen hiç aritmetik bilmez misin?"
Georgina Nine, Asansör'ün içinde üfürdükçe bir ileri bir geri gidiyordu. "Çekilin önümden!" diye bağırdı. "Ben bir jumbo jetim!"
Bay Wonka, "Huysuz cadalozun tekisin sen!" dedi.
Bay Wonka omuz silkip arkasını döndü. Kavgadan nefret ederdi. Açgözlülükten, bencillikten hiç hoşlanmazdı. Bırakayım yesinler birbirini, diye düşündü ve ağır ağır çikolata çağlayanına doğru ilerledi. Kapışacak değerli bir şey görmesinler, neredeyse bütün insanlar kendilerini kaybediyorlar, diye geçirdi içinden. En çok da para için kavga ediyorlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Charlie'nin Büyük Cam Asansörü
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755102559
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Charlie and the Great Glass Elevator
Çeviri:
Selçuk Baran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Daha önce yayımladığımız "Çarlı'nin Çikolata Fabrikası" adlı kitabını çocuklar için çok sevmişti. O kitabı okuyanlar bilecektir: Yoksul Çarli, sonunda büyük bir çikolata fabrikasının sahibi olmuştu. Bay Wonka, Çarli'yle ailesini, büyük cam asansörüne bindirip bir yolculuğa çıkarmıştı. İşte elinizdeki kitap, "Çarli'nin Büyük Cam Asansörü", bu yolculuğun öyküsünü anlatıyor...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 193 okur

  • Vahide Yasemin Özkorul
  • Hanife ÇINAR
  • Melike Balçık
  • meral hayrunisa yüksel
  • zehra betül bıyık
  • Kaan Sevindik
  • Emre Gökçe
  • Burak Bayrak
  • Taeggukie
  • Yeşim Gökdoğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%18.7
14-17 Yaş
%30.7
18-24 Yaş
%28
25-34 Yaş
%13.3
35-44 Yaş
%6.7
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.4
Erkek
%23.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.7 (24)
9
%27.1 (16)
8
%16.9 (10)
7
%8.5 (5)
6
%1.7 (1)
5
%3.4 (2)
4
%1.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0