Çıplak Ölüm (Eve Dallas Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.426
Gösterim
Adı:
Çıplak Ölüm
Alt başlık:
Eve Dallas Serisi 1
Baskı tarihi:
Mayıs 2002
Sayfa sayısı:
308
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753333740
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Naked in Death
Çeviri:
Akın İnsel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Dünyayı teknolojinin yönettiği bir zaman ve yerde, insan yüreğini hâlâ karşı konulamayan bir dürtü yönetmektedir: Tutku.
New York Polis Departmanı'ndan Teğmen Eve Dallas, acımasız bir katilin peşindedir. Polis olarak çalıştığı on yıldan uzun süre içinde pek çok şeye tanık olmuştur ve hayatta kalmanın içgüdülerine bağlı olduğunu çok iyi bilmektedir. Yine de İrlandalı bir milyarder ve Eve'in soruşturduğu vakanın şüphelilerinden biri olan Roarke'la ilişkiye girmemesini söyleyen her türlü iç ve dış uyarıyı hiçe sayar. Oysa tutku ve baştan çıkarmanın da kendine özgü kuralları vardır. Eve, bağımlılığa dönüşen bir tutkuyla istediği adamın kollarına atılarak büyük bir riske girmektedir.
308 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
21. yy'ın ikinci yarısında geçen polisiye kitapta, Eve Dallas isimli polis teğmenin soruşturduğu bir cinayet davasında ortada seri katil olduğunu işaret etmesi ve cinayetlerin Eve'ye kendi geçmişini hatırlatması kurgulanmış.
Ben seri olduğunu bilmeden ikinci kitaptan okumaya başladım. Belli bir sıra takip etmeden okumama rağmen serinin genel hikayesi anladım. Her kitap kendi içinde farklı hikaye barındırıyor fakat karakter ilişkileri bağlantılı.
Romantik polisiyeye az biraz fantastik kurgunun karıştırılması ve Nora Roberts'in güçlü kalemiyle ortaya çıkan Eve Dallas serisinin ilk kitabı olan Çıplak Ölüm, harika bir seri okuyacağımızın garantisini veren bir kitap olmuş.
308 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okumaya başladığım anda zaman su gibi akıp geçti.Okuduğum her sayfada Eve ayrı bir sempati duyarken polisiyenin hakkını verdiğini düşündüm.Kurallarına uygun birinin yani teğmen Eve Roarka aşık olması ve iyi bir ekip olamlarıda çok hoşuma gitti.Polisiye ve aşkı süper harmanlamış.
308 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Niye?! Niye seriye bu kadar geç başladım kiii??
Katil ters köşe yapmadı. Birçok yorumda gördüğüm gibi hepimiz neredeyse aslında en baştan anlamışız katilin kim olduğunu?
Roarke ve gizemi bana nedense Ateş Serisindeki Barrons'u hatırlattı.
Onunla ilgili neler neler öğreneceğiz bakalım :)
Ama Eve.. Ne olursa olsun ben ayaklarının üzerine basan kusurları ile birlikte harika bir kadın karakter olduğunu düşünüyorum.
308 syf.
·2 günde·8/10
Nora Roberts'in okuduğum ilk kitabı polisiye seriisi görünce tabi hemen üzerine atladım diyebilirim keşke daha önceden bu yazarla tanışsaymışım dedim ama geç olması hiç olmamasından iyidir :) Eve Dallas kendi sorunlrıda olan ama bunlarla başa çıkmayı bilen iyi ve güçlü bi karakter kitaptaki roarke karakteri bana kitabın gelecekte olması gibi ütopik geldi ey arkadaş senin hiç mi kusurun olmaz bu arada romandaki olayların gelecekte yaşanması ilginc olmuş böyle bir risk aldığı için de yazarı tebrik etmek gerek genel olarak kitabı begendim okumaya değer güzel ve akıcı yani okurken sıkılmayacağınız türden bir kitap en kısa zamanda seriiye devam edeceğim bakalım Eve hayal dünyama daha ne zenginlikler katacak :)
308 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Nora Roberts'in kitaplarını çoğu kişi de gördüm ve birkaç kişinin önerisiyle de artık başlayayım, dedim, iyiki de başlamışım. Ölüm serisi, hatta bazı kişiler Eve Dallas serisi, diyorlar, onunla başlamak istedim, zaten daha çok önerilen de oydu. Kitap hakkında çok bir fikrim yoktu ama his olarak beğeneceğime emin olarak başladım ve gerçekten çok beğendim.
Yazarın dilini, kurguyu, kurgunun ele alınış şekliyle orijinal bir hale gelişini falan çok beğendim.
Kitapları bulamayacağım söylendi, ben de bu sebeple pdf olarak okumaya başladım.
Eve'yi -nedense hep Eva, diyesim geliyor- Feeney'i, Kumandan Whitney'i, hepsini sevdim ama Roarke'ye aşık oldum, diyebilirim.
Eve, güçlü olmak zorunda bırakılan ve bunu oldukça iyi becerebilen ama içten içe, küçükken yaşadıklarının ağırlığını her an hisseden mükemmel bir karakter. Roarke ise kesinlikle aşık olunası... Güçlü, zengin ama bunu insanları ezmek için kullanmayan, tehlikeli, yakışıklı ve fazlasıyla düşünceli, harika bir adam: Lütfen gel beni bul!
Yani iki karakter de birbiri için yaratılmış, diyebiliriz, hele o aradaki tutku...
Kitap aslında polisiye ama öyle sıradan bir şekilde polisiye, deyip geçemeyiz; çünkü gelecek yüzyılı -tam olarak hangi yüzyıl emin değilim- ve fazlasıyla gelişmiş teknolojiyi baz alan bir polisiye. Bildiğiniz geleceğimize ışık tutarak bizlere, çok iyi bi' kurguyla birleştirilerek sunulan, harika bir kitap. Ama her şey değişirken, değişmeyen tek şey tabii ki duygular... Bu kitabın bir seri olması ise ayrıca mutluluk verici, hem de şu anlık 16 kitabı çıkmış bir seri ve ben, hepsini okumak için sabırsızlanıyorum!

Geçmişini, bazı kötü yönlerini hatırlayıp bazı yönleriyle hatırlayamayan ve on yıldır polislik yapan, Teğmen Eve Dallas; kod 5 kuralıyla, oldukça 'nazik' bir davanın içinde kendini bulur. Cinayetlerin ardındaki katili bulmak için uğraş verirken, bir de şüpheliler arasında olan Roarke ile yakınlaşması ve duygularına karşı savaş vermesi de işin içine girerek onu zora sokarken, sınırlar bayağı bi' zorlanacaktır.
308 syf.
·10/10
Evet Nora hayatım Harikasın
Bayıldım kitaba
Nasıl desem insanın hiç bırakmadan okuyası geliyor hikayeni
Ve Eva Dallas
Sen ne mükemmel bir şeysin
okurken konuyu midem bulansada gerçekten üzücü ve gerçeklik payı olan şeylerin anlatılması kitabı çekici hale getirmiş. Daha ilk anda kim olduğunu anlamıştım ama bu kadarını beklemiyordum. Aşk ise kitabın en hoş sayfalarıydı etkileyici kesinlikle beğendim
308 syf.
·4/10
48 kitaplık seri
hatta daha fazla da olabilir
her kitapta farklı bir cinayet
karakterler aynı

aslında güzel olabilirdi
eğer Eve ve Roarke'u sevseydim
sevmedim

ilk kitapta işlenen cinayet konusunu da ilgimi çekmedi
katilin kim olduğunu bulduklarında bile şaşırmadım
Roarke listeme giremedi

kısaca bir heyecanı yoktu
polisiye okumayalı uzun zaman olmuştu
hatta en son ne zaman okuduğumu bile bilmiyorum
bu kitap bana uzun zaman polisiyeden uzak kalmamı söyledi
çünkü cidden böyle aşırı iyi yazılmamışsa
ben okurken sıkılıyorum
bu seri 1995 yılında yazılmaya başlamış
doğduğum gibi okumaya başlamış olsaydım
belki severdim

seriye devam etmeyi düşünmüyorum
daha iyi cinayet romanları vardır eminim
sırf Eve ve Roarke için bunları çekemem
verdiğim o 4 puan
iki şey yüzünden

birincisi;
Roarke'un Dallas'ın arabasının bozulan klimasını yaptırıp 'sebebi ben değilsem, titremeni istemem' diye not bırakması.

ikincisi;
Roarke'un zenginliğinden konuşurlarken, yine Roarke'un Dallas'a 'paranın hepsini bana ver altı ayda iki misline çıkarayım' diyişiydi.

bu iki neden yüzünden 4
gerisi puan vermeye bile değmez
308 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Nora Roberts'la ve uzun bir seri halinde yazdığı kitaplarının kahramanı Eve Dallas'la ilk tanıştığım roman "Çıplak Ölüm".
Öncelikle serinin geçtiği zaman dilimi günümüz değil. Olaylar gelecekte yaşanıyor. Galaksiler arası gezilerin sıradanlaştığı, insanlığın geleceğinin devamı adına yapılan düzenlemeler sonucu farklı bir yaşam tarzına geçildiği, organik olan pek bir şeyin kalmadığı, androidlerin pek çok alanda insanlara hizmet verdiği bir dönem. Ama yine zenginin zengin olduğu ve sınıf farklılıklarının önüne geçilemediği bir dönem. Ve yer her zamanki gibi Amerika.
Eve Dallas, iğrenç bir çocukluk evresinin ardından sistem tarafından kurtarılarak topluma kazandırılan bir kadın. Ama kişiliksel özellikleri sayesinde sistem içinde tutunmayı başarmış ve kendisine sağlam hedefler belirlemiş güçlü bir karakter. Teğmen rütbesinde işinde oldukça başarılı olan bir dedektif. Olaylar, kısa bir süre içinde devamı gelen bir cinayetle başlıyor.
Bundan sonrası spoiler'a gireceği için olaylara ilişkin başka bir şey yazmayacağım.
Dediğim gibi Nora Roberts'ın okuduğum ilk romanıydı. İlk başta gelecekte geçiyor olması biraz şaşkınlık yarattı. Çünkü gelecek kavramında alıştırıldığımız ultra uzaysal bir tabloyla karşılaşmadım. Yine herkes bildik anlamda evlerde yaşıyor, insanlar (başta Dallas) kot giyiyor, ilişkiler günümüz tarzındaki akışında devam ediyordu ama farklı olarak uçan arabalar vardı, kahvaltınızı makineler hazırlıyordu, doğal gıdalar yerine işlenmiş maddelerden yapılan tüketiliyordu... Ama romanın ortalarına yaklaştıkça Roberts kendi gelecek kavramını benimsetmişti bile. Özellikle de geçmişe ve doğal olan her şeye tutkun erkek kahraman Roarke ortaya çıktıktan sonra.
Cinayetin ardı sıra Dallas'ın araştırmalarının götürdüğü ultra zengin bir iş adamı olan Roarke keskin bir şekilde romana dahil oldu ve bence iyi ki de oldu:) O da Eve gibi bir geçmişten kopup gelen ve yine Eve gibi sağlam kişiliği sayesinde hayatta başarıyı elde eden bir kimlik. Romanın akışı sırasında Roarke'nin tabiriyle iki kayıp ruhun bir araya gelişi yüreklerindeki eksiklerin tamamlanmasına yol açmaya ve beraberinde de kendi kimlikleri içinde şiddetli çatışmalara yol açıyor.

İlk roman üzerinden genel bir değerlendirme yapacak olursam polisiye ile romantizm bence çok güzel bir araya getirilmişti. Ruhsal çatışmalar, gündelik rutinin içine güzel yerleştirilmişti ve seri olmanın getireceği avantaj ilk romanda iyi kullanılmıştı (Aceleye gerek yoktu çünkü daha çok anlatmak için hala on beş roman hakkı vardı yazarın:))
Zamansal çatışma hisleri yaratan anlar oldu. Ama bunun için eleştiri yapma hakkımı serinin diğer kitaplarına saklayıp okumaya devam ettim. Roarke, şahsen yeni favori erkek karakterim halini aldı. Hem de çooook hızlı bir şekilde. Dante serisinden ve griden tatlar gelse de burada sapkınlıktan uzak, saf bir aşk kavramı ön planda ve sımsıkı tutulmuştu.

Yazarın bu serisini tam set halinde bulmak biraz güç. Ama ben okumanızı tavsiye ediyorum.
308 syf.
·Puan vermedi
Kitapda beni etkileyen unsurlardan biri eve nin işini çook ciddiye alması diğer kitapları okuyunca anlayacaksınız katili bulmak onun için öncelikli...
308 syf.
·Beğendi·9/10
Nora Robert çok severek ve ölüm serisi hariç hemen hemen tüm kitaplarını okuduğum bir yazar. Ölüm serisine de tüm kitapları tamamlamadan başlamak istemediğimden baya bir erteledim ama sonunda serisinin Türkçeye çevrilmiş tüm kitaplarını almış bulunmaktayım. Seriye hemen ilk kitabı olan Çıplak Ölüm kitabı ile başladım. Bu kitap gelecek zamanda geçen ve işine çok bağlı olan polis Eve ve geçmişini, Eve'nın aşkı Roarke ile tanışıp aynı zamanda lisanslı fahişeleri öldüren bir katilin yakalanma hikayesini okuyoruz. Seriyi o kadar sevdim ki hemen ikinci kitaba başlıyorum. Siz de polisiye, gerilimler harmanlanmış aşk seviyorsanız hemen seriyi tamamlayıp başlamalısınız. Tamamlamadam başlarsanız diğer kitap için meraktan ölebilirsiniz benden uyarması:)
308 syf.
Heyecan hiç bitmedi. sağ gösterip soldan vurdu resmen.. Eve Dallas'a bayıldım ^^ Sanki Angelina Jolie'nin, Ajan Salt filmini izliyor gibiydim :D
308 syf.
·Beğendi·10/10
Gizem, polisiye ve suç tarzıyla romatizmin harmanlanmış hali. Bu kitabı yaklaık 1 ay erteledim. ha bugün okuyacağım ha yarın derken koca 1 ay geçti ve elime aldıktan belli bir saat sonra kendime kızmaya başlamıştım. çünkü ertelediğim 1 ayıma yazık olmuştu. Çünkü bu kitabın kurgusu ve çekimi o kadar harikaydı ki insanı bambaşka bir aleme çekiyordu. Eğer sizde benim gibiyseniz emin olun pişman olmayacaksınız.
"Katiller cinayet yerine daima geri dönerler. Klişelerin her zaman bir temeli vardır. Aksi takdirde klişe olmazlardı."
"Öylesine sarhoş olmak istiyorsun ki, birine sonradan pişman olmayacağın birkaç yumruk atabilesin. Benimle sarhoş olman gerekmez, endişe duyman da, istediğin kadar yumruk atabilirsin."

"Neden?"

"Çünkü gözlerinde hüzün görüyorum ve bu beni üzüyor."
Nora Roberts
Sayfa 186 - aaa- şey bu Roarke birazcık hoş.. yine de pek tutamadım ben bu seriyi
"Kalktığını duydum, bunu pek sık yapmıyorsun."
"Yataktan kalkmayı mı?"
"Hayır, bana gülümsemeyi."
Nora Roberts
yani yine de Roarke'ı sevemedim çok
"Nasıl zengin oldunuz?"
"Bir sürü yoldan," dedi Roarke.
"Birini söyleyin."
"Arzu."
"Pek yeterli değil. Herkes zengin olmayı arzu eder."
"Yeteri kadar arzu etmezler. Onun için mücadele etmek, risk almak da gerek."
"Siz risk aldınız öyleyse."
"Tabii ki aldım. Fakirlik... rahat değil. Ben rahatlığı severim."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çıplak Ölüm
Alt başlık:
Eve Dallas Serisi 1
Baskı tarihi:
Mayıs 2002
Sayfa sayısı:
308
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753333740
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Naked in Death
Çeviri:
Akın İnsel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Dünyayı teknolojinin yönettiği bir zaman ve yerde, insan yüreğini hâlâ karşı konulamayan bir dürtü yönetmektedir: Tutku.
New York Polis Departmanı'ndan Teğmen Eve Dallas, acımasız bir katilin peşindedir. Polis olarak çalıştığı on yıldan uzun süre içinde pek çok şeye tanık olmuştur ve hayatta kalmanın içgüdülerine bağlı olduğunu çok iyi bilmektedir. Yine de İrlandalı bir milyarder ve Eve'in soruşturduğu vakanın şüphelilerinden biri olan Roarke'la ilişkiye girmemesini söyleyen her türlü iç ve dış uyarıyı hiçe sayar. Oysa tutku ve baştan çıkarmanın da kendine özgü kuralları vardır. Eve, bağımlılığa dönüşen bir tutkuyla istediği adamın kollarına atılarak büyük bir riske girmektedir.

Kitabı okuyanlar 124 okur

  • özge
  • Rümeysa Eğri
  • pınar osmanağaoğlu
  • Şaziye YİĞİT
  • Tuğba A.
  • Birkitapezgisi
  • Münevver Albayrak
  • Sedef Çınar
  • Elif Ceylan
  • aysegül sarı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.5
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%30.9
25-34 Yaş
%38.2
35-44 Yaş
%10.3
45-54 Yaş
%14.7
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.7
Erkek
%6.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.3 (18)
9
%19.1 (9)
8
%23.4 (11)
7
%12.8 (6)
6
%4.3 (2)
5
%0
4
%2.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0