Çocuk Hırsızı

·
Okunma
·
Beğeni
·
641
Gösterim
Adı:
Çocuk Hırsızı
Baskı tarihi:
Nisan 2021
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257650564
Orijinal adı:
The Child Thief
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Çocuk Hırsızı
The Child Thief
"Karanlık, şaşırtıcı ve özgün bir Peter Pan macerası.” –Christopher GoldenPeter çevik, cesur ve haylazdı… ve tüm çocuklar gibi oyun oynamayı seviyordu, her ne kadar oyunları kanlı bitse de. Gözleri altın gibi parlayan Peter sana gülümsediğinde artık ömür boyu dostun olurdu ama çok da güvenilir bir dost sayılmazdı ve seni götürmeyi vadettiği yer Varolmayan Ülke değildi.Eğer Peter onu kurtarmasaydı on dört yaşındaki Nick uyuşturucu satıcıları tarafından öldürülecekti. Şimdi bu karizmatik çocuk onu asla büyümeyecekleri; perilerin, canavarların ve sonsuz büyünün var olduğu gizli bir yere, maceraya davet ediyordu. Nick, Peter’ın peşinden bu yere gittiğinde onun “Şeytanlar” adını koyduğu, kayıp ve çalınmış çocuklardan oluşan vahşi kabilesiyle birlikte Kaptan ve askerlerine karşı savaşmayı öğrenecek ya da ölecekti. Çocuk Hırsızı Peter’ın karanlık geçmişi bu süreçte su yüzüne çıkacaktı.

Dünyaca ünlü illüstratör Brom’un hem yazıp hem resimlediği, Peter Pan hikâyesini tuhaf, sıradışı ve oldukça karanlık bir biçimde yeniden anlattığı Çocuk Hırsızı, çocukluk kahramanınızın korkutucu tarafını açığa çıkarıyor.“Brom, fantastik edebiyata safi korku zerk ediyor.” –Holly Black
480 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Çocuk Hırsızını fazi ile birlikte okuduk, çok keyif aldığım bir karanlık fantastik roman oldu.

Peter Pan ilk olarak 1904 yılında tiyatro oyunu olarak sahnelendi, daha sonra 1911 yılında kitabı çıkarken, son olarak beyazperdeye uyarlandı. Brom, kitabın sonunda Peter Pan öyküsünün karanlık bir temaya “Çocuk Hırsızına” nasıl büründüğünü, kısacası kitaptaki dehşetin nasıl doğduğunu anlatıyor. Bunu yaparken de aslında şunu söylüyor, Pan’ın Varolmayan Ülke yani Neverland’ta ki oyun sevdasını dikkatle incelediğini, ölümleri ve onun bu ölümlere karşı kayıtsızlığını gördüm diyor ve devam ediyor, incelediğim ilk Pan kitaplarında bu karanlığı hissettim ve şaşırdım diyor. Kitabın yazılma aşamasının ana öyküsü olarak gördüğü karanlığı söylüyor.

Çocuk Hırsızı fantastik bir romandan ziyade insanlığın geçmişinden bugüne kadar süregelen dehşetin, açgözlülüğün, yıkımın, yağmanın, istilanın birer örneği gibi. Özellikle bağnazlığın din üzerinden işlenmesi, ortaçağda cadı diye yakılan insanların romanda Rahip tarafından benzer işkencelere maruz bırakılması, romanın gerçekliğini bir kez daha önümüze seriyor.

Peter bu hikâyede bir fark yaratıyor, çocukları ezenleri eziyor ve ezilenleri kendi diyarına getirip bir şans veriyor. Dünyada bulamadıkları kimliklerini bulmalarını sağlıyor. Elbette her şeyin bir bedeli vardır, tıpkı Peter’ın peşine takılmak gibi. Avalon’a gelen çocuklar - ya da kandırılıp- Peter’ın peşine takılan çocuklar Leydi’nin birer neferi olmaları için yetiştiriliyor. Kitabın giriş kısmında bizi karşılayan acımasızlık ve kan tüm hikaye boyunca devam ediyor.

Bir seçenek sunuyor Peter, kendi deyimiyle oyun oynamak istiyor, seni o zorlamıyor, seni zorlayan kendi hayatın, tecavüze uğraman, dayak yemen, hor görülmen, pisliğe batman, sokakta yaşaman, lanetli istenmeyen bir insan olarak yaşamını sürdürmen, işte bu sebeple Peter’ı seçiyor çocuklar, bir hiç olmaktansa, bir hayalin peşinden gitmek daha cezbedici oluyor ama bilmedikleri şey, tıpkı uzun sözleşmeleri okumadan imzalamamız gibi, çocukların da gidecekleri yerdeki detaylardan bihaber olması. Ah Nick, Nick, Nick…

Son dönemlerde okuduğum en iyi karanlık ve dehşet dolu kitaplardan biriydi. En başından en sonuna kadar kitap sizi sarıyor, diyaloglar, karakterler, yaratılan ortam sizi kitabın içine çekmeye başlıyor, hem insanların dünyasını hem de Pan’ın dünyasını yani Avalon’un karanlığında dehşet dolu bir maceraya atılıyorsunuz.

Küfür dolu kitap çok okudum ama bu kadar değişik küfürleri bir kitapta ilk defa okudum, paylaştığım alıntılarda bu örnekler fazlasıyla görülmekle birlikte, arada bir sizde ağız dolusu bu küfürleri etmeye başlıyorsunuz, keyif verici olmuyor değil. : )

Örnek Alıntı 1,
“AĞZINIZA SIÇACAĞIM!”
“Ah, tam bir kaplan işte!”
“Küçük oğlanlar ağızlarını bozmamalı.”
“Bunun ağzını sıcak sidikle çalkalamak lazım.” “Kesinlikle,” diye onayladı diğer kızlar. #124767445

Örnek Alıntı 2,
“HADİ GEL!” diye bağırdı ağzından kan ve tükürük saçarak. “GELSENE, OR*SPU ÇOCUĞU!”

Şeytan olduğu yerde kaldı.
"HADİ!" diye bağırdı Nick. Kolları titriyordu. #124233185

(Bu küfürler en hafiflerinden.)

Peter’ın çocukları kurtarıp, Avalon’a getirdiğini söyledim, evet, onlara bir seçenek sunuyor, çocukların başka bir seçeneği yok, ya ebeveynleri tarafından tecavüze uğrayacaklar, ya uyuşturucu batağına saplanacaklar, ya çocuk fahişe olacaklar ya da serseriler tarafından delik deşik edilip, kaldırımın bir köşesine atılacaklar. Karanlıktan kaçıyor çocuklar, Leydi’nin diyarındaki karanlıktan habersiz olarak. Çocuklar bu kitapta çocuk değil, birer ölüm makinesi, kan döken, boğaz kesen, kılıçları tiyatral havada dans edip can alan konumda.

Kitabın başlangıcında kitapla ilgili bir uyarı yapılması bana göre mantıklı olabilirdi, bu kitabı Pan’ın hikayesini bilip, benzer bir şey sanan ebeveyneler ya da direkt alan çocuklar için pek uygun olmadığını söylemem gerek. Çağımızda, bu teknoloji de elbette, çocukların erişemeyeceği şey yok ama yazılı bir metinde böyle bir ön koruma sağlanabilir, tabii bu yayıncı için satış kaygısı oluşturacağından pek önemsememiştir. Herkes ne okuduğunu bilsin. : )

Kitabın Peter Pan’ın yeniden yazılmış versiyonu olduğunu belirteyim, elbette karanlık versiyonu, Brom bunu yaparken İskoçya peri masallarından ve mitolojisinden faydalanıyor, tıpkı Tolkien gibi. Konu Tolkien’e neden geldi şimdi? Her okurun kendine özgü, aa bu buna benziyor, şu şuna benziyor tarzı yaklaşımları olur, benimde oldu, nedir bunlar, hızlıca bir bakalım.

Brom kitap sonunda nelerden esinlendiğini yazsa da benim zihnimde şu benzerlikler canlandı;

1- Maldiriel adlı kılıcı, Yüzüklerin Efendisi’ndeki Narsil’e benzettim,
2- Avalon’un Kalbi olan Avallach Ağacını, Yüzüklerin Efendisi’ndeki Gondor’un sembolü Ak Ağaç’a benzettim,
3- Her şey bitmiş gibi gözükürken, gidecekleri savaştan önce Drael adlı Cin’in Peter’a katılmasını Elfler’in Miğfer Dibi Savaşı sırasında Aragorn’un müttefiki olarak savaşmaya gelmesine benzettim.
4- Leydi’nin Ormanı’na girerken kullanılan geçidi sarmaşıklar koruyor, bu girişi de Moria’ya yani Khazad-dum’a girilen kapıya benzettim.
5- Ve son olarak Ginny’nin kızları diyaloglarda beni mest ederken, konuşma tarzlarını Alice Harikalar Diyarı’ındaki diyaloglara benzettim;

Diyalog 1,

“Ölüyor” dedi kız kardeşlerden biri.
“Evet, ölümünün kokusunu duyabiliyoruz,” diye ekledi ikincisi. “Çok sürmez.”
“Zavallıcık,” dedi üçüncüsü uzun saçından bir teli parmağına dolayarak.

Diyalog 2,

“Çok kan akacak mı?” diye sordu ilk kız.
“Herkese yetecek kadar bağırsak olacak mı?” diye sordu ikincisi.
“Ve göz bebekleri, gözbebeklerini unutma ,” dedi üçüncüsü.

Bunlar benim benzetmelerim olmakla birlikte, yazarın aklının ucundan dahi geçmemiş olması pek olasıdır.

Şeytanlar, Periler, Cinler, elbette İnsanlar, bir Leydi, Cadı, Trol, Kaptan ve yobaz bir Rahip.

Kitabın baskı kalitesini beğendim, orta sayfalarda kalın kuşe kağıda yapılmış olan karakter çizimleri çok başarılı, zaten kendisi çizer olan Brom tarafından çizilmiş. İthaki’de sık sık karşılaştığımız yazım hataları yine mevcut, benim dikkat ettiğim en az on yazım hatası, harf hatası mevcut.

Çok beğendim, dehşetle okurken, ortaya saçılan bağırsaklardan, uçan kellelerden, diyaloglardan, verilen mesajlardan kısacası başlı başına bu karanlık kitaptan büyük keyif aldım.

Mutlaka okuyun, ve son söz;

“Peter gülerse herkes güler, çünkü Peter’ın gülüşü bulaşıcı bir şeydi.”
480 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10 puan
Dünyaca ünlü illüstratör Brom, Peter Pan hikayesini tuhaf, sıra dışı ve oldukça karanlık bir biçimde yeniden anlatıyor. Brom‘un hem yazıp hem resimlediği Çocuk Hırsızı, çocukluk kahramanınızın korkutucu tarafını açığa çıkarıyor.
469 syf.
·6 günde·6/10 puan
Çocuk Hırsızı, çok büyük beklentilerle aldığım ama beni yeterince tatmin etmeyen bir roman oldu. Aslında kitap için inceleme yazmayacaktım, benim gibi düşünen başka bir incelemeye rastlamadığım için yazmaya karar verdim.

Peter ve Nick için başkarakterler diyebileceğimiz kitap, ara ara başka karakterlerin de bakış açısına geçilerek anlatılmış. İçinde insanlar dışında birçok mitolojik ögeye yer verilmiş. Yazar kitabın sonunda esinlendiği mitleri belirtmiş. Karakterler için derinlik verilmiş ama hepsi sabit, değişmeyen özelliklere sahip. Nedense, hiçbir karaktere ısınamadım, hiçbiri için üzülmedim ya da heyecanlanmadım.

Kitap, okunuş olarak akıcıydı, daha sonra ne olacağını merak ettiriyordu. Karakterlerin aynı konuya bakış açısı arasındaki farklılık güzeldi. Haçlı seferleri ya da korku gibi üzeri kapatılan nedenlerle insanoğlunun sürekli içindeki vahşeti ve kötülüğü etrafa saçmasına değinilen kısımlar da güzeldi. Gene de akılda kalacak kadar etkileyici ya da farklı bir olay hatırlamıyorum.

Çocuk Hırsızı'na asıl düşük puan vermemin sebebi ise kitabın dili oldu. Yazar Brom'un okuduğum ilk kitabı, bu yüzden yazı dili gerçekten böyle mi ya da kurgu için mi bilmiyorum ama bana özensiz geldi. Muhtemelen kurguya bağlı olarak, karakterlerin 12-14 yaşlarında olması, edebiden ziyade modern çağa uygun. Daha çok olayları anlatma ve karşılıklı konuşmalar üzerine kurulmuş. Örneğin; 'Leşyiyicilerde moral sıfırdı...' (sayfa 442). Romanın esasına uygun olduğu için bu durum sizi rahatsız etmeyebilir.

Karakterlerin birkaçına ait renkli çizimler dışında her bölüm başında da siyah-beyaz çizimler bulunuyor. Sahnelerin akılda canlanmasını çok kolaylaştırmış bu çizimler ve karakter tasarımları yazar Brom'a ait ve oldukça güzeller.
480 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Karanlık bir Peter Pan macerası okuyacağız diyerek başladık Murat Ç ile Çocuk Hırsızı'na. Kitap Nisan'da yayınladığından beri okumayı çok istiyorduk.

Hepimiz Peter Pan ve Var Olmayan Ülke'sini biliyoruz değil mi? O sihirli bahçede geçen zamanı, sonsuza dek çocuk kalma fikrini hangimiz düşünmedik ki kitabı okurken ya da masalı dinlerken?

James Barrie'nin Peter Pan'i benim kısa zaman evvel yeniden okuduğum bir kitap oldu. (İş Bankası Modern Klasik No: 137) Bu kez ne masaldı ne de çocuk kitabı. Buz gibi gerçekti. Peter adadaki çocukları seçiyordu, büyük maceralara atılıyordu, şirin dişlerini gıcırdatarak Kaptan Kanca'nın kemerinden hançeri alıp onunla savaşıyordu! Düşmanlarının başına gelmeyen kalmıyor ama arkadaşları bu durumdan etkilenmiyordu. Aslında onlar da birer kayıp çocuktu! Annelerinin tuttuğu yasların hafiflediğini ve huzura kavuşup yaşadıklarını hayal ederken bir yandan da yanlarında olan Wendy'yi kaybetmemek için uğraşıyorlardı!

Sonra Brom'un Peter'ı ile tanıştım. Aslında ikinci kez Peter Pan okurken ne düşündüysem Brom da onların aynısını düşünmüş dedim kendime.

Yeryüzündeki tüm çocuklar gibi, oyun oynamayı seven bir karakter Peter. Altın gözlü, etrafındaki herkese bulaşan bir gülümsemeye sahip. Ancak onun çocuklara vadettiği yer Neverland değil Avalon! Avallach ve kızı Modron tarafından yöneltilen bir yer burası. Her zaman çocuk kalma fikrinin muhteşem büyüsü var burada. Peter da Nick ile ilk karşılaşmasında O'na bu karşı konulmaz teklifi yapıyor ve bizler başlıyoruz okumaya.
Peter'ın Avalon'a getirdiği çocukların gizemi ile karşılaşıyoruz hikâye ilerledikçe. Hem Peter ve doğumu hakkında bilgi ediniyoruz hem de onun neden Çocuk Hırsızı olduğunu anlıyoruz. "Şeytanlar" adını verdiği kayıp çocukların sırrını Nick ile birlikte çözüyoruz. Kaptan'a ve askerlerine karşı verecekleri savaşa Şeytanlar ile hazırlanıyoruz!

Her karakter, her isim mitolojik bir ögeden ilham almış. Galler mitolojisini öyle dikkatle incelemiş ki Brom, isimleri okurken araştırmamız için de bize hep bir detay bırakmış. Kral Arthur efsanesine hakim olanların aşina olabileceği terimlere yer vermiş. Bir masalın ne gibi dersler verebileceğini bence çok iyi anlamış ve masalla büyüyen ama masalın içindeki büyüyü gizemi anlamayan büyüklere de bu macerayı yaşatmaya karar vermiş.

Hem çizmiş hem de yazmış Brom. Bence çok da şahane bir iş çıkmış ortaya. Okumamış olan herkese tavsiye ediyorum. Bu büyülü macera asla başladığı gibi bitmeyecek, emin olun!
480 syf.
·4 günde·9/10 puan
Kitabı ilk gördüğümde vampir hikayesi olduğunu düşünmüştüm. Fakat geleneksel&modern karması bir Peter Pan masalıyla karşılaştım.

Sevgili Aylin Büyüksavaş ile okuduk, çok da keyif aldık. Hatta kendisinin güzel bir tespiti vardı. Kara masal dedi bu kitap için. Böyle bir tür yok ama kitabı tanımlamak için çok uygun.

Evet sizi bir Peter Pan hikayesi bekliyor. Ama çok karanlık, zalim, acımasız bir versiyonuyla bekliyor. Hani bazı çocuk masallarını alıp içinden çocukluğu çıkarıp korku hikayesine döndürürler ve filme uyarlarlar ya. Heh işte tam o tatta bir kitap ki film uyarlaması gelirse hiç şaşırmam!

Kitabın boyutu büyük, 14x23. Puntosunu da büyük tutmuşlar ki okumayı epey kolaylaştırdı bu durum. Ayrıca çok sürükleyici bir anlatım var. Anlamadan kendinizi kurguya kaptırıyorsunuz. Olaylar okuru derinden etkileyecek türden, çünkü biliyorsunuz ki okuduklarınız 2 sokak ötenizde de yaşanabiliyor.

Yazarın aynı zamanda çizer olmasından mıdır bilemiyorum, hem kitapta geçen tasvirler hem çizimler sayesinde okuduğum süre boyunca bende Avalon'un keyfini çıkardım.

Çizimlerden de ekledim fotoğraflara, hani az buz bir fikriniz olsun istedim.

Biz yetişkinlere çok güzel dersler var içinde. Özellikle de 'konuşmak' fiilinin ne kadar önemli olduğuna böyle güzel değinen kitaplar nadir bulunuyor.

Son olarak şiddet içeriğinden dolayı kitabı lise çağı öncesi okurlarımıza önermiyorum.
480 syf.
·3 günde·10/10 puan
Mutsuz bir dünyada yaşamak ile büyülü bir dünyada hep çocuk kalmak ister miydiniz?

Üvey ailesi tarafından hor görülmüş, tecavüze uğramış, uyuşturucu çetesinin eline düşmüş mutsuz çocuklar günümüzden çok uzak bir durum değil. Peter bu çocukları bulup, sonsuza kadar Leydi’nin sihiri sayesinde çocuk kalabilecekleri ve oyunlar oynayabilecekleri bir yer vadediyor. Bu sihrin içinde Laydi’nin kötü kız kardeşi Cadı ve işbirlikçileri böcekler, iyi ve kötü periler, cinler, troll ve leşyiyiciler var. Avalon ülkesi büyülü ama Leşyiyicilerden kurtarılırsa güzel bir yer. Böyle bir yerde Peter başlarında getirdiği çocuklar ile birlikte nasıl mücadele verecekler?

Büyülü orman, sihirli yaratıklar ve dönüşmüş insanlarla dolu olan Mist yolu ötesi sizleri Avalon’un kalbine götürecek. Bu yola isteyerek girebilirsiniz ama çıkmak sizin sandığınız kadar kolay değil. Manhattan kıyılarında Araf’ta sıkışıp kalmış üç yüz yıl öncesi bir ülke...

Bu okuduklarınız sizi kitaba çekmeye yeter diye düşünüyorum. Bunlar sadece bir kısmı o büyülü dünyaya ve sevdiğimiz Peter Pan’ın karanlık yüzünü okumaya bir an önce başlamalısınız.
480 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Çocuk Hırsızı, masalların sihirli atmosferi ile gerçekliğin en çirkin yanlarını yaratıcı bir kurgu ile harmanlayarak ortaya çok etkileyici, maceranın hiç bitmediği, merak duygusunun her sayfada giderek arttığı, soluksuz okunan ve okurken birden fazla duyguyu aynı anda yaşatan, içinde mitlere de yer veren, bilinen masal karakterinden oldukça farklı kurgulanmış karanlık bir Peter Pan hikayesi.

Geçmiş ve şimdiki zamanın kurguya derinlik katarak birlikte işlenmesi, duyguların insanın içine işleyen, düşüncelerin karakter ile empati kurmayı sağlayan ve olayların zihinde net bir şekilde canlandırılmasını kolaylaştıran anlatımı, yazarın karakterlere yönelik büyüleyici çizimleri ile çok etkilenerek ve beğenerek okuduğum bir kitap oldu.

Peter' ın amacı, istismara uğramış, kötülük görmüş, yalnız, kimsesiz ve tehlikede olan çocukları bulmaktır. Bu çocukları, sihri olmayan yetişkinlerin giremediği, sonsuz büyünün ve maceranın olduğu Avalon' a davet eder. Ancak bu çocukların bilmediği şey, Avalon' da kendilerini daha büyük tehlikelerin beklediğidir.Peter' ın Şeytanlar takımına katılarak, insanlığını kaybetmiş Kaptan ve ekibiyle mücadele etmeleri,adayı korumaları gerekmektedir. Bir uyuşturucu çetesinden kaçan Nick, Peter' ın davetine karşı koyamaz. Ancak onu Mist' in kayıp ruhları, leş yiyicler, üstünde otorite kurmaya çalışan zorbalar, periler ve kötü Tanrıçalar ile dolu zorlu bir mücadele beklemektedir.

Hikaye bir yanda Peter' ın geçmişine ve kökenine odaklanırken , diğer yanda Nick' in yaşadıkları, eğitimi ve Avalon' daki mücadeleleri işliyor. Peter' ın bugünkü davranışlarının altında yatan nedenleri geçmişte yaşadığı olaylar üzerinden etkileyici ve içe işleyen bir şekilde aktarıyor.

Cinler, periler, Tanrı ve Tanrıçalar, troller, minotorlar, kentaurlar, dünyalar arası geçitler gibi masalsı ve mitolojik unsurların yanında; insanların acımasızlığına maruz kalmış, ayaklarının üzerinde durmak için mücadele veren çocuklar, farklılığa ve bilinmezliğe karşı tahammülsüzlük ile yapılan kötülükler, yalnızlık duyguları ve ait olma ihtiyacı gibi konulara da değinen bu kitap önerimdir.
Benim bayraklara, unvanlar, taçlara, sihirli kılıçlar veya yaldızlı tahtlara ihtiyacım yok. Hiçbir zaman herhangi bir aleme tıkılıp kalmayacağım. Benim dünyam vahşi rüzgarın estiği her yerdir.
Brom
Sayfa 464 - ithaki
Nick yanında yürüyen Kızılkemik'e baktı. Kızılkemik ona göz kırptı ve gülümsedi. Nick onun arkasına, Şeytanlara baktı; hepsi ona dostça, yoldaş gibi gülümseyerek karşılık verdi. Nick hayatında hiç böyle birşeyle karşılaşmamıştı ve itiraf etmek istemese de, bir Şeytan olmaktan büyük haz duyuyordu. Acaba insanların takım sporlarını sevmelerinin nedeni bu muydu? Birleşip, tek bir sembol altında toplanarak ortak bir hasma karşı mücadele etmek...
Ama Peter çok şey görmüştü; insan türünün zalim olmak veya bir başkasını öldürmek için bahane bulmasına gerek yoktu. Uyuşturucu olmasa, daima başka bir şey çıkardı.
"Karanlık bizi çağırıyor. Biraz tehlike, biraz risk. Nabzının nasıl hızlandığını hisset. Bu sesi dinle."
Brom
Sayfa 38 - İthaki, 1.Baskı, Çeviri: Esat Ören
“HADİ GEL!” diye bağırdı ağzından kan ve tükürük saçarak. “GELSENE, OR*SPU ÇOCUĞU!”

Şeytan olduğu yerde kaldı.
"HADİ!" diye bağırdı Nick. Kolları titriyordu.
Brom
Sayfa 80 - İthaki, 1.Baskı, Çeviri: Esat Ören
"Peter mızrağını sımsıkı tutarak ayağa fırladı. İblisler, dedi içinden. İnsanoğullarının hepsi iblistir."
Brom
Sayfa 220 - İthaki Yayınları Nisan 2021, 1. Baskı
"Dünyanın ilk çocukları alevlerle, soğuk demirlerle ve insanoğlunun doymak bilmeyen fetih ihtiyaçlarıyla gölgelere sürüldüler."
Brom
Sayfa 252 - İthaki Yayınları Nisan 2021, 1. Baskı
“Tecrübelerle öğrendiğimiz bir şey var,” dedi rahip. “Şeytan girmesi durumunda, şeytanın kovulabilmesi için ele geçirilen şahsa bir dizi işkence uygulamak gerekiyor. Konukçu vücut o kadar konuk sevmez olmalı ki, şeytan daha fazla orada kalamasın. İşe suda boğmakla başlarız çünkü bu işlemde konukçu için asgari zarar vardır. Boğulana kadar başı suyun içinde tutarız — gerekirse birkaç defa. Eğer bunun işe yaramadığını anlarsak, kolları ve bacakları yakma, dağlama işlemine geçeriz. Hâlâ başarılamamışsa, sıra kemik kırmaya gelir; önce parmaklardaki küçük kemikler, sonra bacak ve kol kemikleri kırılır. Ve sonuçta hiçbir şey işe yaramamışsa,
konukçu şahıs yakılarak öldürülür. Bu da ruhun temizlenmesi için en garantili yoldur.”
Brom
Sayfa 359 - İthaki, 1.Baskı, Çeviri: Esat Ören
"Her şeyin bir bedeli vardır. Sadece bazı şeyler daha pahalıya patlar."
Brom
Sayfa 63 - İthaki Yayınları Nisan 2021, 1. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çocuk Hırsızı
Baskı tarihi:
Nisan 2021
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257650564
Orijinal adı:
The Child Thief
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Çocuk Hırsızı
The Child Thief
"Karanlık, şaşırtıcı ve özgün bir Peter Pan macerası.” –Christopher GoldenPeter çevik, cesur ve haylazdı… ve tüm çocuklar gibi oyun oynamayı seviyordu, her ne kadar oyunları kanlı bitse de. Gözleri altın gibi parlayan Peter sana gülümsediğinde artık ömür boyu dostun olurdu ama çok da güvenilir bir dost sayılmazdı ve seni götürmeyi vadettiği yer Varolmayan Ülke değildi.Eğer Peter onu kurtarmasaydı on dört yaşındaki Nick uyuşturucu satıcıları tarafından öldürülecekti. Şimdi bu karizmatik çocuk onu asla büyümeyecekleri; perilerin, canavarların ve sonsuz büyünün var olduğu gizli bir yere, maceraya davet ediyordu. Nick, Peter’ın peşinden bu yere gittiğinde onun “Şeytanlar” adını koyduğu, kayıp ve çalınmış çocuklardan oluşan vahşi kabilesiyle birlikte Kaptan ve askerlerine karşı savaşmayı öğrenecek ya da ölecekti. Çocuk Hırsızı Peter’ın karanlık geçmişi bu süreçte su yüzüne çıkacaktı.

Dünyaca ünlü illüstratör Brom’un hem yazıp hem resimlediği, Peter Pan hikâyesini tuhaf, sıradışı ve oldukça karanlık bir biçimde yeniden anlattığı Çocuk Hırsızı, çocukluk kahramanınızın korkutucu tarafını açığa çıkarıyor.“Brom, fantastik edebiyata safi korku zerk ediyor.” –Holly Black

Kitabı okuyanlar 18 okur

  • Nisle
  • kitaplardankalanlar
  • Sussie
  • Betül
  • Dilek Aygün
  • Jo
  • Sevde Arık Seven
  • fazi
  • Murat Ç
  • Çiğdem Ceylin Kayır

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (2)
9
%57.1 (8)
8
%7.1 (1)
7
%14.3 (2)
6
%7.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0