Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin

7,3/10  (9 Oy) · 
11 okunma  · 
9 beğeni  · 
608 gösterim
Bir ölümden söz edecekseniz "Büyükannen uyuyor" demeyin, gerçeği söyleyin. Çocuğunuzu korumaya çalışmak amacıyla yaptığınız bu açıklama, uykudan korkmasına neden olabilir. İster inanın ister inanmayın, çocuklar ölüm kavramını küçük yaşlardan itibaren kavrayabilirler. Aslında bunu anlamaları, boşanma kavramını anlamalarından çok daha kolay bile olabilir.

Dayak çocuğun yapılması istenmeyen davranışı yapmasını engellemez. Sadece yakalanmadan yapması gerektiğini öğretir. Çocuğunuz bir yeri kanayarak hıçkırıklar içinde yanınıza gelirse, kanı kırmızı temiz bir bezle temizleyin. Böylece kan lekelerini gizleyebilirsiniz.

Televizyon programları çocuklarınıza öğrenmesini istemediğiniz şeyler öğretir. Bu görünen sorunun yanında, beş yaşına kadar olan çocukların gelişimini de sekteye uğratır. Üstelik bu dönem, kendi kendilerini eğlendirme konusunda ustalaşabilecekleri tek dönemdir. Ancak televizyon karfşısında çok fazla zaman geçirirlerse, bunu asla öğrenemeyeceklerdir. Bunu kendi kendilerine yapabilecek potansiyele, beceriye ve zekaya sahip olduklarının farkına bile varmayacak, başkalarının kendilerini eğlendirmesini bekleyerek büyüyeceklerdir.
"Başarılı bir anne baba olmak için 62 garantili ipucu ve çözüm yöntemi"
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9758809301
 • Çeviri:
  Taner Gezer
 • Yayınevi:
  Yakamoz Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ekrem Özkara 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitap; kendisi aynı zamanda bir psikolog,yazar,öğretim üyesi ve gazeteci olan Dr.Perry Buffington hazırlamış olduğu,ABD' de radyo,gazete ve dergilerde de yayımlanmış olan - basit psikolojik taktikler - den oluşuyor.

Dört bölüm içerisinde,altmış iki taktikle başarılı bir anne baba olmanın ipuçları ve çözüm yöntemlerinin bulunduğu bu kitabı,tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Ayten Ernaz Tiryaki 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle bu bir kitap incelemesi değil! (Bilinen ve istenilen manada yâni) ;)

Çocuklarla birlikte öğrenmeye, öğrendiklerini uygulamaya çalışan benim gibi kendini eksik ve tamamlanmamış hisseden her anne babaya tavsiye niteliğinde bir ileti, bir öneri kabul edin lütfen!

Evet, daha önce de çocuk yetiştirirken, hayatımızı kolaylaştıracak, bize yol gösterecek eğitici, öğretici kitaplar okuduk elbette. Bu onlardan biraz farklı ve çok daha pratik, akılda kalıcı ve uygulanabilir geldi bana; Dr Perry'nin hazırladığı basit psikolojik taktikler, bütün anne babaların hoşuna gidecek tarzda, anlaşılır, basit ve uygulanabilir...Komik ve çok hoş da bir dil kullanılmış. Seveceksiniz, mutlaka okuyun! ;)))

Ayşe Nurdan Kula 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazar 62 iki ipuçuyla çocuk yetiştirmeyi özetlemiş bazı ipuçları çok dikkat çekici bazıları sıradan bazıları bizim kültürümüzle bağdaşmıyor. Kitabın dikkatimi çeken bir yönüde örnekler hep Amerika'dan yada Amerika başkanlarından..

Aysel Allahverdiyeva 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde

Hiç çocuk olmadınmı?Çocuğa "YOK","Olmaz" ve buna benzer şeyleri demeyinde türü vardır.Öyle demek lazım ki, o,sizden intikam almak duyğusuna kapılmasın.Bir şeyi düşünün:"O, hep çocuk kalmayacak".

Nadiye Aksu Bozan 
01 May 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 5/10 puan

Cok beğendiğimi söyleyemeyeceğim anlatımlar bana pek ikna edici gelmedi. Bir diğer eksik noktası da taktikler süreci degil olayları kapsıyor olması. Tek iyi tarafı çok çabuk ilerliyor olması kitabın.

Selda DİNÇER 
09 Oca 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Benim 4 Yaşında kızım var ve kızımla başa çıkamıyorum eğer ki bu kitabı okursam inanıyorum ki aramızdaki iletişim dehe kolay ve güçlü olacaktır. Okuma için sabırsızlanıyorum.

Kitaptan 16 Alıntı

Ayten Ernaz Tiryaki 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Otorite
"Utandırarak doğru yolu göstermeye kalkmak, çocuğun otorite sahibi kişilerden nefret etmesine yol açar. "

Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 42)Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 42)
Ayten Ernaz Tiryaki 
 02 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

James Baldwin
"Çocuklar büyüklerini dinleme konusunda pek iyi sayılmazlar; ama onları taklit etme konusunda başarısız oldukları görülmemiştir. "

Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 13)Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 13)
Ekrem Özkara 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Alexandre Dumas :
" Küçük çocuklar bu kadar zekiyken yetişkinler nasıl aptal olabiliyor ?
Eğitim yüzünden olmalı..."

Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 119)Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 119)
Ekrem Özkara 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

" Erkek çocuklar ağlar,tıpkı yetişkin erkeklerin de ağlaması gerektiği gibi."

Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 178)Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 178)
Ayten Ernaz Tiryaki 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çocuk ve özsaygı
"Çocuğunuzun özsaygısıının yüksek olmasını mı istiyorsunuz? O zaman işlerini kendi kendine ve iyi bir şekilde yapmasını öğrenmesini sağlayın. "

Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 45)Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 45)
Ekrem Özkara 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sıradan bir aile haftada otuz,yılda 1560 saat televizyon izler....

Yani o aile her yıl altmış beş gününü televizyon karşısında, bir yığın şeyin
yanı sıra " onyedi bin " reklam izleyerek geçirir.

Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 36)Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 36)
Ayten Ernaz Tiryaki 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ağlamak
"çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorsanız, ona ağlamanın normal olduğunu öğretin. "

Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 178)Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler - Anne Babalar İçin, Perry Buffington (Sayfa 178)
2 /