1000Kitap Logosu
Dawnshard

Dawnshard

The Stormlight Archive #3.5

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET

Hakkında

208 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 5 sa. 54 dk.
Adı
Dawnshard
Alt başlık
The Stormlight Archive #3.5
Basım
English · Dragonsteel Entertainment · 5 Kasım 2020 · E-kitap · B08MXXWYT7
From Brandon Sanderson—author of the #1 New York Times bestselling Stormlight Archive and its fourth massive installment, Rhythm of War—comes a new hefty novella, Dawnshard. Taking place between Oathbringer and Rhythm of War, this tale (like Edgedancer before it) gives often-overshadowed characters their own chance to shine. When a ghost ship is discovered, its crew presumed dead after trying to reach the storm-shrouded island Akinah, Navani Kholin must send an expedition to make sure the island hasn't fallen into enemy hands. Knights Radiant who fly too near find their Stormlight suddenly drained, so the voyage must be by sea. Shipowner Rysn Ftori lost the use of her legs but gained the companionship of Chiri-Chiri, a Stormlight-ingesting winged larkin, a species once thought extinct. Now Rysn's pet is ill, and any hope for Chiri-Chiri’s recovery can be found only at the ancestral home of the larkin: Akinah. With the help of Lopen, the formerly one-armed Windrunner, Rysn must accept Navani's quest and sail into the perilous storm from which no one has returned alive. If the crew cannot uncover the secrets of the hidden island city before the wrath of its ancient guardians falls upon them, the fate of Roshar and the entire Cosmere hangs in the balance.
Fiyatlar
fiyat bulunamadı

Okurlar

Kadın
% 40.0
Erkek
% 60.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
9.5
10 üzerinden
4 Puan · 2 İnceleme
208 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Okunmalı. Çünkü çok iyi ve Cosmere evreni için önemli.
Stormlight archive serisinin 3.5'uncu kitabı. Oathbringer'ın sonundaki olaylardan 6 ay sonrasında gerçekleşiyor. Rysn'ın Aimia'nın baş kenti Akinah'a yolculuğunu anlatıyor. Tabi ki yanına The Lopen'i de alarak. Seriye aşina olanlar hem Rysn'ın hem de The Lopen'in durumlarını bilirler. Özellikle de The Lopen'in bu durumla nasıl baş ettiğini. Yaşadıkları ve diyalogları çok iyi. The Lopen zaten beni deli gibi ağlatan bir adamdı. Rysn'de büyük saygımı kazandı. Stormlight archive gerçekten her çeşit insana yol gösterebilecek, karakterini geliştirebilecek bir eser. Yıllar sonra lotr'in bile fersah fersah üzerinde kabul edilecek. Ve umarım çok daha fazla insana ulaşır. Neyse, bir de Cosmere açısı var bu kısa romanın. Mistborn Secret History ile birlikte en doyurucu romanı koca evrenin. Devamı spoiler içerir! Adonalsium ve Shattering ile ilgili ilk kez bir şeyleri net olarak öğreniyorsunuz. Dawnshard'ın ne olduğunu da. Sleepless'lar ve horneater'larla ilgili de bir çok şey açığa çıkıyor. Warbreaker ile de bağlantısı var. Ama klasik Sanderson geleneği, ağzımıza çaldığı bir kaşık balın kavanozunu kapatıp gidiyor. Çok fazla cevaplanmamış soru bırakıyor. Ayrıca Reddit'teki söyleşide Hoid'in hayatının bir döneminde bir Dawnshard'ı taşıdığını da Sanderson'un ağzından duyduk. Olurda kaçıran olursa haberi olsun. Bu yüzden ölümsüz, yemek yemiyor, kimseye fiziksel bir müdahalede bulunmuyor ve muhtemelen bu yüzden şahsına münhasır. Romanın sonunda malum kişinin karakteri ve dawnshard'ın niteliğini düşünün... :) Cosmere'e aşina herkesin okuması gereken bir kısa roman. Lütfen ana kitapları okuyup geçmeyin. Kısa roman ve hikayelerini de okuyun.
Dawnshard
9.5/10 · 8 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
3 günde
·
10/10 puan
Belki öylesine bir novella olarak okusam pek zevk almayacağım bir hikayeydi fakat içi cosmere mesajlarıyla dolu olunca ve karakterler de tanıdık olunca bayılmadan edemedim. Bunu okumadan önce veya sonra, eğer hatırlamıyorsanız, Oathbringer’a dönüp Ara Söz’lerde olan “Kaza”nın bölümünü tekrar okumanızı tavsiye ederim. Hikaye kısaca Rysn’in bir mürettebatla beraber Aimia’daki Akinah’ın sırrını çözmeye gidişini anlatıyor. Mürettebatın içinde Windrunnerlar da var (Lopen dahil) ve hikayeyi zevklendiriyorlar. Buradan sonrası SPOILER içerecek, dikkat! Öncelikle bu kadar net Cosmere’le ilgili bilgiyi başka hiçbir kitapta böyle direkt okumamıştık. Sleepless’ler (ne diye çevrilmişlerdi unuttum) ta ilk kitapta Axies’ten bahsedildiğinden bu yana fazlasıyla ilgimi çekmişlerdi. Şayet bu varlıklar(?)dan diğer Cosmere serilerinde de bahsediliyorsa (Stormlight harici yani) haberim yok ve haberi olanlar spoiler vermeden “şu şu seride vardılar” gibi yorum yaparsa sevinirim.:) Her neyse. Axies her ne kadar tatlı bir Sleepless gibi gözükmüş de olsa (unproblematic king), Edgedancer’da Alcro ile karşılaşınca Sleepless’lerden biraz ürkmeye başlamıştım. Nitekim bu kitaba dek de amaçlarına dair net bir şey bilmiyordum. Anladığım kadarıyla Dawnshardları koruyorlar — ya da birini. Ve şimdi o Dawnshard Rysn’de olduğuna göre, daha doğrusu Rysn’in kendisi Dawnshard olduğuna göre, ona eşlik edecekler. Rysn gerçekten bu hikayeyle beraber aşırı sevdiğim bir karakter oldu ve artık bir dawnshard olduğuna göre bu onun da artık Roshar’dan daha öte bir öneme sahip olacağı anlamına geliyor. Gelecekteki Cosmere bölümlerinde onu görmeyi beklersem çok yanılmam herhalde.
Dawnshard
9.5/10 · 8 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.