Diri Diri Yanmak

8,0/10  (5 Oy) · 
7 okunma  · 
5 beğeni  · 
357 gösterim
Souad on yedi yaşında ve aşık. Köyünde, daha pek çok köyde olduğu gibi, evlenmeden önce aşk, ölümle eş anlamlıdır. "Namusu" lekelenmiş olduğu için, ailesi eniştesini cezaya uygulamakla görevlendirir.

Yan odada hapis olan Souad mahkumiyetini duyar. Ertesi gün evinin avlusunda çamaşır yıkamaktadır. Eniştesi yaklaşır. Onu benzinle ıslatır ve kibriti çakar, Souad diri diri yanar.

Herkesin gözünde bu adam bir kahramanır. Bunun adı "namus cinayeti"dir. Aslında alçakça bir cinayettir. Cinayeti işleyen kovuşturulmaz, hiçbir tehlikeyle karşı karşıya değildir, çok ender olarak hüküm giyer. Her yıl, dünyada ve Türkiye'de böyle binlerce vaka saptanmakta ama pek çoğu da bilinmemektedir.
Burcu Karabil 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kadın.. töre..namus.. kan.. icim acıya acıya bogazım dügümlenerek okumustum seneler önce.. Hala aynı seyleri hissediyorsam bu kitap canlıdır ..Namus,töre cinayetlerini okuyup izlediginizde bir iki dakika hüzünlenirsiniz.Ama bu kitabı okudugunuzda artık o kadar kısa sürmeyecek o hüzün.. Bilinclenin isyana gecin susmayın ! Artık diri diri yanmasın kadınlarımiz!

Ebru KOÇ 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı, bir kitapçıda gezerken gözümün çarpması üzerine aldım. Biyografi türünde bir kitap ve tüylerimi diken diken eden, hayata karşı nefretimi arttıran, vicdandan uzak insanlarla karşı karşıya kaldığım..Bana neden yaşıyorum sorusunu yönelip, cevabini bir kadın olarak verip, hala kendimce direniş içinde bulunduğum bir kitap.... otekilestirilmış unutulmaya yüz tutulmuş bir hayat hikayesi.. kadinlarimizin kendilerinden bir parça olsa yer bulacaklari, okuyun ve bizi gorun demek için ricalarda bulundugum hayatta buyrun okuyun lütfen.