Doctor Who: Shada (Douglas Adams'ın Kayıp Macerası)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.526
Gösterim
Adı:
Doctor Who: Shada
Alt başlık:
Douglas Adams'ın Kayıp Macerası
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053753582
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Doctor Who: Shada
Çeviri:
Ülker Uyanık
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Kendine has üslubuyla tanıdığımız usta bilimkurgu yazarı Douglas Adams, efsanevi Doctor Who dizisi için yazılmış ancak televizyonda yayınlanma fırsatını yakalayamamış bir senaryoyla karşımızda. Doctor Who takipçilerinin yakından tanıdığı yazar Gareth Roberts’ın ustaca romanlaştırdığı bu eserde, bizi sürükleyici bir macera bekliyor.

Doktor’un eski dostu, Zaman Lordu Profesör Chronotis emeklilik hayatını Cambridge Üniversitesi’nde sürdürmektedir – yanında birkaç zararsız eşya da getirmiştir. Fakat bunların arasında, Gallifrey’in Muhterem ve Kadim Yasalar’ı da vardır. Üstüne üstlük bu kitabı, dünyadan haberi olmayan yüksek lisans öğrencisi Chris Parsons’a pervasızca ödünç vermiştir. Muhterem ve Kadim Yasalar evrendeki en tehlikeli eserlerden biridir ve yanlış ellere geçmesi felaketle sonuçlanabilir. Sinsi Skagra’nın kitabı elde etmesi ise, olabilecek en kötü şeydir. Skagra, evrene hükmetme eğilimli iflah olmaz bir sadist ve egoisttir. Üstelik Cambridge’e doğru yola çıkmıştır: Hedefi de kitap ve Doktor’dur…
448 syf.
·4 günde·10/10 puan
Kitabın üzerinde Douglas Adams ismini gördükten sonra düşünmeden kitabı hemen alıp okudum. Çok başarılı bir kitap. Heyecanlı, akıcı ve tabiki çok eğlenceli..

Shada, Douglas Adams tarafından dizi senaryosu olarak yazılmış. Ancak bazı nedenlerden dolayı dizi çekimlerinden ayrılmış ve “senaryomu kullanamazsınız” demiş. Çekimler yarıda kalmış ve bölüm iptal edilmiş.
Adams’ın ölümünden sonra da bbc telif haklarını halledip kitabı Gareth Roberts’e yazdırıyor.

Diziyi seviyorsanız ve doctor who kitaplarına başlayacaksınız bu kitaptan gönül rahatlığı ile başlayabilirsiniz.
448 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İlk olarak 'Doctor Who' hakkında biraz bilgi vermeliyim, diziyi izlememiş olanlar için.
Doktor, Gallifrey gezegeninden bir uzaylıdır -Zaman Lordudur- fakat insan görünümündedir. TARDIS denilen zaman makinesiyle, uzay ve zamanda seyahat etmektedir. Ayrıca yanında bir veya birden fazla yol arkadaşı olur. Rejenerasyon geçiren biridir Doktor. En ufak hücresine kadar yenilenir.

Kitabı okurken ise adeta bir Doctor Who bölümü izler gibiydim. Zaman Leydisi olan Romana ile seyahat eden, atkısıyla ünlü olan 4. Doktor, Zaman Lordu olan arkadaşı Profesör Chronotis'in 'Gallifrey'in Muhterem ve Kadim Yasaları'nı aldığını öğrenir. Bu kitap gerçekten çok tehlikelidir. Üstelik Skagra kitabı çalar, bu tehlikeli kitabın böyle bir adamın eline geçmesi son derece kötüdür evren için, felaketle sonuçlanabilir.

Bir Whovian -Doctor Who fanı- olduğum için, kitabı büyük bir istekle okudum. İyi ki okumuşum.
Eğer bilimkurgu seviyorsanız, Doctor Who dizisini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim!
Fakat şunu söylemeden geçemeyeceğim: Dziyi daha önce hiç duymadıysanız, hiçbir fikriniz yoksa eğer, kitap size karışık gelebilir. TARDIS, K-9 , Gallifrey gibi kelimeler kitapta açıklanmış fakat kafanız karışabilir az da olsa.
Kitabın kapağını kapayınca beynimden vurulmuşa döndüm, çünkü çok fazla olay yaşanıyor ve kafanız ister istemez karışıyor, ama inanın buna değdi :)
448 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Tardis gururla sunar; Doctor Who:Shada Sizinle bir çok yolculuk yaptık,kitapların içindeki gezegenlere gidip,hikayelerin zamanlarında yaşadık.Geçmişe gittik,geleceği gördük.Ama şu an Doctor'umla beraber çıktığım bu güzel aynı zamanda dehşet verici yolculuğumuzu(aslında Doctor'umla yaptığım her yolculuk öyle)sizlerle paylaşmak benim için bir şereftir.
Douglas Adams'ın yazmaya niyetlenip aceleye getirilmekten dolayı tedirginlik duyarak bir çırpıda gönülsüz bir biçimde ortaya çıkarmak zorunda olduğu için oluşan bir senaryo.Çekimleri sırasında bir çok kez değişikliklere maruz kalmış.Ettiği duaların kabul olmasına içten içe sevindiğine nerdeyse emin olduğumuz Adams'ın bu hikayesi çekimler sırasında başlatılan protesto sonucu ekibin,oyuncuların kendilerini stüdyodan kapı dışarı bulmaları sonucu yarıda kalmıştır.Garret Roberts hikayenin üstünden geçen 30-40 yılın ardından senaryoyu kaleme alarak kitap haline getirerek okuyucuyla buluşturmanın daha iyi olacağı fikrine ikna olarak bu eserle bizi buluşturdu.
Kesinlikle inanılmaz bir biçimde ayağı sağlamca yere basan kurguyu;merak uyandıran,bolca hayrete düşürüp şaşırtan,anlaşılmaz bir biçimde komik,zekamızı sınayarak bizimle dalga geçebilen olaylar zincirleri ve aptal olduğunu sanan zekiler,zeki olduğunu sanan aptallar,mükemmellikleriyle övünmeden duramayanlar,dahilikleri tescillenen renkli karakterleri ile kurgu güzel bir biçimde inşa edilerek tarifi zor,garip ama güzel bir mimariye sahip olduğu söylenebilecek bir çalışma.Douglas Adams'ın hayal gücüne erişebilme cürreti gösterebilmek oldukça zorken uzun araştırmalar ve zihin girdabına yolculuk ile ortaya konmuş müthiş bir eser.Mutlaka okuyun,okutturun.Gülmek için,düşünmek için,meraklanmak için,endişelenmek için tüm duyguları yaşayabileceğiniz bir kitap.Hele ki Whovian'sanız paha biçilemez bir başyapıt olarak görmeniz yadırganmamalı.
Allons-y
448 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Doctor Who'yu 5 senedir sıkı bir şekilde takip ediyorum. Sadece bir bilim kurgu dizisinden fazla olduğunu her zaman söylemişimdir. İçinde umudu, insanlığa dair her şeyi (iyiliği, kötülüğü, hırsı, inancı, yok ediciliği, var olma çabasını...) işlemesiyle beni hep kendine bağlı tuttu. Kitap da klasik seri zamanında 4. Doktor için yazılmış bir senaryo aslında. Ama Douglas Adams senaryoyu bitiremeden öldüğü için yayınlanmıyor. Aynı zamanda iyi bir hayran olan yazarımızda onun yerine bu senaryoyu bitirip kitaplaştırıp bizle buluşturuyor. Çok eğlenceli, kıpır kıpır, heyecanlı bir kitap.
448 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Mükemmel bir kitap. Son derece sürükleyici. Doktor'un her sahnesinde kahkahalarla gülmemek elde değil doğrusu.
448 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Up uzuuuuun bir inceleme yazmıştım.Fakat elektrik kesintisi sağolsun gitti o inceleme.Neyse verdiğim puana bakarsanız güzel mi değil mi anlarsınız zaten.Bu kadar keyifsiz yazdığım için özür dilerim fakat elimde değil :(.Hepinizle tekrardan görüşmek üzere.Hoşçakalın !!
448 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Shada; Çok sempatik, çok akıcı ve heyecan dolu bir kitaptı.
Doktor, Romana, robot köpek K-9, iki dünyalı ve bir yaşlı profesör bir kitabın ve evreni kaosa sürüklemeye and içmiş gibi görünen Skagra'nın peşinden zaman ya da mekan engeline takılmaksızın muhteşem bir maceraya sürüklenirler.
Keşke benim de bana tatlım diyen sevimli bir uzay Gemim olsaydı. :)
448 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Doctorn Who hayranıysanız hiç tereddüt etmeden alabilirsiniz. İçinde komediyi de hüznü de barındıran, sürükleyici bir DW kitabı. Bitirdiğinizde bir başka DW bölümü izlemiş gibi hissediceksiniz. Aynı tat.
448 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitap çok akıcı ilerliyor ve güzel espirileri var. Bilim kurgu seviyorsanız kesinlikle okumalısınız. Eğer kitabı sevdiyseniz dizisini de izlemenizi tavsiye ederim. Dizi uzun ama başladığınızda üç sezonu iki haftada bitiriyorsunuz.
448 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Gerçek doktorumuz, daha önceden dünyaya gönderilen eski zaman lordlarından biri olan Chrisnotis’den mesaj aldığını zannederek dünyaya gelir. Aynı dünyada Skagra’da vardır. Gallifrey’in kayıp kitabı ve onu doktordan alıp incelemeye çalışan Chris de.
Burada Skagra’ya biraz detay verelim. Evrensel Zihin’i takıntı haline getirmiş, kendi aklını evrendeki tüm maddelere koymak isteyen bu çılgın dostumuz da o kadim kitabın peşindedir. Skagya’nın Salyavin olduğu şüphesi var ama o Chrisnotis’in bedenini ele geçirmeye çalışan bir zaman lordu değil miydi diye de düşündüm. Biraz kafa karıştırıcı konuştuğumun farkındayım ama hayatımda en detaylı seyrettiğim bir dizi ve bu dizinin karakterlerinin çoğunu ezbere bilen biri olarak kitaplarını görünce sizlere de fikir vermeye –genelde de başarısız olarak- çalışıyorum. İnşallah çok kafanız karışmaz.
Neyse gelelim kitabın adına. Shada ne demek? Zaman Lordlarının da iyisi ve kötüsü mevcut. Tabi buna bağlı olarak kötülerin hapsedildiği ve zamanla unutulduğu bir yer var mı, var. İşte o yere yolculuk ediyoruz. Peki kimin peşine? Eh, zaten koca kitabın ana teması da bu değil mi?
Bir de Skagra’nın yanında savaşan garip yaratıklar var. Onlardan bahsetmeyi unutmak çok ayıp olurdu. Krarglar. Kitapta garip bir yazımı vardı (sanki bu çok normal de) ama hatırlayamıyorum. Bunlarda kristalize kömür karışımı yaratıklar. Enerji emebiliyorlar ve garip bir ışınla öldürüyorlar. Biraz Otonları andırsa da (görünüş değil özellik olarak) temel farklılıkları mevcut.
Ah bu arada kitap kapağında yayımlanmadı dese bile inanmayın siz. 1992 yılında yayımlandı. Ayrıca 2003 yılına ait animasyonu da mevcut. Kitabımızı bitirdik. Harika bir yağmur var. Sabah kalkıyorum yağmur akşam bakıyorum gene yağmur. Allah sabır versin. İnsanlar öyle bir üşümüş ki kimse iş çıkışı saatinde kalabalık otobüsün çokluğuna da klima yerine havalandırma açmış şoföre de laf etmiyor. Yağmur insanları bayağı kibarlaştırıyor sanki. Ya da yolda kimse çemkirmediğinde biz öyle hissediyoruz, bilemedim. Hoş bir kitaptı. Cümleten keyifli okumalar, mutlu akşamlar diliyorum.
Son olarak belirtmeliyim ki kitap kondisyonu biraz yıpranmış olduğundan taramasını yapamayacağım. Bunu nasıl anlatırım bilemedim ama örnekle göstereyim diyerek resmini de eklemiş bulundum. Kendinize iyi bakın, afiyette kalın efendim..
https://i.hizliresim.com/zMNqa7.jpg
448 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
DOCTOR WHO~SHADA
#kitapyorumu

Doktor'un görevi-eğer buna görev denilebilirse tabii çünkü Doktor asla bu sözcüğü kullanmazdı-keşfetmek,merak ve heyecan yüklü upuzun bir hayat yaşamaktı.
Ama Doktor hayattaydı.
Bu da her an her şey olabilir demekti.
..
Bu kitap #douglasadams 'ın yazdığı fakat tamamlayamadığı bir hikâyeden oluşuyor.#garethroberts bana göre başarılı bir çalışmayla üstesinden gelerek tamamlamış hikâyeyi.
Dizisini izlememiş olsanız bile kitabın sizi heyecanlandıracağı kanaatindeyim. Doktor'u seveceğinize inanıyorum. Doktor'un zekâsı,heyecanı, hareketleri, bakış açısı, düşmanı alaya alan konuşmaları sizi etkileyecek. Bazı yerleri eğlenerek okuyacaksınız. Bilim kurgu eğlenceli olabilir mi ? Evet. Doktor ile mümkün.
Alıntı ve bilgilerden sonra gelelim kitabın konusuna. Profesör Chronotis'in Cambridge üniversitesinde bulunan odasına Chris gelir ve profesörden karbon konulu birkaç kitap ister . Mutfakta çay hazırlamakla uğraşan profesör Chris'e rafların yerini söyleyerek birkaç kitap alması için izin verir. Ama Chris almaması gereken bir kitabı almıştır :Gallifrey'in Muhterem Ve Kadim Yasalarının bulunduğu kitap.(Doktor'un gezegenine ait) Bu kitap kötücül ellere geçerse ne olur? Skagra kitabı neden ele geçirmek istiyor? Shada nedir? Romana ve Doktor profesöre yardım edebilecek mi? Heyecanı kaçmasın diye çok detaya girmedim ve ipucu vermemek için de çok uğraştım.
En genel anlamıyla ,kötü olarak bildiğimiz yani bize öyle öğretilen gerçekte kötü müdür?
Müthiş bir bilim kurgu anlatılacak türden değil okuyup yaşamanız lâzım. Genelde kitapları okuyucu tercihine bırakıyorum ama bu kitabı mutlaka okumalısınız.
“Ve insanlar, evrenin en muhteşem zekâsına sahip oldukları varsayılan insanlar, oyuklarında uyukladıkları ya da anlaşılmaz şeyler gevelemekle meşgul oldukları için mesajın tek bir kelimesini bile anlamadılar.”
*bibliyofil

1. Kitapsever, kitap kurdu.
2. Yoğun bir şekilde kitap biriktiren kimse. Bu alışkanlık kimilerinde saplantı derecesine ulaşabilir.
*bibliyofil
1. Kitapsever, kitap kurdu
2. Yoğun bir şekilde kitap biriktiren kimse. Bu alışkanlık kimilerinde saplantı derecesine ulaşabilir.
"Öyleyse onu takip edelim?" dedi Clare.
"Oo, yaşasın, onu takip edeceğiz," diye dalga geçti Chris. "Bir taksi çevirin! 'Öndeki TARDIS'i takip et!' "
Akrotiri gülümsedi. "Siz iyi bir adamsınız Doktor."
Doktor da gülümsedi. "Hayır, değilim. Aslında düşüncesiz, kibirli ve korkunç derecede düzensiz biriyim."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doctor Who: Shada
Alt başlık:
Douglas Adams'ın Kayıp Macerası
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053753582
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Doctor Who: Shada
Çeviri:
Ülker Uyanık
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Kendine has üslubuyla tanıdığımız usta bilimkurgu yazarı Douglas Adams, efsanevi Doctor Who dizisi için yazılmış ancak televizyonda yayınlanma fırsatını yakalayamamış bir senaryoyla karşımızda. Doctor Who takipçilerinin yakından tanıdığı yazar Gareth Roberts’ın ustaca romanlaştırdığı bu eserde, bizi sürükleyici bir macera bekliyor.

Doktor’un eski dostu, Zaman Lordu Profesör Chronotis emeklilik hayatını Cambridge Üniversitesi’nde sürdürmektedir – yanında birkaç zararsız eşya da getirmiştir. Fakat bunların arasında, Gallifrey’in Muhterem ve Kadim Yasalar’ı da vardır. Üstüne üstlük bu kitabı, dünyadan haberi olmayan yüksek lisans öğrencisi Chris Parsons’a pervasızca ödünç vermiştir. Muhterem ve Kadim Yasalar evrendeki en tehlikeli eserlerden biridir ve yanlış ellere geçmesi felaketle sonuçlanabilir. Sinsi Skagra’nın kitabı elde etmesi ise, olabilecek en kötü şeydir. Skagra, evrene hükmetme eğilimli iflah olmaz bir sadist ve egoisttir. Üstelik Cambridge’e doğru yola çıkmıştır: Hedefi de kitap ve Doktor’dur…

Kitabı okuyanlar 267 okur

  • Fabellce
  • Moogilter
  • ilaç reyis
  • Alim DAŞ
  • Ogeday Kahraman
  • Eymen Uzungüngör
  • burcu bal
  • Sena*
  • Şule ulaş
  • Parşömen Kağıdı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7
13-17 Yaş
%14
18-24 Yaş
%44.2
25-34 Yaş
%20.9
35-44 Yaş
%7
45-54 Yaş
%4.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.4
Erkek
%37.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.2 (34)
9
%29.2 (26)
8
%22.5 (20)
7
%7.9 (7)
6
%1.1 (1)
5
%0
4
%1.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0