Doğal Roman

8,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
153 gösterim
Bir romanda nelerden bahsedilmesini beklemeyiz? Tuvaletlerden mesela. Sineklerden. Bitkilerin üreme biçimlerinden. Gündelik hayatın sıradan detaylarından. Bunlar her ne kadar "doğal" şeyler olsalar da romanlara giremeyecek kadar yersiz ya da önemsiz görülürler genelde. Bulgar yazar Georgi Gospodinov ise bütün bu dışlanmış konulara kucak açarak "muzip" bir roman çıkarmış ortaya: "Sineğin bakışını anımsatan çokyönlü bir roman. Ve onun gibi, ayrıntılarla, sıradan gözün görmediği küçücük şeylerle dolu bir roman."

Bir boşanmayla başlıyor hikâye: Bir yazar olan anlatıcı, karısından ayrılıyor ve eski hayatıyla birlikte görünüşe göre akılcı benliğini de geride bırakıyor. Kahramanımız dış dünyadan giderek koparken, biz de onun iç dünyasının dolambaçlı dehlizlerine çekiliyoruz. "Doğal" bir romandan bekleneceği üzere, anlatı çizgisel bir doğrultuda değil zikzaklarla ve fragmanlarla ilerliyor; iç içe geçen kurmaca katmanları kimi zaman gerçekliğe göz kırpıyor.

"Kendi hayatımızı anlatmanın imkânsızlığı hakkında bir kitap," diyor Gospodinov, Doğal Roman için – ama yaratıcı bir yazarın yapacağı gibi, bu imkânsızlığın içindeki imkânları keşfedip kullanmayı iyi başarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2018
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786053161196
 • Çeviri:
  Hasine Şen Karadeniz
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Dünya birdir ve roman onu birleştirir. Başlangıçlar verilmiştir, kombinasyonlar sayısızdır. Her kahraman, öyküsünüm kendisine biçtiği kaderinden kurtulmuştur

İlk anda anlamıştım. Ruhlarımız eğer bölünerek çoğaldıysa benim ruhumla onunki aynı en yakın bütünün parçalarından bölünmüş olmalıydı. Aynı kararlı ve düzenli kafa karışıklığında nasıl olunabilir başka türlü?